Jump to content

Moto Zajednica

Pritisak u gumama

Recommended Posts

  • U prolazu, 64 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSR 600

Ako postoji ovakva tema neka moderator prebaci ovu gde treba ali ja nisam nasao na forumu.

Koga god pitam koliki pritisak u gumama treba da bude niko ne zna tacno,beko kaze treba po fabrickoj specifikaciji motora(skutera) neko po specifikaciji propisanoj na samoj gumi,neko kaze zavisi da li vozis sam ili sa suvozacem,ali mene zanima da neko kaze koliko da ja naduvam gume da bude najoptimalnije za sve uslove,znaci da guma ne zvace,ne ljulja u krivinama a da nije previse tvrda kao da vozis na felni,eto ako neko zna neka podeli sa nama...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Ima sigurno tema (da ne tražim), i dosta se diskutovalo po forumu o tome...
Generalno, to na gumi što piše je max pritisak koji guma može da "izdrži". Pumpaj po specifikaciji motocikla/skutera, šta piše na nalepnici/uputstvu. Obično stoji za vozača, vozač+suvozač, i sl.. Ne može da zna proizvođač guma na kom motoru i kako voziš, to je do fabrike da "integriše".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1577 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct
pre 8 minuta, DjileNS je napisao:

Ako postoji ovakva tema neka moderator prebaci ovu gde treba ali ja nisam nasao na forumu.

Koga god pitam koliki pritisak u gumama treba da bude niko ne zna tacno,beko kaze treba po fabrickoj specifikaciji motora(skutera) neko po specifikaciji propisanoj na samoj gumi,neko kaze zavisi da li vozis sam ili sa suvozacem,ali mene zanima da neko kaze koliko da ja naduvam gume da bude najoptimalnije za sve uslove,znaci da guma ne zvace,ne ljulja u krivinama a da nije previse tvrda kao da vozis na felni,eto ako neko zna neka podeli sa nama...

Iz tvog pitanja ,namece se i odgovor. Sta pise na gumi,ne treba da te zanima. Svaki auto/motor ima svoju tablicu. 

Podela po teretu

Podela prednji i zadnji tocak (tockovi)

 

Pred put znas dal ides u dvoje ili sa full koferima... Ili solo! U skladu sa tim i duvas gume. 

 

Traktorska guma od Rusa se duva na 1.2 bara,guma od pezoa 206 u 14 coli se duva na 2.4 bara, moj opel 18 coli na 2bara ,a recimo kombi na poslu se duva na 4.5 bara. Pravilo je za svako vozilo definisano FABRICKOM NALEPNICOM na B stupu,poklopcu rezervoara ili ispod sedista kod vecine skutera. 

Promenio član DaliborBP
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2032 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

Sve ti se svodi na igranje sa pritiscima i trazenja optimalnog tj najboljeg,

onog koji tebi licno odgovara...i onda taman kada ga pronadjes, potrosio si gume...

i onda ajde Jovo nanovo, sa novim gumama...i tako :lol:

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSR 600
Pre 1 sat, DaliborBP je napisao:

Iz tvog pitanja ,namece se i odgovor. Sta pise na gumi,ne treba da te zanima. Svaki auto/motor ima svoju tablicu. 

Podela po teretu

Podela prednji i zadnji tocak (tockovi)

 

Pred put znas dal ides u dvoje ili sa full koferima... Ili solo! U skladu sa tim i duvas gume. 

 

Traktorska guma od Rusa se duva na 1.2 bara,guma od pezoa 206 u 14 coli se duva na 2.4 bara, moj opel 18 coli na 2bara ,a recimo kombi na poslu se duva na 4.5 bara. Pravilo je za svako vozilo definisano FABRICKOM NALEPNICOM na B stupu,poklopcu rezervoara ili ispod sedista kod vecine skutera. 

Na kolima znam ali ovde nekako ne mogu da nadjem optimalno,a nije mi logicno da svaki out kad krenem na put a da nije po gradu ili nekog povezem da menjam pritisak u gumama,mozda malo sad banalizujem ali mislim da razumes sta hocu da kazem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSR 600
Pre 1 sat, BokyBoy je napisao:

Sve ti se svodi na igranje sa pritiscima i trazenja optimalnog tj najboljeg,

onog koji tebi licno odgovara...i onda taman kada ga pronadjes, potrosio si gume...

i onda ajde Jovo nanovo, sa novim gumama...i tako :lol:

Ja sam van gabarita;) i zato me i muci,kad naduvam da ne zvacu onda su tvrde ko kamen,ako malo izduvam zvacu i ljuljaju,u problemu sam :na_glavi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Pretpostavka je da je jedna osoba 75kg (po nekom standardu).
Ako imaš 150kg, naduvaj kao da su 2 osobe i mirna Bačka :) Nije samo do guma, moraš i suspenziju da našteluješ kako treba.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1914 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Moj Beverly je slicnih dimenzija i za njega fabrika kaze 2,2/2,6 sa saputnikom.Mozes slobodno da pumpas na taj pritisak,provereno dobro lezi.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3051 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Za moj skuter uputstvo kaže da je isti pritisak potreban i sam i sa saputnikom, recimo. Sve u svemu, nije to sveto pismo. Uzmeš fabričke vrednosti kao reper, pa malo eksperimentišeš. Ionako često merači pritiska nisu ni tačni po benzinskim pumpama, niti je isto kad gume pumpaš u februaru i u avgustu na istu brojku.

Nategnutost zadnjih amortizera isto igra veliku ulogu. Meni nekako najviše odgovara kad su na četvrtom položaju. Na petom je pretvrdo, na trećem ljuška mnogo... Probaj i sam.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Prva greška ti je što pitaš jednog, drugog itd. Jednostavno prati informaciju proizvođača motora, ili na samom motoru ili u uputstvu za upotrebu

 

 

IMG_20200417_115846.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8431 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Hmmm, ne gledati upute na (pogotovo) starijim motociklima... Em su vezani za odredjen tip/marku gume, em se (vecinom) preoprucuju za bias plu tip. 

90% guma trenutno su radijalnog tipa izrade.

 

 

Gledati na gumi maksimalni pritisak pa prema osecaju traziti "svoj" setup.

Licno, vozim (obicno) na maksimalnim pritiscima, volim upravljiv motocikl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Čoveč je verovatno pitao za Nexusa koji vozi, tako da to i nije baš mator motocikl. A i radijalne gume su od '80ih standard, tako da je većina motora koji se danas teraju pokrivena.

Nešo, maksimalan pritisak na gumi držiš, koji je utisnut u nju?
Nisam gledao šta je kod mene situacija na motoru, ali na autu npr guma ide na 2.4b po fabrici, a može do 3.5b utisnuto, al to je da je ona testirana da će da drži toliko... Da nije malo preteran pritisak?
Diskusije radi, ja bih krenuo sa pritiskom sa nalepnice pa se igrao odatle, to može biti neka sredina. Takođe, to što ti misliš da je 2.2 bara ne znači da jeste, možda merač nije dobar, tako da uvek na istom kompresoru duvaj i koristi to kao relativnu vrednost.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Најважније је какав стил вожње имаш и какве су гуме. Мој неки оптимум је 1,9 - 2 бара предњи и 2,2 задњи иако као што неко пре написа "није свето писмо".

Sent from my SM-N960F using Tapatalk



  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8431 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 12 minuta, nafetS je napisao:

Nešo, maksimalan pritisak na gumi držiš, koji je utisnut u nju?

Da, u vecini slucajeva... 

 

Komentarisao sam sliku iznad mog posta, znam da je LaserTec serija bias ply tip, otud i komentar.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Ako sam dobro razumeo, pricamo o max pritisku koji je utisnut na gumu?

Ja bih, ipak, pratio preporuku proizvogjaca motora ili gume (opet za konkretan model motora) i mozda sasvim malo u plusu ili minusu.

Promenio član Petre

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8431 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Da drug... Nisam imao problema nikada.

Vozim se (skoro) uvek u dvoje, ja sam imam 110kg... Uvek kofer, alat neki vucaram.

 

2.9 nazad. 2.5, 2.6 napred... Na hladno.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Da drug... Nisam imao problema nikada.
Vozim se (skoro) uvek u dvoje, ja sam imam 110kg... Uvek kofer, alat neki vucaram.
 
2.9 nazad. 2.5, 2.6 napred... Na hladno.
Мој тип
Само што ја нисам 110 кила
Sent from my SM-N960F using Tapatalk


  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Triumph tiger 1050

Zar nije najjednostavnije ukoliko ne postoji nalepnica, otići na sajt proizvodjača gume i pročitati štasu oni napisali.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Извињавам се али "мораш знати сам донети одлуку који притисак у гумама теби оговара", ту може бити хиљаду сугестија али истина је "испод дупета".

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8431 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Vecina se vidim oslanja na preporuke, uopste nije definisano za koga je ta preporuka? Bilo na nalepnici bilo na gumi...

Za koje opterecenje, za koju temperaturu, za koji stil voznje, za koji...?

Ima onih koji slepo veruju proizvodjacu pa ni visinu kvacila ne nasteluju po svojim gabaritima sake, prohtevima, vec se iscudjavaju onima koji "ono sto je fabrika uradila" pomeraju i diraju :D

 

Nema univerzale u motociklizmu, samo pocetna vrednost...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8431 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 1 minut, Krokodilo je napisao:

Извињавам се али "мораш знати сам донети одлуку који притисак у гумама теби оговара", ту може бити хиљаду сугестија али истина је "испод дупета".emoji41.png

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

U istom momentu kucnusmo :D

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Svakako se slazemo da je to neka pocetna vrednost. Ja ne igram sa vise od 10% od onog sto fabrika preporucuje. Bas da proverim onaj max pritisak koji je otstampan/utisnut na gumu. Uvek sam mislio da je to nekako previse. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja