Jump to content

Moto Zajednica

Manastiri Kosova i Metohije

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X

Pozdrav drugari,

 

Da li je neko zainteresovan za obilazak Manastira na Kosovu i Metohiji? Mini odmor od 29.04 do 02.05 bi bio idealan za ovaj poduhvat. Imam neku okvirnu rutu u glavi ali otom potom. Mozda je neko vec bio pa ima neke bolje predloge. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 840 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Bio je Yogi Bear i jako lepo opisao u svojoj temi.

 

Ja bih možda bio zainteresovan, ali mi je još uvek malo rano da planiram.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 899 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650

Свака част, подржавам :)

 

На љето и ја планирам у Призрен да идем

 

Кажи ми које све манастире планираш да идеш, односно коју маршруту имаш на уму па да видим шта и како могу да помогнем :) Супруга ми је из Зубиног Потока и често сам доле. 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 272 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB 500x

Budo ja sam prošle godine tri puta bio dole, doduše kolima, ali mogu ti dati neke kontakte i preporuke što se tiče smeštaja (sve kod naših ljudi). Bože zdravlja ove godine ću motorom da obiđem sve to preko leta.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST
On 8. 6. 2022. at 19:30, steefanv je napisao:

Pre neki dan se vratio sa voznje pa da kucnem koju. 

 

Putanja je bila, AP Jarinje, Kosovska Mitrovica (Nocenje),

Pecka patrijarsija, Visoki Decani, povratak na Pec pa auto-putem na Prizren (cilj zaobici Djakovicu), SV Arhangeli(Nocenje)

Gracanica, Gazimestan, Kosovska Mitrovica, AP Jarinje

 

Na AP Jarinje stikeri da se izlepe obelezja na tablici, u prvih 10ak km od AP ima radarska kontrola. 

Kad se iz Kosovske Mitrovice krene prema Peckoj patrijarsiji navigacija vodi u ulicu koja je zatvorena zbog izgradnje stadiona (valjda), treba samo skrenuti u drugu desno posle prelaska mosta.

 

Kad primetite da cela kolona vozi oko ogranicenja, ima policije na putu 100%. Ja se na srecu nisam susretao sa policijom. 

U kruzni tok ulazi ko je jaci, pesaci prelaze gde god zamisle i svi im momentalno staju, semafora slabo ima, uglavnom je sve kruzni tok.

 

Navigacija najbolje radi kada se kuca gps kordinata a ne ima naseg manastira, crkve itd. Here i google maps rade ok.

Mts ima signal do Peci, juznije uglavnom samo roming. Telenor i Vip navodno su komplet u romingu. 

 

Ja sam jedan deo puta obracao paznju na ostale vozace kad ih preteknem da li ima neka reakcija kad vide nase tablice i nista nisam primetio. Bukvalno je i devojka imala isti utisak da nas niko konstantovao nije. U Prizrenu sam u svaku radnju usao sa Dobar dan, i takav pozdrav dobio nazad. Cak mi prodavac izvadio magnete koje je imao bez utisnute zastave tzv kosova, kad je skontao da tako nesto gledam. 

 

Mozda uzmem i napisem prvi putopis, ako uspem sve to lepo srociti :stabre:

Poceo sam da pisem putopis, al privatne obaveze me stisle pa ne stigoh da ga zavrsim, evo kratak opis od pre godinu dana. 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X

Ooo Komsija.. i ja sam iz Borce :) Zamislio sam da se krene 28 Aprila u Petak u popodnevnim satima iz Beograda i da se spava negde u Raškoj ili Novom Pazaru. Sutradan u subotu da se udje na granicni prelaz Brnjak pa niz jezero Gazivode do Zubinog potoka i Kosovske Mitrovice. Dalje put Peci, opciono izvor Belog Drima pa dalje  (Pecka patrijarsija), Decani (Manastir Visoki Decani) onda ooet negde odmor i spavanje. Sledece jutro u nedelju pokret za Prizren preko Veliko Hoce, pa manastir Zočište, dolazak u Prizren, obilazak grada i spavanje u manastiru Arhangeli. Sledece jutro u ponedeljak (1 maj) polazak za Pristinu, obilazak grada pa odlazak u Manastir Gracanica i opet spavanje. U utorak ujutru pokret do Gazimestana pa preko Vucitrna i Kosovske Mitrovice preko Jarinja nazad kuci. Naravno sve ovo je opciono i promenjivo. Svi saveti i kontakti proverenih smestaja su dobrodosli.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 272 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB 500x

Ta ruta je sasvim pristojna, treba paziti da se izbegne ovaj R221 na koji navigacija navodi od Zubinog Potoka kada se ukuca Peć kao destinacija. Do pola je asfaltirano, druga polovina do Istoga je hebena i dobra za nekoga ko voli off, nas navigacija prešla... Do Peći može i preko Srbice, ali iskreno je za zaobići jer je sam prizor dok prolazite kroz grad užasan. Tako da put R101 jeste najbolja opcija kao na koleginoj ruti, poslednji put sam njime išao do Goraždevca i ima takve krivine da mi je bilo žao što putujem kolima. Goraždevac je dobra opcija za noćenje, selo čisto srpsko, ljudi ljubazni i jedva čekaju nekoga iz centralne Srbije da ugoste uz časicu razgovora. Peć i Dečani su blizu tako da bi to zatvorilo plan za prvo noćenje. U Manastiru Arhangeli treba konačiti, pravi su domaćini kao i u Velikoj Hoči. Kome treba kontakt šaljem u pp, cene su takve da noćenje sa dva obroka izađe kao tri piva i kikiriki u beogradskom prosečnom lokalu. 

 

Ostatak rute je otprilike kako sam svaki put išao. Na kraju se može ubaciti Manastir Banjska, posle lokalni put koji je u dosta dobrom stanju, vodi preko planine i usput je dobar restoran Hajdučki konak, izađe se na Zubin Potok i opet Gazivode i Brnjak. Na Brnjaku je nekako najmanja gužva, uvek sam bio prvi ili drugi auto u redu. 

 

Po meni je važno da pored svih svetinja koje dole imaju da se obiđu, ne zaboravimo da popričamo, popijemo kafu i rakijicu sa našim ljudima koji su ostali. Prošao sam i kroz Srbicu i ozloglašenu Đakovicu, nigde problem nisam imao, dobaci neko u prolazu, ali valjda smo toliko mudri da ne obraćamo pažnju na provokacije i ne stvaramo muke našoj braći i sestrama koji ostaju.

  • Sviđa mi se 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X

Danas sam se video sa @vucko23, pokupio kontakte i popricali o iskustvu sa putovanja. Svako ko bi mogao da krene, dobrodosao je. Ne znam da li bi bas isao solo, ali ako bude bar jedan zainteresovan, idemo ;). Inace ja nisam ljubitelj brze voznje, tempo voznje bi bio umeren, a cuo sam da dole ima dosta radara za brzinu , pa samim tim bi se i vozilo u skladu sa time. Ko bude bio zainteresovan, mozemo se i videti neki vikend na nekoj voznji upoznavanja. Inace ja teram Hondu Integru NC750, sto bi ozbiljni bajkeri rekli skuter :jee:.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST
Pre 12 sati, Wildserbian je napisao:

Danas sam se video sa @vucko23, pokupio kontakte i popricali o iskustvu sa putovanja. Svako ko bi mogao da krene, dobrodosao je. Ne znam da li bi bas isao solo, ali ako bude bar jedan zainteresovan, idemo ;). Inace ja nisam ljubitelj brze voznje, tempo voznje bi bio umeren, a cuo sam da dole ima dosta radara za brzinu , pa samim tim bi se i vozilo u skladu sa time. Ko bude bio zainteresovan, mozemo se i videti neki vikend na nekoj voznji upoznavanja. Inace ja teram Hondu Integru NC750, sto bi ozbiljni bajkeri rekli skuter :jee:.

Sto se tice voznje dole, ako cela kolona vozi oko ogranicenja, policija je na putu. 

Ako je dao zmigavac i vozi, sigurno ce skrenuti, samo dosta ranije daju zmigavce. 

  • Zbunjen 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2071 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT
On 3/28/2023 at 10:56 PM, Wildserbian said:

Ooo Komsija.. i ja sam iz Borce :) Zamislio sam da se krene 28 Aprila u Petak u popodnevnim satima iz Beograda i da se spava negde u Raškoj ili Novom Pazaru. Sutradan u subotu da se udje na granicni prelaz Brnjak pa niz jezero Gazivode do Zubinog potoka i Kosovske Mitrovice. Dalje put Peci, opciono izvor Belog Drima pa dalje  (Pecka patrijarsija), Decani (Manastir Visoki Decani) onda ooet negde odmor i spavanje. Sledece jutro u nedelju pokret za Prizren preko Veliko Hoce, pa manastir Zočište, dolazak u Prizren, obilazak grada i spavanje u manastiru Arhangeli. Sledece jutro u ponedeljak (1 maj) polazak za Pristinu, obilazak grada pa odlazak u Manastir Gracanica i opet spavanje. U utorak ujutru pokret do Gazimestana pa preko Vucitrna i Kosovske Mitrovice preko Jarinja nazad kuci. Naravno sve ovo je opciono i promenjivo. Svi saveti i kontakti proverenih smestaja su dobrodosli.

Zainteresovan kako ne. Da se vidimo i razradimo plan.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 840 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.
On 3/30/2023 at 9:31 PM, Wildserbian said:

Inace ja nisam ljubitelj brze voznje, tempo voznje bi bio umeren, a cuo sam da dole ima dosta radara za brzinu , pa samim tim bi se i vozilo u skladu sa time. 

Šta znači umeren? Koliko ga điraš na magistrali? :) 

 

Ja sam zainteresovan, ali mi puno zavisi od vremenskih uslova. Ako bude kiša kao što ume da bude, onda nema šanse da se nateram da krenem.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X

Ma vozimo bre normalno. Kako se vozi :). Javio mi se prijatelj da bi hteo i on ali njemu odgovara da se krene 27 Aprila da bi se vratio 1 maja ( 2 maja je kum na svadbi). U tom slucaju treba da se uzme petak slobodan dan. Za sad nas je 4-ica zainteresovanih (sa tobom). Ako prognoza bude bila da ce biti kijamet onda mozemo promeniti rutu. Ja sam kuci najavio da me nema nekoliko dana ;).

Promenio član Wildserbian
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X

Za sada nas je šestorica potencijalnih:jee1:. Mozda ne bi bilo lose da mi ostavite broj tel u inbox pa da napravimo viber grupu zbog lakse komunikacije. Jedino je diskutabilno vreme polaska. Kolega @crnahondabl bi 27-og mogao da dodje iz Banja Luke za Bg.. pa da se krene onda 28-og (Petak) ranije ujutru. Idemo svakako, samo da vidimo da se uklopimo prema svima koliko mozemo. 

 

PS. Svako je dobrodosao, pa kad se prebrojimo da jurimo smestaj.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 899 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650
Pre 17 sati, Wildserbian je napisao:

Za sada nas je šestorica potencijalnih:jee1:. Mozda ne bi bilo lose da mi ostavite broj tel u inbox pa da napravimo viber grupu zbog lakse komunikacije. Jedino je diskutabilno vreme polaska. Kolega @crnahondabl bi 27-og mogao da dodje iz Banja Luke za Bg.. pa da se krene onda 28-og (Petak) ranije ujutru. Idemo svakako, samo da vidimo da se uklopimo prema svima koliko mozemo. 

 

PS. Svako je dobrodosao, pa kad se prebrojimo da jurimo smestaj.
 

Једно питање, да ли је колега што долази из Бањалуке држављанин Републике Србије односно да ли има важећу личну карту издату од стране МУП-а Србије? 

 

Ово питам из разлога што шиптарска полиција на административном прелазу не дозвољава прелаз са БиХ личном картом или пасошем. Мотоцикл може бити регистрован на БиХ таблице али власник мора да има личну карту из Србије. У том случају плаћа се њихово неко осигурање у износу од 10 евра и траје 7 дана.  Такође, још једна битна ствар за све који идете тамо доле гдје протиче Дрим, уколико возило није регистровано на вас обавезно је да имате важећу пуномоћ, жути картон. 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 899 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650
pre 1 minut, Wildserbian je napisao:

Zanimljivo. Hvala na savetu kolega. :care:

Нема на чему. Ту сам да помогнем. Драге воље би ишао са вама али тад сам заузет и послом и породичним обавезама. 

 

Ја идем следеће сриједе доле, преко Брњака, па ћу да извидим каква је ситуација и на путу и на прелазима. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2071 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT
On 4/5/2023 at 7:58 AM, draki said:

Једно питање, да ли је колега што долази из Бањалуке држављанин Републике Србије односно да ли има важећу личну карту издату од стране МУП-а Србије? 

 

Ово питам из разлога што шиптарска полиција на административном прелазу не дозвољава прелаз са БиХ личном картом или пасошем. Мотоцикл може бити регистрован на БиХ таблице али власник мора да има личну карту из Србије. У том случају плаћа се њихово неко осигурање у износу од 10 евра и траје 7 дана.  Такође, још једна битна ствар за све који идете тамо доле гдје протиче Дрим, уколико возило није регистровано на вас обавезно је да имате важећу пуномоћ, жути картон. 

 

Bravo draki,

 

Vidis ja o ovakvim stvarima nisam razmisljao.

Znaci, gradjani Republike Srpske (RS) su po Kosovskim vlastima ustvari gradjani Republike Srbije?

Ali je veoma vazno za sve kojima je bitno.

Znaci:

 

1) Ako imas dokumenta RS i BiH ili odvojeno neznam kako se vrednuju? Draki molim za dodatno objasnjenje Sta ako je iz RS a ne iz BiH? Ili obratno? Mene jednako drndaju i peljese i jedni i drugi.

2) Imas taj dokument izBosne (BiH ili RS) ali ti q... vredi na administrativnoj granici R Srbije i AP Kosova, pa moras da platis 10 eur (7dana vaznost).

Jel to isto ako dolazis izBosne (BiH ili RS) preko Veliki Plava ili Rozaja?

 

draki nadam se da mozes pomoci. 

Ili neko drugi zna vise. Dajte ako neko zna.

 

Ja sam do sad nosio samo licnu kartu i saobracajnu kad ulazim iz pravca Raska, Kursumlija i Bujanovac. 

Za ulaz iz Crne Gore neznam a bas me interesuje.

Za ulaz iz Albanije samo licna karta i saobracajna.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 899 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650
pre 3 minuta, Bruno 68 je napisao:

Bravo draki,

 

Vidis ja o ovakvim stvarima nisam razmisljao.

Znaci, gradjani Republike Srpske (RS) su po Kosovskim vlastima ustvari gradjani Republike Srbije?

Ali je veoma vazno za sve kojima je bitno.

Znaci:

 

1) Ako imas dokumenta RS i BiH ili odvojeno neznam kako se vrednuju? Draki molim za dodatno objasnjenje Sta ako je iz RS a ne iz BiH? Ili obratno? Mene jednako drndaju i peljese i jedni i drugi.

2) Imas taj dokument izBosne (BiH ili RS) ali ti q... vredi na administrativnoj granici R Srbije i AP Kosova, pa moras da platis 10 eur (7dana vaznost).

Jel to isto ako dolazis izBosne (BiH ili RS) preko Veliki Plava ili Rozaja?

 

draki nadam se da mozes pomoci. 

Ili neko drugi zna vise. Dajte ako neko zna.

 

Ja sam do sad nosio samo licnu kartu i saobracajnu kad ulazim iz pravca Raska, Kursumlija i Bujanovac. 

Za ulaz iz Crne Gore neznam a bas me interesuje.

Za ulaz iz Albanije samo licna karta i saobracajna.

 

Не постоје одвојена документа. Сви граћани Босне и Херцеговине имају државна документа а не ентитетска. Значи и онај који жви у Републици Српској и онај који живи у Федерацији Босне и Херцеговине а и онај који живи у Брчко дистрикту имају исте личне карте. 

 

Улазак на територују Косова и Метохије грађанима Босне и Херцеговине дозвољен је само уз пасош и важећу визу а то је због тога што Босна и Херцеговина није признала Косово као независну државу. 

 

Са личним каратама на територију Косова и Метохије могу да улазе лица која посједују важећу личну карту Републике Србије или неких од сусједних земаља са којима имају потписан споразум, нпр. са Црном Гором.


То је што се тиче кретања лица. 

 

Што се тиче возила ту нема ограничења. Свако возило које има важећу саобраћајну дозволу и полису осигурања може да уђе на територију Косова и Метохије али, конкретно за возила са регистарским ознака Босне и Херцеговине, мора да се плати додатно осигурање. Нешто као зелени картон само што је ово документ који важи једино за територију Косова и Метохије. 

 

Ова правила, колико сам ја упућен, важе за све прелазе. 

 

 

Што се тиче грађана и возила Републике Србије потребна је само важећа лична карта и важећа саобраћајна (уколико се возило не води на име возача потребна је пуномоћ)

 

Ваљда сам дао све одговоре :)

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 899 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650

Ево још неких информација, које могу да буду од значаја, мада можда то већ знате. 

 

Што се тиче мобилне телефоније, јужно од Ибра нема сигнала за мреже из Србије. Савјетујем да купите картице од ИПКО или З Мобиле мреже. Картица кошта око 5 евра. 

 

У Косовској Митровици картице можете да купите у Бошњачкој улици :)

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja