Jump to content

Moto Zajednica

Blic pitanja (u vezi motora)

Recommended Posts

  • Integrisan, 8411 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Oni koji me poznaju znaju vaznost motocikla u mom zivotu, od osnovne skole vozim, srcem (i glavom!!!)
Istim zarom evo i preko 20 godina kasnije, vozicu sve dok budem mogao na motor da se popnem!

Neka vas gume drze!

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 940 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Na tu temu, a potpuno druga priča, sad pričah s burazerom, poštar, 10ak godina već, do sad radio kolima, peške, biciklom, jedva pristao na motor. Zadužio ga pre mesec dana, novi Liberty, sad mi kaže "a jes se lepo vozit motorom" :jee1:

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
Pre 2 sati, N.F.S. je napisao:

I masina mora biti zdrava..

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 

Što me podseti da iskopam kilometražu kad je menjano ulje, valja odraditi mali servis uskoro :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Jel još nekoga bole zglobovi na rukama nakon vožnje? Imao sam bukvalno masnicu na levoj ruci posle jedno 4 sata na motoru, pa pretpostavljam da je to neka početnička glupost...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8411 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Jel još nekoga bole zglobovi na rukama nakon vožnje? Imao sam bukvalno masnicu na levoj ruci posle jedno 4 sata na motoru, pa pretpostavljam da je to neka početnička glupost...
Vrati fabricki guvernal..

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD
10 hours ago, blackmore said:

Jel još nekoga bole zglobovi na rukama nakon vožnje? Imao sam bukvalno masnicu na levoj ruci posle jedno 4 sata na motoru, pa pretpostavljam da je to neka početnička glupost...

Posle 4 sata hoce da boli sve zivo :D
Moguce da previste stegnes upravljac. Ili ukrutis cele ruke iz ramena.
A moze da bude  i do polozaja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8411 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Malo je otvoreniji guvernal nego sto vecini odgovara, mada krupan covek vozi Suzi, mislim da je potaman.
Ako zglobovi ne stoje lepo kada sednes i uhvatis guvernal, vec sake u neku stranu krivis nasli smo krivca!
Ili da se repozicionira ili da se zameni. Fabricki je bas udoban ali uzak jbg...

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Posle 4 sata hoce da boli sve zivo
Moguce da previste stegnes upravljac. Ili ukrutis cele ruke iz ramena.
A moze da bude  i do polozaja.
Ако ти је предња виљушка престегнута или ако ти баца предњи точак(гума/бандаж). У том случају због сигурности стежеш управљач и боле руке. Нормално је да у току вожње скинеш леву руку са управљача па и обе користечи фиксер за ручицу гаса, на равном и сигуном путу.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1548 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer
Pre 13 sati, blackmore je napisao:

Jel još nekoga bole zglobovi na rukama nakon vožnje? Imao sam bukvalno masnicu na levoj ruci posle jedno 4 sata na motoru, pa pretpostavljam da je to neka početnička glupost...

Meni je, npr, fabrički volan bio prenizak (ili imam kratke ruke :D) pa sam nakon dužih vožnji osećao ramena. Stanje se popravilo kada sam ubacio SW-Motech podizač volana od 25 mm. Veći ne može jer bi morao da menjam sajle. Pogledaj volan od "starijeg brata" 1250, on je fabrički malo višlji, sedi na neki čisto da osetiš položaj...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1496 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Jedno pocetnicko blic pitanje.

Pre neki dan sednem prvi put na skuter sa dva tocka (xmax250), rekoh da vidim koja je razlika.

Sve skoro isto ali mi cudno sto korman cim malo zakrenem on vuce u tu stranu kao lud, sto se vise okrene vise vuce. I levo i desno ista prica. Da li je to normalno ili je nesto neispravno?

Deluje mi kao da je veci ugao celog prednjeg dela tj viljuski ili tako nesto.

Sve se to desava do neke brzine od 50km/h, nisam ga vozio brze

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8411 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Pre sat vremena, DraganNS je napisao:

SW-Motech podizač volana od 25 mm

Ovako je kod mene bilo... Prvo fabricki guvernal pa posle ovaj sto mi je @Vampa poklonio i doneo. Za mene je bio bas ugodjaj, za dan sam znao da dva puta odem do Sokobanje i nazad (oko 550km ukupno), od nelagodnosti jedino bol u zadnjici.

yy.jpg

yyy.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8411 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 24 minuta, Sharky - Alex je napisao:

cim malo zakrenem on vuce u tu stranu kao lud

Prvo moze da bude lazni osecaj posto vozis trotockasa a drugo, moguce je da skuter pati od "preupravljanja" koje je posledica lose geometrije, prednjica suvise meka/nisko, zadnjica visoko...

To je osecaj kada npr u levoj krivini, u nagibu levom rukom moras gurati guvernal od sebe, popularno kazu "hoce da se skopi" napred, to je preupravljanje (suprotnost podupravljanju, gde motor odlazi siroko i u krivini hoce da se uspravi). Dugo sam se sa geometrijom zezao i shvatio njenu bitnost u uzivanju na dvotockasu.

Tako sam npr. sretao ljude koji celu seriju motora kude zbog upravljivosti a ustvari voze motor koji je lose podesen, geometrija omasena...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

@N.F.S. @Krokodilo @DraganNS @JoeD

 

Mislim da nije do kormana već do toga što ja stežem ponekad kao lud (vraćao se sa Ralje, proklizao mi zadnji točak u krivini i od tad sam držao korman kao da mi je poslednje), pogotovu levom rukom gde je kvačilo. Gledam sad ovaj fabrički korman, ja ne znam kako bih se na njega navikao, mnogo je mali.

 

Pre 3 sati, N.F.S. je napisao:

Ako zglobovi ne stoje lepo kada sednes i uhvatis guvernal, vec sake u neku stranu krivis nasli smo krivca!

Mislim da ima i ovoga, nekad uhvatim sebe kako su mi ruke u poziciji kao da vozim R sa heblovima a ne motor sa kormanom/guvernalom. Verujem da je sve ovo zbog neiskustva, opuštam se malo po malo, pa se trudim da ne stežem ruke toliko.

 

Apropo ovog klizanja koje sam pomenuo - nosio sam druge patike sa dosta tvrđim đonom i na nizbrdici pred krivinu malo jače stao na zadnju kočnicu, blokirao točak i motor je "zaplesao", pustio kvačilo i odmah se ispravio sva sreća, inače bih podleteo direktno pod autobus...

Promenio član blackmore

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8411 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 3 minuta, blackmore je napisao:

pustio kvačilo

Pustio kocnicu vrv :D

Uuuuu, odvratan osecaj, nikada je  vise neces zgaziti tako, veruj mi.... Samo na motociklu sa ABS-om gazis zadnju, ovde tezinom noge "dodas" uz prednju, bukvalno samo prste spustis na papucicu.

Ili ako si na jakom gasu, pretices hitno, zadnjom kocnicom drzis prednji tocak na zemlji, ili da spustis obrtaje (na silu) masini i umiris sasiju pred krivinom.

 

Imam kod sebe i nove organske plocice za taj motor (zadnje), ako ti sinter jako ujeda.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
pre 14 minuta, N.F.S. je napisao:

Pustio kocnicu vrv :D

Uuuuu, odvratan osecaj, nikada je  vise neces zgaziti tako, veruj mi.... Samo na motociklu sa ABS-om gazis zadnju, ovde tezinom noge "dodas" uz prednju, bukvalno samo prste spustis na papucicu.

Ili ako si na jakom gasu, pretices hitno, zadnjom kocnicom drzis prednji tocak na zemlji, ili da spustis obrtaje (na silu) masini i umiris sasiju pred krivinom.

 

Imam kod sebe i nove organske plocice za taj motor (zadnje), ako ti sinter jako ujeda.

Kočnicu da, prolupao sam, pišem gluposti :D

Pustio kočnicu i motor se sam ispravio kad je ponovo bio "na gasu", sva sreća.

 

Obično koristim zadnju kao dodatak prednjoj, primetio sam da onda dosta nežnije koristim prednju kočnicu i nekako je prirodnije kočenje (pogotovu do potpunog stajanja), međutim sad sam kao sivonja izgleda nagazio, a da nisam ni bio svestan, i eto... :D Iskreno zadnja kočnica radi posao sasvim solidno, ne znam što sam po netu čitao da je zadnja očajna na Suzi (moguće da je do sinter pločica, tj. da je zato na mojoj Suzi zadnja dosta bolja?). Jednom sam tako (na 20ak km/h) malo jače pritegao prednju kočnicu, pa je zapištao prednji točak, od tad pazim šta radim :D  (to je bilo prvog dana kada sam seo na Suzu).

 

Mogao bih malo do parkinga da provežbam naglo kočenje u kontrolisanoj sredini, ne bih da ispitujem granicu kočenja na putu i u saobraćaju. Doduše, poslednji put kad sam vozio mi je nekoliko puta proklizao zadnji točak (jednom na beloj liniji, ali to ne računam), verovatno zbog drugačije obuće nisam imao osećaj koliko gazim... Sve u svemu drago mi je da nisam oflekao autobus 405 :D 

Promenio član blackmore
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Jedno pocetnicko blic pitanje.
Pre neki dan sednem prvi put na skuter sa dva tocka (xmax250), rekoh da vidim koja je razlika.
Sve skoro isto ali mi cudno sto korman cim malo zakrenem on vuce u tu stranu kao lud, sto se vise okrene vise vuce. I levo i desno ista prica. Da li je to normalno ili je nesto neispravno?
Deluje mi kao da je veci ugao celog prednjeg dela tj viljuski ili tako nesto.
Sve se to desava do neke brzine od 50km/h, nisam ga vozio brze
Нормално није никако.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Gume na propisan pritisak, pa da se vidi da prednja nije kojim slučajem "zašiljena", tj. potrošena po bokovima...to bude baš očigledno na oko.

Ako je to ok, svakako treba proveriti viljušku i njenu vezu sa ramom..

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1496 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT
Pre 5 sati, N.F.S. je napisao:

To je osecaj kada npr u levoj krivini, u nagibu levom rukom moras gurati guvernal od sebe, popularno kazu "hoce da se skopi" napred

E bas tako se ponasa, lepse si ovo obijasnio od mene. Samo sto skuter nije bod nagibom i brzina je mala.

Moracu jos neki skuter da probam, ovo me bas istripovalo, ne svidja mi se ta borba sa kormanom.

 

Promenio član Sharky - Alex
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Не брини, нема те борбе када је све исправно :)

Немој да користиш изговоре да не пређеш на мотор! :P

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja