Jump to content

Moto Zajednica

Versys 650, gubitak snage i čudan zvuk

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki versys 650

Imao sam kvar pri povratku iz Niša za Beograd. Pred sam kraj puta na uzbrdici posle Bubanj potoka, osetio sam gubitak snage a onda i čuo čudno lupanje u agregatu. Brzo sam se prebacio u traku za spora vozila i ugasio motor. Sačekao sam 5-10 minuta i upalio opet motor ( verovatno nisam trebao ), upalio je normalno, iz prve, radio par sekundi normalno a onda se čulo neko lupanje, kao da se nešto "otkačilo" i lupa metal o metal. 

Ugasio sam opet, zvao šlep i oterao motor u BikerHouse u Tošinom bunaru.

Kod njih je velika gužva, čekaću verovatno do sredine nedelje da vide šta je a ja živ nisam. 

Zna li neko kolika to šteta može da bude i šta me očekuje? Znam da je verovatno jako loše ali sve se tešim da je možda nešto što nije strašno.

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Svakako se spremi na najgore...radilica zna da se čuje tako. Šta god bilo najverovatnije će se agregat morati otvarati da bi se kvar uopšte ustanovio a to samo po sebi je igranka.

 

Baš te je maler poterao...nadam se da ćeš proći sa što manje sekiracije i sa što manje potrošenog novca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova

Nadamo se najboljem. Ne volim da se kolegama desavaju ovakva sranja. 

 

inace...Kupi diverziju 900. Staru krsinu za 1700e pa ces da vidis sta je neunistivo prljavo govedo. 

 

Predlazem sve masine vazdusno hladjene iz Yamahine XJ serije pocev od 1980. godine pa sve do 2015. godine. 

 

Javi kad ti rikne. Tj tvoj sin, unuk, neka javi bar, ili njihova deca. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki versys 650

@mick ma da, motor mora da se otvara, to mi je majstor odmah rekao.

@Pingvin37 pa i ovi Kawasakijevi motori od 650 kubika važe za jako pouzdane. Tražio sam po internetu i jedino što sam našao su neka 2-3 motora na kojima se polomio ventil i napravio totalnu štetu. Mada ovo mi ne liči da je to ( bar se nadam ).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 991 postova
  • Lokacija: Beograd

Malo iznad donje crte znači da nema ulja u motoru, i ja bih u tom slučaju stao na prvu pumpu, kupio ulje istog sastava kao što je u motoru i dolio. U Beogradu bih zamenio. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki versys 650

Nije mi baš logično da malo iznad donje crte znači da nema ulja u motoru. U čemu je onda poenta?

Ulje bi trebalo da je između dve crte, naravno da je bolje ako je bliže gornjoj ali opet i ako je bliže donjoj ima ga dovoljno.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 991 postova
  • Lokacija: Beograd

Sorry, ja sam se nešto jutros prebacio, u glavi sam imao sliku ispod crte, a čak sam i otkucao iznad... Ok je dokle god nije ispod minimuma, naravno.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 642 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Versys vel'ki, onaj zeleni. HULK!

Koliko se secam, @Nikola2607 je imao nagli gubitak ulja na Versysu, ali je uspeo da ga uhvati na vreme. Mozda se jos uvek seca sta je dovelo do toga i kako je to kasnije zavrseno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki versys 650

Na kraju se ispostavilo da je ipak ostao bez ulja. Kad ga je majstor otvorio u njemu je bilo oko litar što znači da je za nepunih 300 km potrošio sigurno oko 300-400 ml što je bar meni neverovatno. Znam da troši po malo ulja i moram da dolivam ali nikada nije ovoliko. Nije palio nikakvu lampicu niti sam primetio bilo kakve simptome dok već nije bilo kasno.

IMG-3437da844ea8b278bb2d488cd4fd3884-V.thumb.jpg.fbc587ebef6605fc6c79d5cc1ff5efb4.jpgIMG-78ba8b890e6dce993f1a5f9b9751ecf9-V.thumb.jpg.f176bfc9bdf7ebbe656089fbed8b8575.jpg

Prvi put sam ga vozio malo duže van grada i definitivno sam trebao da ispratim potrošnju. Jbg zajebao sam.

U svakom slučaju zamenjeno je sve, radilica, klipnjače, klipovi, hilzne, dihtunzi, obrada glave i ventila...:grr:

Skupa greška.

  • Tužan 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 469 postova

Auuuh... koliko je izasao ceh na kraju?

 

Ako je za utehu, svakako ti je otvaranje bilo neizbezno cim je on gutao litru ulja na 1000km... bas bih voleo da cujem od tog majstora koliki je bio end gap na karikama, kapiram ne ispod 1.5mm

Promenio član MarkoMoto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki versys 650

1000 evropskih naravno sa polovnim delovima. Tu je uračunata i zamena filtera vazduha, rashladne i kočione tečnosti i još neke sitnice ali to je sve sitno u poređenju sa ovim glavnim stvarima. Pakao.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 642 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Versys vel'ki, onaj zeleni. HULK!

Nije on trosio litar na 1000km. Tu je neki dihtung probio i isterao je ulje. Mislim da bese 1.8l da ide u masinu. Tebi je onda oko pola litra izbio, mozda i malo vise.

 

Kazem ti, Nikola2607 je slucajno primetio na jednom stajanju da je masina sva masna. Tebi je falilo te srece da to primetis na vreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1818 postova
  • Lokacija: Beograd

Nekad je za te pare mogao da se nađe ceo agregat, čitav i ispravan.

 

Sad su cene delova otišle a pogotovo i ruke, tako da se često više isplati kupiti noviji motor nego krpiti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 469 postova

Pa i nekad se mnogo vise isplatilo tutnuti drugi agregat nego raditi generalnu, sem ako ne radis sam sebi i ne libis se da prikrpis malo tamo- malo 'vamo. Kakvih 1000e, iz inostranstva si ranije do 500 evropskih imao da biras agregate sa havarisanih vozila :)

Delovi za ozbiljnije motore su oduvek bili enormno skupi. Tipa po ceni karika za jedan klip motocikla mozes kupiti sva 4 za prosecan gradski auto. Za cenu jedne- dve gumice ventila nekog ozbiljnijeg motora ceo komplet za jugica, puntica...

Onda imas moto radilice kod kojih je remont(obrada, specijala) tabu tema, kod mnogih se obrada jednostavno ne radi zbog povrsinskog sloja. Tako da se uzima druga jer je ponovno nanosenje materijala komplikovan i skup proces koji se ne isplati ukoliko nije u pitanju neka retkost... dok kod prosecnog gradskog auta odes do prve trafike, kupis lezajeve na specijalu, radilicu odneses do komsija pere da to obradi i usrafis.

U svakom slucaju ja mislim da je ovo, iako skuplja, ipak bolja varijanta nego opet stavljati "macku u dzaku". Bez obzira sto su delovi polovni majstor je sigurno sve premerio i nije stavljao bilo sta.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650
Pre 8 sati, MarkoMoto je napisao:

"macku u dzaku". Bez obzira sto su delovi polovni majstor je sigurno sve premerio i nije stavljao bilo sta.

A zamor materijala? Nije sve u merama...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 469 postova

Ma kakav zamora materijala, ne plasi coveka. Ocigledno nisi imao posla s vecim masinama i havarijama na njima, nije ti to kinez 50cc pa da uzmes novu radilicu za 3 soma i cilindar sa klipom za 2.5. Nova radilica za takvu masinu je, bar na balkanu, misaona i neisplativa imenica koju maltene nijedan serviser ne praktikuje.

Nema tu nikakvog zamora materijala(ako cemo uz dlaku naravno da ima ali je to zanemarljiva glupost koja se meri u promilima, i tvoj burgman koliko god bio u dobrom stanju onda u sebi ima zamorene materijale, zar ne?), dok se fizicki ne potrosi sve je tu regularno. Nista se tu ne uvija i ne "radi". Po svakom servisnom manualu imas dozvoljene limite u stotama i desetama i to je to.

On je covece imao havariju, ostao je bez ulja i u 2min dosao do ovog stadijuma. Polovna radilica, koliko god da je presla pre toga, ukoliko je u okej stanju i u toleranciji ce preci put oko sveta uz redovne servise i propisno odrzavanje. Mozda je skinuta sa agregata jer je motor prezupcio pa je neko ocenio da se popravka ne isplati, mozda zato sto je menjac otisao, mozda zato sto je motor havarisan pa se vise izvuklo na delovima nego djuture... to uopste nije bitno, bitno da je po mikrometru i vizuelnim pregledom sve u redu(iliti da nije ostala nikad bez ulja i zgazila milion).

Ovde je izvucen najbolji kompromis i tu se cela prica zavrsava. Sad ima sigurniji motor od bilo kog drugog polovnjaka sa oglasa.

Samo obavezan savet za @pilip88: na put u prvim kilometrima nikako bez litre ulja u prtljagu, nemoj da te cudi da do 1000-2000km trosi ulja kao da je cvaja, normalno je dok karike ne "nadju svoj put". I bez forsiranja u pocetku :)

Promenio član MarkoMoto
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki versys 650

Imao sam par varijanti ali ni o jednoj nisam razmišljao duže od par minuta.

Prva je bila da prodam nekome motor u onakvom stanju pa da kupim nešto drugo ali to mi se nije radilo. Nije mi baš trenutak za kupovinu nekog mlađeg motora a da kupim nešto slično opet ne znam šta uzimam, računao sam da je ipak bolje da ovaj sredim pa da znam šta vozim.

Druga varijanta je bila zamena celog motora ali to je čitava peripetija oko papira a opet ne znam šta kupujem osim ako nije baš provereno a to treba dočekati a ja baš i nisam bio raspoložen za čekanje.

Treća varijanta je bila novi delovi ali to prevazilazi trenutnu cenu motora tako da apsolutno nema smisla.

Četvrta i po meni najbolja varijanta je bila ova koju sam i uradio. Majstor je našao relativno brzo drugi havarisani motor, rasklopio, proverio, sve ok i to je to. 

Jbg jeste puno plaćeno ali to mi je bila najbolja varijanta a u suštini možda i najjeftinija.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja