Jump to content

Moto Zajednica

Kawasaki KLE 500

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A
24 minutes ago, Gliga said:

Šta sa poklopcem, tj šta proveriti?

Ispod poklopca, na "grlo" hladnjaka trebalo bi da ima crevo koje vodi do dopunske posude. Izvadis to i upalis motor. Ako pocne da curi pre nego motor se zagreje onda termostat na poklopcu je pokvaren i ne odrzava pritisak u rashladnom sistemu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 152 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Kle 500, zzr1100
pre 5 minuta, Petre je napisao:

Ispod poklopca, na "grlo" hladnjaka trebalo bi da ima crevo koje vodi do dopunske posude. Izvadis to i upalis motor. Ako pocne da curi pre nego motor se zagreje onda termostat na poklopcu je pokvaren i ne odrzava pritisak u rashladnom sistemu.

Termostat kad se"pokvari" uglavnom ostaje otvoren tako da nece pregrevati motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Danas sam se zanimao hlađenjem. Javio se jedan očigledan problem: antifriz curi na svakom mogućem spoju gore oko čepa i termostata. Sva tri creva sada puštaju po malo (šelne stegnute), o-ring između kućišta termostata i ostatka čepa pušta. To se pre rastavljanja definitivno nije dešavalo.

 

Druga stvar: biće da ima vazduha u sistemu. U filteru antifriza se pojavi vazdušni džep. A kada se prisetim rekao bih da je toga bilo i ranije, mada ne bi smelo. Lako moguće da je to bio uzrok cele problematike sa pregrevanjem.

 

xmW6Cj7.jpg

 

Poklopac izgleda radi kako treba, sistem bude pod pritiskom. Gornje crevo je osetno toplije od donjeg. Zbog curenja nisam hteo da proveravam stanje u vožnji.

 

Dakle prvi sledeći korak jeste da negde nađem o-ring (45mm, nepoznata debljina) i zamenim šelne na crevima. Posle toga mnogo bolje ozračiti sistem.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Bjelovar
  • Motocikl: KLE 500

uzmi o-ringove, imaš kod kawasaki dilera ili kod gumara, onaj na plastičnoj prirubnici vrata gdje točiš,

tu stavi prirubnice na ravno i povuci preko šmirgla, vidjet ćeš da su se uha malo povila,

to poravnaj da možeš ostvariti pritisak vijcima i taj o ring klekne/popusti... 

crijeva skini i čeličnom vunom i šmirglom ugladi cijevi tako da vrtiš da risovi budu popreko na smjer curenja,

očisti crijeva iznutra od korozije, a cijevi ugladi, jer samo šelna ne vrijedi, nije do šelni... 

one dvije cijevi što idu u glavu, tu isto nove gumice, 

vidi popipaj pod vodenom pumpom jel kisa ulje ili antifriz, 

popipaj/vidi one cijevi iz pumpe, u mašinu ulazi cijev sa ringovima u bloku i pumpi, 

cijev drugu očisti i vrati crijevo koja dolje ulazi u hladnjak, 

o ring mjeriš promjer presjeka tamo gdje je deblje, gdje nije kleknulo

 

20160524 kle 500 ciscenje ulaza vode na glavi i cijevi antifriza 07.jpg

20160524 kle 500 ciscenje ulaza vode na glavi i cijevi antifriza 02.jpg

Promenio član drdamjan
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Lakše naći delove za nuklearni reaktor nego ovaj o-ring (45x2.5mm). Na stanju ga nema nigde gde sam zvao, firme koje proizvode imaju minimalnu porudžbinu od 20 komada. Ne mogu da verujem da ću na kraju morati da poručujem originalni deo iz inostranstva...

Promenio član Gliga

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Bjelovar
  • Motocikl: KLE 500

kod mene trgovina intercars, ili tokić, ili motojakopec imaju na lageru češćih dijelova,

rjeđe ti naruče i čekaš, imaš part numbers na motor cycle parts ili

kod drugih online moto shopova,

naš uvoznik kawasaki u karlovcu može mi naručiti sve,

ali su se obezobrazili pa za sitniju narudžbu se prave grbavi...

uglavnom vidi kod tvojih motošopova, sigurno netko drži

na msp biraš kawasaki pa OFFRAOD, da bi našao svoj KLE...

 

WWW.MOTORCYCLESPAREPARTS.EU

Kawasaki KLE500 2007 RADIATOR - order parts in just a few clicks from Europe’s number 1 genuine spare parts online retailer
WWW.MOTORCYCLESPAREPARTS.EU

MSP is Europe’s most popular online parts supplier, buy new Kawasaki manufactured RING-O,45MM EN450-A1 from MSP, worldwide shipping using DHL

naručiš odmah i ovo:---->

WWW.MOTORCYCLESPAREPARTS.EU

MSP is Europe’s most popular online parts supplier, buy new Kawasaki manufactured 'O' RING,20MM G from MSP, worldwide shipping using DHL

 

WWW.MOTORCYCLESPAREPARTS.EU

MSP is Europe’s most popular online parts supplier, buy new Kawasaki manufactured 'O' RING 18MM G from MSP, worldwide shipping using DHL

 

WWW.MOTORCYCLESPAREPARTS.EU

MSP is Europe’s most popular online parts supplier, buy new Kawasaki manufactured 'O' RING,14MM G from MSP, worldwide shipping using DHL

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Bolje da ne načinjem temu uvoznika i nabavke delova preko njih. Jednom sam pokušao i zaista nije urodilo plodom. Jedni su napravili takvu cenu kao da oni poštom poručuju svaki deo za sebe, plaćaju dostavu i carinu. Drugi me pravili budalom što hoću da kupim originalne semeringe za viljušku umesto zamenske... Od tada samo MSP, Ebay, Wemoto (zamenski delovi) ili uživo Kawasaki saloni u inostranstvu.

 

Elem, da se vratim na temu rashladnog sistema. Po svoj prilici uzročnik pregrevanja je bio vazduh u sistemu. U međuvremenu sam uspeo da nađem firmu u Srbiji koja na stanju ima o-ringove u praktično svim dimenzijama (link pri kraju posta). Zamenio o-ring kućišta termostata koji je počeo da curi nakon rastavljanja (ne mnogo čudno posle 15 godina). Kada sam njega montirao počeo je da piša o-ring koji plastični deo "poklopca hladnjaka" spaja sa kućištem termostata. To naravno mora da se desi u petak popodne...

 

6OS6yL6.jpg

 

U ponedeljak poručim novu turu o-ringova, još jednom platim 400 din poštarine za deo koji košta 10 din (da, stvarno su toliko jeftini. Kvalitet na oko i dodir deluje skroz OK, definitivno bolji od onih kutija sa različitim dimenzijama o-ringova koje se mogu kupiti po prodavnicama i oglasima). Danas stigne i još postignem da ga zamenim. Šelne koje su curile prilikom prethodne intervencije sam zamenio (originalnim se pojela glava pa nisu mogle dovoljno da se stegnu). Odzračim sistem baš pedantno i posle 15 min rada motora u mestu ne dočekam da se upali ventilator.

 

Nakon kraće vožnje se odnekud pojavio još neki vazdušni džep koji je takođe eliminisan. Uglavnom, hlađenje se sada ponaša onako kako pamtim od ranije. Na asfaltu se ventilator praktično i ne pali (izuzev grada). Na terenu, u prvoj i drugoj brzini, se pali po potrebi, ali sada se u toku vožnje i ugasi. Ako ugasim motor dok ventilator radi nema više onaj stadijum da ostane upaljen po par minuta. Ok, nije danas ni tropska vrelina, niti sam vozio po nekim naročito tehničkim terenima. Ali 28-30 stepeni nije ni malo. Svakako pratim stanje u buduće.

 

Ostaje da se o-ringovi pokažu u svojoj dugovečnosti. U razgovoru sa nekim od proizvođača skrenuli su mi pažnju da bi za rashladni sistem bilo bolje uzeti silikonske gumice al' ih nema...

 

 

Elem, firma od koje sam uzeo gumice se zove Polilas, iz Trstenika su. Imaju webshop koji zapravo funkcioniše a moguće je poručiti i telefonom. Cene gumica su smešne, jedino što je dostava skoro 400 din (BEX).

 

WWW.POLILASSHOP.COM

My Store

 

Spisak svih o-ringova koji se koriste u celokupnom rashladnom sistemu:

-45x2.5   1kom. Kućište termostata.

-20x2.5   1kom. Između kućišta termostata i dela na koji se uvrće poklopac hladnjaka.

-18x2.5   2kom. Oba kraja cevi između vodene pumpe i mašine.

-14x2.5   2kom. Cevi koje pored svećica izlaze iz glave.

 

Odužih pisanje možda i bez neke drastične potrebe al' ajde, ima i korisnih informacija :)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Bjelovar
  • Motocikl: KLE 500

kad mijenjaš gumicu, na prirubnici/flanđi, onakvoj dugoljastoj s dvije rupe,

bilo plastika ili špijater/aluminij,

dogodi se deformacija/razobličenje i ravnu plohu prirubnice izvrtiš onako orbitalno

na šmirglu kojeg si stavio na ravno, staklo, mramornu ploču, ma i iverica je ok za malu plohu,

gledaš na svjetlo kako polako nestaju povišena mjesta, na uhima flanđe,

vrijedi i tuširati markerom da bolje vidiš što radiš,

makro preciznost nije krucijalna nego da nema mikro riseva...

 

kad upališ motor, 15 minuta do ventilatora, na leru...

3 minute da se ugasi. mjerio sam, 

kad se upali ventilator, 

naliješ ekspanzionu do oznake max, 

kad se sve ohladi povući će vodu na min, 

što upućuje na premalu posudu, 

ako puniš na sredinu,  hladnog, bude ti agresivnu/za boju "vodu" izbljuvao tamo pod paktregerom, 

znači dopuni ovako kako sam napisao, zimi možda, samo možda dolijevanje

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Bjelovar
  • Motocikl: KLE 500

još jedno... provjeri boju ispod grla gdje je curilo, znači tamo oko lijeve sirene,

prednji lijevi nosač motora, hladnjak lijeva strana i ugao prema ispod,

tu sam popravljao crnu i četkao aluminij... antifriz obavezno oprati,

ali ne samo špricanjem, nego kistom, mehanički, jer se zalijepi---

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Da li neko kojim slučajem zna fabričku tvrdoću opruga u prednjoj viljušci (kg/mm)? Ne uspevam da pronađem podatak za KLE-a a hteo bih da radim opruge po porudžbini (ne progresivne).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Obično piše na samoj opruzi, a svaki kršteni majstor tu stranu opruge (na kojoj je podatak) okrene na gore. Dođe kao neka vrsta nepisanog pravila.

 

Što znači da brzo (najverovatnije) i bez gubitka ulja možeš da pročitaš. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Videćemo nekom prilikom da li sam bio kršten majstor kada sam zadnji put rastavljao viljušku :D Našao sam neki online kalkulator koji na osnovu spoljašnjeg prečnika opruge, debljine "žice" i broja namotaja računa tvrdoću. Pošto imam sve potrebne podatke za proračun ispadne da je tvrdoća opruga za starije KLE-ove (do 2003.) 0.37kg/mm a za novije (od 2005.) 0.47kg/mm. Solidno velika razlika,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Tako je, ja sa fabričkim prednjim krajem nikada nisam razumeo zašto se vlasnici starijih modela žale na propadanje prednjeg kraja prilikom kočenja :D Sve do momenta kada sam, nakon udesa, morao da zamenim prednju viljušku. Ukratko: opruge za najnoviju generaciju KLE-a ne mogu da se ubace u vilu prethodnih generacija. Spoljašnji prečnik je veći. Ni ostatak delova prednje viljuške nije kompatibilan. 

 

Detaljnije na linku ispod:

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Imam rešenje: kod nas postoji firma koja pravi opruge po porudžbini i uzorku. Pošalješ im oprugu i kažeš "hoću istu 'vaku ali da tvrdoća bude ta i ta". Recimo da bi cena trebala biti 25-30€ za par opruga (plus poštarina u dva pravca). Vreme izrade 10-15 dana. :D

 

Najeverovatnije sledeće sedmice rastavljam prednji kraj i šaljem oprugu kao uzorak (opruga za KLE-ove starijih generacija, do 2003.). Još nisam sasvim siguran oko tvrdoće, verovatno ću ići na 0.52-0.54 kg/mm, dakle da budu 10-15% tvrđe nego na KLE-u nove generacije, odnosno 70ak% tvrđe nego na starijim KLE-ovima. Po nekim preporukama koje sam našao na netu 0.52kg/mm odgovara za moju težinu uključujući i moto opremu (80-ak kg). 0.54kg/mm bi bilo za nekog 10kg težeg, dakle 90kg sa opremom.

 

Kada se stave nove opruge verovatno će trebati da se promeni dužina distancera kako bi se prilagodilo predopterećenje opruge (da dobijemo odgovarajući statički "sag", sleganje motora).

 

Ako je još neko voljan da se priključi porudžbini može da se stavi na spisak. Ja bih voleo da ovo rešim što pre, da mogu sve isprobati dok je vreme još ok za vožnju.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova
pre 30 minuta, Gliga je napisao:

Kada se stave nove opruge verovatno će trebati da se promeni dužina distancera kako bi se prilagodilo predopterećenje opruge (da dobijemo odgovarajući statički "sag", sleganje motora).

Ako nemaš drugi način da šteluješ preload (ne poznajem KLE), računaj da će sigurno morati.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja