Jump to content

Moto Zajednica

Motor za osvajanje Afrike

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 560 postova

Extreme enduro(potoci, sto ludje uzbrdice i nizbrdice, prepreke i sl.)-exc-f 250/350, sefr 250/300, rr 350, yzfx/wrf 250 ili exc250/300, rr250/300...

 

Hard enduro(slicni tereni ali sa dosta voznje na pravcima)-exc-f 450/500, yzfx/wrf 450, sefr 450, rr ...

 

Dual sport

 

Xr 400, tt 350, dr 350, drz 400 - manje snage, vise kila, losija suspenzija, itd. Ali u sposonim rukama, mogu svuda da prodju, dugovecni su i intervali odrzavanja su kao na putnim motorima.

 

Xr600/650r, Tt 600, klxr 650, lc 620 - jos vise kila, primereniji manje zahtevnoj voznji.

 

Xrl 650, Xt 600, Klxc 650, dr 650 - i jos vise kila, sumski putevi, makadam.

 

itd.

 

U sustini, ako se Honda Xr spremi pre putovanja, osim ulja, guma, kocionih plocica, lamela kvacila i eventualnog ciscenja karburatora ne bi trebalo da bude iznenadjenja.

Za opusteno putovanje, po mom misljenju xr400 je najbolja varijanta.

Dovoljno snage, dovoljno lagan da se moze podici ili sa njim rvati ako to situacija nametne.

Prilicno podcenjen motor.

 

Postoje bolji motori u nekim segmentima(vise snage, bolja suspenzija, bolji na terenu, bolji na asfaltu,itd.), ali je ovaj motor solidan u svemu, sto je po mom misljenju najvaznije za dual sport primenu.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

 

Kateemove i Huskvarne zaboravite, suviše su nabrijani za tolike pute. Od 'malih' samo Suzuki DR/Z ili Yamaha XT :popovanje:

Ovo je obično komentar onih koji nikada nisu vozili ktm. Na tom putu od 15000 km, na ktm-690 treba jednom zameniti ulje i to je to.

Mislim da uz malo pripreme ovaj put može da se prođe na svakom od pomenutih modela.

 

Priznajem da sam malo ostao u 2005 i pre, vidim da su konačno napravili sposobnu mašinu koja i nije toliko Kratkotrajna i koja uz nešto aftermarket sređivanja može da se potera na RTW put :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Hard enduro i dugacka putovanja ne idu zajedno a i nemaju nekog smisla. Ako vec ides tako daleko cilj je valja da nesto vidis, obidjes itd a ne da se lomis po sumi, to lako mozes da uradis bilo gde. Po meni ova tema i nema nekog smisla, decko jos nije seo na enduro motor a planira da vozi hard enduro po Africi.... ono, masta moze svasta, ali nije realno ni bezbedno.

 

Vozi tj prvo druze ovde hard enduro, vidi sta i kako ide, lako ces posle u afriku.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Zlatibor
  • Motocikl: KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

Kad bi se svi držali teme, imala bi smisla. Čovek nije ni rekao da hoće da vozi hard varijantu, nego mu to neki, koji ne čitaju redom, predlažu. Takođe je i rekao da hoće nov motor a većina nudi neke modele od pre 10-20 godina.

Al forum valjda i služi za to da se promaši tema.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Opusteno, ja licno volim saslusati svacije misljenje ;) a vremenom i vjezbama po stazama, uz savjete koje i ovdje dobijam, odlucujem sjutra u kojem segmentu pripadam.

 

Slicno sam i pocinjao sa jacim drumskim motorima, pa evo sada derem po dva seta guma godisnje ;)

Naravno, necu napamet kupiti motor, dok ne sjednem na par, ali znm da sledi putovanje u bespuca, i znam da ne zelim da to bude od tacke A do B, vec zabava i avantura.

 

BTW, ja sam pomorac i obisao sam cijeli svijet :) poznajem mnoge kulture na svijetu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Sve je moguce, sa svim putovati :) i transformisati iste, a stvar je, kao sto su pojedini rekli, zelja i forme za ostvarenjem ciljeva

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

A licno moje misljenje, ako je covjek u mogucnosti, motor bira po svom karakteru, bilo asfalt ili offroad.

Neka sam ja primjer :D zasto nisam uzeo lezeran Adventure motor za asfalt, vec "veliki sportski motor" od 175ks. Pa odgovor je da volim adrenalin i putovanja :)

 

Kategorizaciju koju je Ivan malo prije naveo, nekako se vidim u Hard enduro/Dual Sport novijim motorima, ali to cu uskoro znati cim probam oba :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 560 postova

Izvinjavam se, bacio sam pogled na nekoliko tema na slicnu temu- prvi enduro, kako poceti, novi u enduro svetu.Radim nesto, ulogovao sam se u pauzi- pa sam nepaznjom sve to iskombinovao...

 

U svakom slucaju, kada su u pitanju novi motori(osim u slucaju wrr250 i slicnih), novo je svakako jace, lepse, modernije ali nisam bas siguran da je istog kvaliteta izrade.Pri tom je komlikovanije, sto znaci da ima vise sanse da se pokvari, sto je od odsudne vaznosti u slucaj dugih putavnja po bespucima.

 

Transalp, africa i slicni motori su odlicni takodje, ali su za moj ukus preteski, a cini mi se da je momak negde pomenuo da mu je vazno da motor moze da podigne i da mu brzina nije bitna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Od novijih motora, recimo tenere 660 je dobar motor, ali ona je u gornjoj granici sa kilazom, ne zbog toga da se ne moze podignuti, vec zbog zabave u offroad voznji. Bas je kolega prije ostavio link o objasnjenju tezina motora, EFI vs carburator...to su bile rijeci pravih avanturista koji su uzduz i poprijeko obisli sibir i mongoliju, sve offroad.

Sve se cini da je neki izlaz, motori kao KTM 690 R i Husqvarna 701 enduro (u sustini isti motor) ali stariji modeli recimo imaju losu reputaciju po pouzdanoscu nekih djelova. Valjda su ispravili te manr posle toliko godina...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Zlatibor
  • Motocikl: KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

Srđane, mislim da je vreme da se učlaniš na još jedan forum. advrider.com

Ako za tri godine planirš Afriku, na advrider-u taman ima materijala za čitanje do tad.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Taman tako negdje :)

Bas zadnjih godinu dana citam dosta sa njihove stranice, ali nisam clan. U sustini vidim da sta god ukucas na google, oni su broj 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5496 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ovo je visednevna voznja po planinama na kojoj se "sve svoje sobom nosi" (od 1100/1200km, jedno 800 je off road)...pa mozes da pogledas, mozda dobijes neku ideju.

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/110257-kotlina-2015/page-7?hl=kotlina

 

Postavio sam na stranicu od koje krecu slike i utisci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Po mom skromnom misljenju, svako ko ide na takav put, pogotovu u Afriku, sa laganim jednocilindrasem i namerom da vozi ozbiljan off road, je apsolutno lud ako ide bez ikakve logistike ( bez namere da ikoga uvredim ). Voziti hard off na nekim takvim egzoticnim destinacijama, daleko od civilizacije, je izuzetno skup dozivljaj. Motor se lagano osteti prilikom takve voznje, a sve rezervne delove jednostavno ne mozemo da ponesemo sa sobom. Dakle - kamion i ekipa, a sve to mnogo kosta.

 

 

Ponovo, po mom skromnom misljenju, ne postoji univerzalni motor za takve stvari. Ja, sa svojih 187 cm i 110 kg bi bukvalno "pokrivio" neke male jednocilindrase, plus sto ne bih izdrzao ni 300 km "u sedlu". Da ja biram, uvek bi uzeo neki enduro tipa R1200GS Adv, Tenere 1200, ili KTM Adv. 950/990 - motocikle koji odgovaraju mojoj konstituciji, i nije im strano da prodju kroz vodu, blato, i makadam. A na takav put bi isao da "gutam" kilometre i obilazim predele, a ne da se zaglavljam u nekim sumama i da skacem po brdima. I garantujem da u normalnoj eksploataciji gotovo svaki enduro moze da izdrzi takav put...

 

 

A sto se motora za put tice ( ne off, vec asfalt ), ako ikada budem kretao na neke takve "svetske turneje", krenuo bih Vespom PX200E, koja je po meni nesto najsavrsenije i najjednostavnije sto je ikada moto industrija proizvela. Motor koji je dovoljno jak da nosi jednu osobu, taman kolko treba prtljaga, svoj rezervni tocak, i da putna brzina bude bas ona za uzivanje i razgledanje. Pritom, PX-icu da odrzava moze svako, a ceo rezervni motor lagano staje u jednu bisagu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Ovo je visednevna voznja po planinama na kojoj se "sve svoje sobom nosi" (od 1100/1200km, jedno 800 je off road)...pa mozes da pogledas, mozda dobijes neku ideju.

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/110257-kotlina-2015/page-7?hl=kotlina

 

Postavio sam na stranicu od koje krecu slike i utisci.

 

Da, prilicno dobra ideja da se pridruzim onda kada se izvjezbam :)

Super avanturica, a reci mi, na ovakve staze, sa kojim motorima su vozaci najvise uzivali?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5496 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Na slikama se vide samo dobre deonice, naravno bilo je i losijih, jedno 10-15%, ne vise...planinski put koga je odnela voda, kolotrazi i slicno. 

Svi motori su se pokazali OK, Kepa je vozio KTM 950 Adv i nigde nije bilo povuci-potegni zahvaljujuci njegovom znanju. Ni mi sa laksim motorima nismo nigde imali problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

I ja sam bio na Kepijadi. Posto imam vrlo malo offroad iskustva (to mi je bio drugi put u zivotu da sam sisao sa afalta) jedino sto mi je pomoglo da sve savladam bez problema je laksi motor i dobra guma (mitas c-02) :D

Ovi iskusniji su bez problema terali i teze motore (KTM 950, Afrike, Tenere...)

Bio je i kawazoki sa svojim DR-om.

 

A uzivali smo svi :) Dobro drustvo i ne mozes da ne uzivas :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ENDURO, 1344 postova
  • Lokacija: Vrčin
  • Motocikl: Honda XR600R

Dobra stvar u enduro svetu je što ti svi enduraši guraju njihov motor u ruke. Vozio sam gomilu razno-raznih motora a da veći broj njih nisam ni tražio da probam :) Dođi na neko okupljanje kad budeš u mogućnosti, sve će ti se otvoriti. Upoznaćeš dosta zanimljivih ljudi sa različitim pogledima na svet, naučićeš neke praktične stvari, kako se spakovati, tehnike vožnje, oprema itd. Forum često ume da bude dobra stvar a često te komentari ljudi koji ne poznaju materiju mogu "izbaciti iz koloseka" pa nećeš znati ni ono što si znao.

Ontopic, moj izbor (ja sam malo radikalniji tip što se toga tiče), XT600 (model sa kurblom, 2KF), TT600R (samo kurbla, nema čak ni akumulator), XR600 itd. Što jednostavnije, što manje sklopova, što manje kilograma. Acerbis oversize rezervoar, pozadi bisage, preko rezervoara takođe, skidplate je obavezan, rezervne ručice kvačila i kočnice, rezervna svećica i kojekakve sitnice koje mogu da ti zagorčaju život, naći način da se proširi i umekša sedište, gujsca će to baš ceniti... Da ne nastavljam, offtopic je.

KTM 690 Enduro R mi deluje jako zanimljivo i primamljivo (odnos snage i kilaže + ne mora da mu se menja klip posle svake pete vožnje :D ) ali se ne bih odlučio za njega za takav poduhvat, suviše je to "sofisticirana" mašina. Njega bih voleo da imam kao motor za svaki dan + povremene (redovne) izlete u krugu od 500-600km.

_____________________

Ne kažem da sam u pravu i da je moje mišljenje ispravno, napisano je moje mišljenje do kog sam došao mojim iskustvima :)

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

@Andreja

 

Hvala na savjetu, sve se racuna :) nadam se da ce ova tema pomoci i ostalima slicnim.

Hard enduro=zabava

Adventure bike=udobnost

Trebam naci neki kompromis izmedju :D ali to kada podjem na neki od skupova. Mislim da ce biti Horizon Unlimit

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja