Jump to content

Moto Zajednica

Najbolji dostavljacki skuter

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MV Agusta Brutale 800 & gsxr 1000

Sta bi bila preporuka idealnog skutera za gradsku dostavu?

 

U eri kad stari postarski piaggio iz uvoza vec idu na vecni pocinak i kad je vreme za obnovu flote od 125 ccm pa navise, sta bi se moglo smatrati najboljim izborom za prelazenje mnogo gradskih kilometara sa malom potrosnjom i jos manjim brojem kvarova?

 

Da li je to Agility, novi Liberty, mozda nesto trece?

Moze li Yamaha sa modelom Delight da parira Piaggio modelima u svetu dostava?

 

Molim za misljenje, iskustva, savete.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3042 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

@Nolanka nemam direktnog iskustva u dostavi, pa samo malo teoretišem, ako dozvoliš. Ovo bi bio moj foto robot takvog nekog skutera.

 

1. 125cc ili ne mnogo jači. 4t i EFI se podrazumeva. Zbog ekonomičnosti, manje mogućnosti pregrevanja kvačila i boljki većih skutera, ali je i dobro da te skuter svojim karakteristikama ograničava na nešto pasivniju i manje rizičnu vožnju u gradu. Valja pregurati dan, sa glavom na ramenima.

 

2. Da ima vazdušno hlađenje. Za uslove stani kreni, puno semafora, kratkih lokacija... mislim da su bolje vazdušare. Plus su jeftiniji i jednostavniji sklop za održavanje.

 

3. Da ima veće točkove radi bolje stabilnosti, preglednosti i vidljivosti vozila u saobraćaju. 

 

5. Mala potrošnja goriva. Tu postoji kvaka. Novi Euro 5 skuteri su recimo svi redom mali potrošači. Ali zbog zahteva za malom emisijom štetnih gasova, sada ih opremaju raznim budževinama, zatvorenim karterima gde kruže gasovi, dodatnim katalizatorima u aspuhu... Nemamo mnogo iskustva sa E5,pošto su novi, ali meni liči na rizik da se takvi sklopovi lako zapušavaju i kvare u gradskoj vožnji.

Nadam se da nisam u pravu, ali bih ipak birao Euro4 skuter, ako takav može da se nađe, pa iako troši nešto više.

 

6. Da je pouzdan i jeftin za održavanje.

 

Te bi moji predlozi recimo bili: SYM Symphony 125, Kymco Agility R16 125, Piaggio Liberty 125

Promenio član boza_kg
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 7 sati, Nolanka je napisao:

Da li je to Agility, novi Liberty, mozda nesto trece?

El. biciklo, drugo mesto PCX ili S-Wing, treće Liberty (zbog dostupnosti delova) i na kraju Kymco/Sym ili Sym/Kymco slično ti dodje.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3042 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
Pre 4 sati, Majesty 250DX je napisao:

Honda PCX. Neverovatan skutercic za grad. Ispod 3 L potrosnja.

Moj duplo jači Agility 300 troši 3l po gradu. Još ima rezervoar 13l, zaboravim kad sam sipao gorivo. Nije to više ništa čudno sa Euro5 normom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Moto servis, 581 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250DX, Burgman 650 EXE
37 minutes ago, boza_kg said:

Moj duplo jači Agility 300 troši 3l po gradu. Još ima rezervoar 13l, zaboravim kad sam sipao gorivo. Nije to više ništa čudno sa Euro5 normom.

Ok. Poredis Hondu i Kymca druze. Ja ne pricam samo o potrosnji vec i kvalitetu i mnogo brzoj nabavci originalnih delova. Kad pozovem ove iz Kymca i javi mi se cikica od 60ak godina pa mi kaze samo polako,kosa mi se digne. Ne sporim da je Kymco korektan kvalitet, ali Honda je Honda i uz to delovi stizu za 7 do 10 dana max.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3042 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ne poredim kvalitet Honde i Kymca, kao ni čikice :). Poredim potrošnju jer si naveo kao prednost PCX-a, a ja kažem - bilo nekad fora, više nije. Piaggio Medley troši 2,5 l po gradu, kao i mnogi drugi današnji modeli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Moto servis, 581 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250DX, Burgman 650 EXE
5 minutes ago, boza_kg said:

Ne poredim kvalitet Honde i Kymca, kao ni čikice :). Poredim potrošnju jer si naveo kao prednost PCX-a, a ja kažem - bilo nekad fora, više nije. Piaggio Medley troši 2,5 l po gradu, kao i mnogi drugi današnji modeli.

Ma to sam usputno pomenuo, nije kao glavni adut, skuter je jednostavno extra. Pravi gradski. Ne treba jaci.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3042 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Tu se svakako slažemo. PCX je sjajan skuter, a nije ni preskup za to što nudi. Meni je mali gabaritima, ali rado bih ga terao da nije tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MV Agusta Brutale 800 & gsxr 1000

Za one koji predlazu el. bajs moram da odgovorim iz iskustva nekog ko vozi downhill i bicikle sa "OZBILJNOM" opremom koja kosta vise od bilo kog skutera koji se spominje u ovoj temi.

 

Super su ti bajsevi za brz dolazak od tacke A do tacke B ako nema prepreka...ukoliko je, pak, potrebno naglo zakociti na standardnoj asfaltnoj podlozi, pa ste kojim slucajem jos i malo gabaritniji...slepljivanje uz prepreku pred kojom kocite vam ne gine.

 

P.S. ovo se jaaako cesto desava, samo se ne pojavljuje u medijima.

 

Rizik od kradje bajsa od dvadesetak kg je nekoliko stotina puta veci nego rizik da vam neko u prolazu digne registrovan i osiguran skuter.

 

Skuter zakljucas tako sto izvuces kljuc, dobra zastita za bicikl je teska, gabaritna, skupa i vreme zakljucavanja-otkljucavanja je daleko duze nego kod skutera.

 

 A i troskovi odrzavanja bajsa nisu zanemarljivi, kao sto se misli. Za 100% ispravan i pouzdan bajs treba dosta vremena, ljubavi i novca. Kao i za bilo kog dvotockasa, slava im.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MV Agusta Brutale 800 & gsxr 1000
Pre 3 sati, pronto je napisao:

Razmislite o najmu skutera.

Mozete li mi objasniti zasto je to bolja opcija od kupovine?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3042 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 8 minuta, Nolanka je napisao:

Rizik od kradje bajsa od dvadesetak kg je nekoliko stotina puta veci

Kod moje biše zgrade imalo je jedno zgodno mesto pod krovom, koje se vremenom pretvorilo u pravo malo parkiralište za bajsove i skutere.

Jedne noći neko je obio i pokrao su 6 komada bajsova, nisu električni ali bilo je i skupljih modela, a skutere nisu dirali...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6318 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

 

pre 14 minuta, Nolanka je napisao:

Mozete li mi objasniti zasto je to bolja opcija od kupovine?

Da li je za vasbolja, to ne mogu da tvrdim. 

Jednostavno, to je nešto što postoji i što sigurno redukuje troškove, prvenstveno na početku. Mislim da se za mesečnu apanažu ne razmišlja ni o čemu drugom sem o gorivu. Nema kupovine, registracije, održavanja. Kada se posao ustali ili razgrana, lakše je oformiti svoju "flotu". Na kraju krajeva, možete da se uverite lično u (ne) kvalitete određenog modela, njegove vrline, mane, mogućnosti...pa da se odlučite za eventualnu kupovinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1650 postova
  • Motocikl: /

A jel ima negde da se iznajmi skuter?

Ja sam pre za varijantu neki kinez vazdusar od 125 ili Liberty. Odradice jednu sezonu kakav god da je. Ako crkne, bacis ga i kupis drugi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Moto servis, 581 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250DX, Burgman 650 EXE
41 minutes ago, ser said:

A jel ima negde da se iznajmi skuter?

Ja sam pre za varijantu neki kinez vazdusar od 125 ili Liberty. Odradice jednu sezonu kakav god da je. Ako crkne, bacis ga i kupis drugi...

Nece vam niko iznajmiti skuter u odlicnom stanju i novije proizvodnje. Iznajmljuju takve krseve i lomine da se zapitam kako stoji uopste na tockovima.

 

Ajde baci malo matematike ovde na 'papir' kad si pokrenuo tu pricu da je bolje kinez ili liberty kakav god da je... ? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1650 postova
  • Motocikl: /

Jedan jedini razlog... Cena od 500e.

 

Kad crkne, ne popravljas, kupujes drugi. Kad crkne drugi, kupujes treci... To je 1500e i minimum 3 sezone, do tad ce da ti dojadi dostava! 

Da kupis odmah neki od 1500, opet ces da ga izakas za 3 godine, plus gde su ti godisnja odrzavanja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Moto servis, 581 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250DX, Burgman 650 EXE
13 minutes ago, ser said:

Jedan jedini razlog... Cena od 500e.

 

Kad crkne, ne popravljas, kupujes drugi. Kad crkne drugi, kupujes treci... To je 1500e i minimum 3 sezone, do tad ce da ti dojadi dostava! 

Da kupis odmah neki od 1500, opet ces da ga izakas za 3 godine, plus gde su ti godisnja odrzavanja...

Ja ne znam sa kog gledista ovo pises, jer ovom logikom ti garantujes ljudima da ce se cele godine voziti sa skuterom od 500 e bez odrzavanja. A svi dobro znamo u kakvom su stanju skuteri koji se prodaju za te i slicne novce. Da ne zalazimo duboko u temu, ako znas ko prodaje takve skutere, da ce za 500 eura da gura godinu, evo napisi preporuku ovde slobodno, a ja cu da prestanem da se bavim servisiranjem skutera jer onda nema poente...

Promenio član Majesty 250DX
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1908 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Prosle godine sam prodao Liberty 2010 tipu sto radi dostavu po BG.Do tada je vozio Liberty 2000g.Pokusao je moj skuter da prepravi za dostavu ,ali nije mu legao.Vratio se starom 2000god,a moj prodao dalje.Uglavno mislim da je nesto u klasi 125ccm,vazdusno hladjenje,i da ima delova.Eventualno da ima kodiran kljuc.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3042 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Koliko čujem, dostava više ni tako loša prilika za zaradu, bar privremeno. Nema razloga da se stavlja i posao i glava u torbu na nekim kršinama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Moto servis, 581 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250DX, Burgman 650 EXE

Ogromne su muke to kada kupis lominu pa moras da placas slep ili da ga guras nedeljno jednom kod majstora (jer uglavnom niko od tih tipova nece da ulozi onoliko a cesto i dosta vise para nego sto su ga platili, da bi ga sredili za normalnu voznju)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1650 postova
  • Motocikl: /
Pre 1 sat, Majesty 250DX je napisao:

Ja ne znam sa kog gledista ovo pises, jer ovom logikom ti garantujes ljudima da ce se cele godine voziti sa skuterom od 500 e bez odrzavanja

Sa kinezom od 500e, vazdusarom, kome je jedina elektronika cdi. Naravno da ces da promenis ulje, rolnice, kais, al to nije investicija ne znam ni ja koja, nego 50e.

 

A oni kupuju burgmane, madisone, majestie, x9 i slicne kvalitetne skutere koji idu na prodaju za te pare jer su izakani do kraja i vise im nema pomoci. Pa obicno da ga dovedes (ako je moguce) u red te kosta jos 2x toliko.

A Kinez, vazdusar, u dobrom stanju kosta jedva 500e. Vek trajanja mu je 10.000km, ti ga prepolovi na 5.... Dovoljno za jednu sezonu, jednostavno, gledas ga kao potrosno sredstvo za rad. I to se naravno posle ne popravlja, vec baca. Kinez ne moze da se popravi.

Vidi ja sam veliki protivnik tih kineskih govana, al niko ne radi ketering npr sa meckama i bmwima. Najlepse zaradjuju oni sa starim Pandama, Yugom, Golf 2 i tako tim raspalim kantama, jer idu sa namerom da kad crkne, uzima drugi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Moto servis, 581 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250DX, Burgman 650 EXE

100km na dan minimum ubije onaj ko radi na dostavi ozbiljno i od toga zaradjuje. Pa racunaj koliko je to km za sezonu a oni voze i po kisi i hladnoci.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Koja sezona brate,on u dostavi ubije 100-150 km dnevno,zavisi koje delove grada radi i koliko radi,ali ima tipova koji kidaju dnevno po 10-12 h i to 30 dana u mesecu. Ne rade kad je sneg na ulicama da ne može da se vozi,ostalo sve peglaju. Taj pređe 10 000 za 2 meseca.
Treba uzeti u matematiku gubitak priliva kad je neispravan skuter. Takođe troškove kupoprodaje i gubitke vremena,odlaske u poresku itd.
Oni gledaju da imaju za što manje novca što pouzdaniju mašinu za koju nije skupa eksplatacija a ni servisiranje a protom nabavka delova je brza,da ne bi bio van rada 5 dana.On ako ne radi 7 dana, ode mu 70% kineza u vetar.Ko radi kao konj može da izme preko 120 000rsd.
Tako da,više se isplati kupiti jedan valjan,na 2 sezone zameniti agregat ili osvežiti i peglaj.
Dakle honda SH 125,pcx,libery
A sa druge strane rade sa svačim,viđam lika na Gileri GP800,poznanik radi sa ER5,rade i sa kolima i to na primer sa Scenicom,što je patnja za taj posao.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6318 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Osoba koja bi mogla da mi dâ više informacija za rentanje, trenutno nije dostupna...do tada, malo palamuđevine.

Najbolji dostavni skuter je sa pravom (bio) Liberty. Mnogi znaju, neki još uvek ne znaju, da su Liberty i Free, bili iz fabrike odmah za dostavu i predodređeni. Mislim na ove koji su mahom došli iz Italije, od njihove pošte. Uz osnovnu, nosili su i oznaku Delivery...pa se zbog toga razlikovali u nekim detaljima od "običnih".

Liberty je, za razliku od mnogih drugih, vazduhom hlađenih agregata, imao i hladnjak ulja. To je izuzetno važan detalj. Prvo, snižava radnu temperaturu...a pride i produžava interval zamene ulja. Jednostavan, u konstrukciji, rasterećen agregat, pametno dizajniran i izrađen od kvalitetnih materijala i komponenti. 

Za grad jednako važan detalj...točkovi velikog prečnika i pristojno ogibljenje...nazad je čini mi se bio jači amortizer od "običnog".

Kakvi su novi, ne znam. I dalje se prave i prodaju. Ima verzija i od 50ccm 4t. Taj sigurno ne troši ništa, al' je pitanje koliko je večan. Kada se pojavila ona Pizza neka, zaboravio sam kako se zove, sa svojom dostavom (bili pioniri u tome), imali su te skutere. 50ccm je čest izbor, zbog vozačkih dozvola...ali od skoro i zbog drugih zajebancija...

Otprilike, kako vidim, već je rečeno...treba uzeti nešto što i kada se pokvari (a pokvariće se), može da bude brzo rešivo...jer je najskuplji kada stoji.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja