Jump to content

Moto Zajednica

MZ vesanje / prednje-zadnje, tockovi...

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DR 650, Kawasaki KLE 500

I... ??? ???

Sta je na kraju bilo, jel' rade dobro-jesi li sipao dovoljno ulja-kako "spiluju"?

e ovako radili su ok medjutim kad sam probo na putu poceli su sporo da vracaju nznm zasto . . . sipao sam 15 sw ... dali mozda imas ideju sta je to ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Nisi nista o tim amortizerima ni rekao,samo da si ih otvorio,napunio sa,nama nepoznatom kolicinom ulja i sastavio. 

 

Znaci prvo,mehanicka ostecenja?  Da li si odvrtao onu maticu dole 10mm,da li ima vidljivih ostecenja,krive sipke preko kojih idu semeninzi idt...

 

Sporo mogu vracati i ako je gusto ulje i previse ga ima...  Sta je 15 sw?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Ne bih mogao ovako na pamet nista da ti kazem...

Ako je ulje zadovoljavajuce gustine, rupice na ventilima nisu zapusene, osovine prave, onda stvarno ne znam sta bi moglo da bude!!

Rasklopi jedan koji ti se cini da zateze vise, poslikaj donji ventil, udarnu oprugu, pogledaj rupice na gornjem ventilu...!

Pogledaj kako sam ja na prvoj strani slikao klip amortizera pa tako poslikaj i ti!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Dolazim samo na ideju da je problem u kacenju amortizera na motor,da tu nesto ne valja,da ih nesto mozda nateze u stranu ili slicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DR 650, Kawasaki KLE 500

Dolazim samo na ideju da je problem u kacenju amortizera na motor,da tu nesto ne valja,da ih nesto mozda nateze u stranu ili slicno.

 

hmmm neverujem nznm dali to moze do semeringa da bude a i oni su ok jedino ako je vazduh osto ili onaj ventil mali dole baguje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

    Taj mali ventil dole se ne dira ! Matica M6 koja je na kraju je kirnovana posle fabrickog podesavanja. A za podesavanje je potrebna specijalna masina. Ja sam par puta pokusavao, nesto sam i uspeo, al meni se licno ne svidja kako to radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Resih da zamenim semeringe na prednjim amortizerima, pa evo u nekoliko slika i reci da sve to opisem kako bi jos nekome posluzilo...

Naravno, prvo treba doci do semeringa... Mogi se skidati stapovi (kao sto sam ja radio) a mogu se samo skidati (svuci) “cizme” amortizera...

 

1-Demontiramo tocak i blatobran:

mBfJy_dsc3164resize.jpg

 

NAPOMENA: Motor(posebno oni motori koji imaju manji precnik zadnjeg tocka) ce se nakon skidanja prednjeg tocka blago nagnuti nazad, ali za svaki slucaj obezbediti da se ne vraca napred-nekim panjem, dizalicom, ciglom i sl.

 

2-Kada smo odvili srafove koji stezu stapove za trouglove, srafciger blago ukucamo u procep  kako bi se otvori na trouglovima blago rasirili-voditi racuna da srafciger blago ukucamo kako trouglovi ne bi popucali:

c76L6_dsc3166resize.jpg

 

3-Odvijemo sraf koji zatvara stapove i koji drzi stapove za trouglove...Ne odvijemo skroz vec ostavimo par “koraka” i cekicem blago pocukamo kako bi stap krenuo na dole. Desava se da (ako stapovi nisu skoro skidani)”zapekne” stap pa ga ne mozemo rukama izvaditi:

Zk90r_dsc3167resize.jpg

 

Kada smo vec skinuli tocak ne bi bilo lose ocistiti paknove grubom smirlglom a takodje i leziste paknova  na dobosu. Ovo naravno vazi za modele bez diska!

noTl6_dsc3168resize.jpg

 

dDmL3_dsc3170resize.jpg

 

4-Kada smo izvukli stap treba iscediti ulje iz njega. Nije dovoljno samo izvrnuti stap naopacke, vec treba nekoliko puta “pumpati” amortizer kako bi iscurelo svo ulje:

TomOy_dsc3172resize.jpg

 

5-Najveci problem moze napraviti demontiranje cizme. Kod TS modela postoji matica (m6) koja je navijena na nazubljen navoj istog  precnika:

9ZtFO_dsc3173resize.jpg

 

6-Ja sam to demontirao uz pomoc “cevaste” 10-tke kroz koju sam provukao srafciger kako bi kontrirao na navoju:

Z7jXW_dsc3177resize.jpg

 

7-Nakon izvlacenja stapa iz cizme treba voditi racuna na podlosku(koja ima svrhu dihtunga kako ne bi curelo ulje). Moze se desiti da ostane zalepljena na cizmi a moze izaci napolje zalepljena na osovini klipa:

JE0y1_dsc3178resize.jpg

 

8-Treba voditi racuna da sve delove koje skidamo redjamo na sto po redosledu skidanja.

Dakle:

-Veliki sraf; opruga; amortizer (stap); metalna podloska; opruga; dihtung podloska; m6 metalna podloska; m6 matica...

2GUVt_dsc3180resize.jpg

 

9-Kada smo lepo iscedili cizmu od ulja srafcigerom ili klestima skidamo stari semering, vodeci racuna da ne ostetimo aluminijumsko leziste semeringa:

wGU8l_dsc3182resize.jpg

 

10-Obrisemo leziste semeringa od prljavstine, ulja i sl:

vMgoi_dsc3183resize.jpg

 

11-Leziste semeringa zatim premazemo tankim slojem cistog ulja:

o1YGY_dsc3184resize.jpg

 

12-Ne bi trebalo da semering lagano upadne u leziste, ali uz pomoc ulja i laganog cukanja lakim ekicem treba da udje bez problema:

2IOBC_dsc3185resize.jpg

 

13-Sada treba vratiti cizmu na stap. Prvo vratimo oprugu u  stap i zasrafimo veliki sraf. Okrenemo naopako stap-ucvrstimo u stegu, namestimo podlosku, oprugu i dihtung podlosku-tankim slojem ulja podmazemo stap i navucemo cizmu:

 

VDGWD_dsc3186resize.jpg

 

4yTCO_dsc3187resize.jpg

 

pmknF_dsc3189resize.jpg

 

----------------------------------------

NAPOMENA:

U jedan stap prednjeg amortizera za MZ TS 250/1 staje 220 g ulja (ja u moje amortizere koristim SAE 15/40w i veoma sam zadovoljan)

Oznaka semeringa: 35x47x7

Uz napomenu da je najbolje koristiti originalne semeringe za MZ sa konusnik brisaliama koje idu na gore gledano od tocka...

 

Eto toliko nadam se da ce vam koristiti!!

 

P.S. Bez MZ-a da mi pravi drustvo i njegovog piva tesko bi se ovaj posao zavrsio  ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@-  Picasoo

  Ako si to odradio ovako kako si napisao - to nece trajati dugo .

 

  Pre stavljanja novih semeringa i pre sklapanja, Svi delovi se moraju dobro oprati u benzinu ili necem slicnom .

U cizmama zna da se skupi na dnu nesto sto izgleda kao blato ( natalozeno ulje sa prasinom ).  Cizma kad se opere iznutra mora da se sija kao cev na pusci i da se samo dno vidi jasno bez tragova prljavstine na njemu . Takodje se peru i ciste i svi ostali delovi .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Inace, ulje sam stavljao pre dve godine i tada sam menjao semeringe i cistio sve komplet...na slici se vidi da je cizma "kao cev od puske"  ;)

 

U svakom slucaju, hvala na Majstorskom savetu...!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

Za pranje unutrasnjeg dela cizme ja koristim onaj sgrasso zuti odmascivac/ima po radnjama za nekih 300 din../ i mikrofiber krpu,inace sto se tice izvlacenja stapova iz trouglova,udaranje cekicem po srafu u navoju ne savetujem,odvrnuti skroz sraf,izvaditi oprugu, pa gumeni cekic ko ima ili plasticna pakna pa polako,na spoju trougla i stapa naprskati wd,pa opet gumeni cekic polako.Na kraju radova obavezno proveriti duzinu stapova,tj,dali su gornji srafovi zavrnuti do kraja,oba stapa sa cizmama moraju imati jednako odstojanje po duzini,i tako to...  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Ma zna to Picaso da napravi ,  ih !!! ;) Skoro smo radili kod mene zadnje 'mortizere al' smo zaboravili da slikamo,. >:( >:(

Mozda zbog piva? :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Da li je bas neophodno demontirati stapove?

Lakse je samo svuci cizme a stapovi mogu da ostanu u trouglu!

 

Deluje da je lakse bez skidanja stapova. Ali kad treba da se vrate cizme - onda je lakse da su stapovi skinuti zbog sesirica, male opruge i dihtung podloske, jer sve to poslazes na stap koji je okrenut naopacke, i samo navuces cizmu. A i treba sve dobro oprati .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

...udaranje cekicem po srafu u navoju ne savetujem,odvrnuti skroz sraf,izvaditi oprugu, pa gumeni cekic ko ima ili plasticna pakna pa polako,na spoju trougla i stapa naprskati wd,pa opet gumeni cekic polako...)

Ne razumem... ??? ???

Zbog cega se ne sme udarati cekicem po srafu?

Pa ne treba udarati snagom k'o da se zakucava ekser, nego vrlo lagano, lepo sam napisao...Tu ne treba velika sila vec lagano koliko da stap krene jer se desava da se stap "zalepi" za gornji trougao...

Zbog cega nesto raditi jednostavno kada moze komplikovano!!  ::) :-\

 

U svakom slucaju Majstori...

S'obzirom da redovno radite MZ-ejce setite se nekada da poslikate to sto radite pa da okacite ovde a ne samo da nalazite mane u necijim radovima...

 

P.S.Izvinjavam se svima..."Laki je malo nervozan" ovih dana  ;)

 

P.S.S.

Da li je bas neophodno demontirati stapove?

Lakse je samo svuci cizme a stapovi mogu da ostanu u trouglu!

Nije neophodno... pa napisao sam da moze i ovako i onako!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

Ne razumem... ??? ???

Zbog cega se ne sme udarati cekicem po srafu?

 

U svakom slucaju Majstori...

S'obzirom da redovno radite MZ-ejce setite se nekada da poslikate to sto radite pa da okacite ovde a ne samo da nalazite mane u necijim radovima...

 

P.S.Izvinjavam se svima..."Laki je malo nervozan" ovih dana  ;)

 

 

 

@Picasso MZ

 

Udaranje po srafu moze ostetiti navoj u stapu,a u ostalom i onako ne mozes proterati taj sraf kroz gornji nosac,prema tome lakse ga je skinuti i lagano po plasticnoj pakni ili gumenim cekicem svuci stap koliko treba.Pazi te vile kod tebe su stare 25-30 godina,da je svako udarao po tom navoju nikad ga nebi ni odsrafio a ni usrafio ponovo kako treba!

Ja licno ne udaram po navojima,pa neka svako izabere nacin koji mu odgovara.

 

Inace ne volim da me nazivaju MAJSTOROM,nikada se nisam deklarisao kao takav,bar ne u mehanickim disciplinama,u nekim drugim da,no to nije problem toliki,niko tebi ne trazi mane ili sabotira post nekim glupostima iz zle namere,eventualni ,,sukob,, misljenja nije i sukob licnosti,prema tome Laki,opusti se malo...

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

dobio sam uverenja od lokalnih strucnjaka,da se mogu bezbolno skratiti zadnji amortizeri tj opruge! zbog ideje koju imam nameru da realizujem(a voleo bih da zadrzim original jer su mi lepe)  trebali bi biti kraci,nebitno koliko! vasa iskustva ili ideje?!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja