Jump to content

Moto Zajednica

R1200GSA: Zivot sa njim

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Eto, dosta je proslo od mog poslednjeg posta u ovoj temi. Motor je bio odlicno sredjen, dobio je pred 2019 sezonu nove Michelin Anakee 2 gume te je u sreci i veselju obisao Makedoniju 2x, Grcku 2x, Albaniju i Crnu goru. Nebrojeno camping voznji po Srbiji, sa dve osobe, tri kofera i svom opremom za kampovanje. Nikada nikakav kvar ni problem.

 

Vremenom, uocio sam dve mane, sto se mene tice. Prva, bezazlenija je sto vruc vazduh koji izlazi iz hladnjaka ulja odlazi u vis, pravo na instrumente i vozaca. To ne mora biti mana u hladnijim uslovima, ali ja sam to primetio u sred leta :)  Druga, ozbiljnija stvar je da vesanje ipak nije dovoljno jako za 200kg vozaca i suvozaca i >50kg prtljaga.  Cuo sam da su ljudi prepravljali vesanje i ugradjivali ESA ali ja sam se polakomio i resio da kupim mladji motor koji bi imao ESA i sa kojim bih imao potencijalno manjih problema jer je mladji.

 

Oduvek sam voleo zute GSA, pa je ovog puta to bio jedan od parametara selekcije na Mobile.de. I konacno, jednog lepog avgustovskog dana, naletim na ono sto sam trazio.

 

4mnbp4xm o  Rble2th8 o

 

Xzvasxgu o  5bdhmhtv o

 

Cena prilicno jaka, ali takav sam hteo. 59001km, prvi vlasnik, kompletna servisna istorija, German edition (ne znam sta to konkretno znaci). Drugar Ljuba iz Lazarevca se bavi uvozom polovnih vozila, te ga kontaktiram. On pozove prodavca, ispostavi se da je to bas BMW jer je vlasnik dao motor "staro za novo".  Cena je malo jaca jer BMW insistira da bude uradjen kompletan servis motocikla. 

Ok. Uzimas? Uzimam! Novac za motor dajem Ljubinom bratu koji zivi u Lazarevcu, a on odlazi u BMW. Tu iskrsne problem jer je korona desetkovala mehanicare koji treba da urade servis, pa sam morao da cekam nekoliko dana da se situacija normalizuje. U medjuvremenu, Ljuba salje potvrdu o cemu se radi...

 

Bkl1jm7l o

 

Mvwu6fpz o

 

Sledecih dana, ovo su bile najgledanije fotografije na mom kompjuteru, telefonu i tabletu. I tako... posle nekog vremena, meni beskonacno dugog, dobijam Viber poruku...

 

F8y4rfi5 o

 

Ceo svet mi se preokrenuo. Stomak zaigrao, ledja oznojila. Razmisljao sam sta da kazem i kako da nastavim... Motor je vec dobio ime Zuca, bliski prijatelji koji su znali sta se desava su me svakodnevno zvali da saznaju tok operacije, ja se psihicki pripremio... i sad ovo. Onda je stigla sledeca poruka...

 

Oguuewbw o  N9vivrlt o

 

Ne znam da li je goru salu mogao da napravi. Motor je dakle tu, preuzet je iz BMW i na prikolici ide ka Ljubinoj kuci u Nemackoj. Kaze on, ja sam jos dobro reagovao, njegov brat je prosao istu salu, pa je razlupao daljinski od TV-a, i pobio se sa zenom kad ga je pitala zasto je to uradio...  Dodaje da je motor toliko lep da razmislja da ga ostavi za sebe a meni dotera drugi... More...

 

Dok sam cekao, vreme sam provodio trazeci bocne kofere i top-kejs, naravno BMW aluminijumski.  Ja sam trazio, a moj drugar Zeka i Ljuba su bili logistika za nabavku i transport. Kofere nadjem na jednom mestu, top-kejs na drugom a nosac top-kejsa na trecem. Nasao sam kofere u pristojnom stanju, dok su top-kejs i nosac bili potpuno novi, nekorisceni, a takva im je bila i cena.

 

Sad je trebalo sacekati transport motora iz Nemacke. Pa je trebalo u subotu, pa u utorak, pa nikako da krene... Onda me jednog popodneva zove Ljuba, kaze da je u Lazarevcu, i da je iskoristio priliku da mi potera kofere, da je mrtav umoran i da ce leci da odspava, a da ja dodjem da ih pokupim. Tako je i bilo, predala mi ih je Ljubina majka i ja ipak zadovoljan odem kuci da bar gledam u kofere... u 22h se opet javlja Ljuba.  Kaze, majka ti nije dala sve delove, ima jos nesto sto ide uz kofere. Ok, doci cu sutra da uzmem. Ne, kaze, ujutro rano krecem za Nemacku. Dobro, sici cu do grada da uzmem to, gde se nalazis? On opet odbija, kaze da ce mi sve doneti kuci. OK, ako si navalio i ne mrzi te nocas da donosis, hajde. Moja kuca je stotinak metara od asfalta, malo uzbrdo. Izadjoh ispred da ga sacekam, vidim svetlo farova auta koji ide uzbrdo. I tek kad je auto stigao na par metara od mene, pogledam malo bolje...

 

Htjgdf5d o

 

Leleeeeeee! Obilazim oko prikolice kao hipnotisan. Ni sa ljudima iz auta se nisam pozdravio. Motor se cakli pod ulicnim svetlo, izgleda kao nov, mnogo bolje nego na slikama na osnovu kojih sam ga kupio. Ljuba vadi kljuceve, pali ga. Ostar, jak zvuk, trese se prikolica. Ja ne verujem sta vidim! Ovo moje??? Nisam nikada video ovako ocuvan GSA! ne sto je moj! :)

 

Pazlivo ga spustamo sa prikolice i ja ga parkiram na travnjak u dvoristu. Vec znam da nocas nema spavanja.

 

Bmydox5n o

 

Bio je 11 septembar 2020-te godine. Najlepsi dan u mom zivotu.

 

Hoce li ikada svanuti da ga vidim na suncu? Ljuba mi predade sve papire i kljuceve. Dakle, danas kad je stigao, zaista je odremao, zatim sa motorom na prikolici otisao do Sapca, tamo zavrsio sve papire oko uvoza i vratio se u Lazarevac da meni preda motor. Auh. Zaista sutra rano odlazi u Nemacku. Cenim da je te noci ipak vise spavao od mene.

  • Sviđa mi se 14
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Jutro. Kakav divan san!! Da li je san?!? Pogledam kroz prozor, vidim da nije. Eno ga Zuca, presijava se na jutarnjem suncu. Pokusavam da ga slikam, ali mi nijedna fotografija ne deluje dobro, ne vidi se kako je ocuvan, sjajan, lep.

 

Pmyhsi8v o

 

Tx9vb0ge o

 

Kpwolwha o

 

Prethodnog GSA jos nisam prodao, pa koristim priliku da ih, za uspomenu, fotografisem zajedno.

 

Jfvbqelv o

 

Rd5peb7h o

 

55mtbvdv o

 

Kaze moj drugar Djole, sad si najjacu u Lazarevcu sa advencerima! Vala bas.

 

Sanse nije bilo da ga ne provozam mojim krajem i vidim o cemu se radi. Fantasticno! Najbolji menjac koji sam imao prilike da probam na nekom BMW-u, motor vuce odlicno i od malih obrtaja. Verovatno Ex-up ventil pegla krivu obrtnog momenta koji je dosta veci nego na starom. Stalno sam bio u jednoj brzini vise nego sto sam mislio da jesam, po osecaju sa starog BMW-a.

 

Otisao bih odmah da registrujem, ali je iskrsnuo problem. Motor nema potvrdu iz AMS, Ljuba nije stigao da uradi i to mi odbio od cene. Ne mogu da vozim motor za BG, ali saznajem da agencija Kole iz Lazarevca organizuje svakog petka pregled vozila od strane AMS. Petak je brzo stigao, ali sam kasnije potvrdu cekao celih desetak dana. Moram da priznam da sam uradio stvar koja je kaznjiva - skinuo sam tablicu sa starog GSA i stavio na novi da mogu malo da se provozam. Oba su na moje ime, isti model, sve isto sem broja sasije. Ko ce to da gleda? 

 

I konacno, potvrda je stigla u agenciju, otisao odmah i registrovao. Sa tablicom, saobracajnom,nalepnicom i svim dazbinama koji dinar ispod 40000. Uzas, ako ovo moram svake godine. Mnogo brate.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Oktobar uveliko poceo, meni se zalomili neki radovi u kuci, haos na sve strane. Majstore ne mogu da isteram iz kuce mesec ipo dana. Motor stoji ispod prozora, ja trckaram do grada kolima po razne gletmase, maltere, lepkove i slicno. Kad majstore izjurom pred mrak, krene pretrazivanje Aliexpress-a, planiranje neke opreme sto za mene, sto za motor. Tako sam, opet uz pomoc Zeke i Ljube, sa Alija narucio stitnik hladnjaka (kopija Touratech-a), strapove za kofere, lepe roll-bag vrece, kutiju za alat (takodje kopija Touratech-a), stoloce i sto za kampovanje u moto uslovima i jos kojesta.

 

A posto sam sitnicar i zelim sve top, narucim i Ctek 5.0 Test&Charge.

 

Yt9suyjy o  Qjt8wbz2 o

 

Mjlqdxuw o

 

K3pz4u2u o

 

U kutiju se lepo smestila Prva pomoc, pribor za krpljenje guma sa Co2 ampulama i za duzi put dijagnostika, neki sitan alat, sijalice. Provereno ne pusta vodu, za 40e ja srecan. 

 

Narucio sam i Continental TrialAtack 3 nove gume. Gume sa kojima je stigao iz Nemacke su bile prilicno lose. Skidam tockove i spremam se da idem do Mate u Mladenovac jer u Lazarevcu niko vise ne balansira gume. Tj. jedan radi, ali ga mrzi da skida prihvat i montira za BMW zadnji tocak. Odlazim kod Mate, covek namesta zadnju gumu i treba da je balansira. Na masini - haos! Felna kriva po obe ose! Uspanicio sam se, ali se setih Mileta, ko ce drugi to da uradi ako nece on. Iz Mladenovca pravo za Beograd, Mile me ceka u radnji i predajem felne. Na zalost, guzva je i ne moze biti gotovo onako brzo kako bih ja voleo. Opet cekanje.

 

To cekanje prekracujem svakodnevnim poliranjem i glancanjem. Onda se setim da imam kupljen sjajan preparat (opet Zeka!), antikorozivni premaz kojim amerikanci stite avione od morske vode na nosacima aviona. Cuveni ACF50. Isprskate i dve godine ne razmisljate o koroziji. Sprecava nastajanje iste i zaustavlja i eliminise postojece procese korodiranja. Ne smeju se mazati gume na tockovima, ali oni i onako nisu tu, dakle, penal.

 

Lbgjvokh o

 

Uudsbu1e o

 

Buphblr3 o

 

ACF50 odlicno stiti plastiku, a narocito je dobar za elektro instalaciju i konektore. Dobro sam isprskao narocito donji deo motora, viljuske, zastitni lim itd. Ostavio sam nekoliko sati da se susi, a zatim mekom krpom pokupio visak. 

 

Odprilike posle tri nedelje i par puta po x5 cevapa od Cacanina, tockovi su bili gotovi, sa namontiranim gumama i izbalansirani. Moj GSA je opet prohodao!

 

Ygptkhfw o

 

Giuwziev o

 

 

 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Prolece. Vreme je lagano sve toplije, meni krecu radovi po dvoristu, znate kako je, basta, travnjaci, pcele, voce, a hteo sam da uredim i plato za bazen. Puno posla, ali se nadje vremena za neku voznjicu... Treba skinuti otiske prstiju od svih radova tokom zime :)

 

6xzled6p o

 

Fantazija! Motor perfektan, kocnice odlicne, ali ne kao na prethodnom koji je imao servo, da se ne lazemo! Zato vise obrtnog momenta i snage generalno u svim obrtajima. Usledila je jedna voznja do brane Rovni, pa onda u zaledje brane, makadamom po valjevskim planinama. 

 

Sve proslo odlicno, ali sam sledeceg jutra primetio baricu ulja ispred zadnjeg tocka.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Iz razumljivih razloga mi nije bilo do slikanja. Prvo sam pomislio naravno na kardan, ali je on bio suv. Zato sam na donjoj strani amortizera nasao kapljicu... Ok, sad bar znam na cemu sam. Kroz glavu sam prelistavao teme sa foruma o remontu amortizera, znam da to neko radi, ali ne znam ko.

 

Preko neke druge diskusione grupe dobijam preporuku za mehanicara u Beogradu. OK, da donesem amortizer. Sa jedne strane, skoro da mi je bilo drago. Na motoru sam mnoge stvari proverio, ali nisam isao u detalje, pa receno mi je da je servis uradjen u Nemackoj! Zeleo sam da proverim karadnsku osovinu i nutove, pa je ovo odlicna prilika da sve rasklopim i pregledam.

 

Posao isti kao sto je opisano u prvim postovima teme, izuzev sto sad imam dve nove operacije. Odkacinjanje kablova ESA i motora koji navija oprugu, i odkacinjanje Ex-up ventila. Sa konektorima sam se jedva izborio, treba malo vestine i strpljenja dok otkrijete sta treba da se stisne i konektor odvoji. Ex-up klapna mora da se skine jer smeta vadjenju zavrtnja koji drzi donju stranu amortizera. U sustini prosto, dve selne naprskati nekim sredstvom za odvijanje i odviti ih. Inace ide: lonac-ex-up, katalizator, cev na cev. Prilikom montaze voditi racuna o oznakama na selnama:

 

Jdk7aczz o  A6v3rurb o  U5iwxzzn o

 

Treba ih poravnati sa markerima na ex-up klapni. Zato sve treba dobro ocistiti jer se inace oznake ne vide. 

 

Da se vratim korak nazad. Po skidanju tocka, ide skidanje final drive-a ili reduktora, kako ko zove. Ovde sam primetio jednu stvar koja me je zabrinula, a kasnije i dosta kostala. Ulje koje sam ispustio iz reduktora je bilo skoro potpuno belo. Kasnije sam skapirao da se radi o velikoj kolicini opiljaka. 

 

Amortizer sam odneo na sredjivanje u Beograd. Razmisljajuci o amortizeru, dosao sam do zakljucka da pojacam ceo sklop i budem mirniji. Tako uz pomoc drugara iz Beca, narucih Touratech Hyperpro, progresivne opruge. Sem sto su progresivne, podnose i vece opterecenje od fabrickih. Pre nego sam narucio, dopisivao sam se sa nekim likom iz Touratech-a koji mi je rekao da ne treba preterivati u jacini opruge jer posle neke granice, to pocne da ometa ESA. Rece mi da su Hyperpro sasvim dovoljne za mene i moj nacin voznje i putovanja.

 

Naravno, usled korone, slanje opruga iz Touratech-a u Bec ide sporo kao da idu zapregom. Celih sedam dana, plus slanje iz Beca autobuskom linijom. I konacno...

 

Rlgkvfpq o  Fulvdmnv o  5y6faz05 o

 

Golim okom se vidi koliko je opruga sposobnija od fabricke. Jbg, BMW projektuje motor za vozaca od oko 80 kila, a ne za mecku kao sto sam ja... Kako god, opruga za zadnji amortizer odneta u BG, i sutra dan je bio spreman za ugradnju.

 

Gnnz0hgz o

 

Ajmo opet nazad :) Posle skidanja reduktora, skinuo sam zadnju viljusku i kardansko vratilo.

 

Oj7lnaic o  Xuqak3ua o

 

Nisam bio bas srecan onim sto vidim. Nutovi potpuno suvi, vratilo korodiralo. Sva sreca, posledica nije bilo. Koroziju sam detaljno ocistio rotacionom celicnom cetkom na brusilici. Nutove takdje, celicnom cetkicom dok se nisu sijali. Sizifov posao. Sve ostalo je bilo u redu.

 

Ktczlu0j o

 

Da, i unutrasnjost Ex-up ventila sam detaljno ocistio od prasine, korozije nije bilo, a da je i ne bude, sve zasticeno sa pomenutim ACF50.

 

Konacno je sve bilo tu i rekoh sebi: to je to. Jos malo pa mogu da se vozim!

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Montirao sam amortizer, kardan, tocak, sve izmomentovao i uradio po Repromu, kako je Bog rekao.

 

Lckbz7mh o  Rf9ixxui o  Rx5nqmiv o

 

Fk4emaqi o  A227e1i7 o  Yi7r1rul o

 

Moj dobri Mile me uvek grdi da je tu previse masti, tako da sad stavljam manje :) Imam fobiju od vode i prasine. Boles'

 

Odlazim na probnu voznju, ali mi nije trabalo ni 30 metara da vidim da nesto nije u redu. Zadnji deo motocikla se cudno ponasa, nesto povremeno kao da se zategne pa prokine, pukne, tesko da se opise. E do...

 

Parkiram i krenem da se bavim drugim stvarima razmisljajuci o ovim simptomima. Belo ulje! Sto sam vise razmisljao o tome, sve sam bio blizi ideji da je nesto riknulo u reduktoru. Nema druge, skidaj reduktor, pravac u kola pa kod Mileta Djunte. Ostavim reduktor, javlja mi posle par dana da su lezajevi otisli. Set lezajeva reda oko 50000 dinara, semerinzi itd. Mile moze da zameni ona dva najveca, glavna, za dva ulazna lezaja mora poseban majstor sa odgovarajucim alatom, to je jos oko 150e plus Miletov rad... horor.

 

Proceprkam po netu, zovem dilere delovima. Niko nema reduktor. Nadjem na Kupujem-Prodajem isti kao moj. 250e ali se pogodim za 220e. Sedaj u kola i pravac u Beograd. Covek fin, ispricasmo se lepo, pokupim reduktor. Uvece dodjem kuci, i nemam strpljenja, pravo u garazu. Namontiram skoro sve, ujutro jos samo tocak i probna voznja. E konacno, to je to, mogu da se vozim...

 

Ujutro sve zavrsim, probna voznja par km, i dalje se cudno ponasa, puca i lupa. Pri tom, upali se sijalica ABS-a. Pravac garaza, skidaj reduktor. Ispustim ulje iz njega, ono belo, jos belje nego iz mog reduktora, pri tom izlaze i komadici lezaja. ABS senzor zatrpan metalnim opiljcima, zbog cega je i prijavio gresku. Ovaj reduktor je gori od mog! Zovnem prodavca reduktora, pristaje da mi vrati novac, pravac za Beograd.

 

U medjuvremenu, prica mi drugar (koji ima 1100RT) za majstora u Horgosu koji je njemu uradio menjac, kaze perfektno. Covek ima dva BMW servisa i mehaniku u malom prstu, nije skup. Sandor Nemet. Zovnem ga, ispricam sta i kako, mislio da sednem u kola pa pravac Horgos, ali me on ubedi da mu reduktor ipak posaljem brzom postom. Ne zna da li ima delove kod sebe, pogledace pa ce javiti.

 

Sutra dan, saljem brzom postom reduktor u Horgos, a on javlja da delove nema, a nabavka se ceka sedam do deset radnih dana. deset radnih dana je dve nedelje paklenog cekanja. Pozvao sam posle deset dana da proverim, covek me izgrdi, da sam znao da si tako naporan, ne bih radio! Nije mi jasno sto sam tako naporan ako sam zvao posle deset dana cekanja da vidim sta se desava. Konacno, posle dve nedelje javlja da su lezajevi i semerinzi stigli, ali da jedan lezaj fali. Ponavljam kompletnu proceduru cekanja sedam do deset radnih dana. Ne zovem. Onda mi javlja da je lezaj stigao, ali da on sad ide na put motorom i vraca se za 4 dana, u nedelju. Reduktor je vec sklopjen, izuzev tog nedostajuceg lezaja. Zato je brzo bio zavrsen u ponedeljak. Ipak, majstor mi kaze da ne  moze da ga posalje odmah, nego tek sutra, tako da je sredjen reduktor bio kod mene u sredu. Cena ukupno oko 500e (400e svi delovi, 100e ruke), originalni delovi nabavljeni u BMW u Budimpesti. Sandor jeste malo namcor, ali zna znanje.

 

Reduktor je tu, to je to, mogu da se vozim.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Probna voznja, 100m, motor se isto ponasa, lose preko neravnina, puca nesto pozadi, dole. Sad znam da nije reduktor :) Nema mi druge, moram u Valjevo.

 

Sto u Valjevo? Pa tamo imam dosta BMW fanatika, ludaka, zaludjenika, kako god hocete da nazovete, ali pravih zaljubljenika. Sa mojim drugom Slobom Gavrilovicem nalazim se u bajkerskom kaficu na kraju duplih traka. Proucamao motor, resim da ga podignem na centralni stender da lakse gledamo. Kad sam prihvatio motor desnom rukom, nagazio na stender i povukao nazad i GORE, prvi put sam jasno cuo nekakv klik. Sad sam morao da ponovim operaciju nekoliko puta, dok smo dosli do zakljucka da se to cuje iz amortizera. Pa nemoguce, amortizer je repariran, nova opruga. Odlazimo kod Micka, mozda najboljeg moto mehanicara u Valjevu, i on potvrdjuje da se KLIK cuje iz amortizera. Na tragu sam, ako nista drugo.

 

Dolazim kuci, skidam opet amortizer. Ovog puta iskusno ne skidam final drive, vec samo vadim amortizer. 15 minuta posla. Nazovem majstora koji mi je radio amortizer, kaze nemoguce da je to do njega, da pogledam lezaje zadnje viljuske, da proverim da li je kardansko vratilo uslo do klika. Ipak pristaje da proverimo amortizer. Sedaj u kola, pravac za Beograd.

 

Scb8wthg o

 

Da, pustio je sav gas, rece majstor posto je pregledao amortizer. Zakacio si ventil i on je ispustio gas. Pa sta cemo sad, pitam. Nista, napunicu ga ponovo i dtegnuti, pazi kad budes montirao da ne zakacis opet ventilom za ram. OK.

 

Sutra dan zove, kaze gotovo. Sedaj u kola, pravac za Beograd, castim ga jos nesto za trud. Po povratku, pravo u garazu.

 

Sredjen amortizer je tu, to je to, mogu da se vozim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Aha, kaze amortizer. Prvo mi se ucinilo, onda sam pazljivo oslusnuo. Da, iz ventila se cuje tiho pucketanje. Zovem Mileta na konsultacije, on me utesi - nece to sastaviti 24h. Zovem majsotra koji je radio, kaze nemoguce, "mada nisu to ventili koje sam nabavljao iz Italije, nema ih vise". Odlazim u kujnu, potapam amortizer u vodu, na svakih pola minuta izadje mehuric. E do...

 

Ipak, sve namestim na motor, pa u probnu voznju. Ovog puta sve OK, nista ne puca, ne krcka, motor se ponasa kao nov. Oblacim se i preko Arandjelovca do Kote 555 gde sam dogovorio sastanak uz kafu sa Bambusom i Sasom Majstorom iz Cacka. Stizem, vec me cekaju. Uz kafu, ispricam sva desavanja. Bambus rece, pa sto ne ides kod majstor Tese u Milanovac, batali ti Beograd? hm... Sta me kosta. Vec sam to opisao u drugoj temi...

 

Vratim se kuci i pakiram motor. Mozda nece trebati da se dira, sve ok.

 

Hd8cdv7g o

 

Medjutim, ujutro kad sam ga podigao i zaljuljao... krc-krc. Zovem Bambusa, dobijam Tesin broj, zovem Tesu, kaze doteraj sutra. Ja sednem u kola pa pravac Milanovac, doteram danas i ako je nedelja. Ko da ceka do sutra?? Ostatak sam opisao tamo u temi, ali sutra dan je amortizer bio gotov i sedaj u kola pa u Milanovac i sa amortom u ruci kuci pevajuci.

 

Amortizer je gotov, to je to, mogu da se vozim.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Sledeceg jutra, normalno, sa sve kafom, pravac garaza. Namontiram amortizer. Probna voznja, ali sam vec na prvim metrima makadama pored moje kuce video... da je ovog puta sve konacno u redu. Dalje je sve bilo kako treba, nekoliko dana sam isao na neke krace turice da se uverim da je sve ok. Nisam imao volje da radim dalje dok ne budem siguran da sam probleme sa reduktorom i amortizerom eliminisao. 

 

Zatim sam u motor sipao Motorex Boxer 15W50 i Mahle filter za ulje. Menjac je dobio LM 75W90 GL5 ulje uz dodatak LM paste za menjace. Kocioni sistem je dobio Shell DOT4 kocionu tecnost, i sinter SBS plocice, a motor sve cetiri NGK svecice. Tokom cekanja reduktora sam sa pomenutim Slobom iz Valjeva zamenio i mineralnu tecnost u sistemu kvacila sa originalnom BMW tecnoscu.

 

Da dodam da sam posle svakog vracanja amortizera, bilo prednjeg ili zadnjeg, uz pomoc GS-911 radio rekalibraciju ESA.

 

Po povratku sa jednog veceg puta sam skinuo prednji amortizer i otisao do majstor Tese da uradi i njegov servis kao i da namesti i napred Touratech Hyperpro oprugu. Skidanje samog amortizera je jako prosto, ali doci do gornjeg zavrtnja je malo veci posao. Morao sam da skinem rezervoar - posao koji je pojednostavljen u odnosu na prethodni GSA, mnoge stvari su poboljsane i pojednostavljene. Zatim, skinuo sam donji deo crash bara i poklopac kajsa alternatora, da oslobodim prostor za vadjenje amortizera. Najtezi posao je skloniti neku vrstu plasticne zavesice koja je pricvrscena na gornji deo amortizera, mesta malo a moje ruke krupne...

 

Zbog zavrtnjeva u ovim rupama sam morao da kupim set dugackih torx bitova.

 

Rwohu1xc o

 

Kao slag na tortu, kupio sam obe Osram Nightbreaker 200+ sijalice koje su se odmah isplatile po tunelima u Bosni. Neverovatno je koliko to daje svetla!! Koliko ce trajat, narocito sijalica kratkog svetla videcemo, ali da daje jako svetlo - daje!

 

Savet: sijalice je skoro nemoguce promeniti direktno na faru. Zato odvrnite torx zavrtnjeve sa strane fara, odkacite dva konektora i izvadite far napolje. Onda lepo uz kaficu i bez nerviranja zamenite sijalice. 

 

5uphnkgb o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Eto, to je bila moja avantura sa Zucom. Avantura koja ce trajati do kraja moje vozacke karijere. Prica se brzo pise, a jos brze cita, ali sve ovo je trajalo dobra dva meseca. Slika motora u dvoristu gore je napravljena 2-gog juna 2021. Dva meseca cekanja i nerviranja. Dva meseca tokom kojih sam se pitao sta mi je sve trebalo, toliko da je Koca Matori, koji je kupio moj prethodni GSA rekao da ce mi zabraniti ulazak u dvoriste zbog opasnosti da ostane bez motora. Kupio sam mladji i tehnicki savrseniji motor da bih imao manje problema, umesto motora sa kojim nisam imao bas nikakav problem. Eto, vidite kako se zavrsilo. Da ne bi bilo sve steta, treba izvuci nekakve zakljucke.

 

Mozda se neko nece sloziti (cuj mozda, sigurno!) ali prvi moj zakljucak je da ne treba kupovati GS sa manje od 60000km na satu. Zasto? 60000km servis je najvazniji servis u BMW servisnoj istoriji. Tada se prvi put rade neke stvari koje se ne rade na prethodnim servisima na svakih 10000km. Kardan recimo. I viljuske mislim. I jos ponesto. Zato racionalni Nemci cesto daju motor "staro za novo" i ne placaju skupi 60000km servis. Ne zaboravite, moj je imao 59001km na satu, a takvih su puni oglasi na mobile.de

 

Drugi zakljucak moram da iznesem biranim recima, jer neko moze da bude pogodjen. Dobro se raspitajte koga angazujete, recimo da nisu svi najbolji majstori u Beogradu. Tu su i Horgos, i Gornji Milanovac i Mladenovac, i mnoga druga manja mesta gde se kriju genijalci koji zaista znaju sta rade. Toliko.

 

Zuca i ja smo kasnije u sreci i veselju prosli Bosnu, Crnu Goru, Albaniju, Rumuniju i Bugarsku. Po katastrofalnim putevima punim rupa do autoputa gde se konstantno drzi 160km/h. Sa motorom koji je opterecen imao dobro preko 500kg koje nije osecao na vesanju. Tako opterecen trosio u proseku 4.8 do 5 lit/100km. Ja prezadovoljan, to je dokaz kvaliteta samog motocikla, a i dokaz kvaliteta ljudi koji su mi pomagali.

 

Sledece godine nas ceka Turska i Alpi, ali o tome kad dodje vreme!

 

Srecni mi bili i u zdravlju se vozili!

  • Sviđa mi se 21

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 40 minuta, lalajko je napisao:

Eto, to je bila moja avantura sa Zucom. Avantura koja ce trajati do kraja moje vozacke karijere. Prica se brzo pise, a jos brze cita, ali sve ovo je trajalo dobra dva meseca. Slika motora u dvoristu gore je napravljena 2-gog juna 2021. Dva meseca cekanja i nerviranja. Dva meseca tokom kojih sam se pitao sta mi je sve trebalo, toliko da je Koca Matori, koji je kupio moj prethodni GSA rekao da ce mi zabraniti ulazak u dvoriste zbog opasnosti da ostane bez motora. Kupio sam mladji i tehnicki savrseniji motor da bih imao manje problema, umesto motora sa kojim nisam imao bas nikakav problem. Eto, vidite kako se zavrsilo. Da ne bi bilo sve steta, treba izvuci nekakve zakljucke.

 

Mozda se neko nece sloziti (cuj mozda, sigurno!) ali prvi moj zakljucak je da ne treba kupovati GS sa manje od 60000km na satu. Zasto? 60000km servis je najvazniji servis u BMW servisnoj istoriji. Tada se prvi put rade neke stvari koje se ne rade na prethodnim servisima na svakih 10000km. Kardan recimo. I viljuske mislim. I jos ponesto. Zato racionalni Nemci cesto daju motor "staro za novo" i ne placaju skupi 60000km servis. Ne zaboravite, moj je imao 59001km na satu, a takvih su puni oglasi na mobile.de

 

Drugi zakljucak moram da iznesem biranim recima, jer neko moze da bude pogodjen. Dobro se raspitajte koga angazujete, recimo da nisu svi najbolji majstori u Beogradu. Tu su i Horgos, i Gornji Milanovac i Mladenovac, i mnoga druga manja mesta gde se kriju genijalci koji zaista znaju sta rade. Toliko.

 

Zuca i ja smo kasnije u sreci i veselju prosli Bosnu, Crnu Goru, Albaniju, Rumuniju i Bugarsku. Po katastrofalnim putevima punim rupa do autoputa gde se konstantno drzi 160km/h. Sa motorom koji je opterecen imao dobro preko 500kg koje nije osecao na vesanju. Tako opterecen trosio u proseku 4.8 do 5 lit/100km. Ja prezadovoljan, to je dokaz kvaliteta samog motocikla, a i dokaz kvaliteta ljudi koji su mi pomagali.

 

Sledece godine nas ceka Turska i Alpi, ali o tome kad dodje vreme!

 

Srecni mi bili i u zdravlju se vozili!

Ne mogu da verujem da postoje ljudi koji imaju ovoliko strpljenja i volje. 

Meni bi pukao film odmah u startu i motor bi završio u starom gvožđu. 

Uglavnom, napravio si dobar motor i neka te duuuuugo služi. 

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra



Cena je malo jaca jer BMW insistira da bude uradjen kompletan servis motocikla. 


Nisam razumeo da li su oni radili neki servis ili ne, obzirom da kažeš da nisi bio zadovoljan stanjem kardana i reduktora? Šta podrazumeva "kompletna servisna istorija"?
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Servisna istorija znaci da motor ima uradjene sve predvidjene servise, na predvidjenim intervalima, i to kod ovlascenog servisera. Obicno se uz to prilazu i racuni sa spiskom napravljenih radova i potrosenih delova.

 

Hignufjn o

 

Inace, pitanje ti je na mestu. Ja sam posle ovoga izgubio poverenje u Nemce i zapad uopste. Jer, imam utisak da su slabo sta radili, svakako ne ono sto je trebalo da se uradi na 60000 jer kardansko vratilo ne bi bilo sa onako suvim nutovima. Pitanje je da li sef servisa zna na sta je udario pecat i da li je mehanicar ista radio. Ja sam inace dobio PAPIR sa spiskom operacija koje su uradjene, ali nisam nacisto sta to znaci. Servis kocionog sistema. Da li to znaci zamenu tecnosti, kontrolu klesta? Nemam pojma.

 

Sumnjam da cu ikada vise kupovati motor, dosta je toga. Ali za druge koji kupuju, ne verujte vec "u se i u svoje kljuse".

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Neverovatno šta je sve crklo na high end motoru posle samo 60k km. Pa to je samo 3-4 sezone aktivne voznje. Izgleda da je definitivno kvalitet opao, svakako nisi prvi koji je imao dosta problema na tako maloj kilometraži. Tvoja pedantnost i predanost verujem da će preduprediti buduće potencijalne probleme. Uživaj u novom motoru !

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Amortizer je procureo i pravio sve ove simptome. Reduktor bi izdrzao sigurno jos neko vreme, ali je belim uljem dao do znanja da nesto nije kako treba. Svakako bi trebalo promeniti lezajeve pre ili kasnije. Moja greska je sto nisam znao pravog coveka za amortizer. Sem ovog navedenog, bas nista nije crklo, a sve drugo spada u servis i uradjeno je preventivno. Sem toga, GS iz 2010 svakako nije High End motor u 2021 godini. Ali, za mene je najbolji na svetu, i vec sam zaboravio na sve. Od onda je presao oko 10000km bez i najmanjeg problema.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 30 minuta, lalajko je napisao:

 Ali, za mene je najbolji na svetu, i vec sam zaboravio na sve.

Ovaj stav je rešenje svih problema! Život je jedan. Uživaj! 

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 12.10.2021. at 20:46, lalajko je napisao:

Odprilike posle tri nedelje i par puta po x5 cevapa od Cacanina, tockovi su bili gotovi, sa namontiranim gumama i izbalansirani.

 

Tačno za ćevape, al za 3 nedelje si omašio. Doneo si ih polovinom nedelje, kolko god da sam zauzet, odvojim vreme za pregled točka uvek, da bi znao kakvo je stanje. Vidi se na video snimku, koji si dobio, datum, kao i na servisnoj listi sa garancijom na kraju, kad je bilo gotovo. Protekle su nepune dve nedelje, 04-17.02, sa dva neradna vikenda , 4 dana, za par točkova mi treba knap 5 dana, a ako su dirani onda i više jer to pravi dodatni problem, tvom jednom je pomeren obruč u stranu i izašao iz traga motora:

 

001.jpg.cb66c98e4a556a18f3a76185927a68c7.jpg

 

002.jpg.90e83bfe5ec6733d08aaf083e8d75441.jpg

 

On 12.10.2021. at 20:47, lalajko je napisao:

Motor perfektan, kocnice odlicne, ali ne kao na prethodnom koji je imao servo, da se ne lazemo!

 

Ne bih se baš složio, na predhodnom je urađen kompletan servis kočionog sistema, osim subjektivnog osećaja, nema razlike u efikasnosti na točku.

 

On 12.10.2021. at 20:47, lalajko je napisao:

Preko neke druge diskusione grupe dobijam preporuku za mehanicara u Beogradu. OK, da donesem amortizer.

On 12.10.2021. at 20:49, lalajko je napisao:

Aha, kaze amortizer. Prvo mi se ucinilo, onda sam pazljivo oslusnuo. Da, iz ventila se cuje tiho pucketanje. Zovem Mileta na konsultacije, on me utesi - nece to sastaviti 24h.

 

Znaš da sam se bavio amortizerima, ima i opsežna tema, da si me pitao, bio bi remontovan kod Čermana u SLO, tamo radi Dule, primer prednje ESE sa ADV modela:

 

003.jpg.0a75b62f1a3e157ceb0646fcd70bfbac.jpg

 

On 12.10.2021. at 20:48, lalajko je napisao:

Nema druge, skidaj reduktor, pravac u kola pa kod Mileta Djunte.

On 12.10.2021. at 20:48, lalajko je napisao:

Mile moze da zameni ona dva najveca, glavna, za dva ulazna lezaja mora poseban majstor sa odgovarajucim alatom, to je jos oko 150e

On 12.10.2021. at 20:48, lalajko je napisao:

Cena ukupno oko 500e

 

Nije problem da se zamene ulazni ležajevi, ali, em su skupi jer su specijalci, em posle sledi skoro uvek podešavanje uzubljena između zupčanika, što iziskuje vreme. Retko odlaze lažajevi na konusnom zupčaniku, većinom stradaju samo na tanjirastom i to tek na oko 150K, osim ako nije voženo bez ulja ili tučeno čekićim pri opozivu flange. Reparacija košta 200-250, ostalo se ne isplati raditi jer dobar polovan može da se nađe 200-300, dok pun remont izađe 450, to sam ti predočio., izašlo i više. Sad, nema ih uvek ovde, ovaj sam recimo uzeo na ebay-u, plaćen sa poštarinom 420, kočioni disk kao nov, ABS senzor ispravan, kardansko kućište i pivot lageri isto ko novi, pivot bolcna, šraf i manžetna isto, pa se može računati da je sam reduktor izašao oko 200:

 

007.jpg.b2052a14e8b88263ed854ed699b7fb6a.jpg

 

 

On 12.10.2021. at 20:48, lalajko je napisao:

Moj dobri Mile me uvek grdi da je tu previse masti, tako da sad stavljam manje

 

"Od viška ne boli glava", hmmm, guma nije uvek rezistentna ko što se misli, pri nekom sledećem servisu treba neko sve da očisti:

 

008.jpg.f86b8562e8aca17a0dab3edcc16d9d45.jpg

 

009.jpg.769544926d9a34f1db6e53ec5ab924da.jpg

 

A ovde ima masti za konzerviranje roštilja ohoho, umesto slanine:

 

016.jpg.d2d0bcee1ad9613259c7ef78b4847146.jpg

 

 

On 12.10.2021. at 20:44, lalajko je napisao:

Motor je bio odlicno sredjen, dobio je pred 2019 sezonu nove Michelin Anakee 2 gume te je u sreci i veselju obisao Makedoniju 2x, Grcku 2x, Albaniju i Crnu goru. Nebrojeno camping voznji po Srbiji, sa dve osobe, tri kofera i svom opremom za kampovanje. Nikada nikakav kvar ni problem.

On 12.10.2021. at 22:17, lalajko je napisao:

Ja sam posle ovoga izgubio poverenje u Nemce i zapad uopste. Jer, imam utisak da su slabo sta radili, svakako ne ono sto je trebalo da se uradi na 60000 jer kardansko vratilo ne bi bilo sa onako suvim nutovima. Pitanje je da li sef servisa zna na sta je udario pecat i da li je mehanicar ista radio. Ja sam inace dobio PAPIR sa spiskom operacija koje su uradjene, ali nisam nacisto sta to znaci. Servis kocionog sistema. Da li to znaci zamenu tecnosti, kontrolu klesta? Nemam pojma.

 

Imao si jedan srpski motor, potom si mogao da imaš i drugi, isti ko što si uzeo samo u drugoj boji, za iste pare ako se ne varam,  ali jeftiniji praktično jer je imao svu ADV pripadajuću opremu, sa pravom i punom servisnom istorijom, bio ti je ponuđen koliko sam upoznat. Urađen i servis ventila i to u jednakim merama, ta stota na usisnim jednog cilindra se skoro ne može očitati, pun servis kočionih klješta i motor koči samo kažiprstom. Kao i uvek sve oštampano i  na Viber prosleđena kamara fotografija, (459), uz objašnjenje, šta, kako, zašto, još jedan deo prikriven naravno i u ličnoj je arhivi, te lista sa taksativno navedenim radovima i materijalom, točkovi su ranije već bili urađeni, tačnije samo jedan, drugi bio dovoljno dobar:

 

1060770460_026ZAZOR.thumb.jpg.407752852ceb5d1be5bb4edf0ddb99b8.jpg

 

027.jpg.32ded6b1b1b9f2bc1e42f1ab5427b80b.jpg

 

028-LISTA.thumb.jpg.4a6a893bd20101c91667d851ffabd1d8.jpg

 

 

  

On 12.10.2021. at 22:41, lalajko je napisao:

Ali, za mene je najbolji na svetu, i vec sam zaboravio na sve.

 

Ovo sve kazuje, Bata Laki je još veći duhom.

 

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Pozdrav, u procesu sam kupovine svog prvog BMW motocikla i to ce biti GS Adventure 2012. godiste. U proteklih nekoliko dana stalno pretrazujem forume ne bih li saznao sto vise o ovim modelima. Mogu reci samo reci hvale za Lalajka koji me je ovom temom jos dodatno zagrejao za ovu masinu i dao mi znacajne savete u kom pravcu da ide moje servisiranje i odrzavanje nakon kupovine motocikla. Meni kao novom BMW zaljubljeniku ovo znanje dosta znaci, zato jos jednom hvala i samo napred, pratim i kradem znanje koje delite ovde. Pozdrav!

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS LC ADV

Lepo sam ja ovo sve procitao i mnoge stvari meni nisu jasne.ovo mi je treci GS koji ja vozim i osim redovnih servisa i nekih sitnih intervencija ( npr zamena semeringa prednjih viljuski na 100000km na ADW iz 2015) i normalnog odrzavanja ama bas nista nisam radio. Napominjem da prolazim oko 20000 km svake godine i pravim dugacke ture zajedno sa suprugom, tj. hocu da kazem da mi je motor maksimalno opterecen i uvek me je posteno sluzio. Starim GS om sam za tri godine prosao oko 70k km ( ukupno ima preko 140k) a sa Adw iz 2015 oko 50k za dve god . i samo mogu da hvalim ove BMW Gs motore. Moje misljenje je da ipak treba ako je moguce kupiti motor kod nas od poznatog coveka sa poznatom istorijom jer svi ti papiri ( servisna knjizica) meni ne ulivaju poverenje.

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Obrenovac, 519 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Najvise ima do toga koliko je motor presao i kako je odrzavan !

Skoro sam sa drugarom obisao pola Srbije u potrazi za R1200GS Adventur zadnja serija uljare ! On vec ima obicnog GSa ali hoce Adventur.

Vise od pola motora koje smo gledali je preslo ozbiljne kilometraze ( i to ne mislim na podatke na kilometar satu), vecina usminkani, namazani, ulickani ali kad malo bolje se zagledas ono sve ubijeno. Farbani, amortizeri propisali, na masinama se oljustila boja od soli, lose rade , bacaju crnog dima........ potrosni materijal i servise nisam ni gledao to smatram da je normalno za uraditi. To su sve motori sa full cenom po oglasima.

Jedva smo nasli jedan u stvarno top stanju sa osnovnom opremom ali kao nov, maximalno mazen , pazen i servisiran. 

I kad pogledas koliko je on presao i u kakvom je stanju onda ti bude jasno koliko su tek ostali presli. Nemam ja nista protiv velikih kilometraza samo sto u vecini slucajeva te onda saceka sve ono skuplje sto dolazi na red ( kardan, lamela....).

Ovo sam ja na motoru kad smo ga uzeli pa sam ga vozio za Obrenovac

IMG-24c255b4c7c526b66f4e20cea9c631d6-V.jpg

Promenio član NIKOLA 1
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa, pokretač teme nije hteo da uzme motor sa mojim potpisom, napisao je kako je prošao. Dobar motor iz uvoza je redak, obično posle nekog vremena pokaže pravo stanje. Gore su ruke skupe, radni čas je preko stotke. Ovde se voze, samo se menja ulje i kad dođe vreme za pun servis, oglas. Zbog atmosfere na forumu, sve više ljudi se udružuje na Viber grupe gde je klima puno zdravija, tu se dosta ljudi i poznaje međusobno, pa kad se pojavi primerak, obično ode nekom u bližem ili širem okruženju. 

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre sat vremena, NIKOLA 1 je napisao:

Najvise ima do toga koliko je motor presao i kako je odrzavan !

Skoro sam sa drugarom obisao pola Srbije u potrazi za R1200GS Adventur zadnja serija uljare ! On vec ima obicnog GSa ali hoce Adventur.

Vise od pola motora koje smo gledali je preslo ozbiljne kilometraze ( i to ne mislim na podatke na kilometar satu), vecina usminkani, namazani, ulickani ali kad malo bolje se zagledas ono sve ubijeno. Farbani, amortizeri propisali, na masinama se oljustila boja od soli, lose rade , bacaju crnog dima........ potrosni materijal i servise nisam ni gledao to smatram da je normalno za uraditi. To su sve motori sa full cenom po oglasima.

Jedva smo nasli jedan u stvarno top stanju sa osnovnom opremom ali kao nov, maximalno mazen , pazen i servisiran. 

I kad pogledas koliko je on presao i u kakvom je stanju onda ti bude jasno koliko su tek ostali presli. Nemam ja nista protiv velikih kilometraza samo sto u vecini slucajeva te onda saceka sve ono skuplje sto dolazi na red ( kardan, lamela....).

Ovo sam ja na motoru kad smo ga uzeli pa sam ga vozio za Obrenovac

IMG-24c255b4c7c526b66f4e20cea9c631d6-V.jpg

Sunce ti koliki covek,tebi i gs adv ko bicikla;)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
Pozdrav, u procesu sam kupovine svog prvog BMW motocikla i to ce biti GS Adventure 2012. godiste. U proteklih nekoliko dana stalno pretrazujem forume ne bih li saznao sto vise o ovim modelima. Mogu reci samo reci hvale za Lalajka koji me je ovom temom jos dodatno zagrejao za ovu masinu i dao mi znacajne savete u kom pravcu da ide moje servisiranje i odrzavanje nakon kupovine motocikla. Meni kao novom BMW zaljubljeniku ovo znanje dosta znaci, zato jos jednom hvala i samo napred, pratim i kradem znanje koje delite ovde. Pozdrav!
Mogu samo da se pridruzim utiscima i cestitkama lalajku, ali i izvanrednim tekstovima djunte, jer sam i sam u potrazi za drugim motorom, sve do skoro nisam ni otvarao teme i oglase bmw jer mi je uvek bilo u mislima "brate skupi su odrzavanje mora da je skupo ko droga" ali ovi tekstovi bacaju sasvim drugo svetlo na gs-ove. U smislu da kvalitetno odradjen servis ne mnogo skuplji od japanaca, moze da pruzi znatno duzi period eksploatacije. Ako sam dobro shvatio?

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U Srbiji ima mnogo stereotipa u svemu i svačemu. Tekuće održavanje kod BMWa ne košta puno, niti više u odnosu na druge marke. Naravno, popravke umeju da koštaju, ali su retke, recimo, za desetak godina sam samo jedno kardansko vratilo morao da zamenim, sva ostala sam reparirao za skromne pare. Doduše, prvi servis nakon kupovine polovnog motora košta, jer uglavnom svi budu manje više nedovoljno održavani, jer BMW ide i kad je bangav i zato ih mnogi vlasnici zapuštaju, zato valja da se podvuče crta i uvede motor u redovno održavanje. Sat rada u servisu u Švici je preko 100 Franaka i zato je to tako, Švajcarci imaju visok standard, ali su i velike stipse. Delovi su isto u sličnom rangu, problem je što gotovo da nema zamenskih. I ono što je po meni previše izraženo, dosta problema nastaje zbog naših ruku, a na svakom ćošku niču majstori, dok pre desetak godina su samo Spale i jedan policijski majstor radili BMW, zato sada ima manjkavih rezultata.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Ne znam gde tačno da okačim link, a možda će značiti nekom ko vozi GS1200 ili 1250. U toku je opoziv pomenutih modela (oko 400.000 motocikala) u vezi sa ugradnjom ventilacionog ventila na kardanu, kako se ne bi skupljala vlaga i samim tim kako bi kardan duže trajao:

 

WWW.VISORDOWN.COM

BMW has announced a service campaign for over 400,000 of its R 1200 GS and R 1250 GS models to correct an issue relating to the cardan shaft.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja