Jump to content

Moto Zajednica

Ko je kriv kada se lanac rastavi na spojnici

Recommended Posts

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Igrom slučaja pre par dana promenim lanac dečku na VFR800 . Nije DID nego neki, bez o-ringa x-ringa i sl, daklem  običan lanac, Chainius Vulgaris na latinskom, ili pojačani kopmbajner. Reče momak ide malo do Austrije pa do Grčke, valjda će izdržati, a posle hoće da proda motor. Nisam je zakeralo to promenim momku lanac. Nije mi se dopalo što lanac nije endless ili onaj što se nituje, već na običan osigurač. Mislim da godinama nisam stavljao tu spojnicu te posebno obratim pažnju na smer, da je legla do kraja, sve po p.s.u.

 

Sve u svemu momku spadne lanac odmah posle novog sada, omlati malo dekl i davač kilometar sajle.

Ja se osećam krivim što čoveka ne otkačih, a i krivo mi, znamo se godinama. A da li se može utvrditi ko je krivac spadanju lanca, zapravo raznitavanju ili kako već to nazvati.

 

Sam DID proglašava svoj sistem sa nitovanjem kao više puta pouzdaniji od klasične kopče. Da li to znači da klasična kopča spada iz nekih samo njoj znanih razloga. Da li to znači da ni nitovanje nije 100% sigurno.

 

Nije BMW baš tako lud, kardan je mama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
A da li se može utvrditi ko je krivac spadanju lanca, zapravo raznitavanju ili kako već to nazvati.

moze biti do lanca, do zategnutosti/otegnutosti lanca, nejednakog izduzenja lanca, moze biti do elementa spojnice, osiguraca spojnice, vibracija tocka/gume, lezajeva, saosnosti lancanika, ekscentricnosti prednjeg/zadnjeg lancanika, pulsnog kocenja zadnje kocnice, stila voznje, uslovima puta,... a bogami ne pomaze ni sto je V agregat a svi znamo kako oni isporucuju  ;D

verovatno bi neka forenzicarka, riba sa qrcem iz savremenih serija i provalila sta je uzrok.

ovako, ti si uradio coveku najbolje sto si umeo sa datim lancem.

najverovatnije je do divce lanca, a da li je bilo pametno stavljati to na veeferku...

 

inace, koliko znam za sebe unazad, UVEK koristim lanac sa spojnicom SA OSIGURACEM, i NIKAD nisam imao problema. stavim, skinem za 2 minuta, ne pada mi na pamet da uzimam endless.

 

ne rece je li samo spao u komadu, puko na spojnici, ili sta, gde...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Koliko se sećam, u Moto pulsu sam pročitao da se lanac sa spojnicom koristi za motorcikle manjih snaga, dok se nitovani lanci koriste na snažnim mašinama, kakav je i VFR. To je bio članak gde su pisali sve o lancima na nekoliko strana, mogu da pronađem i koji je broj u pitanju. Čudno je da je čovek zahtevao da na takav motor stavi bezveze lanac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6310 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Stipsa uvek vise plati. A zbog takvog njegovog stava, "stavicu fush lanac jer prodajem motor" ako mu je spao ! (hvala bogu da se njemu nesto nije desilo pri spadanju lanca).

 

Nemoj da ti je krivo sto ga nisi otkacio, tvoje je da mu uradis ono za sta te je platio (ili zamolio), a on sto ti je doneo fush robu njegova je stvar. Ne moze da ocekuje da ce da mu bude siguran lanac sa buvljaka koji se kupuje na metar kao recimo DID.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: BiH

Vozim GSXR 1100 1990 lanac nisam mjenjao vec 5 godina i bas prosle sedmice kupim lanac Tsubaki  i lancanike naravno jer ide u paketu samo lanac mijenjat to je isto bez veze ali eto ,koji kosta oko 195 eura u Holandiji gdje se trenutno nalazim ,i otvorim kutiju kad tamo lanac nije sastavljen ali ima spojnicu i odem do servisa i pitam za savjet ,kazu ovako u servisu Suzuki ovaj lanac je super ali moras da spojnicu postavis specijalnim alatom dok se jos ne postavi a ja njima onda cu morat da skidam zadnji kraj komplet kazu oni bolje da skidas zadnji kraj nego da postavljas direkt na motoru jer nije nikad sigurno kao sa alatom namjenjenim za to i kazu da nisu nikad postavili tako kao sto mi postavljamo dole pogotovo na motore koji imaju vise od nekih 60 konja.

 

PS.

A nekad davno prije nekih 20 godina kad sam vozio kawasaki z 500 cesto sam mijenjao lanac koji sam svaki drugi dan dotezo jer se izduzi nakon nekih pedesetak kilometara i jedne prilike a imo sam srece lanac je puko i osto je ko zmija na asfaltu preporuka kocnice ,gume i lanac moraju biti top

 

sretni kilometri sa dobrim lancem pozdravljam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Ja ne mogu da verujem da je lik trazio da mu se na VFR stavi "divljak" lanac...A i malo mi je cudno da neko pristane da ugradi "divljak" iliti neodgovarajuci deo na takav motor. U fazonu: "Taj sto ti je rekao da moze da se nabudzi - on nek ti nabudzi..."

 

Srecom sve se dobro zavrsilo, bez posledica...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Ljudi, spojnica ("shnala") nije za veliku snagu. Nitovanje je zakon, ali mora dobro da se odradi. I to je glupost da se prvo sastavlja lanac pa onda montira, lanac se nitnuje kad se postavi na bajk, ima alat za to. (osim ako nisi neki mazohista zeljan akcije... :))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: BiH

Spojnica slazem se svakako nije za velike motore ,nitovanje ja sam tako bas i uradio ali sam moro da sastavim jer nema niko alat za nitovanje u Visokom i oko Visokog na zalost a nisam bas zeljan akcije to ce moj brat svakako da rastavi i sastavi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1337 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Spojnica slazem se svakako nije za velike motore ,nitovanje ja sam tako bas i uradio ali sam moro da sastavim jer nema niko alat za nitovanje u Visokom i oko Visokog na zalost a nisam bas zeljan akcije to ce moj brat svakako da rastavi i sastavi :)

 

Za nitovanje ti nije nužan nikakav poseban alat, samo dva čekića i jedan pomoćnik, a

svaki iole dobar majstor to napravi bez greške 100%. Alat je super ako imaš, onda možeš

i sam bez puno muke to napraviti, no on NIJE NUŽAN, ide i bez njega bez problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Ma totalno je glupo ispalo. Momak je došao sa istegnutim lancem do balčaka, i doneo nov , pa rekoh sebi bolje nov nego istegnut, ipak ide na dalek put. Montirao sam takvih spojnica milion, ali mi nikad nije nijedna spala za 25 godina, i da me neko pitao da li je moguće da sama od sebe spadne, rekao bih ne, sada sam u nedoumici. Mene samo intrigira činjenica da DID ne kaže da je spojnica na nitovanje 100% sigurna, a koliko su tek sigurne klasične spojnice....Ipak na kraju je najlakše optužiti onog koji je lanac montirao, nekako je dostižniji od firme koja pravi lance.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: BiH

Ok je i sa cekicem ali ipak ako imas alat onda je 100 % barem bi trebalo jer bio sam prisutan kad su sastavili meni lanac sa alatom specijalno za to namjenjen i prezadovoljan sam kad urade sa alatom nema nigdje da se moze primjetit da je sastavljan kao da je original takav fabricki

 

post-3515-12879000818919_thumb.jpg

post-3515-12879000819287_thumb.jpg

post-3515-12879000819499_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ma imam i ja taj alatic al bez serbijan cuk tehnolodzi  /u prevodu cekic ;D ;D ;D/ nema nista,prvo alatka pa za svaki slucaj cekic.mada ja volim klasicnu spojku ali za motore do 50tak ks  svee ostalo nitovanje,,mada sam vidjao da ljudi i pecnu lanac aparato za varenje preko spojnice,,,valjda tako nahrane svoj mali majstorski ego,,nemam pojma....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Ja ne mogu da verujem da je lik trazio da mu se na VFR stavi "divljak" lanac...A i malo mi je cudno da neko pristane da ugradi "divljak" iliti neodgovarajuci deo na takav motor. U fazonu: "Taj sto ti je rekao da moze da se nabudzi - on nek ti nabudzi..."

 

Srecom sve se dobro zavrsilo, bez posledica...

 

To je to  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6310 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

ma imam i ja taj alatic al bez serbijan cuk tehnolodzi  /u prevodu cekic ;D ;D ;D/ nema nista,prvo alatka pa za svaki slucaj cekic.mada ja volim klasicnu spojku ali za motore do 50tak ks  svee ostalo nitovanje,,mada sam vidjao da ljudi i pecnu lanac aparato za varenje preko spojnice,,,valjda tako nahrane svoj mali majstorski ego,,nemam pojma....

Gumice mora da samo pevaju od srece kad se pecne aparatom ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja