Jump to content

Moto Zajednica

Kawasaki KLE 500

Recommended Posts

  • prisutan, 967 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000 BENELLI TRK 702

Moram ja takvo nesto sebi sprckati na zimu!! posto sam vec imao "bliski susret trece vrste sa asfaltom",stradao zmigavac!! Pao u stojanju!! I ponos!! Prava stvar!! ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Idimidodjimi
  • Motocikl: DR650, KTM SMT

Evo i ja da se zapljunem. Vec preko mesec dana posedujem lepi primerak KLE sorte. Jos smo u fazi navikavanja jedno na drugo ;)

 

Vidim malo je tema zamrla, mora da svi koriste lepo vreme i voze se, hehe.

 

Nego, bilo bi lepo da se napravi i neka zajednicka voznja KLE-ovaca, da se malo upoznamo, razmenimo iskustva itd...

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

2. ko beshe pravi rollbarove i koliko evrova mu to dodje otprilike?

 

aca-pn ili scuba,

za cenu najbolje da pitas njih.

ja planiram da nabacim rollbar ali moram redom,

Nema se "vremena" za sve odjednom.  :)

 

Aca ti je u Paracinu, a Scuba u Beogradu, biraj!  (evo ti Scubin broj da se informises 064/240-1284, Acin nemam sorry)

 

Pozz!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo i ja da se zapljunem. Vec preko mesec dana posedujem lepi primerak KLE sorte. Jos smo u fazi navikavanja jedno na drugo ;)

 

Vidim malo je tema zamrla, mora da svi koriste lepo vreme i voze se, hehe.

 

Nego, bilo bi lepo da se napravi i neka zajednicka voznja KLE-ovaca, da se malo upoznamo, razmenimo iskustva itd...

 

Pozdrav!

 

Odlicna ideja!

 

+1

 

ima neko predlog na koju stranu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo i ja da se zapljunem. Vec preko mesec dana posedujem lepi primerak KLE sorte. Jos smo u fazi navikavanja jedno na drugo ;)

 

Vidim malo je tema zamrla, mora da svi koriste lepo vreme i voze se, hehe.

 

Nego, bilo bi lepo da se napravi i neka zajednicka voznja KLE-ovaca, da se malo upoznamo, razmenimo iskustva itd...

 

Pozdrav!

 

 

+ 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 128 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KLE 500

Ej ljudi, znam da je vecina spustala KLE-a, ima li neko da ga je dizao?

Mislim i na rastojanje od zemlje i na dizanje zadnjeg dela/sedista od gume?

 

zna li neko nesto o tome?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova

Ej ljudi, znam da je vecina spustala KLE-a, ima li neko da ga je dizao?

Mislim i na rastojanje od zemlje i na dizanje zadnjeg dela/sedista od gume?

 

zna li neko nesto o tome?

 

ja sam ga dizao, princip ti je isti kao i kada ga spustas, samo umjesto produzenja dogbonesa u ovom slucaju ih kratis. Ja sam moje skratio za 13 mm (to ti je uglavnom neki limit, mada moze jos koji milimetar) i to ti motor ispod masine podigne za 3 cm, na repu je to oko 6 cm. S time si skratio medjuosovinsko rastojanje i motor ti je nesto upravljiviji. Ako imas mogucnosti mozes malo podici i prednje vile.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 128 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KLE 500

ok, znaci trebaju mi dogbones krace za 10-13mm

 

a sta cu sa prednjom vilom.. kako to podici, gledao sam cevke, mozda gore vire 1-2mm, eventualno da ih spustim da budu poravnate sa celjustima/lezistom, jel mogu malo unutra da ih gurnem, ili to u opste nije pametno, tipa jos 1-2 mm, ne znam da li 3-4mm znace u opste nesto napred.

 

moracu da vidim progresivne opruge ili tako nesto, ili vecu gumu napred :D :D

 

pogledajte sta je ovaj lik uradio, ovako nesto ja planiram, od modifikacija da uradim,

pogotovoa ova slika, jel ovo ok ili nikako ne bi smelo ovoliko da "udje" :D

kle18.jpg

 

gde naci ove metalne/shiroke footpegove kod nas?

kako se to u opste zove na srpskom :)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova

ok, znaci trebaju mi dogbones krace za 10-13mm

 

a sta cu sa prednjom vilom.. kako to podici, gledao sam cevke, mozda gore vire 1-2mm, eventualno da ih spustim da budu poravnate sa celjustima/lezistom, jel mogu malo unutra da ih gurnem, ili to u opste nije pametno, tipa jos 1-2 mm, ne znam da li 3-4mm znace u opste nesto napred.

 

moracu da vidim progresivne opruge ili tako nesto, ili vecu gumu napred :D :D

 

 

prednje vile mozes podici kao sto je na ovoj slici, dali moze jos vise tesko je reci ali nema potrebe, i ja imam otprilike toliko s tim da su poklopci vila kod mene duzi jer sam napravio za stelanje prednapregnutosti opruge. Ako si visok i vozis makadame stojecki, mozes, kao i ja,  podignuti volan (guvernal) i spustiti footpegze.

 

Progresivne opruge koje se mogu nabaviti su samo truncicu tvrdje od originala. Najbolji rezultati za anuliranje propadanja prednje vilice se dobiju umetanjem fork emulatora, automatski je i kocenje puno bolje, a mozes povecati i pritisak zraka, (ja ga totalno izbacio) i time dobivas progresivnost prednje vilice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: Beograd

Sto se tice pritiska u vilama svi znamo da je dozvoljen 0.5 bara, ono sto nisam znao je da su ventili namenjeni za ispustanje vazduha iz vila ne za punjenje.

Elem, pri kocenju vremenom se nadruka pritisak u vilama i ako se ne ispusti desava se da propisaju vile od pritiska.

Tako da me majstor savetovao da ponekad u zivotu ispustim vazduh iz vila.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova

Sto se tice pritiska u vilama svi znamo da je dozvoljen 0.5 bara, ono sto nisam znao je da su ventili namenjeni za ispustanje vazduha iz vila ne za punjenje.

 

Nisi u pravu ni jedno ni drugo (bar koliko se ja u to razumijem) Ako se ne varam, na vili bi trebala biti naljepnica i koliko se sjecam dozvoljno je vise od 1 bara, a u manualu lijepo pise  za pritisak "Adjustable" i jedino logicno je da za to sluze ventili na vrhu vilica. Ako se varam ispravi me s konkretnim podacima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Sto se tice pritiska u vilama svi znamo da je dozvoljen 0.5 bara, ono sto nisam znao je da su ventili namenjeni za ispustanje vazduha iz vila ne za punjenje.

 

Nisi u pravu ni jedno ni drugo (bar koliko se ja u to razumijem) Ako se ne varam, na vili bi trebala biti naljepnica i koliko se sjecam dozvoljno je vise od 1 bara, a u manualu lijepo pise  za pritisak "Adjustable" i jedino logicno je da za to sluze ventili na vrhu vilica. Ako se varam ispravi me s konkretnim podacima.

 

Koliko se sećam maksimum je 2 bara. Meni je bio uvek na 1 bar i nije bilo nikakvih problema.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: Beograd

Mislim da sam bio prekratak u prethodnom postu pa cu biti malo jasniji nadam se  :-\.

Kolko su me savetovali oni kojima je to posao pa mnogo vise znaju od mene, to "Adjustable" znaci da varira pritisak, vremenom se povecava od upotrebe sto znaci ako naduvas na 1 posle x vremena raste pritisak.

Preporuceni pritisak po manualu je 0kPa, a da bi bio 0 mora da se ispusti sto ce reci da su ventili namenjeni za ispustanje vazduha (meni je logicno  ::) ).

Moguce da nisam u pravu za ovo prvo posto kad malo bolje prostudiram nigde nisam video da je definisan max pritisak.

Elem, poenta je da postoje mnogo bolja resenja od duvanja vazduha u vilama za propadanje pri kocenju.

Pre ili kasnije ce se ionako stvoriti pritisak od "rada" amortizera. To sto moze da se naduva na 1bar je najverovatnije upada u toleranciju i kvalitet izrade, "pa pije vodu" ali isto tako mislim da kad se preporucuje duvanje amortizera isto tako napomene i mogucnost curenja istog i skracivanje radnog veka.

Mislim da se malo dobija a ulog je veci...

a mozes povecati i pritisak zraka, (ja ga totalno izbacio) i time dobivas progresivnost prednje vilice.

Ja se slazem sa onim sto si uradio, ali se ne slazem sa onim sto si napisao.

Mislim da smo dosli do istog rezultata samo drugacijim razmisljanjem.

 

Svako naravno radi onako kako misli da treba i radi kako misli da je najbolje za njegov motor.

Moje misljenje bolje ostaviti kako jeste pa skupiti pare za konkretne izmene (emulator ili progresivne opruge).

Do tada koci(m) sa obe kocnice da ne bi propadao napred i ne odupires se o rucice nego drzis se nogama za rezervoar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Kolko su me savetovali oni kojima je to posao pa mnogo vise znaju od mene, to "Adjustable" znaci da varira pritisak, vremenom se povecava od upotrebe sto znaci ako naduvas na 1 posle x vremena raste pritisak.

Kako moze da se poveca pritisak od upotrebe kada vazduh ne moze da udje u amortizer (cak i da moze da udje onda bi mogao i da izadje, pa bi opet bio 0)??? Pritisak je uvek isti, moze samo u trenutku sabijanja da se poveca, to bi se videlo kada bi bio nakacen merac pritiska.

Dok sam imao KLE pumpao sam na 1.2 bara amortizer i to mi je odgovaralo, u uputstvu definitivno nisu lepo objasnili, preporuceno je 0, a svi kazu do 2.5 da ne bi trebalo da bude problema.

I nikada mi se pritisak nije povecavao, samo se vremenom smanjivao.

Kod pumpanja nikako na kompresor vec nozna  ili rucna pumpa sa meracem pritiska. AKo se stavi na kompresor dok pustis ventil vec je otisao na preko 2 bara (provereno).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

A gde ili kod koga bih mogao da proverim pritisak u vilama (eventualno doduvam) i podesim zadnju suspenziju (nekako mi je mnogo mekano a i motor mi mnogo "potone" kad sednem)  ? Sta vi predlazete od setovanja ako se uzme u obzir da sam 192/97 i pocetnik i da dugo dok ne naucim malo bolje da vozim necu ici na off?

Da li caure(za regulisanje propadanja vila) o kojima se vec pisalo u ovoj temi mogu jos uvek da se nadju u Srbiji,koja im je otprilike cena i da li ih vredi stavljati?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: Beograd

Kolko su me savetovali oni kojima je to posao pa mnogo vise znaju od mene, to "Adjustable" znaci da varira pritisak, vremenom se povecava od upotrebe sto znaci ako naduvas na 1 posle x vremena raste pritisak.

Kako moze da se poveca pritisak od upotrebe kada vazduh ne moze da udje u amortizer (cak i da moze da udje onda bi mogao i da izadje, pa bi opet bio 0)??? Pritisak je uvek isti, moze samo u trenutku sabijanja da se poveca, to bi se videlo kada bi bio nakacen merac pritiska.

 

Posto sam ispustio sav vazduh pre nedelju dve (ja nisam pumpao, a mislim da ni prethodni vlasnik-provericu), pa cu za neko vreme ponovo da ispustim. Sem toga mogu samo da verujem na rec majstoru, a verujem.

 

A sto se tice tog finog pumpanja neznam kolko su sigurni oni digitalni kompresori kao na onoj pumpi u Jurija Gagarina kod Delta sitija. neznam dal' je elp ili eko nesto od ta dva. Namesti se na odredjeni pritisak i pumpa po 0.2 dok ne dodje do zadatog pritiska. do sad pumpao samo gume  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova

Elem, poenta je da postoje mnogo bolja resenja od duvanja vazduha u vilama za propadanje pri kocenju.

 

Ja se slazem sa onim sto si uradio, ali se ne slazem sa onim sto si napisao.

Mislim da smo dosli do istog rezultata samo drugacijim razmisljanjem.

 

 

Ima i svakakvih majstora :-) ... U manualu ne pise da je preporuceni pritisak 0 bara vec je to tvornicko podesenje. Neznam danas ali nekada su kod nekih motora i straznji amortizeri dolazili sa tim ventilima. Upuhivanjem zraka dobijas progresivnost vila, znaci slicno kao da si stavio prave progresivne opruge, jer one opruge koje mozes nabaviti kao takve nisu progresivne u onom pravom smislu (koraci zavoja opruge u konstantnom povecanju) vec su sastavljene od 2 dijela (jedan sa vecim a drugi sa manjim korakom zavoja)

Ako ne mozes nastelat preload opruge moras upuhivati zrak. Ja sam par puta probao i gubio mi je pritisak a i to nije bilo ono pravo. Stoga sam si napravio emulatore i sada je to puno bolje. S tim da emulatori, za razliku od upuhanog zraka,  kontroliraju ono sto je i potrebno za sprecavanje nekontroliranog propadanja prednje vilice... da ne odemo sad predaleko... I da, pocetna stvar kod stelanja ovjesa je pravilan preload opruge

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

... vremenom se povecava od upotrebe sto znaci ako naduvas na 1 posle x vremena raste pritisak.

Preporuceni pritisak po manualu je 0kPa, a da bi bio 0 mora da se ispusti sto ce reci da su ventili namenjeni za ispustanje vazduha (meni je logicno  ::) )....

 

Ako se pritisak povećava vremenom i ventil se koristi samo za ispuštanje vazduha, a ne i za povećavanje pritiska, kako se ispušta vazduh na amortizerima koji nemaju ventil, i oni rade , zar ne?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: Beograd

Ako se pritisak povećava vremenom i ventil se koristi samo za ispuštanje vazduha, a ne i za povećavanje pritiska, kako se ispušta vazduh na amortizerima koji nemaju ventil, i oni rade , zar ne?

Neznam. Kad budem imao odgovore na ta pitanja verovatno cu ostaviti svoju struku i raditi kao majstor  :)

Mogu da koristim logiku i nagadjam, a to ne zelim.

Do tada jedino sto mogu je da oteram motor kod nekog ko je najbolji (ili medju najboljima) u svom poslu jer za svoj motor zelim najbolje.  :)

 

ja ne bih mogao da garantujem kome god da preporucim punjenje na x bara da mu nece procureti ulje?

Mislim da sam istakao poentu moje price u prethodnom postu, a sad mozemo u sitna crevca da rastezemo do sutra...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Ako se pritisak povećava vremenom i ventil se koristi samo za ispuštanje vazduha, a ne i za povećavanje pritiska, kako se ispušta vazduh na amortizerima koji nemaju ventil, i oni rade , zar ne?

Neznam. Kad budem imao odgovore na ta pitanja verovatno cu ostaviti svoju struku i raditi kao majstor  :)

Mogu da koristim logiku i nagadjam, a to ne zelim.

Do tada jedino sto mogu je da oteram motor kod nekog ko je najbolji (ili medju najboljima) u svom poslu jer za svoj motor zelim najbolje.  :)

 

ja ne bih mogao da garantujem kome god da preporucim punjenje na x bara da mu nece procureti ulje?

Mislim da sam istakao poentu moje price u prethodnom postu, a sad mozemo u sitna crevca da rastezemo do sutra...

 

Ni ja nisam majstor samo iznosim svoje iskustvo koje sam imao sa KLE. A i pre dvadesetak godina sam imao Kawasaki koji je imao zadnji amortizer sa ventilom za povećanje pritiska. Zaboravio sam do koliko bara je bio max. ali je bilo i više od 2 bara sigurno.

 

Nemoj da se ljutiš  ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Beograd

Planiram u subotu u Trebinje-Dubrovnik Klementinom

To mi je prvo duze putovanje ,,Sta mi savjetujete kakve provere da uradim

Sta da se ponese,,Unapred zahvaljujem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Planiram u subotu u Trebinje-Dubrovnik Klementinom

To mi je prvo duze putovanje ,,Sta mi savjetujete kakve provere da uradim

Sta da se ponese,,Unapred zahvaljujem

 

KLE te neće izdati, možda samo gume, a ko su nove neće ni one. Tako da...nemoj mnogo da razmišljaš.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja