Jump to content

Moto Zajednica

Vremeplov-slike prošlih dana

Recommended Posts

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Već duže vreme se na forumu, kada god neko okači neku staru fotografiju, zagovara pokretanje nove teme u koja će se isključivo baviti prošlošću i vremenom kada su neki od nas sa ovog foruma, što su uveliko usitnili šestu i sedmu banku života,  pravili prve korake u svetu motociklizma, a neki još ne da nisu bili rođeni već nisu bili ni u desetogodišnjem planu. Verujem da svako od nas negde ima tih fotografija i ne bi bilo na odmet da svoje uspomene podeli sa nama.

Evo ja ću novu temu otvoriti sa jednom fotografijom Milorada Bogićevića - Mančule koga smo mi rođeni pedeset i neke, dok smo još maštali o tome da sednemo na neki ozbiljan motocikl gledali sa divljenjem, budući da je tih sedamdesetih  sa gospođom Natalijom, u vreme dok moto skupovi nisu bili ni u naznaci, na svom Horeks inperatoru, proizvedenom pedesetih, proputovao uzduž i popreko blagopočivšom Jugoslavijom  i nekim okolnim zemljama. Ova fotka je najverovatnije  u vreme prvomajskih praznika kada su Mančula i njegova ekipa (Ljubinko Petrićević-Ljuba truba i Tančo brale), tradicionalno išli u Solun koji je u to vreme predstavljao Meku kada je reč o nabavci delova za motocikle proizvedene pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka. Na fotki su s desna na levo Mančula, žena mu  Natalija, Tančo i supruga Ljubinka Petrićevića koji je, pretpostavljam napravio ovu fotografiju. 

PS: Rauš na svom fejs profilu ima dostra slika na kojima su i moji Čačani koji su se intezivno družili sa Kraljevčanima, pre svega sa Raušem i Mišom čikicom, ali nije red da ih ja ovde kačim. 

 

Grčka-Mančula Natalija Tančo i supruga Ljubinka Petrićevića.jpg

  • Sviđa mi se 18
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Šta je rođaci, svi ste kao bili željni jedne ovakve teme, a niko neće da se potrudi pa da malo prekopa po albumima. No dobro u zemlji Srbiji je oduvek mlaćenje kopriva tuđim predstavljalo nacionalni sport.

mile.jpg.c6872130516c2dd9c61845b90156f4cb.jpg

Moj komšija Mile Srdanović i njegov dvocilindrični DKW 500, koji je u to vreme predstavljao pravu retkost, na jednoj od ocensko terenskih vožnji koje su među srpskim motociklistima bile jako popularne pedesetih godina prošlog veka. Jedna takva je vožena krajem aprila 1950. godine na 223 kilometra dugoj stazi Užice-Priboj-Prijepolje-Nova Varoš-Čajetina-Užice po razlokanim makadamskim putevima zapadne Srbije

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nema veze sa nasom temom ali meni draga stara slika, jedina uspomena na pradedu Tanasija, slika nastala u zarobljenistvu, Nemacka...

Sedi prvi sa leve strane, cigareta u ruci...

IMAG0022.jpg

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Ocensko terenska vožnja pedeset i neke odmor u Prijepolju.

IMG_0004.jpg

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

slike strica rodjenog

20180923-211627.jpg

20180923-211536.jpg

I jos jedna zanimljivost isto vezana za njega(Vojin Miskovic u tekstu) koja pokazuje koliko su novine lagale i tad.

Prava prica je da je stric bio sa nekom ribom pa su papani fudbaleri dobacivali,naravno oni u grupi ,on sam sa ribom i jbg naisli na pogresnog.Bokal se razbio u tuci,a u novinama je bokal povod,ali fudbaleri su bili domaci,a stric izdajnik svoje zemlje koji je otisao u inostranstvo da radi(u tekstu pise na radu u Nemackoj,a on bio u Svajcarskoj) KURIR u pelenama.

p.s.inace ta neka riba je postala strina:lol3:

20180923-144658.jpg

  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Ekspres politika je bila preteča svega onoga što se danas prodaje na trafikama a nisu novine da bi zenit doživela 1999. godine tekstom "Ćuruvija dočekao bombe", posle koga je Slavko Ćuruvija ubijen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Dušan Vučković-Brko na  jednoj od uličnih moto trka kakve su se pedesetih vozile u Čačku i mnogim gradovima ondašnje Jugoslavije privlačivši na hiljade gledalaca. 

br.jpg

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Miloš Miišo Lijeskić(1920-1975) po obrazovanju vazduhoplovac verovatno je najzaslužniji za razvoj posleratnog auto-moto sporta u Čačku, jedan od osnivača Automobilsko-motociklističkog kluba Čačak. 

Reli šampion Jugoslavije u klasi do 850 kubnih santimetara. Drugo mesto na Šampionatu Jugoslavije u ocensko-terenskoj vožnji 1959. godine. Treće mesto na reli Šampionatu Jugoslavije u klasi do 1.000 kubnih santimetara 1968. godine. Treće mesto na brzinskom šampionatu Jugoslavije 1969. 1970. i 1971. godine. Pobednik Zimskog relija Putevima Užičke republike 1968. godine... I uz sve to činjenica da je Lijeskić tokom tri godine bio selektor i trener moto-kros reprezentacija Jugoslavije i Srbije, u vreme kada su čačanski moto-kros vozači harali bivšom Jugoslavijom i Balkanom, jasno ilustruje zbog čega, posle tolikih decenija o Milošu Lijeskiću u Čačku posle više od četiri decenije od njegove smrti govori sa pijetetom.

Fotografija iz 1957. ili 1958. godine, na stazi pored Zapadne Morave, u vreme pre nego su na prostorima bivše Jugoslavije organizovana zvanična moto kros takmičenja. Motocikl DKW 175.

Miloš Lijeskić 1957 i 58 DKW 175 1.jpg

  • Sviđa mi se 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 175 postova
slike strica rodjenog
20180923-211627.jpg&key=6fe5d51952557b8f9a8183dd306dadbf0a697017435b0c2e191aa957d293befa
20180923-211536.jpg&key=f5c6779d3b5ffe5587244ab1b6ab10ae3047e7a81b877a146c87fa117b96850d
I jos jedna zanimljivost isto vezana za njega(Vojin Miskovic u tekstu) koja pokazuje koliko su novine lagale i tad.
Prava prica je da je stric bio sa nekom ribom pa su papani fudbaleri dobacivali,naravno oni u grupi ,on sam sa ribom i jbg naisli na pogresnog.Bokal se razbio u tuci,a u novinama je bokal povod,ali fudbaleri su bili domaci,a stric izdajnik svoje zemlje koji je otisao u inostranstvo da radi(u tekstu pise na radu u Nemackoj,a on bio u Svajcarskoj) KURIR u pelenama.
p.s.inace ta neka riba je postala strina3:
20180923-144658.jpg&key=0dc207b183871fe36e99b4aef07d3e30e821fee995076ea2716816101ff3e200
Tad nije bilo Porodicnog blaga, sta su ljudi znali, ko je Boda Tajson Dozivotna xD
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Jugoslovenski moto kros vozači sa čehoslovackim trenerima Šedinom (treci s leva) i Hameršmidom (peti s leva). Prvi s desna Matija Stevanović (AMK Priština) trostruki šampion Jugoslavije 1963. 1965. i 1967. godine. Odmah do njega je Aleksandar Vukajlović (AMK Čačak) prvi moto kros šampion Jugoslavije koji je titulu osvojio na trci koja je 25. maja vožena na Beogradskoj Banjici.

Jugoslovenski moto kros vozaci sa cehoslovackim trenerima Sedina-treci s leva-i Hamersshmidom peti Vukajlovic predzadnji.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.

Tih motora je bilo po auto moto drustvima,ja znam za dva koji se i danas povremeno provozaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Tomislav  Tomo Ilić, vicešampion FNRJ na nekadašnjoj čačanskoj stazi Spomen park. Za razliku od moto kros šampionata kakav danas poznajemo 1962. godine za titulu državnog prvaka nadmetalo se po deset takmičara iz svake republike, a boje Srbije i AMD Čačak te godine  branili su Aleksandar Vukajlović, Tomislav Ilić, Bogosav Teofilović, Vojko Petrović i Stanko Zatežić, koji suu ekipnoj konkurenciji trijumfovali u državnom i u šampionatu Srbije.

 

Tomo Ilić na stazi Spomen park 1962 ili 1963.jpg

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Aleksandar Leko Vukajlović, prvi moto kros šampion Jugoslavije 1961. godine. Fotografija snimljena na stazi u čačanskom Spomen parku. 

Leko 17.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Tomislav Ilić i bugarski as Hristifor Čorbadžijev posle trke na čačanskom Spomen parku koja je 1961. godine vožena u okviru Šampionata Srbije.

 

TOMO I CORBADZIJEV.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

Nekoliko starih slika iz Banjaluke. Uglavnom zbog staze Zalužani sačuvane su one vezane za trke. na prve dvije njie staza jer se vidi današnja zgrada Sindikata i Opštine, ali zahvaljujući stazi dosta toga je ostalo sačuvano kao dio arhive....

Stare slike banja luka.jpg

Stare slike moto 1.jpg

Stare slike moto 2.jpg

Stare slike moto 3.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Немачки мотоцикл Циндап С 500, са приколицом Штоје, на реклами у београдској штампи из 1931. Нажалост, дама и њен шофер нису наше горе лист, већ је фотографија преузета из брошуре произвођача.

Branislav Radovanovic за Био једном један Београд

 

56764622_1275299615952587_5523601721051316224_n.jpg

56954332_1275303105952238_3857483138410217472_n.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja