Jump to content

Moto Zajednica

Pomoć pri odabiru prve kacige

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 54 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zelena Kawa 636

Ćao svima, kako bi došlo do mog zvaničnog predstavljanja potrebno je da kupim opremu i motocikl. Te zato otvaram ovu temu kako bi mi pomogla u odabiru opreme iskustvima starijih. 

Naime ideja mi je da kupim Kawasaki 250R kao svoj prvi motocikl, sa kojim planiram medjugradsko zujanje i duža putovanja. Još uvek ne mogu da kupim motocikl ali nadam se da će se promeniti taj status do maja ove godine. 

 

Došlo je do toga da sam u dilemi koju kacigu kupiti. Bio sam kod jednog čoveka u BG koji ima radnju polovne moto opreme i tamo sam svašta isprobao. Kako mi S veličina odgovara, probao sam skoro sve kacige u toj veličini i samo mi je jedna odgovarala onako stvarno kao salivena, ni da stiska glavu toliko da počne da boli ni da je labava, baš mi je nekako taman. U pitanju je Arai RX7 Corsair, cena je 100e jer je polovna naravno ali je skoro kao nova jer rade svi lufteri, ima sve plastikice, odličan vizir. Malo sam istražio oko te kacige i skontao da je ona nekad bila izuzetno skupa i premium kaciga. Najviše mi se sviđa to što mi jako lepo leži na glavi i što se oseti neki kvalitet izrade čak i pri dizanju vizira(nisam poznavalac moto sveta). Budžet mi je oko 200e za kacigu i razmišljam da li da kupim Arai polovnu ili novu npr. LS2 do 200e.

 

Kakvi su vaši saveti po tom pitanju? Nisam poznavalac ali mi se čini da je Arai i posle toliko godina sigurnija/kvalitetnija kaciga od današnjih low ili mid budget brendova poput LS2

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1067 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Pozdrav,

Ja sam za to da se makar kaciga uzme nova, a za 200 EUR imaš izbor. Trenutno u Barelu imaš 10% popusta što je 24000 RSD za Shark D-Skwal 2, samo bez grafike (ili dodaš 3000din za istu). Ja sam je uzela i zadovoljna sam. Platila sam je prošle godine u oktobru 26000 RSD Penxa Red grafika. Nosila sam je najduže 2-3 sata, bez problema. Meni je u Barelu ljubazni prodavac odredio veličinu (M), nosila sam je malo po lokalu, legla je k'o budali šamar. :D

Možeš i Sharp test da imaš kao neku referencu.

Nose ljudi i MT, LS2, HJC... Možeš naći po forumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1482 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

I ja sam za novu i obavezno probaj pre kupovine.

Trenutno su svugde predsezonski popusti na kacige.

Jos nesto, ako ti je od neke marke odgovarala S velicina mozda ce od druge marke biti M, nemaju svi iste kalupe.

i jos ovo, kacige S velicine su manje i nemaju ih prodavci puno na lageru pa budi spreman da neces imati veliki izbor dezena nego ono sto ima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Za to šta želiš kaciga je obavezno nova i to je što se mene tiče jedino parče opreme koje mora novo da se kupuje. Nemaš iskustva u biranju polovne opreme po onome što si naveo (''ne stiska previše''). Polovna oprema se kupuje kad stekneš iskustvo u korišćenju iste. 

 

Kacige praktično imaju rok trajanja i nije isto kupiti kacigu nekoliko godina staru ili novu kacigu koja je u istoj ili malo jačoj ceni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 924 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Nova kaciga, skoro sam kupovao moju prvu, moj glas za HJC jer imaju nabolje ocene na SHARP testu u nižem cenovom rangu kaciga, glavni razlog što sam odustao od LS2, mada po meni nećeš mnogo pogrešiti koju god da kupiš novu (a da je homologovana ili kako se već to zove), a da ti odgovara po veličini. Ja sam bio jako zadovoljan prodavcima u motolandu oko pomoći u odabiru. I kao što neko reče, predsezonsi je period, imaš popuste na stare modele na sve strane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 54 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zelena Kawa 636

Hvala svima na savetima, zato sam i postavio pitanje da bi mi iskusniji ljudi objasnili u kom pravcu bih trebao da biram kacigu. Kao što rekoste najbitnija je bezbednost tako da ću pogledati na SHARP testu koje su najbolje ocenjene a da se uklapaju u budžet do 200-250e.

Možda je ipak najbolja opcija da odem u prodavnicu i da mi prodavac odredi veličinu koja mi treba, jer ja nisam skroz siguran ni koliko kaciga treba da steže lice.

Još jednom hvala na svim odgovorima, pomogli ste mi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 17 sati, mick je napisao:

Kacige praktično imaju rok trajanja

Ovo prvi put čujem. Ako nije oštećena, a spolja se to lepo vidi, i ako unutrašnjost nije otrcana, što bi ta kaciga bila lošija od nove.

 

Govorimo o Arai koja je nova u rangu 800 do 1000 eura, našao je polovnu koja mu odgovara za 100, mi ga savetujemo da kupi novu za 200, a razlika nebo i zemlja.

 

Iz mog iskustva nije lako naći odgovarajuću kacigu, i one koje pašu kao salivene obično su van budžeta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Pre 7 sati, mradomir je napisao:

Ovo prvi put čujem. Ako nije oštećena, a spolja se to lepo vidi, i ako unutrašnjost nije otrcana, što bi ta kaciga bila lošija od nove.

 

Govorimo o Arai koja je nova u rangu 800 do 1000 eura, našao je polovnu koja mu odgovara za 100, mi ga savetujemo da kupi novu za 200, a razlika nebo i zemlja.

 

Iz mog iskustva nije lako naći odgovarajuću kacigu, i one koje pašu kao salivene obično su van budžeta.

Da kaciga ima rok trajanja... hvala Bogu na kolegi @bdada već je bezbroj puta uleteo sa pravovremenim informacijama :) Hvala!

 

Pored roka trajanja postoji i momenat kad se kaciga ispusti sa visine i to se računa kao iskorišćena roba i po proizvođačkoj specifikaciji ona bi trebala biti zamenjena. Sad da li je taj deo istinit u smislu konstrukcije i svega u tom smeru ne znam...moožda je i proizvođački rovac ali svakako na kacigi ne treba štedeti u smislu sigurnosti.

 

Zato meni nešto preterano ne znače svi ti sertifikati obzirom da se vodim time od čega je napravljena kaciga i da li je udobna za nošenje.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Evo finog videa sa pojašnjenjima...gledajte pažljivo. 

 

 

 

 

 

 

 

Promenio član mick

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 13 minuta, mick je napisao:

Pored roka trajanja postoji i momenat kad se kaciga ispusti sa visine i to se računa kao iskorišćena roba i po proizvođačkoj specifikaciji ona bi trebala biti zamenjena

I na taj info sam naisao a nas zakon je predvideo nesto slicno, samo zavisi ko sta racuna pod vidljivo ostecenje (ono samo malo je zagrebana)

 

IMG_20220302_153351.jpg.11fc6942b9245fe02b4868d37fa9cc7c.jpg

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Ah naši propisi i Zakoni :) uvek se ostavi prostor za različito tumačenje. 

 

A kad smo u toj materiji onda se postavlja pitanje da li se isplati dati neki veliki novac za kacigu koja praktično za 5 godina neće imati upotrebnu vrednost. 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1482 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

5 godina nije veliki period za kacigu.

Sama plasticna skoljka je dugotrajna ali sundjeri i stiropor unutar kacige bas i nisu. Ti sundjeri i stiropor su konstantno u kontaktu sa znojem sa nasih glava, pa toplota, pa hladnoca pa sunce i vetar… sve to menja strukturu materijala malo po malo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 54 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zelena Kawa 636

Hvala na savetima, poslušao bih vas i išao onda na opciju nove kacige. Kako je bezbednost na prvom mestu i bez kompromisa naišao sam na jedan model koji to ispunjava. U pitanju je MT Blade 2. Kao što rekoh, budžet mi je 200-250e međutim iako MT košta oko 110e, od svih koje sam pregledao na netu ona ima najbolju ocenu na SHARP testu za moj budžet. Čitao sam ovde na forumu temu o tim kacigama i po tome mogu zaključiti da su malo bučnije preko 100km/h ali da su neke ljude spasile upravo te kacige i da su im jako zahvalni zbog toga. Pritom nije loše da i uštedim neki dinar a da dobijem bezbednu i novu kacigu

Sent from my Redmi Go using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Pre sat vremena, Mare23 je napisao:

Hvala na savetima, poslušao bih vas i išao onda na opciju nove kacige. Kako je bezbednost na prvom mestu i bez kompromisa naišao sam na jedan model koji to ispunjava. U pitanju je MT Blade 2. Kao što rekoh, budžet mi je 200-250e međutim iako MT košta oko 110e, od svih koje sam pregledao na netu ona ima najbolju ocenu na SHARP testu za moj budžet. Čitao sam ovde na forumu temu o tim kacigama i po tome mogu zaključiti da su malo bučnije preko 100km/h ali da su neke ljude spasile upravo te kacige i da su im jako zahvalni zbog toga. Pritom nije loše da i uštedim neki dinar a da dobijem bezbednu i novu kacigu

Sent from my Redmi Go using Tapatalk
 

Ja imam Blade 2, sasvim fina kaciga istina da zuji preko 100kmh ali svaka je praktično takva kad vizir na motoru nemaš :D 

 

Samo pazari koji par čepića za uši i opusti se :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

Da ne otvaram novu temu, pa ću ovde postaviti pitanje.
Pročitao sam po forumu vezano za kacige. Danas sam položio i planiram da uzmem skuter za grad i povremeno neki kraći izlet. Probao sam nekoliko kaciga, izdvojio bi EXO491, Caberg Avalon i Shark Skwal. Ova poslednja mi najbolje leži, ali je i 7000 dinara skuplja.
Koliko je pinlock bitan? Ove prve dve imaju samo opciju da se dokupi, zaboravih pitati koliko košta.
Prva mi je kaciga, pa nemam iskustva šta je bitno za korišćenje na skuteru u pretežno gradskim uslovima vožnje. Osim udobnosti, naravno.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 80 postova
  • Lokacija: Ruma
  • Motocikl: Sym Maxsym 400i abs

Ja sam kacigu kupio prošle nedelje i izabrao ovaj model

pinlock ide uz nju. Meni je lično bilo bitno da je full face, iako je flip up praktičnija u gradu, jer se osećam mnogo sigurnije kad znam da mi je glava pokrivena komplet. Tri stavke koje su mi bile bitne su pinlock, sunčane naočare i veličina vizira (vidno polje). Otišao probao par različitih i ova je odmah čučnula, mada sam je nosao po radnji pola sata sigurno da bih bio siguran da neće posle biti kajanja. Što se cena pinlock dodatka tiče, čini mi se da su tu negde oko 3500 dinara, ako se dobro sećam toliko je bio za neku hjc koju sam probao.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja