Jump to content

Moto Zajednica

XTZ 750 Super Tenere, početnička avantura!

Recommended Posts

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Dobro veče, posle par dana!

Malo da odmorite od mene, da ne budem baš dosadan...mnogo.

Istinu govoreći i nije bilo nekih dešavanja, tajac sa svih strana, više priprema za ciljnu ravninu koja sledi do kraja ove nedelje. Privelo se sve kraju, (Neverovatno zar ne?) ostale dve plastikice da se ofarbaju i to je to, ostalo je sve već na motoru. Plastike su gitovane, pripremljene, večeras je bila poslednja provera, da li se sve lepo uklapa, ipak je to sad velika promena u odnosu na prethodno stanje, više gita, popravki, prepravki, ali nije bilo većih prepreka, sastavljanje je moglo da počne :)

 

Počeli smo sa uklapanjem repnog dela, poklopca, nove bravice, kablova i migavaca, kao i samih repnih plastika:

 

20220214-144915.jpg20220214-144917.jpg 20220214-152949.jpg20220214-165326.jpg 20220214-165330.jpg

 

Migavci ovde na slici još nisu bili potpuno dotegnuti i nacentrirani, ne deluju baš "idealno" ali u stvari su kao stvoreni za nju! Uz malu korekciju bravice i podmetanja jedne diht trake, dobili smo ono što smo hteli, da poklopac lepo i čvrsto leži na svom mestu, bez vibracija i buke. Ionako se neće koristiti kao prostor za skladištenje sitnica, više kao ukras, od gore će doći nosač kofera, kad bude došlo vreme. Za sada ostaje ovako. Prezadovoljni urađenim!

 

Pre nego što nastavim sa detaljima oko plastika, da naglasim da, što se tiče struje i onog spoja iz alternatora ka regleru, rešio sam da uzmem keramičku spojku, kakva ide na TA peći, i da sa njom rešim to. Mislim da zaista neće biti problema sa tim načinom, sa tim što još uvek nije stavljeno na motor, jer smo bili prezauzeti oko drugih stvari danas. Ali biće rešeno! Ovako je inače izgledao moj sto pre polaska kod majstora. Nema da fali :) 

 

20220214-144013.jpg

 

I pomenuta spojka:

 

 20220214-144027.jpg

 

 

Nakon zadnjeg dela motora, prelazimo na prednji i najkritičniji deo, gde je bilo potrebno pravilno uklopiti instrument tablu, plastiku oko nje, rezervoar i bočne plastike. Posao zajebaniji nego što zvuči, pogotovo kada je sad rezervoar ispravljen, plastike sve imaju svoje prave navoje koji moraju doći na svoje pravo mesto, jel, nema improvizacija i krpljenja koječime. Tako da se tu potrošio dobar deo vremena, bilo je potrebno čak malo proširivati otvore na plastikama kako bi mogli da dođu do naspramnih rupa, ali sve u tolikoj meri koliko će šaraf široke glave moći da pokrije. Uz mnogo korekcija i utrošenog vremena, plastike uklopljene.

Desna strana:

20220214-193810.jpg

 

Pa leva, odnosno, obe:

20220214-201617.jpg

 

konačan izgled:
20220214-201620.jpg

 

Teško da smo mogli bolje od ovoga, imajući u  vidu da su to zaista 31 godinu stare plastike, nebrojeno puta krpljene i prepravljane, pa i kod nas eto, važno je da nema nikakvih velikih odstupanja niti mesta koje "bodu oči" i koje bi nervirale. Tako da smo i ovim delom posla bili jako zadovoljni, jer smo znali da neće biti lako. Jedan od problema koji smo imali je to što prilikom prvog merenja i uklapanja, pre početka radova, rezervoar uopšte nije bilo fiksiran svojim šarafima, već je bio samo prislonjen na ram.. Tako da se, nakon pravilnog pritezanja dobilo par milimetara razlike u odnosu na inicijalne mere, koje su posle, naravno, pravile problem. Par milimetara razlike u tako vidnom delu itekako smeta, ali nismo ništa prepustili slučaju, i sve je dovedeno u red. Bravo za nas. 5 bambija.

 

Sada je to već dobilo svoju formu i prepoznatljive crte Super Tenere! Ali sada je sledio najlepši deo, NOVI FAROVI! Veliki upgrade za zastarele originalne, rezultat je bio iznenađujuće dobar :) umesto klasične stare žute pozicije ubačena je mala LED sijalica, nismo imali potreban džek da ubacimo i drugu, što ćemo verovatno i uraditi, čim dođemo do potrebnih delova. Ubačene su 2 H4 LED sijalice, iako ću ih kasnije verovatno zameniti za halogene, zbog tehničkog pregleda, ali nisam imao drugu H4 kod sebe, tako da će i to biti urađeno kad je nabavim. Spojili smo samo jedan far, drugi će biti pravilno spojen kod električara, kako bi se smanjila šansa da mi nešto zajebemo. Farovi su  f a n t a s t i č n i!

 

stari idu na oglase:
20220214-165340.jpg

 

Tek ubačeni:

20220214-162816.jpg

 

Pozicija:

20220214-201139.jpg

 

Kratko svetlo:

20220214-201151.jpg

 

konačan "look" sa migavcima:

20220214-204259.jpg

 

Slika ne može da dočara koliko atraktivno izgledaju uživo, a pogotovo koliko sija ovo jedno svetlo, ne mogu ni da zamislim kako će biti sa oba. Migavci su joj saaavršeno legli, čak se i sa farovima uklapaju lepo. Prezadovoljan sam! Toliko mi se far dopada da sam odložio montiranje grill rešetke kao njihovu zaštitu, jer bi ih samo pokrio i tako umanjio njihovu lepotu. Ne isključujem da će možda kasnije biti dodata, ali za sada je stopirano. Rešetka je inače, takođe fantastično ispala:

 

20220214-144119.jpg 20220214-144126.jpg
20220214-144130.jpg

 

Dosta je tu bilo sitnih poslića, malo ovde, malo tamo, dodaj, ošmirglaj, odseci, pritegni. Ono što je važno napomenuti, svaki šraf koji je stavljen na motor, na plastike, je identičan, svaki ima gumenu podlošku da bi se smanjio njihov uticaj na same plastike, da se ne izgrebu ili kako drugačije oštete. Sve je utegnuto i pritegnuto. Sve platne i matice korišćene su (uglavnom) nove, osim tamo gde su baš potrebne specifične fabričke. Izbor šrafova nije baš bio najbolji, oni sa Aliexpresa u kompletu koje sam kupio možda deluju lepo, ali su prilično slabašni, i ispostaviće se da su rađeni od plastike a ne metala. Ali šta je tu je, nema nazad. Za sad nismo imali problema. Gde je bilo potrebno stavljali smo metalne, gde trpe veću silu ili nose veći teret, a na plastike su išli ovi "ukrasni". Polako se to privelo kraju, da bi na koncu večeri, konačan izgled bio ovakav:

 

20220214-193459.jpg 20220214-201213.jpg20220214-201230.jpg 20220214-201643.jpg
20220214-201659.jpg

 

I to bi bilo to.

Za sutra je planirano da se ofarbaju te preostale plastike, koje su na slikama u špric gitu, da ja lagano pripremim roll bar, onu malu termo zaštitu kod desne noge i rešetku hladnjaka za farbanje u istu crnu boju kao i ostali delovi. Još par sitnica poput nogostupa suvozača treba da se poprave, ako uspem da nađem te gume da ih prosto zamenim, ili ove da iskorigujem malo sa većim platnama. U principu, sve su to sitnice, glavni deo posla je završen.

Takođe sutra sipamo gorivo, palimo motor, a možda se i provozam malo.. ali pošto još uvek ne rade migavci, gume nove, nevožene, nije ni vreme idealno, saobraćajnu nalepnicu smo morali skinuti i baciti, nije mi baš pametno da izlazim na put sa njom. Ali pitanje je dana :) 

 

Javljam dalje šta se radi, nećete više dobijati slika dok ne bude kompletno urađen, sa sve nalepnicama i svim ostalim stvarčicama, ne mora baš sve da se otkrije :P 

 

Ostajte mi pozdravljeni!

  • Sviđa mi se 21
  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4052 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue, 1985 Honda XLV750-RD01

Bogu fala, a i tebi za ovi Feedback.

Drago mi je i veseli me kad vidim crne felge i šiki miki farove, bilu pituru.
Nisan govorija u vitar.


Gesendet von iPad mit Tapatalk

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4052 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue, 1985 Honda XLV750-RD01

Slije moramo sačekat, al nemoj nas više ovako dugo držat na suvom.
Gesendet von iPad mit Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1993 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Moj ti je savet da sačekaš sa oglašavanjem starih farova dok ne uradiš tehnički. Ipak je ovo Srbija u kojoj ono šo je svuda normalno nije i obrnuto.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
5 hours ago, el classico said:

Nisan govorija u vitar.

A nešto moramo i poslušati.. s vremena na vreme :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 602 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Iskreno mrzi me da citam bas sve(nekad zaredim), mozda si pisao na tu temu vec, ali ja bi nalepnice prelakirao.Tako nece da pisnu ni posle 100 pranja puromatom.

Bice super kad ulepis sve, bas me zanima sta si zamislio(mozda si i to pisao vec haha).

Ajde napisi ovde ili mi pusti poruku, kolko te iskostao unuce i koliko vremena mu je trebalo.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
10 minutes ago, Djokic said:

Ajde napisi ovde ili mi pusti poruku, kolko te iskostao unuce i koliko vremena mu je trebalo.

60 evra su ruke, ostalo je bio utrošen materijal odnosno delovi. Mene lično 150€ izašlo. Najbolje pare koje sam ikad potrošio.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9141 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 8 sati, Novola je napisao:

I pomenuta spojka:

 

 20220214-144027.jpg

upozorio jedared, upozorim još jedared

il da naučiš na tezi način.... kako ti volja

IMG-20170721-171835.jpg

 

Pre 9 sati, Novola je napisao:

Ono što je važno napomenuti, svaki šraf koji je stavljen na motor, na plastike, je identičan, svaki ima gumenu podlošku da bi se smanjio njihov uticaj na same plastike, da se ne izgrebu ili kako drugačije oštete. Sve je utegnuto i pritegnuto.

Mali savet ako ne zameras....

Guma pod sraf i stegnut sraf nece ici pod ruku jer mu guma ne dozvoljava da bude dobro stegnut, odviće se zbog vibracija.

Ako hoces da nema ostecenja a da bude utegnuto, pritegnuto .... pod sraf ide plasticna podloska, ista ona koja se moze videti na srafovima koji drze vizir.

 

ovakve podloske ti trebaju

IMG-20161006-123224.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2694 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

VFR ima prohromske šrafove koje drže oklop, ali koji se šrafe u metalni nosač, na njih kanem jednu kap locktight lepka za šrafove SREDNJE tvrdoće (plavi, nikako crveni), i onda se ne odvija, inače su skloni gubljenje (ne pitaj kako znam).

IMG_20220215_104852.thumb.jpg.e2e04034e026db5f80fdbda5e34685c2.jpg

 

Ako ima onaj gumeni nosač (ko ima Hondu zna šta pričam) ni u ludilu ne stavljati lepak. ;)

 

Promenio član Andrej_Hotstepper

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
1 hour ago, Satelis said:

ovakve podloske ti trebaju

Ta takve sam i stavio :) Guma, plastika, jebem li ga od čega su.. a jeste plastikica ipak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2412 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Dobro ti kaze Satelis, poslušaj ga. Što bi ljudi rekli, nije to ta struja. 

I ovo za podloske i za šrafove plastika. Sraf treba da bude zategnut kako Bog zapoveda. Znači odstojnik koji prolazi kroz plastiku i drži rastojanje od nosača do glave šrafa. Izmedju ide gumica/plastka/gumica. Gumica je ta koja drži cvrsto plastiku da ne tandrče,a šraf da ne otpadne. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1831 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
On 10.2.2022. at 17:57, Novola je napisao:

 

Screenshot_20220210-175026_Drive.thumb.jpg.b0dd9cd07da6930c168a21bc4f36d9df.jpg

 

Jedna žica prekidača kvačila (3) ide na anodu diode (20), a druga žica na cut-off rele (22). Trebao bi da imaš slobodan beli dvo pinski konektor negde na instalaciji.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
56 minutes ago, stari roker said:

Dobro ti kaze Satelis, poslušaj ga. Što bi ljudi rekli, nije to ta struja. 

I ovo za podloske i za šrafove plastika. Sraf treba da bude zategnut kako Bog zapoveda. Znači odstojnik koji prolazi kroz plastiku i drži rastojanje od nosača do glave šrafa. Izmedju ide gumica/plastka/gumica. Gumica je ta koja drži cvrsto plastiku da ne tandrče,a šraf da ne otpadne. 

Muka sa tim spojem više...

Promenio član Novola
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2884 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ne znam sto se i mucis, zalemi zice jednu za drugu,termo bulzir i miran. Ako nekad budes morao mijenjati fike i gotovo

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
9 minutes ago, Bigor said:

Ne znam sto se i mucis, zalemi zice jednu za drugu,termo bulzir i miran. Ako nekad budes morao mijenjati fike i gotovo emoji1.png

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Pa majke mi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
3 minutes ago, drmilan_ said:

Covece jos ces napraviti taj motor i da lici na nesto :P

Mrtva trka sa tvojom kamilom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Fat and furios, 579 postova
  • Lokacija: Budva
  • Motocikl: bev 500 cruis

Bravo, sad lici na DOBAR motor. Zanima me kako stoji mrezica preko farova, jer ovako na slici bas strce koliko su novi i sjajni. Vjerovatno je uzivo drugacije cim je mrezica " u budzaku " :lol:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 364 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Liberty 150 - Beverly 250ie - Majesty 400
Pre 13 sati, Novola je napisao:

nije ni vreme idealno, saobraćajnu nalepnicu smo morali skinuti i baciti, nije mi baš pametno da izlazim na put sa njom. Ali pitanje je dana :) 

 

Da li ces vaditi novu regestracionu nalepnicu? Koliko to kosta?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
52 minutes ago, petar_lord said:

Da li ces vaditi novu regestracionu nalepnicu? Koliko to kosta?

Nemam pojma... videću :/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4052 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue, 1985 Honda XLV750-RD01

Sad baš opet gledam slike, mogliste poklopac kočione pumpe, upravljač i gornji most vilica bacit u crno, upadljiva je razlika naspram ostatka.


Gesendet von iPad mit Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
2 minutes ago, el classico said:

Sad baš opet gledam slike, mogliste poklopac kočione pumpe, upravljač i gornji most vilica bacit u crno, upadljiva je razlika naspram ostatka.


Gesendet von iPad mit Tapatalk

Poklopac pumpe će se menjati, a preko gornjeg mosta možda stavim nalepnicu. I meni smeta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 364 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Liberty 150 - Beverly 250ie - Majesty 400
Pre 1 sat, drmilan_ je napisao:

3000 ako se ne varam

Menjao sam vizir na bevu i ostala mi je nalepnica koja izgleda tesko moze da se skine i iskoristi.. a ne ceka mi se maj mesec kada mi je registracija..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

A stigao se danas i provozati :)

 

 

 

Kratko samo, po ulici, ali ipak malo da me mine želja.

 

Pri paljenju, malo problemčića, na jednoj slavinici je curio benzin, ne mnogo al dovoljno da vlaži i par kapi je palo na mašinu pa smo to momentalno regulisali. Dugo je stajalo suvo pa su malo gumice propale verovatno, ali posle nije više.

 

Prima gas kao nevreme, odlično ide i to mi je najvažnije, ali isto tako je malo izbacivao crn dim pri jačim obrtajima, i imao tu sitnu knedlicu na manjim obrtajima, pri oštrom dodavanju gasa. Sve mi to liči na maalo jaču smešu, ali to je naravno lako podesivo, pošto je unuče sve odokativno štelovao, bez motora.

Kad se budemo videli, onda će to biti prava stvar:takoje:

 

Onaj spoj iz alternatora se nije grejao, mnogo, bio je tek tek mlak, da sam komotno mogao da držim u ruci koliko god da sam hteo. Ali je ipak malo topliji bio. Ne znam šta da mislim o tome. Radio je 20ak minuta, plus vožnja.

 

U četvrtak se završava priča sa farbanjem, pa prelazimo na sledeće poglavlje; električar!

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja