Jump to content

Moto Zajednica

Auspuh 4T,od unistenog i praznog - nov !!!

Recommended Posts

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Kako sam kupio skuter sa  ispraznjenim auspuhom kao sulundarom i jadno i bedno sve to uradjenim variovima, pored toga sto sam morao sve to da secem i pravim novo, sve te ulaze za cevi, morao sam i da uradim nov enterijer auspuha da bi dobio lep tih zvuk, kao fabrickog spuha. Da bi sve to uradio morao sam da se edukujem i na internetu pronadjem shemu unutrasnjosti 4T auspuha. Probao sam sledece kljucne reci:samogradnja  auspuh 4t shema auspuha  scheme exhaust scooter 4t aprilia  piaggio auspuf  diagram auspuha  ispusni sustav nacrti itd, itd.... NISTA nisam pronashao!!!! Ali BAS nista !!!

 

E pa onda - u se i u svoje kljuse !

Prvo sam morao da napravim novu cev koja se spaja sa izduvnom cevi iz motora jer je cev koja se iz auspuha spaja sa izduvnom cevi iz motora bila UZA !!!  Napravio sam cev odgovarauceg precnika tako sto sam prethodno nabavljenu siru inox cev suzio na meru izduvne cevi i zavario spoj.Napravio novu elipsoidnu tablu kroz koju ce ta cev da ulazi u auspuh i nesto tako slicno uradio i na izlazu iz auspuha jer je i tamo bio rshum od varova i rupa.

7V4za_auspuhnekadtm5.jpg

 

 

E onda je na redu bilo osmisljavanje enterijera  da bih dobio fabricki zvuk. Oslonio sam se na neko znanje dobijeno od otvaranja nekog starog srednjeg lonca automobilai koji ima pregrade i otvorenog zadnjeg lonca koji ima samo isperforiranu cev celom duzinom lonca. Spojim sam ta dva u jedan,napunio prvu i trecu komoru staklenom vunom  i dobio odlican auspuh, cuje se veoma lepo i mnogo tishe nego onaj oluk kojega sam imao , pretpostavljam olupanog zbog boljih performansi !!!??!!

B1wXE_auspuhsadze6.jpg

 

Naravno posle farbanje sprejom za visoke temperature , picanjenje i to je to. Pozdrav i nadam se da ce nekome koristiti

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12289 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Samo nisi napisao da li su se performanse promenile - ubrzanje, krajnja brzina?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Performanse COOL !!! Sve OK! Danas presao 300 km i sve je u redu. Mozda ide i jos bolje. Ne znam Ali i da ide slabije nezamenjiva je tishina koju sada imam spram one buke. Neka fala , ovako mi je bolje mnogo. I kao sto rekoh , ide kao sto je i isao, a mozda i bolje. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Za Branka:

To mozda izgleda tako,ali u praksi je sasvim drugacije. Na FJ-u  sam imao takav top gde je perforirana cev u sredini isla skoro celom njegovom duzinom. Otvorim zadnji poklopac,napunim vunom (i to mokrom),lepo i energicno je sabijam postepeno i u slojevima. Ne biste verovali koliko vune stane kada se sabija u mokrom stanju. Motor znatno prigusi zvuk,ostane ono resko rezanje koje je pozeljno za uvo. Medjutim,ovo traje 20-tak dana i par ostrih voznji i lonac ostaje prazan. Onda pocinje ona dreka iz auspuha. Gde je resenje?  Resenje je u kanapu od staklene vune koja se obavije oko perforirane cevi i smanji se promer rupica kroz koje izlazi staklena vuna. Ovu "tajnu" mi je odao majstor iz Arandjelovca koji se bavi pravljenjem i ugradnjom auspuha za kola. Naravno,dao mi i kanap!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Za Branka:

To mozda izgleda tako,ali u praksi je sasvim drugacije. Na FJ-u  sam imao takav top gde je perforirana cev u sredini isla skoro celom njegovom duzinom. Otvorim zadnji poklopac,napunim vunom (i to mokrom),lepo i energicno je sabijam postepeno i u slojevima. Ne biste verovali koliko vune stane kada se sabija u mokrom stanju. Motor znatno prigusi zvuk,ostane ono resko rezanje koje je pozeljno za uvo. Medjutim,ovo traje 20-tak dana i par ostrih voznji i lonac ostaje prazan. Onda pocinje ona dreka iz auspuha. Gde je resenje?  Resenje je u kanapu od staklene vune koja se obavije oko perforirane cevi i smanji se promer rupica kroz koje izlazi staklena vuna. Ovu "tajnu" mi je odao majstor iz Arandjelovca koji se bavi pravljenjem i ugradnjom auspuha za kola. Naravno,dao mi i kanap!!

 

Ja nisam izmislio toplu vodu. :D Najbolje je perforiranu cijev obloziti azbestnim platnom ili kanapom, ali vuna je svima dostupna i lako izmjenljiva, narocito ako se naptavi zadnji poklopac na skidanje-otvaranje.A ovaj sistem na skici je preuzet iz MARVING RACING auspuha koje smo kupovali 80-tih u Trstu i uzivali u njihovom zvuku. ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

odlicni saveti:  mokra vuna, kanap, mreza za komarce - sjajno. Posle ne znam koliko , ali vrlo malo km ostao sam  bez vune !!!  :)  Eto meni opet otvaranja. Samo da nabavim kanap. Gde to mogu da nabavim ??? 

 

Pozdrav ljudi !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

aLi, jos jedno pitanje....Gledam gornju skicu i ne mogu a da ne pitam da li gornji precnik cevi od 35 mm odgovara svim 4T kubikazama?  Ja imam motor od 200 kubika i zanima me ako neko ima skicu preseka auspuha za mashinu od 200,250,300 kubika. Cev koja izlazi iz originalnog auspuha je precnika oko 14 mm. ??

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1088 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

Samo da pitam nesto,ta mokra vuna,da li je to neka druga staklena vuna ili se staklena vuna kvasi vodom, jel da da sam glup  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Samo da pitam nesto,ta mokra vuna,da li je to neka druga staklena vuna ili se staklena vuna kvasi vodom, jel da da sam glup  ;D

 

Obicnu staklenu vunu kvasis vodom da bi se  bolje sabila !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

aLi, jos jedno pitanje....Gledam gornju skicu i ne mogu a da ne pitam da li gornji precnik cevi od 35 mm odgovara svim 4T kubikazama?  Ja imam motor od 200 kubika i zanima me ako neko ima skicu preseka auspuha za mashinu od 200,250,300 kubika. Cev koja izlazi iz originalnog auspuha je precnika oko 14 mm. ??

Pozdrav

 

Koliki je precnik izduvne cijevi na izlazu iz glave tvoga  motora?Toliki moze biti izlazna cijev iz lonca ( topa ).Gornja slika je u principu za motocikle od 500 ccm pa na vise. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 759 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Ne volim da popujem  ali sta mi je jedan stari majstor rekao kad sam ga pitao za resenje nestanka staklene vune iz auspuha.  Kako ti motor izduvava staklenu vunu  on je sitni u vrlo fine cestice i izbacuje u vazduh  koji neko i UDAHNE  a cestice staklene vune u plucima >:(  ne hvala.  nego  kaxe  perforiranu cev obavi celicnom mrezicom u par slojeva  a izmedju naguraj zicu za parket (bilo neki put) ili zicu za sudove. To nije on izmislio vec su tako uradjeni auspusi JAVA za spidvej nekih sezdesetih godina

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1088 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

evo nesto iskopah...neznam odakle sam skinuo slicicu ali mogla bi biti od koristi

 

Mozda grijesim,ali mi ovo izgleda kao lonac za 2T motor. ???

 

 

Ovo je lonac za 4T ali nije otvoren tj protocni nego komorni, samim tim ce ti motor biti dosta tisi,na ovom principu se prave fabricki lonci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

evo nesto iskopah...neznam odakle sam skinuo slicicu ali mogla bi biti od koristi

 

Mozda grijesim,ali mi ovo izgleda kao lonac za 2T motor. ???

 

 

Ovo je lonac za 4T ali nije otvoren tj protocni nego komorni, samim tim ce ti motor biti dosta tisi,na ovom principu se prave fabricki lonci

 

OK sada se bolje vidi, u pravu si. ;):D

post-770-12879021050159_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Nadam se da sam dobro razumeo sliku koju je postavio  Branko..Ako nisam - ispravite me.  Jos uvek su dobrodosle sheme za 4T auspuh - tih.  Pozdrav

 

DSY8d_shemaauspuha.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Kod mene je na skuteru bila ista shema, prva komora, pa zadnja, pa srednja i onda vani. Poslje sam ja izbusio zadnji zid, 10 rupa po 8mm i zvuk je postao dosta dublji i ozbiljniji, primjereniji nekome cruiser-u nego skuteru

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Pa staklena vuna prigusuje zvuk, da ne bi imao one visoke i neprijatne tonove ...

Sa vunom se dobija malo dublji i prijatniji zvuk ... ali kao sto je vec receno, ako se ne uradi kvalitetno, ostaces bez staklene vune posle nekoliko km ostre voznje ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja