Jump to content

Moto Zajednica

Servis amortizera: Tesic Miodrag, Gornji Milanovac

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Proletos mi je procureo zadnji amortizer na GS-u. Odmah sam pomislio koliko stotina eura ce kostati popravka, kakva logistika mi treba... Mnogi koji su radili amortizere, vise ne rade, salje se za Sloveniju, ovamo onamo....

 

Pokusao sam da sredim amortizer u Beogradu, kostalo me 180e i nije bilo uspesno. Dodatno montirani ventil je bio prevelik (skoro 2cm) i prilikom montaze sam zakacio njime za ram, pa je amortizer ispustio gas. Ventil navijen u telo i zadihtovan teflon trakom, a ispod 12 bara...

 

Majstor mi je naknadno ugradio drugi, i ponovo napunio amortizer, ali ni to nije sastavilo 24 sata. Na probnoj voznji do Kote 555, rece mi Bambus - pa sto ne ides kod majstor Tese u Milanovac, covek to ima u malom prstu? Nisam ni cuo za majstor Tesu, a posle svega sam postao nepoverljiv, ali sta me kosta da probam... Dobih broj telefona, bila je nedelja i nazovem. Objasnim situaciju, pitamo mogu li sutra da skoknem i donesem amortizer. Kaze Tesa - moze!

 

Medjutim, kako sam jako nervozan, odem u garazu da skinem amortizer i sve to zavrsim za 15 minuta. Posle toliko skidanja i vracanja sam se ispraksovao. Nisam imao mira, zovnem Tesu sa pitanjem mogu li da donesem amortizer sad, u nedelju? Kaze, moze! Za minut sam bio u kolima i pravac Milos Veliki...

 

Malo se pomucih dok sam nasao Tesinu kucu, nalazi se u delu Milanovca koji je okrenut ka autoputu. Pozdravismo se, vidim da je stariji od mene. Uveo me u radionicu koja mi na prvi pogled nije ulivala poverenje. Mala i pretrpana alatom i raznim predmetima. Ipak, krila je neverovatno bogatstvo u vidu majstor Tese i njegovog ogromnog iskustva i znanja. Centralno mesto zauzima nesto sto sam mislio da je radni sto, medjutim radi se o rucno pravljenoj sasiji super-terenca, Tesin rad. Motor Mercedesa 300D sa dva turbo kompresora, Puch transimisija. Rucno pravljeni amortizeri - 6 tockova i svaki ima po dva amortizera, jedan klasican, jedan sa sistemom za podesavanje visine. Interkuler sa hladnjakom ulja transimisje. Ogromne kugle. Na zalost, tesko da ce ikad biti zavrsen, treba jos puno rada (citaj para) da bi se sve kompletiralo, tako da (za sad) sluzi kao pomocni radni sto.

 

Na tom stolu masina Honde Gold Wing za koju Tesa pravi poseban ram. Za to je potrebno prepraviti, u stvari napraviti nove izduvne grane. Treba skratiti karansku osovinu i uraditi jos kojesta. Ali to sve izgleda fantasticno!

 

Ceo jedan zid sa fotografijama drzavnih sampiona u automobilizmu kojima je majsotr Tesa pravio i odrzavao vesanje. Covek preko trideset godina radi samo amortizere za trkacke automobile! Zakljucio sam da su amortizeri koje mi koristimo na motociklima decja igra... Majstor Tesa ima malo slab marketing, sem trkaca retko ko zna za njega. A ni drugi majstori ga bas ne vole jer za trecinu cene radi isti posao kao oni...

 

Pogledao je moj amortizer i nasmejao se kad je video ventil. Tesa koristi trkacke Ohlins ventile koji su prakticno nevidljivi posle ugradnje. Ventili su zavareni a za to se koriste posebne srebrne elektrode koje su toliko skupe da se kupuju na komad. U amortizere ide Ohlins ulje koje Tesa najcesce dobija preko vlasnika pomenutog Gold Winga koji radi u Ohlinsu. Elem, odmah je video da za moj WP amortizer nema alat za otvaranje, pa rece, dolazim za 15 minuta. I zaista, eto ga posle tog vremena, sa alatom za otvaranje koji je odmah napravio na strugu. 

 

Tesa insistira na tome da se amortizer otvara pred musterijom. Pokazao mi je sta je unutra uradjeno, a sta ne. Ne razumem se u to, unutra ima dosta gumica i semeringa. Sve to on menja i stavlja novo. Odkuda mu? Kaze, Prva petoletka, Trstenik. Da zele, bili bi zesca konkurencija Ohlinsu, imaju sve od mehanike i hidraulike. Sve nove gumice, neotpakovane preda mnom, sve zapakovano u fabricke kesice...  Rekao je i da je konstrukcija ovog WP amortizera prilicno napredna, da nije video slican, da je tu ulozen veliki intelektualni napor da se sve osmisli i ukratko, da se radi prakticno o dva amortizera u kucistu jednog.

 

Ceo posao je bio gotov za dva i po sata. Jedino zbog cega nije moglo da bude sve gotovo isti dan je opet onaj ventil. Tesa ga je skinuo, to nije problem, ali ga je brinulo kako je izbusena rupa u telu amortizera, tj. gde su tokom busenja odlazili opiljci. Komora ispod otvora za ventil ne moze da se otvori. Zato je insistirao da amortizer ostane kod njega da to proveri i da potom namesti odgovarajuci ventil. Kaze, bice za 3-4 dana gotovo. Malo sam se popismanio, ali sta da se radi.

 

Tokom mog boravka kod Tese u radionici smo razgovarali o svemu i svacemu. Naravno, moto teme. Putovanja, servisi, delovi, tehnika... vidim da odlicno poznaje te teme, nekad je i sam vozio motore. Pricao sam mu kakav sam pakao prosao u prethodna dva meseca koliko je trajalo sredjivanje mog motora. Zahvaljujuci toj prici, video je da samnom nije bas sve u redu sto se strpjenja tice, te me je vec sutra pre podne pozvao da dodjem po sredjen amortizer.  Radio je celu noc da sve zavrsi. Rece mi prilikom preuzimanja da sam mu stvorio veliku tremu, obzirom na razocarenja koja sam doziveo ranije.

 

Mojoj sreci kraja nije bilo i bicu mu zauvek zahvalan na tome. Za trecinu beogradske cene neuspesne popravke, dobio sam odlican amortizer koji je potom sa potpuno opterecenim motorom presao Bosnu, Crnu Goru, Albaniju, Rumuniju, Bugarsku i Srbiju uzduz i popreko.

 

Ima alat za otvaranje Ohlins i Showa amortizera, a sad i za WP. Ukoliko dodjete sa amortizerom nekog petog proizvodjaca... pa vratice se za 15 minuta :)

 

Sem reparacije amortizera, Tesa radi i servise istih. Kaze da je potrebno najkasnije na dve godine uraditi servis - proveriti gumice, zameniti ulje. Zato sam posle par nedelja skinuo i prednji amortizer i uradio servis. Cena servisa je 30e.

 

Tako da... ne gubite vreme na Slovenije i razna druga inostranstva i varijante. Puna preporuka za...

 

Tesic Miodrag

Gornji Milanovac

Predraga Jevtica 58

0644287876

 

Znam da je ovakav serviser bio mnogima potreban i da su majstori ovakvog kalibra u Srbiji deficitarni.

  • Sviđa mi se 35
  • Hvala 5
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Kako je bilo i kako je sad. Ni ovaj ventil nije bas mali, ali obzirom da je rupa vec izbusena morao je da dodje takav. Postoje i plici.

 

Pgbiunmg o   Skuhwhvy o

 

Lxzjafpt o

 

Cqmzg4gm o

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Izduvne grane koje je Tesa rucno radio, svaku krivinicu i svaki deo. Prohrom, odredjenog sastava, kasnije rucno uglacan:

 

Xh7kz12n o

 

Nlu1vgcf o

 

  • Sviđa mi se 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

I malo onog terenskog cuda :)

 

2uyvhzd2 o

 

Js2dw4k2 o

 

Dvostruki servo uredjaj, cevi takodje Tesin rucni rad:

 

Btzzfwin o

 

Interkuler, ispod hladnjak menjackog ulja:

 

Gzidkywy o

 

Rucno radjeno vesanje, dvostruki mortizeri na svakom tocku:

 

0oluyime o

 

Dve turbine:

 

Us0aabaf o

 

 

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Koliko puta sam naveo da jeftinije ne znaci nuzno i losije, pa me odmah osude ali stvarno se nakupilo nekakvih majstora koji samo sure, a ne garantuju za odradjeno.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3975 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Koja legenda od meštra.
Triba si mu glede fernesa objasniti da malo podigne cijene svojih usluga bar na polovicu beogradskih, možda bi tako ovi superprojekt i ugleda cestu.


Poslato priko Ténéré

PS

82298783ac4071682413d02001b65a7c.jpg

Nisan ljubitelj kroma i bling/bling gadgeta ali ovo je umjetnost od nule ovakve kolektore napravit.
Kralj, Car, Grof, Knez, Poglavica

adda073dd741a803350f261b565f4192.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ne bih zaista da stvaram zlu krv, nisam konfliktan tip, nije on kriv sto sam ja tamo otisao. Sam sam trazio. Da budem do kraja iskren, zvao me je kasnije da pita kada cu doci da posao zavrsi do kraja, ali ja niti sam imao volje vise za to, a majstor Tesa je u medjuvremenu zavrsio posao. Zelim mu da u buduce bude puno uspesniji u radu nego sto je bio samnom.

 

Dovoljno je sto sam preporucio pravog.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 3 sati, lalajko je napisao:

Ne bih zaista da stvaram zlu krv, nisam konfliktan tip, nije on kriv sto sam ja tamo otisao. Sam sam trazio.

Nema veze sa zlom krvlju nit bilo kakav konflikt..... da nije majstor koji je i meni radio amortizere?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Hvala Lalajko za preneta iskustva!

Slobodno koristite imena majstora kada je već krenulo u tom smeru.

 

Nijedan majstor nije savršen.

Drugi majstor će ovek reći "Ko ti ovo radio". Neka uradi bolje!

 

@lalajkoSledeći put pazi prilikom montaže možda ne bi morao da imaš svo to cimanje. Možda bi ti ferceralo sve lepo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Mozda nisam dovoljno jasno napisao: posle prvog ispustanja gasa odneo sam ga nazad u Bg i majstor je prihvatio da sredi i ponovo ga napuni. Sledecu montazu sam uradio najpazljivije moguce i nigde nisam zakacio nista. Ipak, do sledeceg jutra, amortizer je bio prazan.

 

Zaboravio sam da dodam: pre ove druge montaze, cuo sam pucketanje iz ventila, culo se da gas izlazi. Da se uverim, deo sa ventilom sam zamocio u vodu i na oko minut izasao bi po baloncic. Sve mi je bilo jasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Odličan kontakt, nisam bio čuo za čoveka. Napisao si kao poručen, imam 2 zadnja za redovnu reparaciju :takoje: . Ono što nemam je poverenje u postojeću adresu u Bg. Mototek cenim jako, ali mi ne prijaju uvek cene, pogotovo što su ovi pomenuti sa starijih motora, gde nije opravdano ulaganje sa Mototek cenama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 856 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Ziv covek gresi,cak i oni koji pisu elaborate i eseje na forumu. :) U ostalom covek hvali jednog majstora nije nuzno biti srbin pa kuditi drugog zemljaka. Ja sam u skoro svakom poslu koji je zahtevao majstora morao da prodjem skolu sa gorim i boljim,korektnim i manje korektnim osobama. Da sam imao informac ovaj je dobar i korektan idi kod njega,bilo bi dovoljno.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Hvala za informaciju! Mada nemam primedbe na moje amortizere, realno verujem da su debelo makar za preventivni servis.

 

9 minutes ago, punisa 16 said:

Ziv covek gresi,cak i oni koji pisu elaborate i eseje na forumu. :) U ostalom covek hvali jednog majstora nije nuzno biti srbin pa kuditi drugog zemljaka. Ja sam u skoro svakom poslu koji je zahtevao majstora morao da prodjem skolu sa gorim i boljim,korektnim i manje korektnim osobama. Da sam imao informac ovaj je dobar i korektan idi kod njega,bilo bi dovoljno.

Tacno je da svi gresimo, ali ne naplacujemo svi svoju gresku 180e.

I nije nam svima odnos cena kvalitet tri (ili vise) puta puta veci od drugih.

 

Da sam ja oduvek imao majstore kao sto @lalajko kaze da je g-din Tesic - znao bih samo da upalim skuter i zavrnem sijalicu. A ovako, vario sam i peglom i menjao radilicu i popravljao TA pec i bojler.

 

A kad bih poceo da pisem sta su meni radili/savetovali 'dobri i korektni' majstori - pet strana bi mi trebalo.

Skupo je - kazu - biti SSM. Jeste, ja to mogu iz nulte ruke da potvrdim. Mnogo puta sam nesto zajeb'o. Ali, takodje iz nulte ruke mogu da potvrdim - skupo je i trazenje dobrog i korektnog majstora. Jer, dok se svi na tebi izredjaju..

 

Zato sam zahvalan svakome - pa tako ovde i lalajku - ko je voljan da detaljno opise (napise esej) sta njemu znaci dobar i korektan majstor.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 856 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Nisi me razumeo,tj pogresno si me razumeo. Nema veze,svi su shvatili gde treba ici za amortizere. Samo sto bih voleo da postoji neki segrt tog Tesica,deluje kao stariji čoek trebaće i kasnije drugima njegovo znanje,valjalo bi da ga prenese nekome.

Promenio član punisa 16

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Sad pises nesto skroz drugo i sto nije ni u kakvoj vezi sa tvojim prethodnim postom.. al' ok, neka bude da te nisam razumeo.

 

Evo, da i ja ne budem shvacen pogresno.

Imam dovoljno godina da znam da istina ima uvek (bar) dve strane, mi/ja pricu tog servisa iz BG nismo culi - prema tome ja ne mogu da donesem o njima konacan sud.

Drugo, nemam iluzija o ljudima. Mozda je bas taj Tesic - izvinjavam se unapred, sada cu biti mozda i grub - nekad davno bio osljar i prevarant, pa je shvatio da mu se to ne isplati, pa je postao najkorektniji majstor u Univerzumu. A mozda je od pocetka karijere super. Ja to ne znam, ne tice me se i molim. Sadasnje iskustvo mi je bitno i ok.

Ima i nas (stranaka) vrlo raznoraznih, kakvih sam prica od majstora cuo, neke i video.. ono nisu stranke nego debili.

 

Zato, ponovicu, visoko cenim spremnost svakoga da detaljno elaborira svoj slucaj.

 

Sto se mene licno tice - imam uvek istu strategiju, ne samo sa majstorima nego i sa ljudima. Pravim se duduk i to mnogo veci nego sto jesam - i pustim te. I gledam dokle ces. Jer, nije malo majstora koji su korektni samo zato sto vide da se razumes dovoljno da ne mogu da te osamare po dzepu.

Recimo, jedan tako segrt jednog dobrog majstora mi je jednom rekao da mi je motor prolupao. A lupio je tesku glupost. Taj je majstor kod mene zavrsio.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Samo da ne potezemo vise ko je u pitanju, da sam hteo da napisem, napisao bi. Dovoljno je reci da covek nije sa foruma, ni ja nisam cuo za njega do trenutka kad mi je zatrebao majstor tog tipa.

 

pre 49 minuta, punisa 16 je napisao:

Nisi me razumeo,tj pogresno si me razumeo. Nema veze,svi su shvatili gde treba ici za amortizere. Samo sto bih voleo da postoji neki segrt tog Tesica,deluje kao stariji čoek trebaće i kasnije drugima njegovo znanje,valjalo bi da ga prenese nekome.

 

Za ovo si skroz u pravu. Tesa je par puta pokusao da nadje segrta kome bi preneo ono sto zna, ali je to bilo neuspesno iz razno raznih razloga. Jako mu je krivo zbog toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Ovakve teme su blago moto foruma i dodao bih da dobar majstor nikada nije skup. Uvek skuplje izadje zajebavanje, gubljenje vremena, para a i živaca ponajviše.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja