Jump to content

Moto Zajednica

Cudan zvuk prednjeg lancanika nakon zamene lanca i lancanika

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 311 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Bandit 400, Transalp 600

Sad procitah ovu temu i koliko sam ja shvatio kod kolege je problem sto lancanik nema gumu.

Prije mozda 2000km sam stavio nov set(did lanac, jt lancanici). U pocetku se nista nije culo, ali pred kraj sezone i pocetkom ove lanac je postao prilicno bucan do te mjere da mi se ne vozi motor. 

Lanac dotegnut po specifikaciji(mozda za nijansu i labaviji), ako je vjerovati reperima na viljusci centriran je kako treba, podmazan...

Probao centriranje tocka nekom mojom diy metodom, dotezao/otpustao lanac, probao detaljno ociscen, pa podmazan... zvuk se ne mijenja.

Dok vozim/ubrzavam i na leru(sa pritisnutim kvacilom) pri voznji se jasno cuje zvuk, dok prilikom usporavanja tj kocenja motorom potpuno nestane. 

Lufta u prednjem pancaniku ima ali samo ako ga zakrecem u stranu(ne u normalnom smijeru kretanja). Ubacicu linkove snimaka koje sam danas napravio pa neka neko iskusniji prosudi.

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 465 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Lepo radi.Mislim da je sasvim uredu ovako po snimku gledano.Služiće nameni.Ništa ja tu nebih dirao.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 311 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Bandit 400, Transalp 600

Nisam pametan, ne znam ni sta bih ja tu dirao. Na prvom snimku se vidi kako se taj gumeni dio "pojeo" na mjestu gdje nalijezu linkovi. Da li je moguce da se jednostavno potrosila guma i da sad lanac nalijeze kao da je nema?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 465 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Ta guma ima  namenu da umanji zvuk koji nastaje od pokretnih metalnih delova.Kad je nov, zazora izmedju gume i lanca nema.Pošto se snaga prenosi preko metalnih delova, vremenom se taj zazor poveća i sklop bude "bučniji" jer se guma deformiše shodno koraku (utisnuta kontura na gumi).  Apsolutno je normalno da se vremenom troši, ali ovaj set na snimku radi uhodano i perfektno.

 

Generalno,

lanac treba malo da se čuje.Svaki, pa čak i vodeći u motoru u određenoj granici.Najveći problemi nastaju kad se lanac pretegne.

 

U tom slučaju dolazi do istegnutosti pojedinačnih segmenata i promene u dužini koraka, koji istovremeno dovodi i do habanja lančanika.

Ovaj proces je nezaustavljiv i dovodi do ubrzanog propadanja sklopa.Zadnja faza ove pojave je kad se lanac, sam od sebe zateže i popušta i pri tom zvekeće kao automatska puška.Što se više zateže više i zvekeće.Ako se olabavi da ne zvekeće može da "popne" na zupčanik i kida se kad više nemože podneti opterećenje. 

Najgora verzija praktikovanja ovog samouništenja je kad se sklop lanca i lančanika menja samo delimično.To jest, stavi se nov lanac, ali se ne menjaju lančanici ili samo jedan od dva. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1295 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Meni zvuči isto ok. Samo mi nije jasan taj luft u prednjem zupčaniku.. ne znam jel normalno da ima lufta i na tu stranu? 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1055 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Majesty 250, Burgman 400

Ajde u sklopu ove teme da postavim pitanje. Cuo mi se uzasan zvuk  prednjem lancaniku skinem plastiku i imam sta da vidim. Neki Debil- jedini izraz je vezao zicu jer mu lancanik prednji ima lufta i pomera se levo desno po osovini.  Da li fali neki deo, tipa neka podloska sa unutrasnje strane ili neki zeger ili sta pa ima to pomeranje od motora pa vamo kao kad bi skidao lancanik sigurno 5mm… 

IMG_3226.jpeg

IMG_3220.png

IMG_3224.jpeg

IMG_3227.jpeg

IMG_3229.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1703 postova
  • Lokacija: Paracin

Ovo bi i mene bacilo u razmisljanje, ima mesta za osigurac ali mozda treba lancanik da se malo pomera po osovini i "trazi put" u odnosu na zadnji? Cekam odgovor eto cisto da znam...

IMG_20240720_074125.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2060 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 650SAL0

Lančanik bi trebao da ima malog zazora(lufta),ali,ako je to poprilično veće šetanje,onda bi trebalo koliko toliko precizno izmeriti debljinu lančanika i kanala na osovini,plus osoguravajuće podloške,i podbaciti podlošku za smanjenje zazora.Vremenom,strada lančanik,pa počinje da oštećuje i osovinu.Paziti da se ne pretera sa podbacivanjem,ostaviti da lančanik može sam da se ,,namešta"u toku rada.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07
Pre 8 sati, Rade koenig je napisao:

Transalp 650- 2007god 

Poznat slučaj.

Dečki stavljaju ovaj prednji lančanik i tako riješe problem.

KKBIKE.IT

Superpinion is the innovative pinion for your Honda, patented, made in Italy - Africa Twin XRV 650, Transalp XLV 600/650/700, VT-C Shadow 600

Imaš na YT dosta o tome

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2096 postova
Pre 9 sati, Rade koenig je napisao:

Transalp 650- 2007god 

@Rade koenig

 

https://www.moto4.ru/downloads/Service_Repare_Manual_Honda_XL600_650V_Transalp_XRV750_AfricaTwin_87_07_st_font_fin.pdf

 

Strana 188, detaljno opisano...

 

U samom sklopu ti ne fali ništa, žica je višak, to ne vraćaj ni slučajno. Osovina deluje očuvano i bez vidljivih oštećenja (barem na fotografiji) Inače taj freeplay treba da postoji, tako je zamišljeno i konstruisano, skoro identično je i na AT, i to neka te ne brine.  Obrati pažnju kod okretanja strane na lančaniku, mislim da je tvoj prema fotografijama kontra okrenut (za 180˙).

 

Check

1  Unscrew the gearchange lever pinch bolt and slide the lever off the shaft, noting the alignment of the punch mark on the gearchange shaft end with either the punch mark on the lever or with the slit in the lever clamp (according to model) (see illustration 3.8). If no marks are visible make your own so that the lever can be installed in the correct position straight away.

 

2 Unscrew the bolts securing the front sprocket cover and remove the cover, and on XL650V and XRV750 models the drive chain guide plate (see illustration).

 

3 Check the wear pattern on both sprockets (see Chapter 1, Section 1). If the sprocket teeth are worn excessively, replace the chain and both sprockets as a set. Whenever the sprockets are inspected, the drive chain should be inspected also (see Chapter 1). If you are renewing the chain, renew the sprockets as well.

 

4 Adjust and lubricate the chain following the procedures described in Chapter 1.

 

 

 

Promenio član Libero

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2096 postova
On 2.3.2024. at 18:50, boky327 je napisao:

Sad procitah ovu temu i koliko sam ja shvatio kod kolege je problem sto lancanik nema gumu.

Prije mozda 2000km sam stavio nov set(did lanac, jt lancanici). U pocetku se nista nije culo, ali pred kraj sezone i pocetkom ove lanac je postao prilicno bucan do te mjere da mi se ne vozi motor. 

Lanac dotegnut po specifikaciji(mozda za nijansu i labaviji), ako je vjerovati reperima na viljusci centriran je kako treba, podmazan...

Probao centriranje tocka nekom mojom diy metodom, dotezao/otpustao lanac, probao detaljno ociscen, pa podmazan... zvuk se ne mijenja.

Dok vozim/ubrzavam i na leru(sa pritisnutim kvacilom) pri voznji se jasno cuje zvuk, dok prilikom usporavanja tj kocenja motorom potpuno nestane. 

Lufta u prednjem pancaniku ima ali samo ako ga zakrecem u stranu(ne u normalnom smijeru kretanja). Ubacicu linkove snimaka koje sam danas napravio pa neka neko iskusniji prosudi.

 

 

 

@boky327

 

Ovaj lanac je suv i slabo (loše) podmazivan,  prednji lančanik je zbog toga prilično potrošen i uskoro će biti zreo za zamenu, bez obzira na pređenu kilometražu.  Jasno je vidljiva potrošenost u svetlim delovima gde lanac naleže u zub. Pojačaj podmazivanje obavezno, utišaće se lanac i lančanik sigurno.

Razmisli o Scottoileru ili sl. dobra je investicija.

Promenio član Libero

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2096 postova

Rekoh ti da je normalno, al' ako insistiraš da nije, onda traži neko svoje rešenje. 

Honda ima slično rešenje na dosta različitih modela, izguglaj pa ćeš videti.

Samo nemoj da zavariš lančanik, videh i to... :rolleyes:

I pojačaj podmazivanje lanca, usput podmaži i osovinu, neće da joj škodi.

 

Svojevremeno sam za AT na E-Bay-u kupio dodatak koji čuva osovinu od habanja (raspoređuje opterećenje i na prednji, spoljašni deo osovine)

Ovaj dodatak je smanjio freeplay, mada meni freeplay nije smetao nikada, niti je bilo nus-zvukova. Pretpostavljam da ovako nešto postoji i za TA pa potraži.

 

Fotografije u nastavku:

 

fFPXEJz.jpg

 

EUYWqqh.jpg

 

7k8oBMR.jpg

 

 

 

Promenio član Libero

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1055 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Majesty 250, Burgman 400
Pre 6 sati, RankoBg87 je napisao:

Ovo mogu da vam napravim al mi trebaju mere. 

Porucio san novi zubcanik ako ne resim problem cujemo se da napravimo ako si u mogucnosti 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1390 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750x

@Libero postoji li sansa da nam posaljes lik gde si kupio ili da nam kazes neke mere, njegova podloska se toliko pojela da nemamo kako da skinemo mere a osovini se ne moze lepo prici da bi se merilo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2096 postova

Nemam nikakve mere a i da ih imam ne bi vam bilo od pomoći jer je ovo montirano na Africa Twin 750 RD07a (napisah AT ali vam je promaklo)

Potražite na EBay-u, možda ima za Transalpa neko slično rešenje, ovaj moj link za AT nije više aktuelan,  nema ga više u prodaji.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja