Jump to content

Moto Zajednica

Automatsko podmazivanje lanca

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c

Prvo da čestitam uskrs svima koji slave.

Pa da u ovim danima podelim sa vama sta sam uradio na mom stromu preko zime. Naime imao je neki sistem podmazivanja na taster koji nije vredeo nicemu, pa sam resio da to raaturim i napravim automatsko podmazivanje lanca i to tako da pocne da podmazuje sa 20na sat, ispod toga ne podmazije, sa dve kapi u minuti, da bi povecanjem brzine od oko 130 kmh povecao na 5 kapi. Testiram ga vec 1200km i podmazuje sasvim lepo potrosio je oko 100ml skotoiler ulja.

 

Ovo je senzor koji meri brzinu okretaja tocka. a16ee1bde7543a7e39bdf95468de57e5.jpg

 

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Au! PC! Pa ti to veoma ozbiljno. Čekam sledeći tvoj izveštaj (a verujem i drugi) o podmazivanju. Nemoj da zaboraviš da opišeš rečima i slikom gde sve završava ulje koje razbaca lanac.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Lepo je to sto si uradio, ali u rubrici "sam svoj majstor" ocekujemo detaljniji prikaz radova. Mozda bi neko jos želeo na svom ljubimcu da napravi slično. Osim ako nije taaajjjnaaa.... :ph34r:

Inače, malo je reci da mi se dopada. Ekstra je. 

Ps. Sad sam stavio naočare i malo bolje pogledao slike. Pa ovo je "nuklearna fizika". Ne očekujem detalje. 

Ali stvarno je super! 

Promenio član stari roker
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1241 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
On 4/24/2022 at 12:26 PM, Ibivan said:

Testiram ga vec 1200km i podmazuje sasvim lepo potrosio je oko 100ml skotoiler ulja.

Nije li to previše ulja? Po njihovoj specifikaciji, 500ml bilo crvenog ili plavog Scottoiler ulja dovoljno je za 16,000km vožnje. Po tome, na 1,200km bi trebalo da ide oko 40ml ulja.

 

Odlična ideja svakako! Ja sam odavno uzeo Arduino, i Uno i Nano, da se igram, ali nikad ništa korisno nisam sklepao. :D Ovo bi bila odlična prilika, mada poslednjih dana sam razmatrao da poručim Cobrra Nemo 2...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1496 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT
Pre 2 sati, vasa.93 je napisao:

Odlična ideja svakako! Ja sam odavno uzeo Arduino, i Uno i Nano, da se igram, ali nikad ništa korisno nisam sklepao

Nisi jedini, ja se igrao malo sa programibilnim rgb led diodama cela dva dana i to je to.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

Kako si programirao, pretpostavljam iskoristio arduino kao brojac, pa izracunao koliko kruga tocak mora da napravi u odredjenoj jedinici vremena da bi se kretao tom i tom brzinom?

 

Jel si koristio analogne ili digitalne ulaze/izlaze?

 

Od cega si upotrebio pumpicu?

 

I ja bih molio za malo vise detalja :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1241 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
2 hours ago, Sharky - Alex said:

Nisi jedini, ja se igrao malo sa programibilnim rgb led diodama cela dva dana i to je to.

Ma ja sam hardcore softveraš, ali volim sve živo da prčkam, pa nakupovao svakojake kitove da isprobam. Isprobao par stvari koristeći LED i servo motore, i toliko, stoji sve to spakovano dve godine. A imam razne ideje, ali uvek manjka vremena. Jedna od ideja koja se prepliće sa moto svetom je GPS tracker. Ima nekoliko tutorijala na temu, pravili su ljudi, ali šta znam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Triumph tiger 1050

Ovo interesantno deluje, ali da li se zaista isplati finansijski u odnosu na uredjaje koji rade na tom principu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1241 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Sigurno da se isplati. Podmazivači sa ovakvim ili približnim načinom funkcionisanja (ja ne znam ni za jedan koji radi baš na ovom principu sa senzorom brzine) koštaju par stotina eura, dok sa Arduinom to može da se napakuje za tipa 50€ maks, a verovatno i manje (kopija Arduino Nano-a je tipa 1k rsd, original je malo skuplji koliko se sećam). Samo treba znati umeti, a i realno je malko veća gimnastika nego kad samo pljusneš keš i daš nekome da ti montira sve. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Rad mog podmazivaca (Pro-oiler) vezan je za brzinu motocikla. Kad stojim, upaljen bajk nema podmazivanja, cim predjem 10km/h gasi se signalna lampica i ulazi u rezim za podmazivanje.

Broji, racuna, pamti, pusta ulje kad treba i tako vec nekih 60.000km.

Ako ce ovo kostati do 50 jura isplati se i te kako jer iznad navedeno kosta oko 200e.

 

PS.

zaboravi reci.... bravo za kolegu

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Triumph tiger 1050

Pa realno za 50 evra se isplati bilo šta što radi posao, ako pogledaš da Cobra košta 80-ak evra a ona je najjeftinija (ne računajući Ali).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1496 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Dobra stvar kod ovoga sto mozes da stelujes kako hoces da radi, prepravljas, dodajes, oduzimas…

Koliko sam video po slikama:

induktivni senzor cita felnu tj prepreke na njoj, izracuna se obim tocka i dobije se koliko puta cakne na tu predjenu duzinu.

Kad se doda vreme dobije se brzina.

Ti podaci idu u arduino.

Preko relejea se poveze elektromagnetni ventil koji ce pustati kapljice.

Preko arduina se podesi kada ce pustati i koliko dugo treba da bude otvoren da bi pustio kapljicu, to zavisi od ventila i od gustine ulja.

Umesto gore pomenutog induktivnog moze i magnetni monostabilni prekidac i neki magnetic da se zalepi na felnu, jeftinija opcija.

Dobra stvar je sto ovo moze na svaki motor i sto se ne ceprka po motoru, uzima se samo napajanje od motora.

@Ibivan ako ti treba neko kuciste za arduino pa da to sve lepo spakujes javi se, mozemo da napravimo na 3d stampacu.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
Au! PC! Pa ti to veoma ozbiljno. Čekam sledeći tvoj izveštaj (a verujem i drugi) o podmazivanju. Nemoj da zaboraviš da opišeš rečima i slikom gde sve završava ulje koje razbaca lanac.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Saljem slike obavezno!!

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
Lepo je to sto si uradio, ali u rubrici "sam svoj majstor" ocekujemo detaljniji prikaz radova. Mozda bi neko jos želeo na svom ljubimcu da napravi slično. Osim ako nije taaajjjnaaa.... 
Inače, malo je reci da mi se dopada. Ekstra je. 
Ps. Sad sam stavio naočare i malo bolje pogledao slike. Pa ovo je "nuklearna fizika". Ne očekujem detalje. 
Ali stvarno je super! 
Nista nije tajna, iskreno nisam se potrudio da detaljno objasnim ali ako vas sta interesuje podelicu rado sta sam uradio!!

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
... komplikovano rešenje jednostavnog problema... Ti mora da si mehatroničar?
Otprilike tako!!

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
Nije li to previše ulja? Po njihovoj specifikaciji, 500ml bilo crvenog ili plavog Scottoiler ulja dovoljno je za 16,000km vožnje. Po tome, na 1,200km bi trebalo da ide oko 40ml ulja.
 
Odlična ideja svakako! Ja sam odavno uzeo Arduino, i Uno i Nano, da se igram, ali nikad ništa korisno nisam sklepao. Ovo bi bila odlična prilika, mada poslednjih dana sam razmatrao da poručim Cobrra Nemo 2...
Eto vidis kako korisnih stvari covek sazna bas ta specifikacija mi je trebala pa nisam nasao. I onda krenuo metodom proba greska, kolicinu sam rekao odprilike jer nisam vodio racuna kad sam sipao jer nesto ulja je vec bilo nesto sam malo prosuo nesto je i ostalo, mislio sam sad kad kupim novu bocu da resetujem i probam tacno. Ali negde sam i racunao da bi trebao da trosi 60ml na 1000km ako vozis 120kmh, treba da proverim u praksi....

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
Kako si programirao, pretpostavljam iskoristio arduino kao brojac, pa izracunao koliko kruga tocak mora da napravi u odredjenoj jedinici vremena da bi se kretao tom i tom brzinom?
 
Jel si koristio analogne ili digitalne ulaze/izlaze?
 
Od cega si upotrebio pumpicu?
 
I ja bih molio za malo vise detalja
Da, broji impulse sa induktivnog senzora kome mora signal da se prepolovi na 4,5V zato sto je to naponska granica digitalnog ulaza. I onda formula broj signala po obrtaju tocka, pa koliko obrtaja po metru, onda malo poredjenja ako je nesto vece ili manje onda uradi to itd.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
Sigurno da se isplati. Podmazivači sa ovakvim ili približnim načinom funkcionisanja (ja ne znam ni za jedan koji radi baš na ovom principu sa senzorom brzine) koštaju par stotina eura, dok sa Arduinom to može da se napakuje za tipa 50€ maks, a verovatno i manje (kopija Arduino Nano-a je tipa 1k rsd, original je malo skuplji koliko se sećam). Samo treba znati umeti, a i realno je malko veća gimnastika nego kad samo pljusneš keš i daš nekome da ti montira sve.
U pravu si samo elektronika bez creva boce i pumpe koju sam vec imao(inace je mislim 20jura pumpa goriva za webasto) bilo je oko 2000din. A takav sistem da sam po brzini dozira je preko 300jura. Ovo moze da se nadogradjuje sa na primer senzorom vlage, novo ulja signalizacija nivoa na kormanu, itd.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
Rad mog podmazivaca (Pro-oiler) vezan je za brzinu motocikla. Kad stojim, upaljen bajk nema podmazivanja, cim predjem 10km/h gasi se signalna lampica i ulazi u rezim za podmazivanje.
Broji, racuna, pamti, pusta ulje kad treba i tako vec nekih 60.000km.
Ako ce ovo kostati do 50 jura isplati se i te kako jer iznad navedeno kosta oko 200e.
 
PS.
zaboravi reci.... bravo za kolegu
 
Tako je kad stoji ne radi nista...

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
Dobra stvar kod ovoga sto mozes da stelujes kako hoces da radi, prepravljas, dodajes, oduzimas…
Koliko sam video po slikama:
induktivni senzor cita felnu tj prepreke na njoj, izracuna se obim tocka i dobije se koliko puta cakne na tu predjenu duzinu.
Kad se doda vreme dobije se brzina.
Ti podaci idu u arduino.
Preko relejea se poveze elektromagnetni ventil koji ce pustati kapljice.
Preko arduina se podesi kada ce pustati i koliko dugo treba da bude otvoren da bi pustio kapljicu, to zavisi od ventila i od gustine ulja.
Umesto gore pomenutog induktivnog moze i magnetni monostabilni prekidac i neki magnetic da se zalepi na felnu, jeftinija opcija.
Dobra stvar je sto ovo moze na svaki motor i sto se ne ceprka po motoru, uzima se samo napajanje od motora.
@Ibivan ako ti treba neko kuciste za arduino pa da to sve lepo spakujes javi se, mozemo da napravimo na 3d stampacu.
Hvala na ponudi, javljam se obavezno cim razradim dalju ideju!

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja