Jump to content

Moto Zajednica

Suzuki GSX650F

Recommended Posts

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

@Sku11e. i ja provozali mojih prvih 20km na Suzani :)

 

9zzxyfJ.jpg

 

Sve što imam da kažem je da me nećete videti nigde osim na motoru koliko od sutra :D 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Drugari, izvinjavam se što smaram, ali sam hteo da podelim neka svoja iskustva kao neko je nov novcijat u svetu motora i ko vozi svoj prvi motor! (okej imao sam ja iskustva sa skuterima i maksi skuterima, nećemo sad o tome :D )

 

Seo sam juče prvi put na Suzanu. Ja sam krupan momak, visok, golem što bi se reklo. Nisam neko ko preza od nepoznatih stvari, ko se plaši gluposti i slično. Nisam ni Konan Varvarin majku mu, ali kapirate :) 

 

Posle 3 meseca prvi put vidim svoj motor kod drugara u garaži (ovim putem želim da se zahvalim mom kolegi sa fakulteta i velikom, pravom prijatelju @Sku11e. koji je bez reči i bez mog pomena nesebično žrtvovao svoj prostor u garaži zarad skladištenja mog mezimca, voleo bih da budem u situaciji da mogu da uzvratim tu uslugu u toj značajnosti, znajući njega on to ne smatra velikom pomoći, ali meni je to značilo više nego bilo šta, a znači mi i dan danas! 

 

Došao sam kod Milana, dočekao me je motor u dvorištu na centralnom štenderu, u svoj svojoj lepoti. Motor koji je, bezmalo, 5 meseci, možda i više, stajao ispod Ecstar cerade, konačno je ugledao svetlost dana! Sredili smo trivijalnosti oko skidanja registracione nalepnice (na Mikijevu preduzimljivost nisam ni računao, odmah je krenuo sa skidanjem rukohvata za suvozača kao i ploče za montiranje kofera, osetio sam se kao dunđer jer nisam to ni očekivao, kamoli uradio :) ) Milan je krenuo fenom, zagrejao stiker, skinuli smo koliko smo mogli, u tom trenutku. Nažalost, ostajao je "mrežasti" lepak nalepnice, koji smo skinuli uz pomoć WD40. Tu smo otkrili ogrebotinu na repu, verovatno je zato i stajao sticker baš tu, ali to sad nije bitno, ponovo smo zalepili sticker na isto mesto, a onda me je nešto "puklo" - "Dečko, do sad si slikao motor za prijatelje i poznanike, sad moraš sesti na njega i odvesti ga na drugi kraj grada, gde ti predstoji i gradski put, kao i autoput. Da li si spreman?"


Nisam bio spreman. Nisam dozvolio da se to vidi, ali drhtao sam. Jako mi je bilo neprijatno, kao da sedam na tuđi motor. Izbegavao sam polazak nekim razgovorima sa Milanovim ocem sa kojim sam baš fino razgovarao o ponašanju na putu, o iskustvima i situacijama koje su nas snašle (ja već 10 godina aktivno vozim automobil, nije mi strano ništa, pogotovu vožnja u Beogradu od koje mnogi beže a koju ja preferiram u odnosu na vožnju u manjem mestu!). Za sve to vreme pokušavam da sakrijem svoju nesigurnost iza balaklave i podignutog vizira AGV Pista GP-RR kacige (namerno sam napisao ceo naziv, jer mi u tom trenutku ništa to nije značilo - svestan sam da sam dunđer, da sam nov, da sam početnik, a da samo glumim da znam o čemu pričam i gde se nalazim). Tada je već bilo oko 20h, mrak je već uveliko pao. Uzmite u obzir, kod Milana sam stigao kada je idalje bio dan, to mi je ulivalo neku sigurnost, koja je, međutim, nestala iste sekunde kada više sunca nije bilo na horizontu.

 

Tada je Milan startovao svoj MT-07 koji me je uplašio - što zbog toga što je bezobrazno bučan (šalim se Miki, taj db-killer na carbon Akrapoviču nema mnogo smisla :D ), što zbog toga što sam i sam drhtao jer prvi put u životu sedam na svoj motor. Svoj motor.

 

SVOJ MOTOR.

 

Nešto što nikada nisam ni mogao da sanjam da ću sebi priuštiti - a to nešto ima 245kg bez mene, ručicu gasa koja nabija obrtaje toliko nežno na ono što sam do sada navikao (autoškola, ER6N, motor koji mi je prirastao srcu iako mnogi kažu da sam ogroman za njega, @jasminko VIR se postarao da se na njemu osećam kao da sam ga lično kupio! Motor koji mi je ulio pouzdanje u vožnju motora generalno!). Sve što sam naučio u autoškoli negujem do današnjeg dana. 

 

Naravno, niko od vas nije došao da sluša neke gluposti početnika na motoru, pa ću se potruditi da ovaj post bude barem malo interesantniji. 

 

Krenuli smo od @Sku11e.-ta, ili se bar tako kaže. Ja sam stajao u dvorištu na motoru koji je objektivno moj, a o kom ne znam ništa. Sedim, sećam se časova autoškole... ne znam da li će moj motor krenuti bez gasa. Puštam kvačilo, tek onda kapiram da moja "šapa" idalje daje gas... hvatam kvačilo, sve dok me moj prijatelj Miki 50m ispod čeka na svom motoru. Pravim se da je sve kul, shvatim da ne mogu da budem nezgrapan i samo opuštam šaku. Milan mi kaže "Coa, 'ajde do prve raskrsnice prva i druga brzina, vidi kako ti motor leži i odgovara na komande, pa ćemo lako dalje".  Ja klimnuh glavom i mi krenusmo....

 

Nisam ni shvatio kad sam ubacio u 2. brzinu, već se nađosmo na raskrsnici. Miki mi reče "Idemo levo, prati mene, znaš signale rukama i nogama za rupe, i slično?" na šta sam klimnuo glavom, to mi je bilo poznato. Krenuli smo, začudio sam se da Suzuki u 3. brzini toleriše 30km/h. Posle toga sam se opustio, shvatio sam da ne moram da se opterećujem brzinom kojom idem, već da gledam na put ispred sebe i da uživam. Miki me je odpratio do kuće, parkirali smo motor (idalje ne znam i ne smem da ga postavim na centralni štender, iako znam da nije sve u snazi već u tehnici :D  ) . Tu se završilo naše prvo "putešestvije".  Interesantan podatak je da sam motor preuzeo sa okruglo 54.000KM, tako da mi je lako da pratim gde sam bio i koliko sam prošao!

 

To veče je Suzy bila parkirana ispred zgrade. Jedva sam čekao da ustanem i da je "zajašem", jako sam loše spavao, verovatno jer mi je teško da zaspim kad samo sanjam kako ću sutra imati svoj motor na koji smem da sednem bez da pitam ikoga - konačno je to nešto što je samo moje, za šta ne moram da polažem račune, što će uvek bez izgovora biti tu!

 

Sav ponosan izlazim iz zgrade, stavljam rukavice na sedište, kacigu i podkapu na rezervoar i okrećem ključ - odjednom eto ih komšijini klinci (momci, po slobodnoj proceni 4 i 6 godina ili tako nešto, braća, a ja se slabo snalazim sa procenim godišta dece, svakako mi je bilo drago :D ) Postavih ih ja na sedište, pričah sa komšijom, skapiram da živim u sjajnom kraju i nekako ozaren sedam na motor. Taj drugi put startovanja svog motora neću nikada zaboraviti, kao ni prvi put. Izlazim na ulicu... snebivam se kao da tu ne pripadam, a onda shvatim - "koji ti je jebote, imaš dozvolu, imaš opremu... daj ga na gas i budi normalan".  


Tada je vreme stalo. Tada više ništa nije bilo bitno. Tada više nisam ništa dovodio u pitanje, tada mi je samo bilo bitno ko mi je u levom, a ko u desnom retrovizoru. Vozio sam kao p****...., valjda dok se ne upoznam sa motorom. Međutim ,put me je naveo na autoput, gde nisam imao izbora. 130km/h na Suzani je šala, osećam se kao da mi kaže "dečko ti baš ne smeš da zavrneš?", ali... ja znam bolje od toga. Ima vremena, a moje vreme dolazi. Na Gazeli, autoputu, 130km/h se oseća, osećao sam samo blago podrhtavanje zadnjeg točka u nekim situacijama, kao da guma nije ravnomerno potrošena, ali to ćemo rešiti. 

 

Tog dana sam prošao 110km, sve u lokalu po Beogradu, za sam početak. Imao sam nekoliko "neprijatnih" situacija:

 

1. Navikao sam u autoškoli na ER6N, što je super, ali to nije motor koji sada vozim. Pritom, taj motor ima ABS. Šta hoću reći? GSX650F nema toliko "agresivne" kočnice, deluju jako analogno - koliko pritisneš, toliko koče. Moja greška je što nemam naviku da kočim zadnjom kočnicom u skladu sa prednjom, ali danas sam vežbao maksimalno i definitivno je i "prirodnije" i lakše, pritom, ukoči se bez imalo muke!

2. Sasvim slučajno sam krenuo sa uzbrdice i malo jače dao gas u 1. brzini, osetio sam da  zadnji točak "šlajfuje", uhvatio sam kvačilo i sve je bilo u redu, ali je jako čudan osećaj, nadam se da se neće ponoviti..

 

Da ne pričamo o tome što menjač mogu da zaboravim iznad 20km/h :) Izuzetno zahvalan motor za vožnju po gradu, instinktivno sam ga ubacio u 1. brzinu i taaako me je cimnuo, da sam iste sekunde zaboravio da to  ponovo uradim :)

 

Za kraj jedan moj peh, srećom bez posledica. Pravio sam se pametan, video neke ženke da me posmatraju i ja šta ću... malo zavrnem gas... ali zaboravim kvačilo da stisnem hahaha. Nikada niste videli nekoga da brže hvata kočnicu, pritom da mu prednji disk zaključa i prokliza i da mu se ugasi motor. Kad sam hteo da budem badža, eto mi :) 

 

Sve u svemu, težak sam, nov i neiskusan, ali ne mogu naći nijednu zamerku motoru koji sad vozim! Sve što mogu reći je da mi je drago što nisam krenuo na R motoru. Zašto? Najviše zbog toga što R motore ne zanima što si početnik, a tek onda zbog ergonomije. Prilično sam siguran da mi je neki R proklizao na 20km/h da bih možda bio na asfaltu, ne bih se ja povredio možda značajno, ali bi mi, u krajnjem slučaju, bio povređen ego. Takođe, šlajfovanje koje mi se desilo na uzbrdici sam anulirao kvačilom, to bi i na R-u bilo isto, ali... da li bi posledice bile iste?

 

Na kraju svega, poruka svim novim vozačima: Koliko god mislite da ste dobri, barem 30% ste lošiji od toga. Sve i da nije tačno, to je ispravno imati na pameti u svakom trenutku.

 

 

Promenio član blackmore
  • Sviđa mi se 17
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1849 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Ponavljanje je majka učenja,stalno po malo i krenućeš da veruješ motoru.Što se tiče šmekerisanja,u takvim situacijama ne baš uvek,ali nešto ispadne kako ne treba.Motor ti je odličan,znajući ko ga je radio i kod koga je bio pre nego si ga ti kupio.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita
11 hours ago, blackmore said:

Tu smo otkrili ogrebotinu na repu, verovatno je zato i stajao sticker baš tu,

Zato sam i ja stavio nalepnicu tu. Kad veca mora negde da bude, neka bae pokrije ogrebotinu :)

 

A sto se ostalog tice, bolje da voziš duže nego brže :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita
1 hour ago, N.F.S. said:

Gde je ogreban rep? emoji44.png

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 

Ma ispod rukohvata linija jedna, nije steašno. Jbg, ima godina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita
49 minutes ago, N.F.S. said:

Unakazen znaci motor! 

 

:jee:

 

 

Salim se malo, uzivaj blackmore...

Prešao kamion preko njega

 

:D

Promenio član Markone88
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
Pre 7 sati, Markone88 je napisao:

Zato sam i ja stavio nalepnicu tu. Kad veca mora negde da bude, neka bae pokrije ogrebotinu :)

 

A sto se ostalog tice, bolje da voziš duže nego brže :)

Tu je i sad nalepnica, kao ništa nije bilo :)

 

Navozao sam se i danas, merak za dušu...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Jel ima neko info možda kolika je rezerva na  Suzi? Vidim na stranim forumima da kada treperi poslednja crta to je još nekih 80 milja, međutim kod mene odmah kreće da treperi simbol za benzinsku pumpu (verovatno su ono američki modeli). Pitam da bih znao koliko još mogu da se vozim do sledeće pumpe, iako ni auto ne volim na rezervi da vozim (a i ne vozim).

 

Sipao sam pun rezervoar i upisao kilometražu, pa ću baš javiti na koliko se upalila rezerva. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2493 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Kad ostaneš na jednoj crti i ona krene da trepće imaš još 5,5l. koliko se sećam i simbol pumpe treperi takođe.

Kad ta crta postane da kažem prazna, vidi se samo okvirna linija - nije popunjena bojom, imaš još 1,5l.

Ovo sam ja proverio jednom pri povratku kući a pumpe niđe.

Počela prvo da trepće prva crta i ja rekoh to je za 100 km nije frka ali nema pumpe i ta crta postade providna i ugledah pumpu na svu sreću.

Promenio član ZEMZEM
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Hvala puno! 


Što se tih 1.5l tiče, kapiram da je to dno dna, možda nekih 10km max?

Predjoh 167km i na 2 crte sam idalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8416 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Imal" neko ovde da hoce silverwing u zamenu za Suzanu? 

Nemam vise sta na skuteru da radim, zamenio sam sve sto je trebalo i nije trebalo, plus imam u kutiji jos par plocica kocionih(ebc), par filtera za ulje, par filtera za vazduh, par iridijum svecica, kais... (Sve novo u orig. ambalazi).

 

Uzmem neku Suzi, pa opet trazim auspuh, opruge amotrizera, tapaciram sediste, rasturam davac stepena prenosa... I tako :D 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8416 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Tri Suzane hocu jaaaaaaa,

necu jedan, necu dvaaaa....

 

Tri Suzane hocu, 

i danju i nocu,

tri Suzane hocu jaaaaa :D 

 

:jee:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4884 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Triumph Daytona 1000
Pre 3 sati, N.F.S. je napisao:

Imal" neko ovde da hoce silverwing u zamenu za Suzanu? 

Uzmem neku Suzi, pa opet trazim auspuh, opruge amotrizera, tapaciram sediste, rasturam davac stepena prenosa... I tako :D 

Šta bi uzeo GSX ili GSF, 650 ili 1250?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8416 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Gsf ili gsx, bitno da je sa ubrizgavanjem (ne karburator!!!)
650 pre nego 1250.
Moze i cbf1000.

Nisam oglasio nigde skuter, niti cu! Ovde ako nadjem nesto, izmedju nas da se zamenimo.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8416 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ma nije mi merak kada drugima radim, ali iskren da budem, svidja mi se sto posle mene ljudi budu zadovoljni vozilom.

Svakom novom vlasniku je osmeh na licu! Uradim i vise nego sto kazem...

(dokle god je razuman i svestan da je polovno kupio!) 

 

Cisto da pojasnim :D 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 961 postova
  • Lokacija: Banjaluka
  • Motocikl: Triump Tiger 800 XRT
15 minutes ago, Bojan82 said:

@N.F.S.Otvori mehaničarsku radnju, da se ne mučiš više:)

Sumnjam da je neko spreman ostaviti mu motor na 2mjeseca...dok on svaku sitnicu ispegla.:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8416 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

.... bas tako!

Ja moram da se vozim i u voznji da svasta nesto primetim :D 

 

Pa da trazim, istarzujem, kucam ovde... :takoje:

Generalno, necu ni prihvatiti bilo sta, zato bih voleo od nekoga "naseg".  

Predocim sta sam uradio i za uzvrat isto zatrazim.

 

Necu vise u off, i zbog ovoliko se izvinjavam!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1897 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Nešo, ti nemaš vremena da voziš, a ja nemam vremena da sređujem, lickam... Ako uzmeš neku Suzi, već viđeno (tri puta), brzo ćeš izgustirati... Jes da nije Suzi, ali je Scarabeo projekat za tebe, vrh ! Nećeš dići glavu bar 2 meseca...:)

Registrovan 13 meseci, zdrav agregat, i presvučeno sedište. Je li dovoljno, kao osnova ? A ostalo...malo oko limarije, kilo gita, i litar farbe, sve rešava...:)

I nije nov, nov, nov, i nema 18 hkm na satu, al ćemo napraviti ako treba !

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8416 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Evo stize mi slika mog bivseg (Uslikao Marko05 na auto putu :D ), baaas mi je bio super taj motor, ne remeti finansije (citaj ekonomican) a pruza puno!

 

Tupavi ja :tras2:

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
Pre 8 sati, N.F.S. je napisao:

Evo stize mi slika mog bivseg (Uslikao Marko05 na auto putu :D ), baaas mi je bio super taj motor, ne remeti finansije (citaj ekonomican) a pruza puno!

 

Tupavi ja :tras2:

 

 

Gde me je nahvatao paparazzo? :D 

 

Nego kad sam već ovde: primetio sam da prednja kočnica ne aktivira stop svetlo, samo zadnja. Do čega li to može biti? Da li je to možda posao za @Arakis-a, pa kad budem sredio aux svetla, da odmah i to pogledamo? :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja