Jump to content

Moto Zajednica

Veselo, kamere

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 276 postova
  • Lokacija: Beograd

Rece mi jedan pub, kamere u Beogradu su sve proradile i formirali su odeljenje za nadzor, tj. ljudi koji ce pratiti te kamere. Do sad nisu nesto softverski bile uvezane, pa je kako koja radila a nisu ni ljudi imali dovoljno ali su sad formirali to odeljenje. E sad koliko je sve to tacno ne bih znao ustvrditi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 669 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

Ovo sam napisao u drugoj temi, ali je relevantno i ovde

 

Videću kada se setim ponovo da se provozam da vidim da li se nešto promenilo, ali je situacija pre par meseci bila ovakva.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2022 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
Pre 7 sati, Atorn je napisao:

Nije za brzinu. 

Obično tu na trotoaru stoje saobraćajci sa tronošcem. 

Video sam malopre da nisu, po danu, obicne Bulet kamere, nego sam se sinoc nesto istripovao a bio mrak i isao sam mnooogo brzo...Hvala

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Pogledao sam i ja jutros tu kameru na Manualu, to je obična kamera ( malo i zarasla u bršljan) snima saobraćaj. Mislim tu  i ne možeš nešto da jurcaš, posebno ne u spiscu ujutrru kada je gužva, a tu je baš suženje iz 2 u 1 traku, ali svakako treba paziti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1575 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Da ostanemo u jednoj temi...

 

On 21.11.2022. at 20:46, Mr_Wolf je napisao:

Ili možda koriste sistem optičkog merenja brzine. Ove kamere sigurno imaju tu mogućnost, ali, koliko se sećam taj način merenja nije regulisan našim zakonom, pa samim tim ne može ni da se koristi na sudu.

 

Ako pod "optički sistem" misliš na kompjutersku analizu snimka kamere, u pravu si.

Hoću da kažem - lidar radi pomoću lasera, pa je tehnički i to "optički sistem" ali pretpostavljam da nisi mislio na to.

 

Sad sam baš gledao "Pravilnik o merilima brzine" i ni ne spominje se mogućnost analize snimka - brzinu mogu da izmere samo radar, lidar i senzor. Nema četvrto.

 

Drugim rečima, dok ne promene zakon/pravilnik, ili dok ne krenu da montiraju veće budže na one konstrukcije, nema merenja brzine "na svakom ćošku".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 669 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

Da, govorio sam o sistemima merenja brzine koji ne emituju nikakve zrake koje bi uređaj mogao da detektuje. Znam da nije regulisano zakonom zato što većina kamera koje su kupovali ima mogućnost takvog (možda je bolje reći softverskog) merenja brzine, ali su se žalili kako ne smeju da koriste tu funkciju zbog regulacija. Sa druge strane, ni biometrijska identifikacija preko kamera nije regulisana zakonom, pa su ljudima koji su bili na protestu slali kazne. Nije baš da se kod nas čovek može osloniti na zakon.

Inače, to o čemu govorim ovako izgleda:

 

Ili ovako

 

Promenio član Mr_Wolf
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Mislili ste na pasivno merenje brzine.

 

Prema praviniku ispade da su sve metode merenja aktivne.

 

Senzor nije lepo definisan šta je, ali vrlo verovatno je da radi na principu indukcije.

Verovatno može biti i optički, pa da tako uguraju i kamere u tu kategoriju

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1575 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
On 27.1.2023. at 14:34, Skyrunner je napisao:

Mislili ste na pasivno merenje brzine.

 

Prema praviniku ispade da su sve metode merenja aktivne.

 

Senzor nije lepo definisan šta je, ali vrlo verovatno je da radi na principu indukcije.

Verovatno može biti i optički, pa da tako uguraju i kamere u tu kategoriju

 

Ja čak mislim da se jasno misli na one kamere na autoputu što kao mere prosečnu brzinu.

 

3) merila sa čvrsto ugrađenim senzorima, koji brzinu kontrolisanog vozila određuju na osnovu merenja vremena prolaza kontrolisanog vozila između dva ili više čvrsto ugrađenih senzora (u daljem tekstu: senzorska merila).

 

Ovo meni zvuči kao to, ali poenta je što ne može biti jedna (relativno) obična kamera, a da negde u pozadini softver "izmeri" brzinu na snimku, makar se sve dešavalo u realnom vremenu.

 

A da, naravno, kao i mnogo toga, senzori nisu jasno definisani kako oni ne bi morali da se cimaju...

Promenio član zaludan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 669 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
Pre sat vremena, zaludan je napisao:

 

Ja čak mislim da se jasno misli na one kamere na autoputu što kao mere prosečnu brzinu.

 

3) merila sa čvrsto ugrađenim senzorima, koji brzinu kontrolisanog vozila određuju na osnovu merenja vremena prolaza kontrolisanog vozila između dva ili više čvrsto ugrađenih senzora (u daljem tekstu: senzorska merila).

 

Ovo meni zvuči kao to, ali poenta je što ne može biti jedna (relativno) obična kamera, a da negde u pozadini softver "izmeri" brzinu na snimku, makar se sve dešavalo u realnom vremenu.

 

A da, naravno, kao i mnogo toga, senzori nisu jasno definisani kako oni ne bi morali da se cimaju...

Govorimo o dve različite stvari.

1. Kamere na auto putu ne mere ništa. Slikaju auto prvi put dok sistem u pozadini daje tačno vreme fotografije. Nakon završetka merene sekcije kamera ponovo slika vozilo i daje tačno vreme druge fotografije. Rastojanje sekcija je unapred precizno izmereno.

Ukoliko je vreme između dve fotografije kraće nego što je potrebno da se definisano rastojanje pređe dozvoljenom brzinom - računa se prosečna brzina i u skladu sa tim se piše kazna.

Komplikacija kod tog sistema je timestamp sistem koji daje precizno vreme svim kamerama, zato što na prvoj i na drugoj kameri mora biti identično vreme, sve ostalo je relativno jednostavna matematika.

 

2. Kamere o kojim sam govorio gore sa "optičkim" ili "softverskim" merenjem brzine rade drugačije. Kao što se vidi na prvom snimku, predefiniše se određena precizno izmerena zona - npr. 50 ili 100m. Kamera u sebi ima sistem merenja vremena koliko je vozilu potrebno da pređe tu zonu i na osnovu toga daje brzinu. Te zone mogu biti duže i kraće, kao što se vidi na drugom snimu, ali kraće rastojanje negativno utiče na preciznost merenja, uzevši u obzir da broj frejmova koje snima kamera ima mnogo veći uticaj na konačni rezultat.

 

Matematički gledano - ako se meri sekcija od 1m - Kamera snima npr. 30FPS, pri 100km/h će na sekciji od 1m uspeti da napravi samo jednu sliku i to neće biti dovoljno za izvlačenje brzine.

Sekcija od 100m - kamera snima 30fps, vozilo se kreće brzinom od 100km/h - napraviće 3-4 snimka. I dalje ne dovoljno precizno da se sa sigurnošću utvrdi brzina.

Na sekciji od 1km već ne pravi nikakvu razliku. Naravno i kamere mogu da hvataju više frejmova i da se snima različito rastojanje, ali je to koncept. 

To je suštinski razlog zašto je merenje sa ovakvim sistemom teško pravno održivo. A ponavljam, koliko se sećam, sve nadzorne kamere (ove nove kineske) koje su postavljene po zemlji imaju mogućnost takvog snimanja brzine.

Promenio član Mr_Wolf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1575 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Naravno, ostaje pomalo nejasno šta i kako sa "žutim" jer negde drugo pročitah da ima raznih opcija podešavanja, ali naravno, mi niti znamo, niti ćemo ikad saznati da li je pametnije "nabosti kočnicu" i rizikovati da te odvali neko od pozadi, ili će postojati sekund-dva tolerancije, ili će neko gledati video zapis i procenjivati, ili...

Jbg...

 

WWW.RTS.RS

Saobraćajna policija će u petak, 10. februara, početi sankcionisanje vozača koji prođu vozilom na crveno svetlo semafora ispred raskrsnice...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1575 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Mene "oduševljava" podatak o alkoholisanim/drogiranim vozačima.

Ako uzmemo u obzir da patrole verovatno ni ne zaustavljaju nikog ko nije prekoračio ograničenje (bar tako rade ovi pored kojih ja prolazim), ispada da je i dalje u saobraćaju cca 10% vozača "pod uticajem" nečeg.

 

Čuvajte se ljudi.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1910 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Potrebna je pomoc ko je upoznat sa saobracajnim kamerama u Smederevu,i to onaj deo ulazak preko mosta od Kovina,preko Radinac ,pored zeljezare izlaz prema Pozarevcu.Lokacije ako moze.

Cesto koristim tu putanju za neke izlete autom ,pa da znam gde da budem posebno oprezan.

WWW.GOOGLE.RS

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sreca i osmeh su kljuc svega ..., 367 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ... Pčelica :) ... FZ6 N...
Pre 6 sati, cezarpa je napisao:

Potrebna je pomoc ko je upoznat sa saobracajnim kamerama u Smederevu,i to onaj deo ulazak preko mosta od Kovina,preko Radinac ,pored zeljezare izlaz prema Pozarevcu.Lokacije ako moze.

Cesto koristim tu putanju za neke izlete autom ,pa da znam gde da budem posebno oprezan.

WWW.GOOGLE.RS

 

Budi , Smederevo ima kamere na svim ulazima u grad koje šalju čestitke ..

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1575 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Smederevo je bukvalno test-poligon za kamere.

Tamo je prvi počeo sa radom sistem za proveru registracija, i sad se više ne sećam šta beše drugo - da l' možda ovo za crveno što jenod skoro u BG aktivno, ili brzina... bem li ga, ali znam da sam u par navrata naleteo na tv na neke priloge o testiranju sistema baš u Smederevu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Yamaha XJ600N
Pre 7 sati, cezarpa je napisao:

Potrebna je pomoc ko je upoznat sa saobracajnim kamerama u Smederevu,i to onaj deo ulazak preko mosta od Kovina,preko Radinac ,pored zeljezare izlaz prema Pozarevcu.Lokacije ako moze.

Cesto koristim tu putanju za neke izlete autom ,pa da znam gde da budem posebno oprezan.

WWW.GOOGLE.RS

 

Ta putanja koju si naveo nije pokrivena kamerama zato što su kamere na ulazu u Smederevo, a ti ovde ideš obilaznicom. Ako se ide iz Kovina i odmah posle mosta skrene za Smederevo oko 1km odatle ima kamera(mislim da je 40 ograničenje). Ako se iz Radinca posle rampe krene za Smederevo oko 1.5km odatle ima kamera, 30 je preko dana, a posle 21:00 je 50(provereno, prolazim tu svaki dan) samo nisam siguran od koliko sati ujutru kreće 30. To je to što se tiče kamera sa te strane Smedereva(Kovin - Radinac). I još jedna stvar, postavljeni su znakovi za ove dve kamere. Odakle počinje da snima i gde se završava. Tako da tačno znate gde treba da usporite

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 746 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Danas sam video dva vozila redovna policijska kola, patrolna. Gore postavljene kamere. Verovstno pecaju neregistrovana vozila i snimaju situaciju u saobracaju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
6 minutes ago, Zarkela said:

Danas sam video dva vozila redovna policijska kola, patrolna. Gore postavljene kamere. Verovstno pecaju neregistrovana vozila i snimaju situaciju u saobracaju. 

Imaju softver za prepoznavanje tablica i podataka vlasnika vozila.Ako je vozilu istekla registracija ili je pod potragom,ako je vlasniku istekla vozacka ili je pod zabranom,taj sistem.Konkretno ne prepoznaju i ne beleze trenutne saobracajne prekrsaje

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1910 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli
7 hours ago, Patriota said:

Imaju softver za prepoznavanje tablica i podataka vlasnika vozila.Ako je vozilu istekla registracija ili je pod potragom,ako je vlasniku istekla vozacka ili je pod zabranom,taj sistem.Konkretno ne prepoznaju i ne beleze trenutne saobracajne prekrsaje

Samo to nije brzina vozila koje dolazi u susret?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1650 postova
  • Motocikl: /
Pre 13 sati, Zarkela je napisao:

Danas sam video dva vozila redovna policijska kola, patrolna. Gore postavljene kamere. Verovstno pecaju neregistrovana vozila i snimaju situaciju u saobracaju. 

Pre neki dan zakacim neki parkirani auto, pozovem mup i kad je dosla uvidjajna ekipa jedan ode u zgradu da trazi vlasnika, a ja sa ovim drugim blejim ispred, pricamo.

I spominjemo bas te kamere na kolima, kaze snimaju tablice i tako pecaju neregistrovane, a isto i ako vlasnik vozila ima zabranu iskace upozorenje. U oba slucaja zaustavljaju vozilo, ne salju prijavu na kucnu adresu, da se ne bi javila baba kojoj dozvola sluzi samo za takve slucajeve :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Yamaha XJ600N
Pre 3 sati, Rik je napisao:

Ima kamera kod kovinskog mosta, šta ona snima?

Kod mosta, sa strane Kovina, ima samo jedna kamera na banderi pored puta. Mislim da je to samo nadzorna kamera. Ja tu uglavnom vozim između 80 i 100 i nikad mi ništa nije stiglo(ograničenje na mostu je 60). Jedino ako nisu stavili neku novu kameru pošto nisam dugo tu prolazio pa ne znam 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja