Jump to content

Moto Zajednica

Motor za osvajanje Afrike

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Cini mi se da mu je ubjedljivo najveca vrlina odnos kilaze i spremnosti da zapuca, samo mu dodas soft luggage i prangijas

 

Motor od 125kg za offroad :) nisam specijalista tu, ali znam koliko tezina znaci u MTB

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Ja sam prosle godine vozio Stelvio (oko 2700) i nisam primetio apsolutno nikakvu razliku u snazi niti problem oko pucanja i sl. Citao sam neke putopise gde su karburatori morali da se steluju, ali to su bile neke ozbiljnije visine .. (3500 pa na vise)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Za te veće visine (>3000mnv), zaista je EFI u prednosti. Na oko 4000mnv jednom sam gledao Afriku koja nije mogla do kraja na 4500, ta je čak stala. Druge su išle, uz mučenje. EFI kompenzuje tu stvar (mapa ubrizgivanja na osnovu vrednosti sa senzora), teško se šta primeti u vožnji, možda samo malo (dobro, osim kod prvog jutarnjeg paljenja). To je zaista udobnije, prosto voziš i uglavnom ne brineš. Da može bez toga - može. Ali jeste udobnije.

 

Inače, moje lično mišljenje da se ne treba plašiti EFI, naprotiv. Nema šta tu tako lako i podmuklo ;), iznenada da otkaže. Deluje mi više da ljudi imaju konzervativni stav - ovo klasično (karb) je provereno, novotarije mogu da otkažu. Samo što elektronsko ubrizgavanje odavno nisu novotarije i sve je prosto i već provereno. Ko se još malo sam poigra sa mapama (a za to ne treba skupa oprema), otvaraju se razne, razne mogućnosti.

 

Naravno, i kroz Afriku i bilo gde drugde zaista može na skoro bilo kojem motoru. Ne treba previše mozgati, već na put i vozi... To naravno stoji (tautologija :lol:), ali tema je evoluirala u zanimljivijem smeru...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Zlatibor
  • Motocikl: KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

Za te veće visine (>3000mnv), zaista je EFI u prednosti. Na oko 4000mnv jednom sam gledao Afriku koja nije mogla do kraja na 4500, ta je čak stala. Druge su išle, uz mučenje. EFI kompenzuje tu stvar (mapa ubrizgivanja na osnovu vrednosti sa senzora), teško se šta primeti u vožnji, možda samo malo (dobro, osim kod prvog jutarnjeg paljenja). To je zaista udobnije, prosto voziš i uglavnom ne brineš. Da može bez toga - može. Ali jeste udobnije.

 

Inače, moje lično mišljenje da se ne treba plašiti EFI, naprotiv. Nema šta tu tako lako i podmuklo ;), iznenada da otkaže. Deluje mi više da ljudi imaju konzervativni stav - ovo klasično (karb) je provereno, novotarije mogu da otkažu. Samo što elektronsko ubrizgavanje odavno nisu novotarije i sve je prosto i već provereno. Ko se još malo sam poigra sa mapama (a za to ne treba skupa oprema), otvaraju se razne, razne mogućnosti.

 

Naravno, i kroz Afriku i bilo gde drugde zaista može na skoro bilo kojem motoru. Ne treba previše mozgati, već na put i vozi... To naravno stoji (tautologija :lol:), ali tema je evoluirala u zanimljivijem smeru...

Pratio sam tvoj put kroz Aziju, a vidim da si se i ti opredelio zalakšu mašinu i ozbiljniju adv vožnju. Nek je sa srećom!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Svaki motor to moze da odveze, samo je pitanje afiniteta i budzetske sposobnosti vlasnika :).

 

Braca Marli su na Multistradama vozili Afriku :). Naravno sa Dukatijevom pomoci.

 

Ovaj ciko je godinama organizovao ture po africi i vozio je, pa je nesebicno podijelio svoje znanje i razmisljanje na tu temu:

 

http://adventure-motorcycling.com/

 

A sto je stariji, to sve lakse motore vozi.

 

Ja video obilaske sveta sa R1 a video i sa vespom.  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Zlatibor
  • Motocikl: KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

 

Svaki motor to moze da odveze, samo je pitanje afiniteta i budzetske sposobnosti vlasnika :).

 

Braca Marli su na Multistradama vozili Afriku :). Naravno sa Dukatijevom pomoci.

 

Ovaj ciko je godinama organizovao ture po africi i vozio je, pa je nesebicno podijelio svoje znanje i razmisljanje na tu temu:

 

http://adventure-motorcycling.com/

 

A sto je stariji, to sve lakse motore vozi.

Ja video obilaske sveta sa R1 a video i sa vespom. :takoje:

A ja video i sa biciklom! Sve se može kad se hoće!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 301 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: KTM EXC, TA 650

Kad si vec resio nov motor, ne znam pravi li se jos KTM 690 Enduro. Mozda bi to bio model koji bi zadovoljio tvoje potrebe za takvo putovanje.

Samo nisam siguran u pouzdanost KTM-a(KratkoTrajnogMotora) na tolikim turama :P  :yamaha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Znas stamislim da bi bilo idealno, ne bih se mnogo razmisljao...

Yamaha je izbacila WR250R i to je skoro pa kopija trkacke verzije, samo naravno malo podesena, malo teza, izdrzljiviji materijali u agregatu, jeftinije vjesanje i dugi servisi. O pouzdanju da ne pricamo...

E ako izbaci isto tako WR450R umjesto trenutno imresivnog WR450F (koji zahtjeva cesce servise, ali opet moze de-tune) mislim da bi to bilo to :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Po meni, citajuci avanturiste koji su prolazili mongoliju i afriku, svaki motor je moguce opremiti za put, neki lakse, neki vise truda.

Samo je pitanje budzeta, zelja i sposobnost mashine da sve to izgura.

Recimo WR450F je super masina, ali cesti servisi nisu za duge avanture, ili se varam? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Moj favorit bi bila nova mala Tenera XT660Z.

Niucemu najbolja, a u svemu solidna. 

Nije mala a opet nije ni autobus, sediste dovoljno usko da moze da se stoji a opet dovoljno siroko i udobno za razliku od daski sa hard enduro motora.

Proveren i izdrzljiv motor sa jednim cilindrom i dobro upeglanim vibracijama. Prava zlatna sredina. Moze lepo i po asfaltu a ne stidi se ni off-a. Nije neki sampion brzine, ali nije kao da ces po Africi da drzis konstantno 150km/h.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Recimo WR450F je super masina, ali cesti servisi nisu za duge avanture, ili se varam? :)

Ne znam da li si imao prilike da sedis na tom motoru?

Takav tip motora ima jako usko i tvrdo sediste jer je njegova prevashodna funkcija da ne smeta dok stojis i vozis.

Probaj prvo da provozas jedno 50km na njenom sedistu pa onda razmisli da li si spreman da u toj udobnosti predjes nekoliko hiljada km.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Moj favorit bi bila nova mala Tenera XT660Z.

Niucemu najbolja, a u svemu solidna.

Nije mala a opet nije ni autobus, sediste dovoljno usko da moze da se stoji a opet dovoljno siroko i udobno za razliku od daski sa hard enduro motora.

Proveren i izdrzljiv motor sa jednim cilindrom i dobro upeglanim vibracijama. Prava zlatna sredina. Moze lepo i po asfaltu a ne stidi se ni off-a. Nije neki sampion brzine, ali nije kao da ces po Africi da drzis konstantno 150km/h.

Za sada medju jace kandidate :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Nisam imao priliku na takav enduro da sjedim, vjerovatno bi trebalo mnostvo prepravki da bi mogao covjek podnijeti taj put.

Najuze sto sam sjedao je na kineske enduro (sprint) i sjediste, pa daleko je od avanturiste :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Nisam uspeo da nadjem cifru koja je spremna za motor.

Moj izbor bi bio jedan cilindar uljem hladjen napajan karburatorom.DR;XT,...

I to iz razloga jednostavne konstrukcije i jednog još većeg.

Kada se kreće na dug put treba razmisliti o ozbiljnom kvaru koji može da vas onemogući da idete dalje bez neke velike asistencije.Da li motor gurnuti u jarak i zapaliti ili organizovati neko šlepanje je stvar finansija.

Ja biram motor od koga mogu da se oprostim.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja