Jump to content

Moto Zajednica

Koji stabilizator volana za Ninju ZX6R?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 54 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zelena Kawa 636

Pozdrav ljudi, razmišljam da stavim stabilizator volana, kako smatram da je veoma bitan segment opreme i bezbednosti. U pitanju je Kawa ZX6R 2005. 

 

Nisam siguran sa kojom opcijom bih trebao da idem, da rešenje bude kvalitetetno i dugostrajno eventualno povoljno koliko to može biti. Jasno je da postoje oglasi gde se prodaju stabilizatori za 500/600/700e ali sada trenutno nemam baš toliko da izdvojim. Ne bih da kupim kineski jeftini jer im ne verujem, ali šta mislite o opciji da kupim kineske nosače za stabilizator i stavim polovan od naprimer GSXR K6 600? 

Da li bi se on uklopio sa nosačima za ZX6R koji izgleda da su napravljeni za univerzalne stabizatore? I zanima me da li je realno da su ti stabilizatori od Suzane preživeli 17 godina i da su i dalje potpuno ispravni? Tražim neko optimalno rešenje do 100-200e

 

Edit: Pročitao sam negde da se trkački stabilizatori repariraju posle odredjenog vrmena(ne znam tačno na koliko ali je bio veoma kratak period), to mi se baš i ne čini kao najbolja opcija za motor koji se vozi samo po ulici, šta vi mislite?

Promenio član marcos

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 54 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zelena Kawa 636

Video sam na stranim forumima da stavljaju sa ZX10R 2007/8 koji je fabrički dolazio sa Ohlins stabilizatorom. U realnosti niko ko kupi taj ZX10R ne menja stabilizatror jer je stariji motor, samo me buni da li bi odgovarao za ZX6R ne po nosačima nego po karakteristikama...Ne znam uopšte da li su stabizatori univerzalni segment ili su napravljeni specifično za neki motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 54 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zelena Kawa 636

Da li mislite da je bolje kupiti polovan od ZX10R 2008 ili neki NoName nov za oko 70e? 

Ovaj polovan već ima kilometražu ali je opet Ohlins...Jel moze da se stabilizator testira nekako? Mislim pri kupovini

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5892 postova

Ohlins iz prve ugradnje je ne bas kvalitetan. Aftermarket Ohlins je druga prica. Ovo da te ne buni sto je cena mnogo puta razlicita

 

Ako ide na nosace koje kacis gore na trougao mozes bilo koji u principu jedino se duzine razlikuju ali nije previse bitno za takav tip montaze.

 

Ako ima stelovanje na klikove mozes da ga skroz zategnes i skroz otpustis i probas da li radi i to je to od probe.

 

Nije to bas neka svemirska tehnologija i realno sasvim slobodno 600 na ulici mozes da vozis bez toga nece ti se nista desiti

 

 

Promenio član dvlns

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 418 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki
Pre 9 sati, dvlns je napisao:

Ohlins iz prve ugradnje je ne bas kvalitetan. Aftermarket Ohlins je druga prica. Ovo da te ne buni sto je cena mnogo puta razlicita

 

Ako ide na nosace koje kacis gore na trougao mozes bilo koji u principu jedino se duzine razlikuju ali nije previse bitno za takav tip montaze.

 

Ako ima stelovanje na klikove mozes da ga skroz zategnes i skroz otpustis i probas da li radi i to je to od probe.

 

Nije to bas neka svemirska tehnologija i realno sasvim slobodno 600 na ulici mozes da vozis bez toga nece ti se nista desiti

 

 

Ne znam za 600, al meni na Suzani 1000  je amortizer vise puta spasio glavu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5892 postova

Pazi ako zadnjacis treba ti i na 600 i na 1000. Ako vozis normalno daleko je vaznije da prilikom davanja gasa telo nagnes napred i ruke povijes u laktovima da ne bih usled inercije vukao korman u tom slucaju retko kada ces imati potrebu za amortizerom (na 600 verovatno nikada)

 

Svakako nije preskupa stvar i ukoliko covek zeli treba da kupi. Ako kupis neki krsten uvek ces moci i da ga prodas tako da nemoj da razmisljas o "bacenom" novcu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Razmisljam kakve veze ima da li je motor 600 ili 1000ccm sa amortizerom/stabilizatorom, zar nije vezano za geometriju, ogibljenje i stil/podlogu voznje?

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5892 postova
Pre 2 sati, rboban je napisao:

Razmisljam kakve veze ima da li je motor 600 ili 1000ccm sa amortizerom/stabilizatorom, zar nije vezano za geometriju, ogibljenje i stil/podlogu voznje?

Amortizer volana/kormana nema bas veze sa geometrijom zar ne? Rec je o onom sto stoji da umiri potencijalni "tank slapper" 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 54 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zelena Kawa 636

Ne bih stabilizatorom da ispravim neku anomaliju, ne vuče motor u stranu ili nešto slično, sve je top. Ne točkiram ga :) Ali bih čisto da stavim stabilizator kao dodatni vid sigurnosti, nisam nešto iskusan, a ne bih da krene da se otima na autoputu sa 150 ako upadne u ulubljenja ili rupu ili šta god. 

 

Hmm, onda bih pravo da vam kažem najradije probao opciju sa Ebay-a 70/100e. Samo još imam nejasnoća oko toga, kada ću znati da se "istrošio", da je vreme za novi? I da li ti jeftini stabilaztori mogu da "zabodu" ili tako nešto?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5892 postova

Ne moze da ti se desi na autoputu iz cistog mira da imas problem, moj ti je savet da kupio ne kupio svakako poradis na nacinu voznje jer kada naucis pravilno telom da se drzis na motoru i sto manje rukama motor ce sam da resi te probleme. Tvoje je da mu se ne suprotstavljas

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5892 postova

Ako kupis neki krs moze da se desi da nesto u njemu pukne i da se zaglavi taj ti luksuz ne treba. Bolje da nemas nista nego da imas nesto napravljeno od sumnjivih materijala 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A
31 minutes ago, dvlns said:

Amortizer volana/kormana nema bas veze sa geometrijom zar ne? Rec je o onom sto stoji da umiri potencijalni "tank slapper" 

Mislim da ima, sto je "kraca" geometrija i manji ugao prednje viljuske motor je "nervozniji" i skloniji takozvanom "tank slapper". I nije potrebno tockarenje, dovoljna je neravnina na putu, uz agresivno ubrzanje....

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5892 postova
pre 40 minuta, rboban je napisao:

Mislim da ima, sto je "kraca" geometrija i manji ugao prednje viljuske motor je "nervozniji" i skloniji takozvanom "tank slapper". I nije potrebno tockarenje, dovoljna je neravnina na putu, uz agresivno ubrzanje....

A nisam te razumeo na sta ciljas. Svakako da igra ulogu geometrija ali siguran sam da u 99% slucajeva do toga dolazi jer se prilikom jakog ubrzanja ljudi drze rukama snazno i u momentu kada je prednji tocak gotovo u vazduhu sam vozac napravi problem jer naravno jednom rukom malo jace vuce nego drugom.

 

Zato sam i rekao da guranjem grudi na rezervoar i dupeta do kraja sedista se ruke rasterete i sanse za sranje su daleko manje odnosno skoro ne postoje.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 54 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zelena Kawa 636
Pre 2 sati, dvlns je napisao:

Ne moze da ti se desi na autoputu iz cistog mira da imas problem, moj ti je savet da kupio ne kupio svakako poradis na nacinu voznje jer kada naucis pravilno telom da se drzis na motoru i sto manje rukama motor ce sam da resi te probleme. Tvoje je da mu se ne suprotstavljas

Voleo bih da poradim na načinu vožnje, jer sam do sada vozio sport motor od 170kg i 33 konja pa i nije nešto bio preterano nervozan motor. Sada na R motoru od 190kg i 130 konja, da budem iskren posle vožnje od 4 sata(naravno sa pauzama), shvatam da ipak ne radim nešto pravilno. Jer se ja praktično u potpunosti oslanjam na ruke/šake, koje posle 4 sata...jasno ti je kako izgledaju.

 

Trudim se da se oslanjam stomakom na rezervoar, ali posle nekog vremena opet skontam da su mi ruke ispružene u laktovima i da se oslanjam na šake. Previše čvrsto držim heble, naročito prilikom ubrzanja. Tu kontam da definitivno ne znam da se postavim lepo na motoru, zato i ne gasiram 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Prelazak na novi motocikl zahteva neki period privikavanja na ponašanje prilikom ubrzavanja pri kočenju itd.

Sa aspekta udobnosti (i bezbednosti) bitno je i da je motocikl podešen po tebi, ali generalno na takvom tipu motocikla uvek će zglobovi i podlaktice pomalo boleti pošto su heblovi nisko postavljeni, u visini sedišta, i kako god okreneš dobar deo težine ti pada na ruke.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5892 postova

Ne ocajavaj jednostavno R motor nije za ulicu. Naci ces neki kompromis za gradske voznje i kratke relacije i to je to 

 

Da bi imao punu upravljivost i rasterecene ruke tvoji laktovi treba da budu u visimi ili cak malo ispod visine hebli sto znaci da ce ti glava biti u polozaju da gledas kroz vizir motora a to opet znaci da ces izgledati kao nalozeni kreten u saobracaju.

 

Mozes eventualno da uzmes povisene heble i malo rasteretis ruke.

 

Ispruzene i krute ruke u laktovima i drzanje za heble kod ubrzanja izazivaju taj nelagodan osecaj i mogu da dovedu do "tank slapper-a"

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 54 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zelena Kawa 636

Razumem hvala momci korisni saveti, ima smisla :)

 

Po vašem mišljenju i iskustvu koliko kontam nije vredno stavljati stabilizator ni jedan ispod naprimer Ohlinsa od +500e? 

 

Okej, to donekle i potvrdjuje primer mog motora koji ima 18 godina i 60k km na satu, a nije imao ozbiljnu havariju a pritom nema stabilizator

 

@BokyBoy Ti si vozio i stare i nove R motore, i sa i bez stabilizatora. Zanima me i tvoje mišljenje po tom pitanju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2132 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

@marcosPisao sam negde o tome već, prvo proveri ležaj volana, ako treba zameni ga i dotegni na propisanu meru, i nasteluj ogibljenje za svoju težinu pa tek onda razmišljaj o amortizeru.Moje mišljenje je da ti za ulicu ne treba, ako ne tockiras I voziš normalno, jednostavno, nekim motorima je potreban, nekima ne... npr Busa ga ima fabricki, 12-ica ne, I ne treba joj, za sve ove godine mi nije zatrebao, Kawa se ponaša kao da je na šinama, naravno dobre gume, dobar ležaj i nastelovano Ohlins ogibljenje.Ne tockiram ali kada se nekada sam propne na ubrzanju, samo prebacim u višu i nastavim dalje, ne puštam gas, on sam spusti tocak, nikada se nije zatresao ili zavoblovao, čak ni na neravninama na putu. Vidim da stavljaju ljudi i na njega neke aftermarket amortizere, ja ga toliko dobro poznajem i toliko je predvidljiv motor da stvarno nemam potrebu.Odavno sam na hipersport krmačama da sam i zaboravio šta je R motor, više se ni ne sećam koji motor mi je imao amort volana a koji ne. Sto rece neko, mislim da je bolje da poradis na svojoj tehnici vožnje i da pustiš da se ti I motor još malo naviknete jedno na drugo, nego da bacas pare bezveze.A ako baš hoćeš, po meni je bolje uzeti original polovan pa ga reparirati nego neki Kineski. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 54 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zelena Kawa 636

Vozim motor kod majstora za neke druge stvari ali ću mu reći da pogleda i ležaj volana.

E sad što se tiče ogibljenja, ja i nemam neki reper kako bi ogibljenje trebalo da bude setovano (prošli motor nije imao štelovanje). Ali videću u narednom periodu da detaljnije proučim ogibljenje, sve njegove segmente i načine štelovanja. Plan mi je da prvo vratim na fabričke postavke, i spustim prednji deo za 7mm jer imam malo viši profil od fabričkog(fabrika je 120/65 dok je kod mene 120/70). Sa tim fabričkim setapom bih vozio neko vreme. Jer je trenutno podešeno na soft, pa se malo previše pobada naped na kočenju i previše propinje na dodavanju gasa.

 

Kad nabavim štendere, po tehničkoj knjizi ću "restartovati" ogibljenje. Hvala vam na savetima @dvlns @BokyBoy znači mi da čujem mišljenje iskusnijih jer ipak o ovoj temi nemam iskustva uopšte. 

Promenio član marcos
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5892 postova

Ja cu ti jos samo ovo napisati iz najbolje namere, ne opterecuj se mnogo ogibljenjem i tim stvarima posveti vreme ucenju voznje a novac usmeri na gume, kocnice, lanac, lancanike, lezajeve tockova... da ti to sve bude ispravno. Na ulici se svakako uslovi menjaju imas rupe, neravnine i sve ostale stvari koje ni jedno ogibljenje ne moze da ispravi 

 

Najvaznije od svega ne upijaj sve savete ne zato sto su pogresni vec svakome nesto drugo prija.

 

Dok se plasis i postujes motor neces imati problema a na ulici je to najvaznije od svega.

 

Sve te promene koje dobijas drugacijim stelovanjem su bitne kad vrtis lrugove a za vozikanje po ulici samo lagano i navikavaj se na motor. 

Promenio član dvlns
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja