Jump to content

Moto Zajednica

MZ vesanje / prednje-zadnje, tockovi...

Recommended Posts

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Bezbolno jeste...nista ih ne boli dok ih seces  ;D ;D

Sala-mala...

 

Jedan prijatelj kratio zadnje, ali je morao nakon sezonu-dve da kupuje nove...doduse nije mi rekao sta je u pitanju pretpostavljam nov navoj koji je narezao na osovinu klipa...!

Ja sam stavio od IZ-a, kraci su za 5-6 cm-a...dovoljno!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Na plavome su kraceni zadnji amortizeri. Uporedi sa originalnim na MZ-u pored. Ta prepravka je trajala do sada oko 15-tak godina i to bez problema.

post-3670-12879093335911_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 800 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250

Kupio polovne amortizere bez imalo ulja.Uspeo da skinem oprugu i zaštitnu plastiku.Kad sam pokušao drzac na vrhu amortizera da odvijem neće nikako.Kao da je beskonačni navoj.Još nisam stigao do spojke koja je uvijena u telo amortizera i  skida se tupim dletom ili sl. alatom.

U među vremenu uspeo da skinem regulator.I nije bilo blata baš.Normalno sad sam tek video da kod mene nema kontra matice nego kako Lale reče:BOLCNA.

Izem ti sikiraciju.Sad mi trebaju oči i neki izbijač koji nemam kod sebe.Tako da sam ovde zapeo za večeras.Ako ima majstorski trik za vađenje bolcne dobro bi došao  :)

post-6761-12879094940251_thumb.jpg

post-6761-12879094941737_thumb.jpg

post-6761-12879094942939_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 800 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250

E Šumi,šumi...

Mora da se odšrafi da bi promenio semering.Inače,tu ide bolcna a ne kontra matica kao kod novijih modela.No može semering da se nemenja,koji je star 30 godina-malo tupavo svako bi zamenio nešto matoro za nešto mlađe,sad treba odvrnuti spojku i izvaditi bolcnu.Jedan štap je pun riseva,što ne uliva baš poverenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 800 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250

U neznanju moram da citiram:

"Naime - radio sam to vise puta na raznim modelima MZ-a, i imao sam problema sa time. Desavalo mi se da po sklapanju amortizera kada ih probam kako rade ( bez opruga ), jedan radi bolje, drugi losije. Onda sam se dohvatio radne knjige, i procitao malo bolje, pa sam utvrdio da sam napravio gresku - SKIDAO SAM VENTILE - a nisam trebao.  Ventili su fabricki podeseni na nekoj masini, stegnuti koliko treba, i sa donje strane osovine posle podesavanja je osovina dobila udarac i malo se rasirila da se sraf ne bi odvrtao . Kad odvrcete taj sraf, on u pocetku ide tesko ( dok ne predje to prosirenje, a posle lako. Kad sve vratite - ako pretegnete amortizer blokira, ako ne stegnete - ko da nista niste ni radiliu Resenje je jednostavno - Kad skinete oprugu na vrhu amortizera ispod usice kojom se amort kaci na ram imate jednu kontra maticu. Usicu uhvatite u stegu, popustite maticu. Potom osovinu amortizera uhvatite u stegu, ali odmah ispod te matice - odnosno pri njenom vrhu ( ako se osovina osteti taj deo nikad ne ulazi u amortizer cak i kad je opruga sabijena do kraja ), odvrnete usicu, skinete i maticu, i vadite poklopac amortizera na gornju stranu. Postupak vracanja je obrnut.

Ja bi ovako pokušao.Lale ima klikera na izvoz (sva sreća po nas).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

jes to ali kod etz modela koliko se secam... kod starijih modela nie tako.. imao sam amortizere od mz krosa 120mm hod i bili su zanitovani bas tako kao sto je taj... i nisam mogao da ih skinem dok nisam odvalio u voznji..  :D :D neznam probaj nekako  :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 800 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250

Da bi skinuo spojku trebalo bi da imam i stegu,pa gumu...Sin Nikola ,jako dete,uhvatio amortizer u šake(posle čitanja CKM) a ja čekić i balvan šrafciger.I odvismo spojku.Našoj radosti nikad kraja,ali tu je bila Goca da gunđa zbog ulja koje se prosulo na sve strane.Uglavnom akcija uspela,ostalo je još bolcnu da izbijemo,sve operemo (uključujući i pojedine delove garderobe) i da promenimo semeringe.Vraćanje na svoje mesto će već biti (valjda) pojezija.

post-6761-12879095030537_thumb.jpg

post-6761-12879095031932_thumb.jpg

post-6761-1287909503349_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Za tu malu bolcnu ili " stift " kako to zovemo, ti nije potreban neki poseban alat.  Prvo pogledas dobro da ako je moguce ustanovis sa koje strane je utisnuta, onda uzmes parce drveta sa probusenom nekom rupom, pa postavis deo na drvo, al da rupa bude ispod stifta, a sin Nikola uzme neki spic - kirner, namesti na taj stift pa kucne cekicem. Probas malo sa jedne, malo sa druge strane dok ne krene. Kad krene - iskucas dokle moze taj spic da je istera, a posle umesto spica uzmes neki ekser il staru zbicu od tocka i iskucas stift skroz.  cim razdvojis sipku od onog gornjeg dela, uzmes stift i zabijes ga malo nazad u onu rupu iz koje si ga isterao . To uradis da bi mogao da ga vratis sa iste strane sa koje je izasao. Stift je u blagom konusu, pa zato .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Ma skidaj slobodno sa kontra strane, samo zapamti na koliko je krugova matica bila zavrnuta...

Kada skidas redjaj na stolu po redu da bi znao kako da vracas!!

 

Doduse najlakse je da izbijes stifnu ukoliko ima rupu sa obe strane, ako nema onda je "hiltovana" pa moras burgijom da je razusis, a posle da ubasis drugu, mada je to, bez alata zajebano!!

 

Slobodno sve svuci odozdo, samo pazi koliko krugova je matica sabila onu kratku oprugu!!!!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 

Doduse najlakse je da izbijes stifnu ukoliko ima rupu sa obe strane, ako nema onda je "hiltovana" pa moras burgijom da je razusis, a posle da ubasis drugu, mada je to, bez alata zajebano!!

 

 

  Ima rupu sa obe strane !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Ima s obe strane,video.Kakvi su ventili? Da li se to može oceniti sa slika?

 

Pa onda je najbolje kao sto je Lale rekao, kirner pa lagano cuk-cuk-cuk...!

 

Na slici deluju OK, nisu "poispadali" iz lezista, a i ne deluju kao da su krivi...!

Uzmes jedan cilindar, sipas malo ulja (moze i preradjeno  ;D-svejedno) pa lagano prstom pritisnes po sredini ventila, gde je ona nitna i trebalo bi da na svim rupicama pusta ulje...kada pustis ventil ne bi trebalo da pusta ulje!!

 

P.S. Ako za ovu probu koristis preradjeno ulje obavezno posle isperi cilindar i ventil!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Šta ste se stisli za to ulje, ja sam uvek kupovao najbolje a vi sad prerađeno. Šta znači to "prerađeno"? Ulje upotrebom gubi mazivna svojstva, nosi opiljke i razne kiseline sa sobom, nema tu prerade ni "prerade".

 

Da su neke pare i razumeo bih, ovako... ??? ??? ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 800 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250

Danas uspeo da izbijem štiftove s amortizera (umesto kontra matica),ali dalje od toga ne ide.Nisam uspeo da skinem sa šipke amortizera one ušice kojima se drži amortizer za ram.Ima li neki savet?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Zapeklo, mora malo i cekicem. Okrenes amortizer naopacke i tako ga stavis u slafcuk , i stegnes ga za osovinu ( pre stezanja ubacis dva komada drveta da se ne bi osovina ostetila) . Dole obuhvatis osovinu nekim starim klestima ( ne stezes ), pa klesta naslonis na taj deo i onda cekicem po klestima. Ne bi bilo lose da mozda prvo potopis to u naftu da prenoci !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja