Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Bio je još jedan ovde u N. Sadu, znam ko ga je imao ( sin jednog mog prijatelja ), al ne znam šta je uradio sa njim. Štop lampa je verovatno kao na APN -u ( ROG - ov Pony je imao drugačiju ). 

  Što se tiče Pertizana iz Subotice, oni su po licenci pravili ( sklapali ) francuski " Velo Solex 3800 " . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@drmuskalica

 

Ajde, molim te, raspitaj se, pa mi posalji kontakt ako je to moguce. Mozda mi pomogne nekako. 

 

Po onome sto ja znam, Partizan iz Subotice je sklapao neko vreme Ponike (kao i Rog), zatim Solex-e 3800, sklapao je M-50 po licenci jedne poljske firme (ZMWZ Komar), dole na slici, a koliko sam nacuo indirektno, sklapao je i biciklove sa pomocnim motorom koje je proizvodio Krusik - Valjevo. To je motorce koje se montira ispod rama, nesto slicno Dongu.

 

fbp-partizan-m50-1965-slika-42063353.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Ha, ha! Evo, nasao sam i krusika, ovo je tek raritet, slika sa jednog hrvatskog foruma ! Ova slika je sve sto imam o tom motoru, nikakav podatak vise nisam nasao o njemu. U Krušiku su ovo ozbiljno shvatili - uglavnom su svi kacili samo svoje znacke, a majstori u Krusiku su odradili svoj kalup za deklu, lepo pise sta je, ko proizvodi, i mastovito ime proizvoda TIP-MO-1

 

krusik-valjevo-bicikl-pomocnim-motorom-s

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Zadnja lampa je sa starijeg Tomosovog programa .Redovno prelistavaj oglase na KP svremena na vreme se pojavi.Krusikov motorcic sam imao prilike da da vidim a i da radim na njemu a moj dobar prijatelj ima potpuno nov konzerviran motor i drzi ga u ormaru,Njegova konstrukcija je delo Krusikovih inzenjera i svi delovi su i proizvodjeni u krusiku.Imao je manu da cepa gumu na biciklu ali nista cudno kad je prenos bio na istu tu gumu.Sad pronadjoh i da neko prodaje delove za Krusika  http://www.kupujemprodajem.com/Krusik-MO-1-delovi-31741821-oglas.htm?filter_id=62005195

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@-SLOBANS

    Videću da nađem ovog drugara što mu je sin to imao, mada sad kad si postavio sliku ovog subotičkog ( ZMWZ Komar ) sam u nedoumici dal je ovaj sređivao njega ili TMZ - a. U svakom slučaju ću ti javiti . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@drmuskalica

 

Ma jos bolje ako je Partizan, TMZ vec imam! A Partizan nemam ni jedan komad...

 

Salu na stranu, bilo bi mi veliko zadovoljsto da "spasem" i jedan Partizan.

 

@konstruktor

 

Da, video sam taj oglas, ali to je samo cilindar i glava... daleko od kompletnog motora. 

 

Drago mi je da je neko spasao Krusika. I ja znam da su ga radili kompletno u Valjevu (sem karburatora, koliko mi je poznato), ali to je sve sto znam.  Pitaj prijatelja pa da zapise sta zna o tom motoru, da se i to sacuva nekako: kada je radjen? ko ga je konstuisao? koliko ih je napravljeno? zašto je presto sa proizvodnjom, da li je bilo planova i daljeg razvoaj, itd...

 

To je bilo vreme entuzijazma i poleta - muceni zagrebcani su sklapali 50 SL, razvili i proizvodili skuter Svrcu, i imali jos dva prototipa na papirima, jedan od 350cc i jedan od 500, koji nazalost nikad nisu ugledali svetlo dana. Sve to u samo 5 godina rada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Поменут је својевремено и тај "Крушиков" помоћни мотор у теми о кинеским новитетима, као одговор на то што сам написао о кинеским клоновима (тај поменути "Донго") совјетских помоћних мотора. Поставио је човек неку сличицу и неки линк у вези "Крушика".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Ovi iz Krušika su se baš potrudili da naprave dobar motorić,  ugrađivali su Dellorto karburatore i Ducati paljenje u njega : 

 

  post-3699-0-85932800-1492772735.jpg

 

  post-3699-0-19805900-1492772760.jpg

 

  post-3699-0-71075300-1492772782.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Neznam iz prve ruke, nikad nisam ni video Krusik MO-1 uzivo, ali to je bila ozbiljna firma, sa ozbiljnom masinskom obradom i dovoljnim znanjem da to naprave kako treba. Ja ne sumnjam da je motor bio solidnog kvaliteta izrade.

 

Krušik je još za vreme drugog svetskog rata ozbiljno zagazio u "namensku proizvodnju". Takve firme su u YU imale zavidnu tehnologiju, ozbiljne mašinske parkove, i po prirodi posla sopstvene veoma sposobne alatnice i zaokruzeni tehnoloski ciklus. Ne mozes da se bavis proizvodnjom oruzija, a da nisi u stanju da samostalno proizvodis slozene masine specijalne namene.

 

Motori je cepao zadnje gume (to sam cuo par puta) zbog konstruktivne greske. Ja smatram da je frikcioni valjak na motoricu bio premalog precnika. Slican pogon imam i Solex, ali je valjak veceg precnika, pa su specificni pritisci izmedju gume i pogonskog valjcica manji. A i Solex je imao boje gume, tj. gume vecih dimenzija, 23 x 2 1/4, kao sto su kod mopeda iz tog doba, dok je na biciklu - pa sta da kazem - guma od bicikla.

 

Sve je to neka relativno bliska istorija, a eto, malo sta o tome znamo svi ovako na gomili.

 

Ja sam u 27. martu poceo da radim 1983. godine. Uglavnom sam svu staru dokumentaciju znao napamet, ali ne secam se da su medju starim crtezima bili Krusikovi klipovi i cilindri. Za one mladje, firma "27 Mart" iz Novog Sada (kasnije "MOTINS") je proizvodila klipno-cilindarske sklopove za manje-vise sve proizvodjace manjih SUS motora i kompresora u staroj jugoslaviji. Petar Drapšin iz Mladenovca je uglavnom radio za vece motore, pa predpsotavljam da je Krušik svoje radio sam. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@ - SLOBANS,  Solex ne da je imao bolje gume, već je imao gume namenski pravljene za tu vrstu pogona ( frikcioni prenos ). U ona vremena kad se Solex vozio, neki su probavali da stave na njega gume od dvobrzinca il trobrzinca ( bio je neki model sa točkovima od 19 cola ), ali je rezultat bio jako loš jer soleks nije za prenos imao nazubljeni točkić - već točkić koji je bio nešto ko kamen za struganje peta pa je još jače cepao gume . 

 

post-3699-0-50119700-1492827210.jpg

 

   post-3699-0-51390200-1492827326.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Pa da, tako sem nekako i mislio, da nije u pitanju greska Krusika, nego neodgovarajuce gume, bar u poredjenju sa Solexom.

 

Malo se zabavljao za vikend, izmenjao sajle (naravno, morao sam da kupljene "prekrajam" po meri), cistio, podmazivao, ribao, polako doterivao za voznju...  Sve ide dosta sporo, zaribale rucke, sajle, poluge.. sve to treba polako rastaviti, ocistiti, podmazati, vratiti na mesto, zahteva vremena.

 

Opran rezervoar, nova slavina, creva. Motor lepo upalio, ali se ipak nisam vozao - luft u lezajevima vila iznosi bar 2cm ! Mora da fali pola kuglica. Sledeci vikend rastram vile,

post-14341-0-91020100-1493061264.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Buni me malo jedna stvar - nisam nikako uspeo da nastelujem ler. Na slici dole iz uputstva stoji oznacen brojem 4 sraf za podesavanja lera. Naravno, to je neki standardni karb, lici mi na Bing sa starih Tomosa, i "layout" mu je manje vise standardan. 

 

Apsolutno se nista ne desava kad pokusavam da podesim ler sa tim srafom. Izvadio sam ga skroz da vidim da li je "falican", ali sve u redu, ima konus, ceo je... al ne funkcionise. Odvrcem, zavrcem, mucenik nista ne primecuje.

 

Ima li neko iskustva sa takvim greskama? Ja sam ovako nesto zadnji put video kad sam kao gimnazijalac imao APN-a. Nisam rastavljao karb, reko bolje da pitam nekoga, mozda ima neka "standardna" greska sa ovakvim karbovima.

post-14341-0-04770700-1493062226.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

... a i dvotakni motor sam imao zadni put pre xxx godina, ne zelim ni da racunam !

 

Usput, video sam u MotoBike radnji da postoji svecica BOSNA F65CPD, kao što je ova moja, ali sa tri kraka. U moje vreme, dok sam ja vozio mopede, to nije postojalo, pa to nikad nisam probao na mopedu. Vozio sam ih kasnije u automobilima.

 

Ima li efekta stavljati takvu svecicu na ovo motorce sa standardnom strujom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Pretpostavljam da je ler visok...pa bi onda razlog mogao da bude da sama sajla (i njeno stelovanje na buziru) drzi siber visoko. Ako ne uspes nista ni stelovanjem sajle, moraces da skines karb pa da proveris sta se dogadja. Znaci samo skinut sa motora, ne rasturen...da mu je komanda gasa kompletna i onda pre ponovne montaze znas sta se dogadja. Tako se najbolje vidi da li obrtanjem srafa za ler imas i pomeraj sibera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Или је вођица шибера малчице похебана, па шибер не иде увек до краја доле.

Него, зар тај филтер за гориво није погрешно орјентисан?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@zorge

Nije pogresno orjentisan, i meni bilo cudno, ali ima jasno odlivenu strelicu na plastici sa zadnje strane.

@pronto

Nije ni sajla, ima lufta dovoljno kad je gas skroz otpusten, nije ni siber. Zljeb na šibru izgleda ko nov. Na brojcaniku motora je neka sitna kilometraza, brzinomer ispravan... i po stanju delova koje sam pregledao, izgleda mi da motor stvarno nije puno vozen, da je uglavno "prespavao"

Sutra cu da skinem karb pa da proverim, kad malo bolje razmislim, cini mi se da šraf lera nije originalan.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Ler na tim karbovima ume da predstavlja nocnu moru ali obicno ga nema.Kod tebe izgleda kontra.Pre svega bi trebao proveriti semeringe radilice.Ako su oni ok mozes nastaviti sa potragom. Pogledaj sam sraf lera odvrni ga nacisto a rupu zapusi prstom ako nema lera onda je ok ,zatim ocisti dizne centralnu i bocnu ako opet ne budes mogao da nastelujes onda podzii iglicu sibera za po stepen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Stari karburator može biti noćna mora. Drugar svojevremeno imao BMW 250, sređivao ga celu zimu, sve sredio, očistio ispolirao, karburator očišćen, produvan ...  Na proleće ga istera, da ga upali - ne daje znake života. Skinemo sa mog BMW-a 250 karburator ( Jikov od Jawe, ali skoro nov ), stavimo na njegov motor i upali na prvu kurblu.  Problem je rešio tako što je i on kupio nov karburator od Jawe.  Ja sam jednom stavio nov karburator na moju ČZ 350, provozao se par kilometara i ostavio motor nekih 6 - 7 godina da stoji ( naleteo na neku Hondu po povoljnoj ceni, kupio i onda nju vozio ) .  Posle tih 6 - 7 godina , rešim da prodam ČZ i aj da ga malo sredim, operem, upalim - da kad dođu kupci mogu da probaju motor. Probam da ga upalim - neće, skinem karburator a u njemu užas, gorivo davno isparilo, uhvatio se neki bigar, kamenac - što god da je, totalno začepljen, a karb nov, vožem možda deset minuta. Morao sam ga komplet rasturiti, skinuti plombe sa tehničkih rupa kako bi licnom od sajle pročistio one kanale za vazduh.

  Možda bi najbolje bilo da nađeš neki sličan karburator od motora koji radi pa da probaš sa njim . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@kontruktor

 

Hvala !!! Konkretan, jasam i konstruktivan predlog, treba ga uramiti. Nisam neki majstor, nemam toliko iskustva, ali kad sam procitao sta si napisao sve mi se razjasnilo, to je tacno ono kako treba testirati rad ovakvog karba na ler.  Idem odma do garaze da ga isprobam.

 

@drmuskalica

 

Karb je Bingov, sa leve strane na slici lici na stare Tomosove. Sa desne strane je potpuno drugaciji, nema klasican saug, nego neku vrstu pumpice na sajlu. To nisam nikad video uzivo. I izliven je sa lulom iz jednog dela, a posto je ugao cilindra drugaciji, Tomosove ne mogu da stavim 1/1. Mozda bih mogao "na silu" da upasujem neki Tomosov, ali bih ipak prvo pokusao da osposobim origina.

 

Inace, na brzinometru (koji radi) stoji da je presao 10500km. Verujem da je tako, posto je stvarno lepo ocuvan i mehanicki ispravan, verovatno je veci deo zivora "prespavao". 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@Zorge

 

da razbijemo misteriju... jedan post o TMZ-u je objavljen ovde na forumu pre tri godine, i sadrzi kratku istoriju tvornice motora zagreb:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/99775-tvornica-motora-zagreb/ 

 

Prica je prepisana iz nekih novina pa je malo novinarski neobjektivna. 

 

1. Grupa koja je resila da prekopira BMW, nije poodmakla bas daleko. To je slozena masine, veliki zahvat, nisu jednostavno imali ni finansijske ni tehnoloske mogucnosti. Vise je to bila lepa zelja. A realno, da su i zapoceli proizvodnju kad su planirali (1954), nisu imali trziste koje bi uspelo da odrzi fabriku u zivotu za slozen i skup 500cc motocikl.

 

2. "...Već 1958. godine čak 50% dijelova radilo se u Zagrebu..." Tesko da je tako. Moj moped pripada zadnjim serijama (1962 verovatno), jer su na njemu TMZ prednje vile. Ali i dalje je najveci broj delova austrijski. Jedino ako ne racunamo - agregat jedan deo austrijski, truba jedan deo hrvatski, pa to je 50%

 

3. Skuter Švrćo je bio dobrim delom autohtoni proizvod (i HWM je pravio neke skutere, ali Švrćo se dosta razlikuje), ali je slabo išao na tržištu. Zašto? Neznam.

 

4. Razlog za gasenje tvornice motora jeste bio i donekle politicki. Naime, maja 1962. licencodavac HMW je ugasio proizvodnju i zatvorio fabriku. TMZ je radio jos neko vreme dok je imao delova iz austrije. Trebalo je nekako zbrinuti radnike. Sumnjam da je motiv bio zavera i gašenje hrvatske moto-industrije nasilnim prebacivanjem "mrtve" licence i neke gomilice autsijskih delova za mopede na drugu teritoriju. Ne kolje se vo za šniclu. 

 

Deo masina iz TMZ-a je prebacen u Mali Zvornik u IMZ. Tamo su se sklapali stabilni motori. Nazaslost, losa organizacija je dovela do brze propastri  IMZ-a. Nikakvih drugih podataka o Industiji Motora Zvornik nisam uspeo da nadjem.

 

Nesto delova sto je ostalo od HMW-a je prebaceno u Partizan u Suboticu. Koliko sam shvatio, od njih je skapan Partizanov  M-50 koli lici na HMW Sportief iz 1955). Verovatno je bilo malo masina ostalo od HMW-a, pa je Partizan presao na poljski  ZMWZ S38 agregat. SVI sacuvani primerci su sa S38 agregatom, ja nisam video ni jedan HMW-ov. 

 

Jako bi voleo da vidim uzivo Partizana,  verovato bih po delovima mogao da utvridim da li je ova predpostavka tacno.

 

http://cybermotorcycle.com/gallery/hmw/images/HMW-1955-Sportief.jpg

 

Muceni TMZ je preuzet od strane Prvomajske (nisam baš siguran da li je Prvomajska, ali sigurno neka tadašnja pojača firma) i nastavio da proizvodi zupcanike i reduktore. Valjda je to tada bilo isplativije.

 

Jos jedan izvor podataka o Tvornici Motora: 

 

https://hr.wikipedia.org/wiki/Tvornica_motora_Zagreb_(TMZ)

 

Kako god, da su se bolje slozile karte, mozda bi TMZ postao ozbiljna fabrika motocikala. Tuzna prica. 

 

Mozda bi i Partizan u nekoj boljoj konstelaciji trzisnih i ekonomskih uslova bio i dan danas proizbvodjač motocikala, i na primer, isporucivao Posti srbije mopede sa FMB139 agregatom umesto slovenackog privatnika. Ali to necemo nikad saznati... 

 

http://www.delo.si/assets/media/picture/20160622/670x420_Delo_Foto-20160622190900-34494600.jpeg?rev=1

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat
On 30.4.2017. at 9:25 AM, SLOBANS said:

Mozda bi i Partizan u nekoj boljoj konstelaciji trzisnih i ekonomskih uslova bio i dan danas proizbvodjač motocikala, i na primer, isporucivao Posti srbije mopede sa FMB139 agregatom umesto slovenackog privatnika. Ali to necemo nikad saznati...

 

Хоризонталац - мајка Мара!

 

Е, а стварно - ако је карб цео, а не помогне ни нека тешка хемија, нити ултразвучна кадица, што не употребиш неки сада доступан карб, па и по цену да му правиш "манифолд"? Ено онај "глупави" "Делорто" СХА 14-12 (или је 12-14) и његови кинески клонови просто те вичу "Узми мене, узми мене!".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

A sto je horizontalac, neg sto slovenačka privatna firma prodaju kineske mopede srpskoj pošti... Ovde u srbiji nema niko ko zna da uveze moped iz Kine?

 

Resio sam karb. Nisam pazljivo gledao (to bolje zvuci neg da priznam kako sam corav). Bilo je dovoljno temeljno i pazljivo ciscenje. Sad radi kako treba. 

 

To jest, radio je kad sam prepodne krnuo da se vozam. Posle predjenih otprilike 1 do 1.5km, ispustio je plemenitu dušu. Pusta cudan zvuk prilikom kompresije, kao da je svecica poluodvrnuta. Pregledam svecicu, sve ok, zakljucim da je dekompresor otkazao, o "odpedalam" sa motorom nazad do garaze. 

 

Da ne duzim, nije ni dekompresor, a kad sam skinuo glavu da vidim sta zapravo dogadja, padnem u nesveste. Evo sta sam video: 

IMG_20170501_112233.jpg

Ovo CRNO u mojoj ruci je dihtung izmedju glave i cilindra. Napravljen od neke plastike. Plastika se istopila (vidi se i na slici kako se deformisala po rubovima), i vidi se tacno gde je dihtung probio. Skolski primer - ova slika bi trebala u udzbenike.

 

Ovo jos nisam video, da neko od plastike napravi dihtung glave motora. Nije azbest niti sta slicno, bas plastika. 

 

Definitivno, sa obzirom na sve okolnosti, dosta je izdrzao... Skinuo sam dimenzije, sutra pravim od mekog aluminijuma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Направи ли га?

 

А успут, размишљам и ово: ако је то била нека старовременска "фластика", то би значило да је она спречавала одвођење топлоте са главе на цилиндар и даље на кућиште. Ако ставиш алимунијум или нешто што проводи топлоту, имаћеш и хладнији мотор. Што и није лоша ствар... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pana, 424 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha XV535

Plastičan dihtung ili nešto što liči na plastiku ? 

   Neki  "stručnjak"  tako  ubacio ili je fabrički ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja