Jump to content

Moto Zajednica

Motor za osvajanje Afrike

Recommended Posts

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Nisam ekspert ali za 300 000 ni filter na benzinskoj pumpi nije menjan? Nikad ni jedan senzor ili žica? Sama pumpa?

 

Evo šta savetuju svedski gurui za izbor motora :

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/which-bike/bike-for-african-trip-84402 itd.

 

A evo i diskusija na temu Karb - E/FI (strpljivo pročitati sve) :

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/which-bike/carb-vs-fuel-injection-rtw-82152

itd.

 

Ja samo iznosim svoje lično mišljenje, pre bih se opredelio za karburator (pričam o jednom cilindru, koji je takođe MOJ izbor za put iz teme) jer je sistem dopremanja goriva i smeše u cilindar prost mehanički, opipljiv i vizuelno i fizički, sa manje činilaca. Jednostavnija je detekcija kvara/problema a njegovo otklanjanje brže i jeftinije. AKO se kojim promilskim slučajem i desi da zakaže.

U tom sistemu se nalaze slavina, crevo za gorivo, filer goriva,filter vazduha, karburator, flanšne i sajla gasa.

U EFI sistemu se nalaze slavina, crevo za gorivo, pumpa u rezervoaru, sito ili filter iste, telo ajnšprica sa tim diznama, flanšne, elektromagnetom ili el. motorom, elektronika koja time upravlja, senzori za ovo i za ono, gomila žica koje sve to povezuju... Senzori i žice su najveći problem, iza njih pumpa bezina, dok je sama 'crna kutija' dovoljno pouzdana.

Karburatoru ne trebaju nikakvi senzori i pumpe.

 

Elektroniku na motorima sam popravljao samo jednom, na Jawi kad mi se otkinula žičica od senzora paljenja za desni cilindar, na ručno pravljenom paljenju sa mikrokontrolerom (by Joška). Doduše, do sad sam vozio uglavnom stare gvozdene japance bez mnogo elektronike (samo cdi i regler), sa karburatorima naravno, sa kojima nisam imao problema tipa da me ostave kraj puta.

Membrane karburatora (a ko kaže da karburator na tom motoru za put oko sveta mora da bude CV?) ne crkavaju svaki čas. Preštelavanje za velike visine se svodi uglavnom na otvaranje kutije filtera vazduha, eventualno i malo mrdanja šrafa za odnos gorivo/vazduh. Cena NULA dinara, evra, marki, funti...i 10 minuta posla za vlasnika ili 5 minuta za lokalnog mehaničara. A i CV karbovi nisu katastrofalno osetljivi na visinske razlike. Kao ni na slabije punjenje akumulatora ili lošu ćeliju istog, kao EFI.

Mapiranje EFI kompjutera košta koliko? Ili nosiš i laptop sa fabričkim softverom i mapama sa interneta?

 

Šta je realnije u džungli (hipotetički, naravno) - zameniti/čistiti karb/delove ili dijagnostikovati/popravljati neku komponentu EFI-ja?

 

Još jednom da ponovim - MOJE mišljenje je da je karburator bolja opcija za put značajno velike kilometraže a koji uključuje i dosta km daleko od civilizacije (gde su dileri, kompjuterizovani servisi i tome slično).

Nemam 300 000 ali imam blizu 100 000 km na dva točka pod dupetom i volim da znam kako radi svaki sklop i celina na motoru kojim ću obići pola planete na jednom putovanju. I da imam maksimalnu moguću kontrolu nad time.

sve je to lepo,ali......nisi u pravu. Kod ajnšprica možeš "pokidati" sve senzore (osim TPS-a) i on još uvek radi (doduše u rezervnom modu, ali radi) . diagnostika injektora je tako prosta, da je to smešno. Izvadiš injektor iz TB, daš kontakt i zaverglaš...ako prska gorivo,radi. Ako ne prska , a ima struju, menjaj injektor.Pumpu proveriš tako, da skineš crevo sa ajnšprica,daš kontakt i ako curi, radi. Ako ne, menjaj pumpu (usput i karburatori imaju pumpu.......). Mislim realno pre bi opravio noviji motor sa ajnšpricom usred đungle nego stari motor sa karburatorima. Bar ja. Istina je da karburatori ne crkavaju svaki čas, ali sa druge strane ogromno mojih drugova je krenulo ili je na putu oko sveta svi sa ajnšpric motorima i nijednom nije ništa do sada riknulo.Sa druge strane neki moji poznanici su odmah prodali motore sa karburatorima čim su se vratili sa putovanja baš zbog tih stalnih preštelavanja i zajebancija oko čiščenja karburatora. Kolega je teškom mukom prešao preko Ararata u Turskoj sa Varaderom na karburatore, tako da čim se je vratio, odmah je prodao "karburatore " i kupio ajnšpric. I nema više problema , a stalno putuje. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: Cetinje
  • Motocikl: VESPA PX200 1988 BMW R1200GS 2015

Kolega Srdjane, taman dok ti krenes na putesestvije doci ce moj KLR na prodaju. Nije ga ni do sad puno jada ubilo (manje od 8000km na sat) a nece ni po sad, ja mislim... I sto kaze Vedza, do tad na kaljenje sa Mracnim i njegovim masinama po nasim terenima, mozes i moju munju probati, pa ce se neke dileme i nedoumice lako prebroditi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

Nisam ekspert ali za 300 000 ni filter na benzinskoj pumpi nije menjan? Nikad ni jedan senzor ili žica? Sama pumpa?

 

Evo šta savetuju svedski gurui za izbor motora :

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/which-bike/bike-for-african-trip-84402 itd.

 

A evo i diskusija na temu Karb - E/FI (strpljivo pročitati sve) :

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/which-bike/carb-vs-fuel-injection-rtw-82152

itd.

 

Ja samo iznosim svoje lično mišljenje, pre bih se opredelio za karburator (pričam o jednom cilindru, koji je takođe MOJ izbor za put iz teme) jer je sistem dopremanja goriva i smeše u cilindar prost mehanički, opipljiv i vizuelno i fizički, sa manje činilaca. Jednostavnija je detekcija kvara/problema a njegovo otklanjanje brže i jeftinije. AKO se kojim promilskim slučajem i desi da zakaže.

U tom sistemu se nalaze slavina, crevo za gorivo, filer goriva,filter vazduha, karburator, flanšne i sajla gasa.

U EFI sistemu se nalaze slavina, crevo za gorivo, pumpa u rezervoaru, sito ili filter iste, telo ajnšprica sa tim diznama, flanšne, elektromagnetom ili el. motorom, elektronika koja time upravlja, senzori za ovo i za ono, gomila žica koje sve to povezuju... Senzori i žice su najveći problem, iza njih pumpa bezina, dok je sama 'crna kutija' dovoljno pouzdana.

Karburatoru ne trebaju nikakvi senzori i pumpe.

 

Elektroniku na motorima sam popravljao samo jednom, na Jawi kad mi se otkinula žičica od senzora paljenja za desni cilindar, na ručno pravljenom paljenju sa mikrokontrolerom (by Joška). Doduše, do sad sam vozio uglavnom stare gvozdene japance bez mnogo elektronike (samo cdi i regler), sa karburatorima naravno, sa kojima nisam imao problema tipa da me ostave kraj puta.

Membrane karburatora (a ko kaže da karburator na tom motoru za put oko sveta mora da bude CV?) ne crkavaju svaki čas. Preštelavanje za velike visine se svodi uglavnom na otvaranje kutije filtera vazduha, eventualno i malo mrdanja šrafa za odnos gorivo/vazduh. Cena NULA dinara, evra, marki, funti...i 10 minuta posla za vlasnika ili 5 minuta za lokalnog mehaničara. A i CV karbovi nisu katastrofalno osetljivi na visinske razlike. Kao ni na slabije punjenje akumulatora ili lošu ćeliju istog, kao EFI.

Mapiranje EFI kompjutera košta koliko? Ili nosiš i laptop sa fabričkim softverom i mapama sa interneta?

 

Šta je realnije u džungli (hipotetički, naravno) - zameniti/čistiti karb/delove ili dijagnostikovati/popravljati neku komponentu EFI-ja?

 

Još jednom da ponovim - MOJE mišljenje je da je karburator bolja opcija za put značajno velike kilometraže a koji uključuje i dosta km daleko od civilizacije (gde su dileri, kompjuterizovani servisi i tome slično).

Nemam 300 000 ali imam blizu 100 000 km na dva točka pod dupetom i volim da znam kako radi svaki sklop i celina na motoru kojim ću obići pola planete na jednom putovanju. I da imam maksimalnu moguću kontrolu nad time.

sve je to lepo,ali......nisi u pravu. Kod ajnšprica možeš "pokidati" sve senzore (osim TPS-a) i on još uvek radi (doduše u rezervnom modu, ali radi) . diagnostika injektora je tako prosta, da je to smešno. Izvadiš injektor iz TB, daš kontakt i zaverglaš...ako prska gorivo,radi. Ako ne prska , a ima struju, menjaj injektor.Pumpu proveriš tako, da skineš crevo sa ajnšprica,daš kontakt i ako curi, radi. Ako ne, menjaj pumpu (usput i karburatori imaju pumpu.......). Mislim realno pre bi opravio noviji motor sa ajnšpricom usred đungle nego stari motor sa karburatorima. Bar ja. Istina je da karburatori ne crkavaju svaki čas, ali sa druge strane ogromno mojih drugova je krenulo ili je na putu oko sveta svi sa ajnšpric motorima i nijednom nije ništa do sada riknulo.Sa druge strane neki moji poznanici su odmah prodali motore sa karburatorima čim su se vratili sa putovanja baš zbog tih stalnih preštelavanja i zajebancija oko čiščenja karburatora. Kolega je teškom mukom prešao preko Ararata u Turskoj sa Varaderom na karburatore, tako da čim se je vratio, odmah je prodao "karburatore " i kupio ajnšpric. I nema više problema , a stalno putuje. 

NIKAD ali stvarno nikad nisam menjao nijedan senzor,pumpu,žicu,bilošta od elektrike ili elektronike...na 40.000 menjan filter pumpe i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Procitao sve, na kraju mi se cini da je najlakse, uz motor sa EFI, ponjeti rezervnu pumpu i brizgaljku :) 600e i miran si :D osim sto treba stelovati i preko kompa :)

Dosta novim motora nema problema sa ovim, a vidis na ktm 690 to je skoro pa neminovno da moras nositi rezervu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Kolega Srdjane, taman dok ti krenes na putesestvije doci ce moj KLR na prodaju. Nije ga ni do sad puno jada ubilo (manje od 8000km na sat) a nece ni po sad, ja mislim... I sto kaze Vedza, do tad na kaljenje sa Mracnim i njegovim masinama po nasim terenima, mozes i moju munju probati, pa ce se neke dileme i nedoumice lako prebroditi...

To stoji, treba sve to oprobati :) ali i malo diskusije oko svega dobro dodje covjeku da se informise :)

Nije frka ;) javljam se

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Procitao sve, na kraju mi se cini da je najlakse, uz motor sa EFI, ponjeti rezervnu pumpu i brizgaljku :) 600e i miran si :D osim sto treba stelovati i preko kompa :)

Dosta novim motora nema problema sa ovim, a vidis na ktm 690 to je skoro pa neminovno da moras nositi rezervu...

ako nije tajna, šta bi ti "štelovao" preko kompa? Kod mojih motora nema "štelovanja" ili "upisivanja" brizgaljki, samo zameniš i to je to. A za zamenu brizgaljke ti treba torx 25 i obični šrafcifer te 2 minuta posla. Ali bukvalno dva minuta. Pumpe su obično automobilske proizvođača Bosch, Valeo (cca 80 eur-a novo), a injektor je cca 100 eur-a (novo naravno)..... 

Druže, da krenem sutra sa svojim motoro na put, tačno znam šta bi uzeo....ring antenu,kontroler pumpe,benzinsku pumpu, jednu bobinu,jedan injektor,senzor radilice , TPS senzor i adapter konektor za "ćopavu". Sve to zajedno ne košta 500 eur-a (novo novcato naravno), a garantujem da motor ne bi stao osim ako bi nešto mehaničko "gekrckt", ali to se ne dešava....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Sve je to lepo i svi su u pravu, ALI: za 3 godine, kada bi Srdjan da krene, ihaa... Možda postanu aktuelni za tako nešto i oni na vodu ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Kawazoki vec tuče preko 20000km po Juznoj Ameriki i neprimjetih da je nesto stelovao na Anadima na 4000mnv ili bilo dje.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Procitao sve, na kraju mi se cini da je najlakse, uz motor sa EFI, ponjeti rezervnu pumpu i brizgaljku :) 600e i miran si :D osim sto treba stelovati i preko kompa :)

Dosta novim motora nema problema sa ovim, a vidis na ktm 690 to je skoro pa neminovno da moras nositi rezervu...

KTM = Kicking Ten Minute

        = Kein Tousend Miles

 

šala naravno.....Dobri su KTM-i, još kad ne bi imali te probleme. Vidiš meni je neshvatljivo da fabrika zna za te probleme i ništa ne poduzima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Zlatibor
  • Motocikl: KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

Kawazoki vec tuče preko 20000km po Juznoj Ameriki i neprimjetih da je nesto stelovao na Anadima na 4000mnv ili bilo dje.

Kawazoki, vozi i uživa a Srđan je tražio nov motor i iz priče si valjda shvatio da hoće malo hard varijantu. Mlađi čovek, želi malo adrenalina. Valjda je to normalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

 

Kawazoki vec tuče preko 20000km po Juznoj Ameriki i neprimjetih da je nesto stelovao na Anadima na 4000mnv ili bilo dje.

Kawazoki, vozi i uživa a Srđan je tražio nov motor i iz priče si valjda shvatio da hoće malo hard varijantu. Mlađi čovek, želi malo adrenalina. Valjda je to normalno.

U pravu si :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Sve je to lepo i svi su u pravu, ALI: za 3 godine, kada bi Srdjan da krene, ihaa... Možda postanu aktuelni za tako nešto i oni na vodu ;)

Malo sam i sam sebi nepredvidljiv :D planirao sam Alpe tek za tri godine i evo, velika je vjerovatnoca da cu ove :)

 

Al svejedno se nadam tim na vodu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Kawazoki vec tuče preko 20000km po Juznoj Ameriki i neprimjetih da je nesto stelovao na Anadima na 4000mnv ili bilo dje.

druže, ako misliš da češ krenuti sa motorom sa karburatorima sa 600m na 4000m bez štelovanja , teško......kad kreneš sa 500m na 2500m več se debelo oseča gubitak snage i kašljucanje (obično pucanje iz auspuha zbog prebogate smeše....viđeno dosta puta u Dolomitima na starijim motorima sa karburatorima), a tek na 4000m. Na 2500 več čovek teško diše, a kamoli motor. na 4000m ti je skoro polovina normalnog vazdušnog pritiska (cca 600mbara od normalnih cca 1100mbara) i samo još 2/3 gustine vazduha.  Kolegu je Varadero prosto ugasio i nije hteo ni da upali, dok nije preštelovao karburatore. I tako svakih 200-300 metara visinske razlike.Ekspotencialni pad gustine vazduha sa visinom je zajebana stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Nije nesto sa tom Varom ok kad je toliko osetljiva bila. To nije bas normalno. Gusice se motor ali ne bas toliko

Šališ se? nisi pročitao koliko je još vazduha  na toj visini? Na 2500 se javlja visinska bolest (manjak kiseonika), a šta misliš tek na 4000m? 

Inače motor je bio redovno servisiran na ovlaštenom servisu......a pogotovu servisiran i pregledan te naštelovan pred dalek put...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Pricalo se karburator - efi i zato pomenuh Zokija i njegov"stari" motor sa karburatorima. Pitali smo covjeka da li je stelovao karburator na 4000mnv i rekao je da nije nista dirao.

Premda se i sam verem motorom vrlo cesto na preko 2200mnv nisam primjetio neki pad snage.

Iz iskustva pisem da nam se desavalo u planini da stanu neki ktm motori sa ubrizgavanjem goriva zbog loseg kvaliteta i prljavstine.

Previse filozofiranja. Sledece nam je koliki je presjek kablova na pojedinim motorima.

Mislim da je motor 10-20% a ostalo srce i znanje motoriste.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Lorde, pročitao sam ovo. I mislim da na netu može da se nađe mnogo ozbiljnijih diskusija na ovu temu.

Svak ima svoj izbor. Evo neki zanimljiv link. Ima malo vise da se čita. Ne tvrdim da su u pravu ali treba razmotriti.

 

Izbor adv motora

 

http://www.sibirskyextreme.com/2013/08/bike-selection-101/

 

Carb vs efi

 

http://www.sibirskyextreme.com/2013/09/adv-bike-selection-2/

Zanimljivo je, svakako ću pročitati kad stignem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Zoki je u putopisu pominjao da i on i motor jako tesko disu na 4000 metara. Da li je radio nesto na motoru - nije pominjao nigde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Svaki motor to moze da odveze, samo je pitanje afiniteta i budzetske sposobnosti vlasnika :).

 

Braca Marli su na Multistradama vozili Afriku :). Naravno sa Dukatijevom pomoci.

 

Ovaj ciko je godinama organizovao ture po africi i vozio je, pa je nesebicno podijelio svoje znanje i razmisljanje na tu temu:

 

http://adventure-motorcycling.com/

 

A sto je stariji, to sve lakse motore vozi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Ljudi, ovaj ccm gp450 nije uopste naivna roba (a nije mu ni cijena naivna) :D

Motor od 125kg suv, 20l rezervoar, 40-50ks, skup ram i skupo vjesanje...

Motor je Bmw porucen u fabriku Kymco, vjecan.

 

Ima u specifikacije agregata da su mu Titanium Velves, kolika je to prednost, zna li ko?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Naravno da ima pada snage , to niko ne spori ali Zoki nista nije dirao oko karba a mislim da se peo na oko 4800.

 

   Ok...da necitiram svako pitanjce ,..

 Nisam ga pitao da li ima rodjake u patagoniji ...pre ce biti da ih ima u Paragvaju    ;)

 Suzana radi kao sat na 4800m prosto da nepoverujes..ma da kupujem 84 oktana za visinu ...covek mi rece da je bolje  i izgleda da je u pravu.

  

A sto se tice Zokija , ko ga zna , zna da on tesko dise i na 0 mnv. Godine + godine pusackog staza cine svoje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja