Jump to content

Moto Zajednica

Motor se gasi kada se zagreje (Suzuki DR 600)

Recommended Posts

  • U prolazu, 22 postova

Pozdrav forumaši!!

 

Na ovom linku sam predstavio svoj motor, kupljen početkom godine. Radi se o Suzuki DR 600 modelu iz 1988. Motor je jako dugo stajao i nakon kupovine sam uradio svašta. Lista bi izgledala ovako:

  • ulje i filteri
  • lanac i lančanici
  • čišćenje/štelovanje karburatora
  • štelovanje ventila
  • kočiono ulje
  • čišćenje/zaštita rezervoara
  • novo kvačilo
  • ulje u vilama
  • gume...

 

Nakon svega, odradio sam prvu ozbiljnu probnu vožnju (oko 1100 km) i primetio jedan problem. Problem je sledeći: Samo i isključivo u uslovima gradske vožnje, na npr. 3 ili 4 semaforu uzastopno, motor mi se ugasi na leru (dok stojim na semaforu). Nakon toga motor je nemoguće upaliti sve dok se mašina ne ohladi (nekih 15ak minuta). Napominjem da se radi o vožnji prva-druga, do 40 km/h, uz visoke temperature napolju (oko 30C). Par dana pre i posle toga odvozao sam 400+ km u danu bez ikakvih problema (vožnja van grada, magistrala, brza saobraćajnica, putna brzina 70 - 100 km/h).

 

Da li je ovo normalano za motor ovog tipa (vazdušno/uljno hlađenje)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Није, опиши мало детаљније проблем? Кад је немогуче упалити шта се дешава? Неко пуцање из ауспуха можда, како вергла? Неки звук док вергла необичан?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova

Ovaj model ima samo kurblu i dekompresor (manuelni i automatski). Prosto, nakon što se ugasi kurblam, kurblam, kurblam i ništa. Nikakav zvuk, kao da sam isključio kill switch a da to i ne znam. E onda nakon 15ak minuta počne da daje znake života, i nakon toga iz dva tri puta kurblanja, upali. Sve što sam opisao mi se desilo prvi put. Kada mi se drugi put isto tako ugasio, nisam ga ni pokušao paliti. Sačekao sam 15ak minuta, zakurblao i upalio iz prve. Iz tog razloga sam stekao utisak da "pali kad se oladi". Možda lupam al to je ono našta me sve ovo asocira. Čudne zvuke nisam čuo, mada pucanje iz auspuha možda jednom. Za svo to vreme kurblanja, možda sam čuo jedno pucanje iz auspuha. Kažem možda jer eto nije bilo dovoljno glasno pa nisam ni siguran...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Прво провери некако дали у том тренутку кад угаси има варницу на свеќици. Ако има онда може бити мало суптилније. Кад курблаш у том тренутку дали има компресије или курбла практично само пропада?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
Pre 5 sati, icecool je napisao:

Podesi Šraf ler gasa.

Previse je uvrnut.Kada se otvori, lakše pali i ne gasi se.

 

Može biti da je to. Čačkao sam taj šraf iz dosade. Pokušao sam da spustim obrtaje na leru, nisam uspeo i onda mi je šraf ostao tako zavrnut više nego je bio ranije. Mada ler gas mi je i dalje na 1500 rpm kao i pre, a kad se motor zagreje u vožnji podigne ler na 1800-1900...

Promenio član emiracko@gmail.com

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
Pre 1 sat, Krokodilo je napisao:

Прво провери некако дали у том тренутку кад угаси има варницу на свеќици. Ако има онда може бити мало суптилније. Кад курблаш у том тренутку дали има компресије или курбла практично само пропада?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Ima kompresiju, identično kao i kad je hladan start u pitanju. Sve isto. Samo eto, kao da je struja prekinuta pa kurblam bez šanse da upali...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Ако је струја решавај то, бомбину можеш од било ког Кинеза да упасујеш, статор се мота, евентуално давач али мислим да и за њега има замену.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova

Probaću baš danas da otpustim šraf ler gasa, možda je samo to u pitanju. Ako ne uspem onda ću da čačkam dalje i tražim majstora... Je l zna neko na koliko treba štelovati ler gas za ovaj model? Čuo sam da se šteluje kad je zagrejan, dakle provozam i na radnoj temperaturi zavrnem/odvrnem na željene RPM?

Promenio član emiracko@gmail.com

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Како на колико? Он треба да ради на 1200 до 1300 о/min, а ако мислиш шраф за смесу то је друга ствар. Најчешче је око 2 - 2,5 круга од скроз заврнуто.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno
Како на колико? Он треба да ради на 1200 до 1300 о/min, а ако мислиш шраф за смесу то је друга ствар. Најчешче је око 2 - 2,5 круга од скроз заврнуто.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk


1200-1300 kad je zagrejan, ako stavi na toliko kad je hladan, kad se zageje ići će na 1500-1600. Dok sam imao dr 650 1993 ce palio sam ga prvi put uz saug dok je hladan i bez gasa, na pola sauga sam ga vozio bar 5 minuta, kad je temperatura ispod 18 napolju. Posle u toku dana bez sauga al sa malo gasa ako se ohladio dosta. Da nije rezervoar hrdjav, il sito slavine pa ne pušta baš kako treba. Ako ti radi u leru na 1800 to je mnogo, ko da je stalno pod gasom malim al konstantnim. I pogledaj strujne žice ispod rezervoara, izolacija je kruta dok su hladne ko zna kad se zageeju i opuste možda negde nešto dodiruje, ne mora da bude al treba pogledati, ipak ima dosta godina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

Zašto ti motor troši 800 ml ulja na 1000km?Ako sam dobro izračunao. Da nisu karike? 

Što se tiče ler gasa proveri na leru sajlu gasa, mrdaj korman skroz levo pa do kraja desno, ne sme biti promena. Krenemo od najosnovnijeg... Jednostavno ako je motor na ćopavoj korman zakrenut u levo i malo napeta sajla a ti tako podešavao ler gas podešen je prenisko, i onda ti se ugasi na leru kad stojiš na semaforu korman pravo. Na otvorenom putu i nije nikad u leru pa eto, razmišljam 

Promenio član Bojan82

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Meni to najviše liči na bobinu. Zna ona da počne da keca kada se dobro zagreje. Imao sam sličnu situaciju na jednim kolima svojevremeno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Око штеловања нормално да че да га наштелује на 1200 - 1300 кад је у радну температуру. Ако је струја решава се, е сада, код DR 650 знају да попусте сицеви вентила. Па клапну према доле, па се врате у првобитни положај и онај који не зна открије кад оседи у глави или кад стану криво и не врате се у првобитни положај. Овај сам к...ц јео више пута па ево сподељавам да не случајно тамо лежи зец. И ово се дешава баш у градској вожњи кад је обртај промењив, на константни обртај нема проблема.
ПС. Поправља се није страшно, страшно је док те прца у здрав мозак.
Sent from my SM-G955F using Tapatalk





Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova

@Krokodilo@stilgar Sad sam se vratio iz vožnje. Zagrejan na leru radi na oko 1800 RPM. Spustio sam obrtaje na oko 1300 RPM. Videću sutra kako pali hladan i šta se dešava. EE sad, zbunili ste me sa štafom za smesu. Šraf na karburatoru koji sam zavrtao kako bi spustio obrtaje se zavrće/odvrće ručno, ne treba mi alat. Majsor Milan iz Loznice mi je rekao da tu štelujem ler. Šraf izgleda otprilike ovako:

 

screw.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

То је шраф за смесу, тај треба да буде на два/два ипо круга одврнуто. Ставиш руку на издув на даљину од 10см и прецизно доштелујеш да издувни гас буде млак према хладан(НЕ ДИРАШ ДАЉЕ).

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
Pre 2 sati, Bojan82 je napisao:

Zašto ti motor troši 800 ml ulja na 1000km?Ako sam dobro izračunao. Da nisu karike? 

Što se tiče ler gasa proveri na leru sajlu gasa, mrdaj korman skroz levo pa do kraja desno, ne sme biti promena. Krenemo od najosnovnijeg... Jednostavno ako je motor na ćopavoj korman zakrenut u levo i malo napeta sajla a ti tako podešavao ler gas podešen je prenisko, i onda ti se ugasi na leru kad stojiš na semaforu korman pravo. Na otvorenom putu i nije nikad u leru pa eto, razmišljam 

Možda i ne troši toliko. Cilindar je mastan na jednom mestu uvek, skroz na vrhu odmah ispod poluge dekompresora. Rekao bi da tu gubilm ulje. Vidim i da ta poluga ima lufta.. EE sad, 800ml na 1000km.. Na tom putu od 1100 km, kontrolisao sam nivo ulja na pauzama, na svakih 200 km recimo. Sačekam malo da se ohladi, proverim nivo i dospem do max ili blizu max. Međutim, posle mi kažu da to nije ispravno, da sam ulje trebao gledati samo na skroz hladno. Predpostavka je da sam zapravo konstantno trošio višak ulja, koji sam dosipao. Odnosno, najveći deo od tih 800ml je verovatno višak ulja koji je motor izbacio... Zašto sam dosipao stalno na max? Majstor me "uplašio" pričom da ovaj tip motora mora uvek imati ulje iznad pola ili na max. Nigde bez 1l ulje i sl. I eto, iz tog razloga sam stalno kontrolisao i dosipao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2807 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
8 minutes ago, Krokodilo said:

То је шраф за смесу, тај треба да буде на два/два ипо круга одврнуто. Ставиш руку на издув на даљину од 10см и прецизно доштелујеш да издувни гас буде млак према хладан(НЕ ДИРАШ ДАЉЕ).

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Ovo prvi put cujem, sta ako je vruc, jel to siromasna smesa? Vazil isto pravilo i za motore s vise cilindara?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
pre 12 minuta, Krokodilo je napisao:

То је шраф за смесу, тај треба да буде на два/два ипо круга одврнуто. Ставиш руку на издув на даљину од 10см и прецизно доштелујеш да издувни гас буде млак према хладан(НЕ ДИРАШ ДАЉЕ).

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Aha, ok. A to treba da radim kad je motor na radnoj temperaturi ili može i odmah nakon hladnog starta? Mogu li taj šraf prosto zavrnuti do kraja, odvrnuti 2 kruga, upaliti motor pa onda ruka na izduv i doštelovati?

Promenio član emiracko@gmail.com

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Јесте, то важи за све моторе, ако је вруч онда је смеса сиромашна. Богата смеса удара на нос, ово је штеловање по искуству и на брзину. За прецизније и скупље треба у најмању руку CO тестер, брза сонда за температуру, ласерски термометар до 500 - 600 степена и доста је.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Aha, ok. A to treba da radim kad je motor na radnoj temperaturi ili može i odmah nakon hladnog starta? Mogu li taj šraf prosto zavrnuti do kraja, odvrnuti 2 kruga, upaliti motor pa onda ruka na izduv i doštelovati?
Да, и онда кад загреје доштелујеш још мало. Кад си задовољан са топлином гаса корегираш лер и здрааааво.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
pre 1 minut, Krokodilo je napisao:

Да, и онда кад загреје доштелујеш још мало. Кад си задовољан са топлином гаса корегираш лер и здрааааво.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Ok, jasno. Hvala. Kod mene je izduvni gas bio dosta topao, to znam. Često stavim ruku pozadi iza izduva jer me oduševljava snaga kojom izbacuje gas :D Je l to uticalo na potrošnju, ima li veze? Trošio sam više ili je samo smeša bila lošija no što bi trebalo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
Upravo sada, Krokodilo je napisao:

Да потрошња увечана због смесе и те како.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Da, to ima smisla. Pre neki dan sam ostao bez goriva i baš razmišljam kad potroši pun rezervoar...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja