Jump to content

Moto Zajednica

Bahati mamlazi

Recommended Posts

  • Drug član, 1652 postova

Да, има и то смисла, али сам више мислио на то да је свако возило обавезно да се креће својом траком уз њену десну ивицу, а највише до метар од исте. 

 

Да се на томе инсистира у ауто школама, не бисмо имали ситуације да људи обилазе са десне стране. Физички не би било могуће. 

Овако, 97,64 % људи мисли да је та трака цела његова и да сме да је користи по нахођењу. Да сме да јаше линију, јер му је тако лакше итд. 

 

Да, знам да је лош пут/шахте, песак уз десну ивицу, али тако је и бицикли и мотору, па могу да прођу, значи да је и аутомобил могао, него га боли пиша, па се онда буни што му у гужви неко пролази са десне стране... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Моторима је генерално свуда ”званично” забрањено да обилазе с десне стране. Пракса у саобраћају је често супротно од тога, али за бициклисте баш због специфичности њиховог кретања у коловозној траци се то обилажење не рачуна као обилажење већ нормално кретање коловозном траком и отуд предност у односу на ”моторна” возила која скрећу десно.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Ахаа, тако је уређено у неким земљама? 

 

Код нас и бицикл мора левом страном да обилази. 

Наравно, овде причамо о закону, пракса је нешто друго. Сусрет са праксом ретко који закон преживи :)

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: k9

Bicikl kada prolazi pored vozila koja su zaustavljena ili se krecu ne vrsi obilazenje sa desne strane, on jednostavno koristi taj deo kolovoza od jednog metra, ako je slobodan, ne vrsi nikakvu radnju,ne obilazi,ne pretice, samo se krece, pravo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: k9

Pa ako bi ponovo procitao taj ZOBS, malo podrobnije, vrv bi naisao na taj podatak, ne znam, ja nisam citao. Ali sam zato pitao oficira policije, kao sto sam gore i napisao, a on mi je ovako objasnio;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: k9

I jos mi je rekao, ako dodje do nezgode na raskresnici gde vozilo skrece desno i udara u biciklistu ili biciklista udara u auto koji skrece desno, nebitno, sta ce koj ucesnik da izjavi, napise u izjavi?

1. vozac auta ce da kaze da je skretao desno i da je u njega udario biciklista, koji nije bio tu i iznenada se niotkud pojavio, sigurno se provlacio da desne strane.

2. biciklista ce da kaze : ja sam vozio uz desnu ivicu kolovoza i auto je odjednom skrenuo i udario u mene

Meni ovo deluje jasna situacija. 

Opet kazem, nisam pravnik ni sudski vestak iz oblasti saobracaja pa sam zato pitao nekoga ko se razume malo bolje. E sad, ako on gresi...:stabre:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1997 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Logicno ako stojis automobilom na zaustavnoj liniji,desno do linije se ugura bicikl,ti nemozes da skrenes od njega.Logicno da moras da ga pustis.Samo pitanje zasto se debilcina uvlaci.Verovatno ce doci do razmene psovki.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2413 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

U normalnim zemljama za svakog biciklistu na kolovozu je regulisano 1.5m da mora da bude razmak izmedju bicikliste i vozila koji ga obilazi, a sam biciklista ima pravo na 0.75m puta ukoliko nema biciklisticke staze. Ukoliko ga preteknete na zicer i neko vas snimi paprene kazne. Po madjarskoj svuda stoje take table, i dole kao sponzor svega Tour de Hongrie, profi biciklisticka trka. Madjari dizu svest o biciklama i biciklizmu kao sportu nenormalnom brzinom i to se jako vidi sto u saobracaju sto u profesionalnom biciklizmu

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: k9

Pa mozda debilcina misli da ako si ostavio slobodan prostor da on moze da se provuc,e  da to radis iz drugarskih namera, kao, obojica smo ucesnici u saobracaju, ti si jaci sa tim gvozdjem od tonu i po od mene koji imam bajs od 10kg pa kao jaci propustas mene slabijeg, drugarski

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, СајберГастарбајтер je napisao:

Значи да напоменем, да ти изгледа не разумеш да скретањем у десно возило (аутомобил) мења СМЕР и губи првенство пролаза над другим  учесником у саобраћају (бициклом) који пролази с десне стране возила (који би требало да поштује минимални препоручену удаљеност од ивице коловоза, зависно колико је одређено у некој земљи).  То није претицање с десне стране возила.

 

Бицикл наставља право и има предност у Француској, у Белгији, у Швајцарској и у Шпанији у односу на ”моторно возило” које скреће десно.

 

Моторно возило се не престројава уз саму десну ивицу коловоза, ПРЕ него што пропусти бициклисту који му пролази с десне стране, и пошто пропусти бициклисту тек онда обавља радњу скретања.

 

У ову једначину не убацујемо колону, јер колона се негде сме обићи бициклом с десне стране нпр. у Швајцарској, а у Француској само са леве уз навођење ових оних услова итд.

 

Ако имаш једно возило испред себе и настављаш право бициклом у обе земље ти имаш предност у односу на аутомобил који хоће да скрене десно.

 

Ovo jednostavno nije tačno.

Pročitaj ZOBS i pronađi član gde je navedeno ovo pravo za bicikliste (koje ti spominješ).

Ja nisam uspeo da pronađem tako nešto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 2 minuta, СајберГастарбајтер je napisao:

@zika56 Погрешној особи си одговорио. Ја не помињем, нити сам помињао српски ЗОБС.

Izvini onda, ja mislio da pričamo o saobraćaju u Srbiji.

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1641 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

@ske taj pandur je bio loš đak

 

ZOBS

Član 40

 

Za vožnju bicikla, gde ne postoji posebna staza, odnosno traka, sme da se koristi kolovoz u širini od najviše jedan metar od desne ivice kolovoza, osim na delu puta ispred raskrsnice ili drugog mesta na kome vozilo skreće ulevo, odnosno kada vrši preticanje ili obilaženje.

 

Da li može jasnije da piše da bicikl vozi uz desnu ivicu OSIM kad pretiče ili obilazi??

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, ske je napisao:

Pa ako bi ponovo procitao taj ZOBS, malo podrobnije, vrv bi naisao na taj podatak, ne znam, ja nisam citao. Ali sam zato pitao oficira policije, kao sto sam gore i napisao, a on mi je ovako objasnio;)

Ja pročitao malo podrobnije taj ZOBS i to što ti je rekao taj oficir ipak nisam uspeo da pronađem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 245 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Beverly 500ie Cruiser

Kako ide rasprava na temu bicikala cini mi se da cu sa nekim od kolega sa foruma imati ne bas prijatne susrete ako ikad budem mogao opet na bicikl. :D

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 245 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Beverly 500ie Cruiser
20 minutes ago, Zuba87 said:

Нећеш се ни сећати, већина потреса мозга има за последицу губитак краткорочног памћења :)

Moze biti, ostaje da se vidi :) 

Ma pristao bih i na nedeljne potrese mozga samo da ponovo vozim. :D

Cuuvam, perem, glancam i odrzavam bajs, ali voznje bez. Da mi je neko rekao da zbog ramena necu moci bicikl da vozim smejao bih se.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 245 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Beverly 500ie Cruiser
WWW.BLIC.RS

Tešku saobraćajnu nesreću koja je dogodila prošle nedelje u Boljevcima prilikom koje je poginuo muškarac koji je bio na mopedu izazvalo je dete, odnosno, dečak koji ima samo 12...

 

Ajao, ova nesreca sve gora i gora.

 

Promenio član Koprian

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: k9
Pre 2 sati, zaludan je napisao:

@ske taj pandur je bio loš đak

 

ZOBS

Član 40

 

Za vožnju bicikla, gde ne postoji posebna staza, odnosno traka, sme da se koristi kolovoz u širini od najviše jedan metar od desne ivice kolovoza, osim na delu puta ispred raskrsnice ili drugog mesta na kome vozilo skreće ulevo, odnosno kada vrši preticanje ili obilaženje.

 

Da li može jasnije da piše da bicikl vozi uz desnu ivicu OSIM kad pretiče ili obilazi??

 

 

Pa u tome i jeste stvar, lepo ti pise, koristi jedan metar od desne ivice, osim kada skrece levo, pretice ili obilazi... Mi pricamo svo vreme o situaciji kada biciklista ide pravo, ne skrece ni levo ni desno, ne obilazi i ne pretice, samo ide pravo , uz desnu ivicu kolovoza , kako je jedino dozvoljeno.

 

@zika56

Ako si uspeo za 3 sata da podrobno procitas ZOBS i sve ti je bilo jasno i nisi morao da procitas uz to i neki komentar zakona i nisi pronasao ovo sto sam ja napisao, a rekao mi radnik MUPa, onda mi nista drugo ne preostaje nego da se izvinim ako sam nekog doveo u zabludu prenosenjem neistinitog i pogresnog pravila, a tebe da ubuduce kontaktiram u vezi svih nedoumica iz ZOBSa, jer ces ti to caskom:)

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 9 minuta, ske je napisao:

Pa u tome i jeste stvar, lepo ti pise, koristi jedan metar od desne ivice, osim kada skrece levo, pretice ili obilazi... Mi pricamo svo vreme o situaciji kada biciklista ide pravo, ne skrece ni levo ni desno, ne obilazi i ne pretice, samo ide pravo , uz desnu ivicu kolovoza , kako je jedino dozvoljeno.

 

@zika56

Ako si uspeo za 3 sata da podrobno procitas ZOBS i sve ti je bilo jasno i nisi morao da procitas uz to i neki komentar zakona i nisi pronasao ovo sto sam ja napisao, a rekao mi radnik MUPa, onda mi nista drugo ne preostaje nego da se izvinim ako sam nekog doveo u zabludu prenosenjem neistinitog i pogresnog pravila, a tebe da ubuduce kontaktiram u vezi svih nedoumica iz ZOBSa, jer ces ti to caskom:)

Iskreno se nadam da se u ovome što pišeš namerno zajebavaš, jer ukoliko stvarno tako misliš ......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
5 hours ago, ser said:

 

Zato sto nigde u svetu nije dozvoljeno preticanje sa desne strane, a skretanje u bocnu desnu ulicu se vrsi uz desnu ivicu kolovoza. 

 

Kretanje bicikla uz desnu ivicu kolovoza nije preticanje. Obilaženje bicikla u istoj traci nije preticanje inače bi morao da ga autom pretičeš drugom trakom. Prosto je uzet u obzir gabarit bicikla koji je manji od šlepera i dozvoljena netipična radnja samo za taj slučaj da bi saobraćaj mogao da teče. 

 

 

5 hours ago, Zuba87 said:

Мене највише занима одакле простора бициклу да прође са десне стране возила која се крећу, или су заустављена, у крајњој десној траци? 

 

 

Ovo je nebitno. Već sam pisao da može biciklista da stane, podigne bicikl i na rukama ga prenese sa nečije desne strane. 

 

4 hours ago, Zuba87 said:

Да, има и то смисла, али сам више мислио на то да је свако возило обавезно да се креће својом траком уз њену десну ивицу, а највише до метар од исте. 

 

Да се на томе инсистира у ауто школама, не бисмо имали ситуације да људи обилазе са десне стране. Физички не би било могуће. 

Овако, 97,64 % људи мисли да је та трака цела његова и да сме да је користи по нахођењу. Да сме да јаше линију, јер му је тако лакше итд. 

Prvi pasus da, osim kada postoji bicikl na tom kolovozu, kao što sam gore napisao da mora postojati izuzetak.

Kako su loše obuke u auto školama, baš je čudno da nema više poginulih. Malopre vozim iza auto škole i jaši srednju liniju. Baš sam se setio ove teme... 

 

 

3 hours ago, ske said:

Bicikl kada prolazi pored vozila koja su zaustavljena ili se krecu ne vrsi obilazenje sa desne strane, on jednostavno koristi taj deo kolovoza od jednog metra, ako je slobodan, ne vrsi nikakvu radnju,ne obilazi,ne pretice, samo se krece, pravo

Ovo je srž priče.

 

 

2 hours ago, zaludan said:

@skebicikl vozi uz desnu ivicu OSIM kad pretiče ili obilazi??

 

 

Možda se misli kada pretiče drugi bicikl, a ne auto. Prosto imaš gore, a možeš da razmišljaš i da je različito, a različite kategorije vozila. Kao što već rekoh, auto pretiče bicikl u istoj traci, tako isto i bicikl ne pretiče auto kada se kreće kao što je kolega gore objasnio... 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1641 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
pre 10 minuta, ske je napisao:

Mi pricamo svo vreme o situaciji kada biciklista ide pravo, ne skrece ni levo ni desno, ne obilazi...

 

Lebe mekani...

 

ZOBS

Član 7

 

75) obilaženje je prolaženje učesnika u saobraćaju pored drugog učesnika u saobraćaju koji se ne pomera, objekta ili prepreke na kolovozu,

 

Ja se čudim kako je moguće da vrtimo jedno te isto, a onda shvatim da su i osnovni pojmovi iz ZOBS-a nepoznanica, a kamoli nešto više.

 

Evo da probam: ako biciklista ide pravo pored zaustavljanog automobila onda je to OBILAŽENJE i biciklista MORA da ga obiđe s leve strane i ne može da se nađe u situaciji da ga obara automobil koji ide desno.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1641 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
pre 4 minuta, X8 Vračar je napisao:

Možda se misli kada pretiče drugi bicikl, a ne auto.

 

Ne brate, ne misli se na drugi bicikl. To je zakon, i da se misli na drugi bicikl, pisalo bi "drugi bicikl". Ovako se odnosi na bilo šta što biciklista eventualno OBILAZI ili PRETIČE.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja