Jump to content

Moto Zajednica

RUMUNIJA na nov način

Recommended Posts

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Sapletoh se i ostadoh živ,drugari poskakali kao janičari željni krvi.Dobro je bilo.Više na spavanje niko nije ni pomišljao. Već izvežbani za kratko vreme sklapamo šatore više nikome za te poslove ne treba pomoć.Verovatno bi bilo mnogo zanimljivije prenoćiti u Sebešu nego ispred napuštenog motela.Sebeš je jedno vrlo interesantno i lepo mesto kao i uostalom većina mesta u Rumuniji

 

2ef4x8p.jpg

 

2urxnq9.jpg

 

Ako se po jutru dan poznaje nemamo razloga za zabrintost,mada smo osetili i sve ćudi Karpata i brzinu kojom se vreme menja.Dilemu oko obilaska rudnika soli u Turdi smo još sinoć rešili,idemo.Šteta je to propustiti. Kroz Sebeš smo samo prošli bez zaustavljanja tražeći odvajanje za Turdu.To smo lako našli i jednim pomalo dosadnim i dosta opterećenim putem stigli

 

2jfjdcn.jpg

 

Po nekom lavirintu ulica pronalazimo put i krećemo se prema Salina Turda ili Muzej Rudnika Soli.Rudnik je inače otvoren u XVII veku i u njemu je sve ručno otkopavano bez upotrebe dinamitaPosetioci silaze  na 130m ispod zemlje da bi se divili istoriji vadjenja soli još iz srednjeg veka.Na 45m ispod zemlje je rudnik Rudolf,pretvoren u amfiteatar sa 200 sedišta,terenima za  mini golf,stoni tenis ,bilijar,kuglana i teren za basket.Rotirajući točak koji je nekada služio za izvlačenje soli,sada kao panorama služi za posmatranje iz blizine svih tih slojeva soli sa različitim bojama i odsjajima.Još niže ako se sidje na 120m nalazi se rudnik Tereza sa podzemnim jezerom na kome se mogu iznajmiti čamci za vožnju po njemu.

Parking ispred rudnika je prostran i plaća se ali za uzvret smo sve one stvari koje nosimo po Srbiji sa sobom ostavili na motoru zato što se i čuva.U Rumuniji nema više onih sitnih prevara i lopovluka da li je u pitanju uticaj evropske unije ili su oni nešto kod sebe promenili neznam ali se tamo ne osećam nesigurno.

 

 

2yzk4zb.jpg

 

Po ulazu bi se reklo da je rudnik lepo sredjen i da je u njega dosta uloženo

 

5vzxxs.jpg

 

rkr9du.jpg

Sam ulaz u rudnik odnosno predvorje rudnika je okićeno slikama koje predstavljaju atrakcije rudnika i upućuju na to čega sve dole ima tu je i skica rudnika po kojoj bi trebalo pretraživati rudnik.

 

25am6pz.jpg

 

Kod njih je sve pristojno,moderno i urednog  izgleda

 

2evamar.jpg

 

 

11rqfqb.jpg

 

I krećemo u avanturu obilaska rudnika ovim stapenicama

 

2ai4k0h.jpg

 

 

 

 

Hodnikom nastavljamo dalje

 

 

de8ffr.jpg

 

 

I tim hodnikom kojim smo po prilično  pešačili stižemo  ne neki drugi ulaz ili izlaz kako se posmatra.Tu kao i svaki Srbn koristimo upustvo da vidimo gde smo se zaj...li.

 

3590k0o.jpg

 

 

Neko koristi pauzu da izvrši popis novčanih sredstava trošilo se nije da nije

 

2akelh0.jpg

 

Proučismo malo taj plan obilaska i nazad, mislili smo da će te atrakcije nas da nadju a ne da ih mi tražimo.Ustvari zapričali smo se o nečemu pa smo onako šablonski išli za narodom

 

15554q8.jpg

 

To je amfiteatar tu su tereni koje sam nabrojao ali treba sići dole do njih .Postoji mogućnost liftom savladati tih cca 40m do dole ali je gužva neopisiva odlučujemo se za stepenice koje su drvene prilično uske i takodje opterećene posetiocima

 

15hg65z.jpg

 

2db8gpc.jpg

 

2wgg9i8.jpg

 

b8nzoz.jpg

 

24nnrlg.jpg

 

2meam81.jpg

 

 

]fllyqf.jpg

 

1043peq.jpg

 

2qx5nrc.jpg

 

Dole vidimo jezero sa čamcima a takodje se vidi i nešto što mi zovemo slana soba ljudi sede poneko i sa detetom i udišu taj vazduh sa velikom primesom soli i slanih isparenje

 

28lrmz8.jpg

 

 

2hznvq9.jpg

 

10x7qlz.jpg

 

e6vktf.jpg

 

2ihwak4.jpg

 

23wlm9v.jpg

 

blo3t.jpg

 

Za povratak ipak liftom

 

2dr9hjr.jpg

 

Slana soba, još jedan put ovde se bolje vidi

 

2itit09.jpg

 

Još neka slika sa gornjih nivoa

 

n5fz3o.jpg

 

2hdp89f.jpg

 

11rrs3s.jpg

 

a1pty.jpg

 

2mnizk8.jpg

 

Kao turistička atrakcija ovaj rudnik izgleda lepo ,mislim da onima koji su svojevremeno tu radili ni malo nije bilo poetčno.

 

Bane!!!...slano je ne moraš da probaš,ovde je sve slano čak i one drvene stepenice su slane

 

2j2hu7m.jpg

 

Videli smo otprilike sve što je vredelo videti,možda smo nešto i preskočili ali postoji i drugi put,naneće nas neka vožnja ponovo ovde.Danas nas čeka i Transalpina ne cela sigurno ali makar da predjemo do jezera Oasa. Kroz Sebeš sada zastajemo da napravimo po neku fotografiju.

 

14vnqr9.jpg

 

Jedna lepa crkva ,Rumunija je prepuna verskih objekata koji se uredno održavaju

 

2ljooky.jpg

 

Dalje kroz grad idemo ka Transalpini ,Transalpina se inače proteže putem Sebeš-Novaci mi to odvajanje pronalazimo

 

x2nuye.jpg

 

I krećemo prema Transalpini

 

2dgu6p3.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

Na ovom delu puta, ko se hrani u sopstvenoj režiji - suva hrana, treba na vreme da se obezbedi hlebom i pićem jer u nastavku puta nema ili jako slabo ima izbora. Sira i svežeg povrća za salatu ima skoro ispred svake kuće uz sam put koje domaćini prodaju iz gajbica sa montažnih tezgi i cene su vrlo pristupačne, jeftinije sve nego kod nas i jeftinije nego na vašarima vrhova transalpine i trasfagarašana.

 

Usled malo forsirane vožnje i drastične promene spoljne temperature iz hladnjikavog rudnika soli pa na užareni asfalt ko ima malih srčanih ili problema sa pritiskom kao jedan naš saputnik, ovde se može malo odmoriti i aklimatizovati za nastavak puta. Ima nekoliko picerija i kafića i iskoristiti priliku i za nabavku.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 514 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

Mene mrzelo da čekam pa sam nazad išao stepenicama skroz od jezera,zamalo da dumrem dok nisam stigao do motora. :)

 

Super putopis,čekam nastavak :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

Mene mrzelo da čekam pa sam nazad išao stepenicama skroz od jezera,zamalo da dumrem dok nisam stigao do motora. :)

 

Super putopis,čekam nastavak :Mina:

Mi malo stariji u moto čizmama i komplet opremi smo se smorili i umorili i silazeći drvenim stepenicama do jezera zavrtevši nam se sve u glavi i jedva od stomaka na uzanim stepenicama se mimoilazili sa bakama, dekama a i onim malo mlađim i slađim.

 

Tako kada smo došli do jezera jednoglasno smo odlučili da je povratak moguć jedino liftom makar ga kao što je i bilo čekali u redu čitavu večnost jer da smo išli uz brdo mislim da danas nebi pisali ovaj putopis.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Destinacije su mi poznate ali nacin na koji se vas dvojca dopunjavate je nesto novo na ovim drumskim sirinama. Ako se niste dogovarali a izgleda da niste odlicno vam ide za sada. Samo nastavite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

Destinacije su mi poznate ali nacin na koji se vas dvojca dopunjavate je nesto novo na ovim drumskim sirinama. Ako se niste dogovarali a izgleda da niste odlicno vam ide za sada. Samo nastavite.

U pravu si Bruno 68, nije bilo i nema dogovora. Samo male dopine onoga što autor nije spomenuo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Lokacija: Aranđelovac
  • Motocikl: Africa RD03

Uh što bi i ja voleo da vozim tuda. Stvarno super i putopis i destinacije i slike. Pretpostavljam da su mašine odlično slušale. Hvala Vam i pozdrav iz Aranđelovca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 633 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Odlična ruta i putopis. I ako je Rumunija najčešće opisivana u putopisima otkrili ste nam neke nove čari. Inače planiram na leto odlazak u Rumuniju po prvi put na dva točka i svakako će ovaj rudnik biti jedna od obaveznih destinacija.

Inače da se nadovežem i koliko mi je poznato samo su dva ovakva rudnika postojala u Evropi, pa su oni zaista ogromna atrakcija, mnogima nepoznata. Jedan je u Poljskoj u blizini Krakowa, koji sam imao prilike da posetim i zove se Velička. 

Pratim dalje! Samo napred :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

Odlična ruta i putopis. I ako je Rumunija najčešće opisivana u putopisima otkrili ste nam neke nove čari. Inače planiram na leto odlazak u Rumuniju po prvi put na dva točka i svakako će ovaj rudnik biti jedna od obaveznih destinacija.

Inače da se nadovežem i koliko mi je poznato samo su dva ovakva rudnika postojala u Evropi, pa su oni zaista ogromna atrakcija, mnogima nepoznata. Jedan je u Poljskoj u blizini Krakowa, koji sam imao prilike da posetim i zove se Velička. 

Pratim dalje! Samo napred :takoje:

 

Bravo, odgovor je tačan vezano za rudnike. Ima još zanimljivosti i lepota vezano za rudnik ali morate nešto i sami da otkrijete kao u ostalom i sve vezano za ovu destinaciju.

Čak i kada se vraćate i više puta, svaki put je doživljaj drugačiji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

Uh što bi i ja voleo da vozim tuda. Stvarno super i putopis i destinacije i slike. Pretpostavljam da su mašine odlično slušale. Hvala Vam i pozdrav iz Aranđelovca

Hladimire, ova destinacija je vrlo dostupna, atraktivna i jeftina. Samo odlučiti i krenuti.

Inače slika ima preko 2000 a pošto se znamo možeš i iz prve ruke čuti o detaljima. Tel imaš.

 

Motori su nas služili savršeno. Dve afrike rd 04 su na svakom zajedničkom tankovanju goriva na putu od oko 2000 km trošile potpuno isto u gram benzina (ulje na maksimumu - honda je to) i godine im ne mogu ništa, dok je treća rd 07a trošila malo više.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Standardno dobar i zanimljiv stil pisanja ...  :takoje:  ...

 

Nisam ljubitelj muzeja i obilaska istih ali ovaj rudnik soli svakako treba posetiti. Stavljam ga u moju rutu a ono sto me zanima, cisto informativno, je cena ulaznica, parkinga i koliko je VAMA bilo potrebno vremena za obilazak istog. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

Standardno dobar i zanimljiv stil pisanja ...  :takoje:  ...

 

Nisam ljubitelj muzeja i obilaska istih ali ovaj rudnik soli svakako treba posetiti. Stavljam ga u moju rutu a ono sto me zanima, cisto informativno, je cena ulaznica, parkinga i koliko je VAMA bilo potrebno vremena za obilazak istog.

 

Ako si u prolazu, treba svratiti i videti ovaj rudnik soli. Koliko se sećam ulaznica je vrlo pristupačna za ono što ima da se vidi. Košta oko 6 - 7 e. Parking za motore smo platili đuture za svu četvoricu oko 5e sa mogućnošću cenkanja. Savet je da se motori doteraju skroz do kraja parkinga i kućice sa čuvarima koji non stop šetaju po parkingu i slobodno se mogu ostaviti sve stvari na motoru.

 

Kacige se mogu ostaviti i predati čuvaru i po povratku preuzeti ako nema mesta u koferu. Potrebno vreme za ovu ekskurziju treba planirati sigurno nekoliko časova. Minimum 2 sata ako se samo protrči. Neko realno vreme je oko 4 sata što zavisi od gužve na čekanju lifta dole-gore, upražnjavanja raznih sportskih disciplina- bilijar stoni tenis, ringišpil, vožnja čamcem po jezeru, sedenje u slanim separeima na jezeru itd.

 

Prilikom izlaska iz rudnika na samom parkingu ima puno raznih tezgi prepunih suvenira vezanih za mirišljave soli za kupke i ostale dakonije. Ko je gladan ima pet šest kioska različite brze hrane i pića pa se i to može obaviti a sve to utiče na individualno potrošeno vreme za obilazak celog kompleksa.

 

Savet je izbegavati dane vikenda jer i bez obzira što je rudnik lociran na periferiji gradića u njivama i šumici, neverovatno je koliko je posećen što od strane samih Rumuna, đačkih ekskurzija tako i prepunih autobusa raznih turista iz eu i gužva je uvek prisutna, čak i radnim danima.

Nigde se to ne oseća i ni na jednom mestu kao na čekanju dotičnog lifta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Odlična ruta i putopis. I ako je Rumunija najčešće opisivana u putopisima otkrili ste nam neke nove čari. Inače planiram na leto odlazak u Rumuniju po prvi put na dva točka i svakako će ovaj rudnik biti jedna od obaveznih destinacija.

Inače da se nadovežem i koliko mi je poznato samo su dva ovakva rudnika postojala u Evropi, pa su oni zaista ogromna atrakcija, mnogima nepoznata. Jedan je u Poljskoj u blizini Krakowa, koji sam imao prilike da posetim i zove se Velička. 

Pratim dalje! Samo napred :takoje:

 

            Ima još jedan,možda malo manje atraktivan od ovih koje smo pomenuli ali takodje interesantan. Nalazi se u Austriji, Halleinu kod Salzburga,gde se razgledanje vrši vožnjom u rudarskim kolima.Takodje postoju podzemno jezero sa mogućnošću vožnje po njemu.Atrakcije su takodje i rudarski tobogani u tom rudniku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

 

Standardno dobar i zanimljiv stil pisanja ...  :takoje:  ...

 

Nisam ljubitelj muzeja i obilaska istih ali ovaj rudnik soli svakako treba posetiti. Stavljam ga u moju rutu a ono sto me zanima, cisto informativno, je cena ulaznica, parkinga i koliko je VAMA bilo potrebno vremena za obilazak istog.

Ako si u prolazu, treba svratiti i videti ovaj rudnik soli. Koliko se sećam ulaznica je vrlo pristupačna za ono što ima da se vidi. Košta oko 6 - 7 e. Parking za motore smo platili đuture za svu četvoricu oko 5e sa mogućnošću cenkanja. Savet je da se motori doteraju skroz do kraja parkinga i kućice sa čuvarima koji non stop šetaju po parkingu i slobodno se mogu ostaviti sve stvari na motoru.

 

Kacige se mogu ostaviti i predati čuvaru i po povratku preuzeti ako nema mesta u koferu. Potrebno vreme za ovu ekskurziju treba planirati sigurno nekoliko časova. Minimum 2 sata ako se samo protrči. Neko realno vreme je oko 4 sata što zavisi od gužve na čekanju lifta dole-gore, upražnjavanja raznih sportskih disciplina- bilijar stoni tenis, ringišpil, vožnja čamcem po jezeru, sedenje u slanim separeima na jezeru itd.

 

Prilikom izlaska iz rudnika na samom parkingu ima puno raznih tezgi prepunih suvenira vezanih za mirišljave soli za kupke i ostale dakonije. Ko je gladan ima pet šest kioska različite brze hrane i pića pa se i to može obaviti a sve to utiče na individualno potrošeno vreme za obilazak celog kompleksa.

 

Savet je izbegavati dane vikenda jer i bez obzira što je rudnik lociran na periferiji gradića u njivama i šumici, neverovatno je koliko je posećen što od strane samih Rumuna, đačkih ekskurzija tako i prepunih autobusa raznih turista iz eu i gužva je uvek prisutna, čak i radnim danima.

Nigde se to ne oseća i ni na jednom mestu kao na čekanju dotičnog lifta.

 

 

Dok obilaziš rudnik možeš i patike da osušiš

 

xfoo4x.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 633 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Super. Hvala na informaciji. Za taj treći nisam bio siguran, ali eto prilike da se i on obiđe kad me put nanese.

Nisam neki fanatik za muzeje, ali volim da obiđem sve što je vezano za narod i što prikazuje kako se nekada živelo, radilo, ratovalo... Dvorovi mi nisu toliko interesantni jer su svi uglavnom slični i predstavljaju bahanalisanja kraljevskih porodica na račun sirotinje. U prevodu ko ih j..e.

Očekujem nastavak putopisa :moto2: .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

Sveta 5 :

Dok obilaziš rudnik možeš i patike da osušiš

 

Ovo su patike kurtoš majstora koji peče čuveni mađarski kolač ali se nije nadao da će se naći u kadru sa patikom tako da je odustao od naticanja iste na kalup na kome i peče kolač. Zato smo i odustali od degustacije istog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

Super. Hvala na informaciji. Za taj treći nisam bio siguran, ali eto prilike da se i on obiđe kad me put nanese.

Nisam neki fanatik za muzeje, ali volim da obiđem sve što je vezano za narod i što prikazuje kako se nekada živelo, radilo, ratovalo... Dvorovi mi nisu toliko interesantni jer su svi uglavnom slični i predstavljaju bahanalisanja kraljevskih porodica na račun sirotinje. U prevodu ko ih j..e.

Očekujem nastavak putopisa :moto2: .

Ok, to je tvoj rezon i izbor. Ipak na ovoj destinaciji bi preporučio ako se ima vremena da se obiđe dvorac Peleš u Sinaji i utvrđenje Rasnov koji je blizu Pojane Brašov.

Detaljnije su opisani i objašnjeni njihovi istorijati i dočarane lepote sa slikama u prethodnim postovima ove teme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Da,kurtoš kolač i madjarski jezik dominiraju na tezgama oko ulaza u Turda salina.Kurtoš kolač kažu da je najsladji dok je vruć i najmirisniji dok se čeka u redu za njega.Specijalitet Erdelja i Madjara iz Transilvanije u prevodu "dimnjak kolač"Mešanje stanovištva ga je ustoličilo i kod nas na severu Srbije.

 

9hl35l.jpg

 

    Nije mi se nešto  dopao pa ga nisam ni probao što ne znači da nije dobar.

 

Danas nam je plan da zagazimo na Transalpinu,kasno da je provozamo celu,ali i ne žurimo.Hoćemo da joj posvetimo vreme,ona to zaslužuje jer ipak vožnja po njoj i Transfagarašanu za nas bajkere je centralni dogadjaj.Glavno jelo.Sa Transfagarašanom zbog kiše i lošeg vremena nismo baš imali sreće ,mada nam je utisak delimično pokvaren ,ume tamo i mnogo gore da bude da  se baš ništa ne vidi.U takvim slučajevima se motori okreću nazad pa puno sreće drugi put.

       Pre samog odvajanja za Transalpinu u Sebešu pored puta u dvorištu neke kuće uzimamo potrebne  namirnice povrće i sira za šopsku ostalo imamo.Početak puta 67C i prvi kilometri bez nekih posebnosti,uobičajen ni dobar ni loš.Vijugavim putem koji prati tok reke Sebeš posle dvadesetak i nešto kilometara nailazimo na mesto Šugag.Smešteno i sa svih strana ogradjeno obroncima udaljenih planinskih vrhova moglo bi da bude zgodno mesto za prenoćište.Na samom ulazu u selo sa desne strane kompleks bungalova .U centru nekoliko privatnih pansiona .U jednom od njih sam neku godinu ranije noćio.http://www.valea-frumoasei.ro/ ili "Lepa dolina" reklo bi se na srpskom.Smeštaj je odličan i cena nije visoka.Poseduju i sopstveni restoran sa dobrom hranom.Ukoliko neko ima potrebu u tom kraju da predahne preporučujem.Za nas je još rano za smeštaj vozimo dalje prema jezeru Oasa imamo druge planove.

 

Šugag

 

2nt93bc.jpg

 

 

2s68rrr.jpg

 

     Posle isto toliko kilometra stižemo na veliko jezero Oasa,akumulacija na reci Sebeš u Sueranu planinama, kristalno čisto i veliko.Rumunija ima preko tri hiljade jezera .Jezera su prirodna i veštačka,slatkovodna i slana.Prostiru se na planinama i u ravnicama a veliki broj ih je i na delti Dunava jedno je  čak i vulkanskog porekla.Velika po broju a mala po površini su lednička jezera rasprostrta duž Karpata  sve do Dunava.Najpoznatije je Balea lac na transfagarašanu.

 

Jezero Oaza

 

4t4yew.jpg

 

2lo25co.jpg

 

2lo25co.jpg

 

Kupismo i suvenir mečku za prijatelje iz kluba  Easu rider (neverne Tome)

 

rumfti.jpg

 

   Posle malo zadržavanja putem koji ide desnom stranom jezera krenuli smo preme manastiru Oaza koji se nalazi na oko pet kilometra od brane.Namera nam je bila da u manastiru probamo da prenoćimo.

 

Manastir Oaza iz vazduha( slika je sa interneta)

 

2lcsk5g.jpg

 

Manastir Oaza je oaza tišine ,okružen šumma ,dolinama i jezerom.Najbliže selo je na udaljenosti preko 40km.Kompleksom dominira drvena crkva kakvih u Rumuniji ima dosta.

 

Odmah pored stare drvene crkve privodi se kraju gradnja  novog objekta,nove crkve.

 

2062czm.jpg

 

 

rcmx5u.jpg

 

ighwf7.jpg

 

 

vh5b2o.jpg

 

 

 

Okolo su konaci rekao bih

 

11h5jeq.jpg

 

Ulaz u manastirski kompleks

 

qyu0bm.jpg

 

   U manastiru smo tražili nekoga koga bi smo pitali da nam odobri da prenoćimo u konacima.Jedan od radnika na izgradnji nove crkve reče da sačekamo starešinu da dodje njega da pitamo.Čekali starešinu i obilazili manastir.Naidjosmo na neko mlado svešteno lice ja te sveštene nazive neznam i pitasmo njega.Dečko govori, za razliku od mene ,perfektan engleski pa sam tražio pomoć prijatelja za prevod.Otkačio nas direktno ,spavanje u konacima ne,kampovanje u krugu manastira takodje ne.Ako hoćemo na misu ima oko 3h ujutru.Kampovali ustvari i nebi jer je hladno.U medjuvremenu se pojavio i Bane koji je putem pored manastira produžio da po vidjenom putokazu potraži neki motel koji bi trebao da postoji ali ništa nije našao.Nešto mnogo nisam ni žalio što smo odbijeni za prenoćište suviše mi je to delovalo ozbiljno i zvanično da bi se mi  razvlačili sa našim motorima i stvarima .Kao vodja puta počeo sam da brinem oko smeštaja jer ako spavamo u šatorima smrznućemo se a neki veliki izbor nemamo.Krenusmo nazad prema brani jezera pa na dalje Transalpinom.

 

Povratak na branu

 

21oodxw.jpg

 

24mghsl.jpg

 

   Nastavljamo dalje Transalpinom u potrazi za smeštajem

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

 

 

Ako si u prolazu, treba svratiti i videti ovaj rudnik soli.

Necu biti u prolazu vec tamo idem sa namerom ... kao sto sam vec rekao, ovaj vas putopis prepisujem i odvozacu ga istom rutom kojom ste i vi pa zato i pitam za neke sitne detalje. Vi ste na putu proveli 5 dana a ja na raspolaganju imam 7 dana ... ali otom potom, na kraju Svetinog putopisa cu pitati ono sto me interesuje i za savete ... 

 

 ... TF sam odvozao 2 puta ali bih sada malo i da prosirim vidike ... cekam nastavak ... :na_glavi:  ... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

 

U manastiru Oasa nismo spavali i sveštenik nas je odbio za konak jer su tog ili sledećeg dana očekivali ugovorenu posetu preko 200 dece koja su dolazila na neku vrstu kolonije tako da nije bilo mesta. Inače manastir iako je udaljen oko 6 km od brane i asfaltnog puta,

Do njega vodi vrlo loš makadamski put ispresecan raznim rupama i obiljem debelog sloja prašine je vrlo posećen od strane domaćeg Rumunskog stanovništva i putnika namernika kao mi.

 

Za naše motore nije bilo problema na toj lošoj deonici puta mada smo držali veće odstojanje između nas zbog prašine.

Spavanje u šatoru pored jezera i pored crkve ne preporučujem čak ni u letnjem periodu jer su noći izuzetno hladne i na zemlji-travi je ogromna rosa i vlaga. Pecaroše nismo videli iako je jezero bogato raznim ribljim vrstama.

 

Što se tiče kurtoš kolača ja sam ga probao više puta na raznim mestima i sa raznim prilozima u koje se uvalja tako da ga preporučujem za probu samo ako ga peku na licu mesta i ako vam higijenski uslovi prodajnog mesta i prodavca ulivaju poverenje tako da sačekate neki minut dok se brzo ne ispeče.

 

Nadam se da ste primetili više puta u ovom putopisu kako je naš vođa puta, autor i moj kum Sveta uvek bio u prvom planu određenih fotografija i zadužen za šarmiranje lepših (manje više) dama što svojom voljom i izborom ili smo mu to mi oberučke prepuštali.

Tako je i bilo ovog puta kada smo kupovali suvenir našim prijateljima iz easu riders kluba na asocijaciju i sećanje na sretnutu mečku na putu ispred nas. Pa ko veruje veruje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Kažu da je manastir Oasa,manastir mladih,manastir izmedju neba i zemlje i manastir u kome i ateisti sretnu boga.U letnjem periodu poseti ga i u njemu širi znanje o pravoslavlju i oseti sreću autentičnog duhovnog života hiljade mladih ,djaka i studenata.  Interesantna je priča jedne mlade studentkinje koja je u pismu majci izmedju ostalog napisala da je spremala kajganu od 1500 jaja.Manastir je inače prvo bio ženski,ali nepristupačnost naročito u zimskom periodu i još neki problemi učinili su da su monahinje napustile manastir da bi ga zatim naselili muškarci ,monasi . Rumuni imaju veoma ozbiljan pristup veri.Podatak je na primer da cela Srbija ima oko 1000 monaha a u Rumuniji u samo dva manastira ih ima isto toliko i to u najsiromašnijem delu zemlje u Moldavi.Kakav li je osećaj prisustvovati  molitvi hiljadu ljudi Enigma pitanje za Rumune je koliko  imaju  verskih objekata .  . Kod njih je  čast  decu slati u monahe a kod nas se to nerado čini.Žene koje imaju nameru da postanu popadije ili monahinje moraju da steknu formalno teološko obrazovanje.Nisam neki verski fanatik pa vam ovo pišem u putopisu o motorima ali taj odnos prema veri koji Rumuni gaje je nešto sa čime se prvi put susrećem i na mene ostavlja utisak .                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Sloba me je u svom postu podsetio da nas nisu primil zbog dolaska tih 200 mladih pa sam zbog toga dodao ovaj tekst o manastiru Oasa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

 

Memorija kume memorija. Pamti se svaki detalj a i više. Nešto čak i nije za forum. Intima,intima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

I treba da se pamti ... 

Ok, ja postujem intimu ... ali obzirom da ovde ima jos nas koji volimo sve sto vole mladi, bio bi red da nas informisete i kako se krecu cene ...  ;)  ... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja