Jump to content

Moto Zajednica

RUMUNIJA na nov način

Recommended Posts

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

  Juli 2015g. Rumunija,moja večita ljubav, zemlja dobrih ljudi i prelepe prirode koja svojim  lepotama  uvek nanovo prijatno iznenadi.Relativno blizu  mog mesta boravka posle svake posete obaveže me da je ponovo obidjem jel sam nešto propustio da vidim.Za razliku od prethodnih putovanja ovog puta ne idem sam.U društvu nas je četvorica što putovanje u svakom slučaju čini opštenijim i interesantnijim. Tri Honde Afrike i jedan TDM motor su mašine koje treba da prevale interesantno zamišljen put u trajanju od pet dana i negde oko 1500 km a za mog kuma Slobu iz Beograda još dodatnih cca 500km više. Plan puta je sledeći, polazak je iz Bora ujutru sa namerom da se stigne do Sinaje što je i najduža dnevna kilometraža 433km. a ide se preko Bugarske na Vidin zatim novi most preko Dunava, Kalafat slede Krajova,Pitešti,Targovište i Sinaja kao krajnja destinacija za taj dan i noćenje.

 

Ekipa:Koča,Bane,Sloba i Sveta ispred kluba Easy Riders u Boru

 

dpd55u.jpg

 

Zajednička slika za uspomenu sa drugarima koji nas ispraćaju i krećemo za danas 430 km.Tu su pored nas koji putujemo  Manča Easy Riders Bor u crnoj majci ,Siniša Siki Easy Niš sakrio se iza mene i naš drugar Planić iz Bora stara šoferčina.

 

16h4tuu.jpg

 

Iz Sinaje dalje plan je Brašov zatim preko najčuvenijeg zimskog turističkog centra  Poiana Brašov preko Rišneva i Brana za Curtea de arges gde bi se ponovo prenoćilo.

       Prelaz bugarske granice je bio bez većeg zadržavanja Bugarski carinici vole da im se kaže da idemo na njihovo Crno more pa su ekstra efikasni.

 

Bugarsko-Srpska granica

 

14w68lj.jpg

 

  Sledeće stajanje odmah iza granice na nekoj napuštenoj pumpi  ne znam ni ja sada zbog čega mislim da je neko želeo da prekontroliše prtljag

 

yyvpf.jpg

 

oho4ys.jpg

 

Beli luk,spas od gospodina drakule ?

 

Put do Vidina,  prošli smo bez stajanja sve do mosta na Dunavu gde je  carinska kontrola za ulazak u Rumuniju

 

2a4o6qa.jpg

 

  Tek prelaskom ove granice i mosta preko Dunava za čiji prelaz motorima se ne naplaćuje računamo da počinje putovanje jer ovo do sada zbog blizine je bilo kao "vožnja oko kuće" a Vidin i okolina nama dobro poznati.

Evo da započnem putopis pa nastavak sutra.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

Bravo kume za novi tebi stari putopis. Ipak si ti vredniji i brži od nas ostalih učesnika koji se teško odnosno nikako ne odlučismo da započnemo ovaj putopis. Zato ću ja povremeno dopuniti nešto ako propustiš.

Za sada je sve tako kako si počeo.

Vesela ekskurzija je trajala od 06.07. do 11.07.2015.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

     Prvu pauzu pravimo u Krajovi jednom od većih rumunskih gradova smeštenom na reci Žiu na pola puta izmedju Dunava i Karpata.Krajova je  inače važan privredni i kulturni centar i univerzitetski grad.Dosta omladine uglavnom vlaškog porekla iz Srbije za mesto svog studiranja izabralo je Krajovu.

Pauza nije namenjena razgledanju grada i okoline zbog puta koji nas očekuje već je tu na zgodnom mestu poslovnica Rajfajzen banke gde uvek na ovom putu razmenjujem novac jer je već i vreme za dolivanje goriva.

 

 

2hx4zyd.jpg

 

 

2mxfiag.jpg

 

U narednih nekoliko kilometra dolivanje goriva mala pauza i pravac Sinaja

 

hwfqkm.jpg

 

2j4olrs.jpg

 

Vožnja se  odvija rutinski meni do Piteštija poznatim putem zatim Targovište i iza toga prema Sinai.

I Pitešti i  Targovište u bliskom zaledju imaju Karpate a put od Targovišta do Sinaje odvija po lepim predelima pošumljenih Karpata.Po izlasku iz jedne od bezbroj za vožnju lepih krivina u susret nam onako dosta brzo na ler nizbrdo nailazi biciklista, prolazi pored nas da bi kao da je čekala da on prodje s desne strane na put istrčala mečka.Ne mnogo velika zbunjena mojom preglasnom sirenom trčala je putem isprad nas jedno 50m da bi zatim skrenula u šumu i spasla se neprijatnog doživljaja.Bilo je tu kasnije po povratku neverice o tom togadjaja od naših drugara i pitanja u smislu posle koliko piva je vidjena ili koliko piva treba da popiješ da bi video mečku u Rumuniji.

    Zbog čega u Sinaju kada do Transfagarašana i Transalpine kao uvek centralnog odredišta postoji dosta kraći i jednostavniji put.

Sinaju ,Brašov i Pojanu Brašov  posmatram kao celinu koja na maloj medjusobnoj udaljenosti ima skoncentrisanu ponudu neverovatno interesantnih stvari koje treba videti nabrojaću samo najvažnije.Sinaja -jedno od najlepših utvrdjenja u Evropi Peleš se zove,kazino iz 1912 god. kao i dve železničke stanice na bliskom rastojanju za kraljeve i običan narod .Brašov stari grad  Sasi su ga napravili jedan od sedam gradova Nemačkih ruku delo Kronštadt - Krunski grad sa "Crnom crkvom",  najužom ulicom u Evropi i obiljem za nas znanih i neznanih interesantnih destinacija.Pojana brašov formirana još u pred prošlom veku kao izletište Brašova preraslo u veliki zimski turistički centar.

   Dolazak u Sinaju, potraga za prenoćištem ili skupo ili nema mesta ja potajno priželjkujem ali ne saopštavam neko mesto za kampovanje uživam da u gradu razvučem šator.Vrzmamo se po gradu već sa pitanjem u glavi šta da radimo.Odnekud se pojavljuje dečko u slepoj ulici smo ili neko dvorište neznam sa spasonosnom pitanjem ...da prenoćište u  glas odgovorismo svako na nekom jeziku koji mu je prvi pao na pamet. Gleda on kako na neki motor da se popne da bi nas odveo, oko cene smo se dogovorili i prihvatili,ali penjanje na pretovarene motore je neizvodljivo. Na kraju je on ispred nas išao  polu trčećim korakom bogami poprilično da bi stigli do destinacije koju nam je obezbedio kao prenoćište. 

Dvorište  kuća na sprat mislim da je bila, ništa posebno privatan pansion ali naspram cene i smeštaj.Vidimo da se nešto komplikuje ali vidim i pored tog dvorišta i sledeće kuće popriličan prazan plac nekolio velikih borova na njemu i mesta koliko hoćeš.Sobe zausete praznih nema on priča nešto otprilike da će da nadje nešto drugo a ja gledam samo da ode da izvidim taj plac u komšiluku. Po njegovom odlasku vidim da je mesto za kamp za jednu noć idealno sve nam blizu razapinjemo šatore i u marketu uzimamo hranu i piće za večeru.Uglavnom smo hranu iz Srbije  poneli, neku konzervu, supe u kesici neko i gotova jela tako da se nabavka svodila na salatu da budem precizan šopsku koju smo pravili u jednom plastičnom lavoru kupljenom za tu svrhu.Posle nekog vremena pojavio se naš "vodič"  priča da je našao  sobe al na različitim mestima koliko sam uspeo da razumem  a ne znam ni koliko je on razumeo da smo umorni i nismo mogli da ga čekamo.Ponudio sam mu rakiju da popije ali je on kategorički odbio jer ne pije ali je ujedno hteo celu flašu da uzme praveći se da mu je dajemo. I otišao je konačno.Ubrzo zatim  teatralno nastupa u dvoršte jedna ljudina od 50kg rekao bih sa namerom da nas najuri odatle ,verovatno ga onaj prethodni nagovorio.Taj je već prihvatio da popijemo po jednu objasnili smo mu da sutra rano idemo dalje čak nam je pokazao gde da uzmemo neku improvizonanu kapiju i zatvorimo ulaz u dvoršte.

 

im1m6q.jpg

 

2i117gl.jpg

 

Po danu je to ovako izgledalo

 

2d2cmb.jpg

 

fci29z.jpg

 

 

nfoa37.jpg

 

 

Sledi razgledanje grada i zamka Peleš

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Bravo kume za novi tebi stari putopis. Ipak si ti vredniji i brži od nas ostalih učesnika koji se teško odnosno nikako ne odlučismo da započnemo ovaj putopis. Zato ću ja povremeno dopuniti nešto ako propustiš.

Za sada je sve tako kako si počeo.

Vesela ekskurzija je trajala od 06.07. do 11.07.2015.

Dosada kume šta da se radi

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Prijavljujem se za čitanje. Ubacite datum početka, nisam zapazio. Pozz.

Da moja greška juli 2015

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Razgledanje grada Sinaja i dvorca Pelaš.

 Sinaj "Perla Karpata" nalazi se na oko 800m. nadmorske visine i važi za najpoznatij zimski turistički centar i mondensko mesto. Treba je obići zimi ali je to nespojivo sa  našim hobijem pa se prepuštamo letnjem užitku. Grad je skroz okružen Karpatima čiji se vrhovi protežu na preko 2000m nv a skijaški tereni spojeni  gondolom sa 25 mesta kreću od 1400-2100 metara.Arhitektura grada kao i cele Rumunije obiluje raznim graditeljskim stilovima.Gradom dominira stara gradnja u besprekornom stanju,uspeli su da izbegnu komercijalni kič a ceo grad ustvari ostavlja utisak sredjenosti i čistoće.Naše razgledanje se ustvari sastoji u laganom prolasku glavnom ulucom prema zamku Peleš.Nismo u mogućnosti za temeljnija razgledanja jer je na ovom putu postavljen ambiciozan plan obilaska gradova a većini je zbog posla vreme ograničeno.

 

Evo malo slika da potkrepimo priču

 

316x01t.jpg

 

Imamo sa sobom arhitektu "Arhi Bane" čijem oku nisu promakli lepi detalji grada pa njegove slike sada i postavljam

 

6iz3hw.jpg

 

 

 

 

2zqh3c1.jpg

 

vdl4dc.jpg

 

Tih slika grada ima dosta i mislim da se i sa ovih nekoliko dočarava izgled grada.Interesantno mi je da su krovovi uglavnom limeni zbog ekonomičnosti možda zbog jednostavnosti izrade onih šiljati ili je u pitanju neki drugi tazlog.

Stigli smo do pdnožja odakle se pešačkim širokim putem ide do utvrdjenja.Tu se nalazi hotel restoran neke prodavnice suvenira iveliki čuvani parking tako da smo opušteno ostavili na motorima baš sve.

 

I da to je on njegovo veličanstvo PELEŠ

 

2ptx6kg.jpg

 

Sta od slika postaviti četri aparata  bezbroj slika svaka za sebe je lepa

 

Ne postoji ni jedan deo površine slobodan a da nema neki ukras na sebi kitnjasto do besvesti kao odlika perioda u kome je ovo prelepo delo stvarano

 

2it24d2.jpg

 

313kq34.jpg

 

2nuq5i9.jpg

 

slpst5.jpg

 

2ij0r4k.jpg

 

Varovatno skijaška gondola ali nisam siguran

 

nccgmp.jpg

 

Poseta Sinaji je  završena za ovo kratko vreme videli smo puno interesantnih stvari dosta toga je ovekovečeno ali nažalost nismo u mogućnosti sve da prenesemo u ovom putopisu ali je dovoljno da vam zagolicamo maštu i predstavimo vam možda vašu buduću vožnju.Što da ne.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

Razgledanje grada Sinaja i dvorca Pelaš.

 Sinaj "Perla Karpata" nalazi se na oko 800m. nadmorske visine i važi za najpoznatij zimski turistički centar i mondensko mesto. Treba je obići zimi ali je to nespojivo sa  našim hobijem pa se prepuštamo letnjem užitku. Grad je skroz okružen Karpatima čiji se vrhovi protežu na preko 2000m nv a skijaški tereni spojeni  gondolom sa 25 mesta kreću od 1400-2100 metara.Arhitektura grada kao i cele Rumunije obiluje raznim graditeljskim stilovima.Gradom dominira stara gradnja u besprekornom stanju,ceo grad ustvari ostavlja utisak sredjenosti i čistoće.Naše razgledanje se ustvari sastoji u laganom prolasku glavnom ulucom prema zamku Peleš.Nismo u mogućnosti za temeljnija razgledanja jer je na ovom putu postavljen ambiciozan plan obilaska gradova a većini je zbog posla vreme ograničeno.

 

Evo malo slika da potkrepimo priču

 

316x01t.jpg

 

Imamo sa sobom arhitektu "Arhi Bane" čijem oku nisu promakli lepi detalji grada pa njegove slike sada i postavljam

 

6iz3hw.jpg

 

 

 

 

2zqh3c1.jpg

 

vdl4dc.jpg

 

Tih slika grada ima dosta i mislim da se i sa ovih nekoliko dočarava izgled grada.Interesantno mi je da su krovovi uglavnom limeni zbog ekonomičnosti možda zbog jednostavnosti izrade onih šiljati ili je u pitanju neki drugi tazlog.

Stigli smo do pdnožja odakle se pešačkim širokim putem ide do utvrdjenja.Tu se nalazi hotel restoran neke prodavnice suvenira iveliki čuvani parking tako da smo opušteno ostavili na motorima baš sve.

 

I da to je on njegovo veličanstvo PELEŠ

 

2ptx6kg.jpg

 

Sta od slika postaviti četri aparata  bezbroj slika svaka za sebe je lepa

 

Ne postoji ni jedan deo površine slobodan a da nema neki ukras na sebi kitnjasto do besvesti kao odlika perioda u kome je ovo prelepo delo stvarano

 

2it24d2.jpg

 

313kq34.jpg

 

2nuq5i9.jpg

 

slpst5.jpg

 

2ij0r4k.jpg

 

Varovatno skijaška gondola ali nisam siguran

 

nccgmp.jpg

 

Poseta Sinaji je  završena za ovo kratko vreme videli smo puno interesantnih stvari dosta toga je ovekovečeno ali nažalost nismo u mogućnosti sve da prenesemo u ovom putopisu ali je dovoljno da vam zagolicamo maštu i predstavimo vam možda vašu buduću vožnju.Što da ne.

Sve si kume lepo opisao i slike postavio ali ja kako sam i obećao moram malo da dodam neke činjenice i podatke pošto sam i sam bio jedan od članova ove naše male družine u nadi da neću pokvariti i ugroziti tvoj putopis.

 

Pre polaska na put i ako sam čitao bezbroj putopisa imao sam dozu negativnih predrasuda o Rumuniji i Rumunima, verovatno kao i mnogi drugi moje generacije ili stariji. Kasnije se sve to pokazalo neosnovano i nosim prelepe uspomene sa ovog puta i nadam se da ću ove godine sve ponoviti.

 

Što se tiče grada, Sinaja je jedan mali prelepo uređeni gradić sa prelepom arhitekturom i uređenim i obnovljenim kućama sa lepim i negovanim dvorištima. Okružen je kako periferno tako i u samom gradu kako gustom bukovom tako i borovom šumom.

Bogat je sa prelepim parkovima koji su oivičeni sa raznim pešačkim uređenim zonama prepunim cveća i uređene engleski šišane trave.

Glavne ulice su izuzetno uređene i umesto klasičnih raskrsnica postavljeni su kružni tokovi i u središtu samih prelepe fontane ili skulpture obogaćene cvećem.

Uz mnošto potoka i šum reke koja protiče u neposrednoj blizini čuju se cvrkuti raznih ptica koji uz miris šume bude naj prijatnija osećanja.

Inače glavna ulica uz gore sve nabrojano ima mnoštvo hotela,restorana,kafića,kockarnica,objekata brze hrane,klupa za sedenje,trafika,pa se možda u trenutku zapitate da li ste u Rumuniji ili možda u Firenci.

Ne nisam pogrešio. Firenci. Fontane,skulpture,parkovi,cveće,zelenilo...

I sve je tako čisto i pedantno da smo uveče u kasne sate videli i radnike hortikulture koji sve to održavaju,zalivaju cveće kamionima cisternama i peru i onako čiste i sređene ulice i parkove.

Ceo grad odiše mirom tišinom i nespokojstvom. Nigde gužve i frke na koju smo mi iz velikih gradova navikli. Bar je tako bilo početkom jula.

 

E sad što se tiče dvorca Peleš koji se nalazi na izlazu iz grada u pravcu prema Brašovu, smešten je na velikoj površini na uzvišenju i okruženju šume, važi za jedan od naj lepših dvoraca evrope i dan danas. Izuzetno je sačuvan,obnovljen i održavan prebogat terasama, vrtovima,fontanama,slikama ...

Inače je u svoje vreme bio letnja rezidencija prvog Rumunskog kralja.

 

Što je nama Srbima važno, poznat je i po tome što je svoje rano detinjstvo u njemu provela i kasnije postala naša kraljica Marija Karađorđević koja je inače bila u rodbinskoj vezi sa prvim Rumunskim kraljem.

 

U samom kompleksu postoje dva restorana i jedan luksuzniji ali manji hotel pa ko voli.

Nezaobilazan je i mali šoping centar sa raznim suvenirima u etno stilu i u etno kućicama u šumi pored potoka i mostića u blizini čuvanog i kamerama obezbeđenog parkinga za naše ljubimce.

 

 

.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

HAHAHA trci medved ispred njih i uplasi se od sirene,smejao sam se tri minuta :jee1: ,rekao bi covek stariji ljudi ozbiljni,ali izgleda da je tu ipak bilo malo vise rakije :cirka1:  u pravu su oni vasi ortaci,ej medved u Rumuniji pa svi znamo da medvedi zive u Bosni :P .

Ajde nastavak :takoje: .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Iz Sinaje idemo dalje sa Brašov, grad čiju su osnovu još stari Sasi postavili nekada znan kao Kronštadt što direktno ukazuje na njegove korene.U gradu postoji i moto klub sa tim imenom  čijem sam skupu neku godinu unazad prisustvovao.Šta mogu reći o Brašovu srednjovekovni grad smešten u srcu Transilvanije okružen Karpatima.Sa svojim znamenitostima i okolnim prirodnim lepotama zatim zimskim turističkim centrima spada u red najposećenijih u turističkom smislu gradova Rumunije.Barokne fasade , očuvane kamene zidine i istorijski centar,stari grad  privlače većinu turista.Upravo  stari grad je i predmet našeg interesovanja jer je na malom prostoru  skoncentrisan jedan vrlo interesantan period istorije Brašova.Čini ga veliki trg Pijata Statului u svoje vreme  glavna tržnica sa nemačkim nazivom Marktplatz. Plac je okružen kućama nekadšnjih bogatih nemačkih trgovaca,što se vidi po visokim potkrovljima koja su bila namenjena za smeštaj robe.Centralno mesto na skveru zauzima  Istorijski muzej u čijoj blizini se nalazi lepa fontana.Zgrada Istorijskog muzeja izgradjena je 1420 kao zgrada parlameta. Na gradjevini dominira toranj nazvan "Trubačev toranj" sa koga je oglašavan dolazak neprijatelja i koji je je stariji od same gradjevine,naknadno na tom mestu dozidane.Ništa neobično za srednji vek je i podatak da su na trgu na stubu srama javno ponižavani i kažnjavani prekršioci nekih tadašnjih pravila ponašanja a  mnoge devojke i žene proglašene za veštice takodje su tu okončale svoje živote. 

 

l8v45.jpg

 

 Istorijski muzej bez mene

 

29470ub.jpg

 

Nekoliko slika ovog lepog trga

 

33lcrxi.jpg

 

2mq6v5d.jpg

 

73cxes.jpg

 

Pogled sa trga ka obližnjem planinskom vrhu i istaknutom natpisu grada

 

2mcc19d.jpg

 

Cerbul carpatin restaurant, ili Karpatski jelen restoran,  ekskluzivan i dosta skup restoran u kući  iz XVI veka koju je sagradio gradonačelnik Brašova i bogati trgovac Lukas Hirscher da bi nakon njegove smrti njegova udovica kuću poklonila gradu kao mesto za okupljanje bogatih saksonskih trgovaca.

 

 

nvw6ls.jpg

 

Nekoliko slika  unutrešnjosti restorana skinutih sa jnterneta.

 

bevv5g.jpg

 

34eoyzt.jpg

 

2rwuc5l.jpg

 

Na sledećoj slici nazire se sledeća  destinacija "Crna crkva " rumuski "Biserica neagra"

 

2wrf9nb.jpg

 

U Saksonskom okruženju našla je mesto Rumunska Pravoslavna Katedrala (Catedrala Ortodoxa Romaneasca)

 

351ags7.jpg

 

Biserica negra ,Crna crkva prvobitno katolička,najveća je protestantska crkva u regionu  sagradjena u XV veku sredstvima lokalne nemačke zajednice.U napadu Habzburgovaca na Turke radi oslobadjanja Brašova došlo je do požara dim je ostavio

tragove na njoj i otud i naziv "Crna" 

 

330wzue.jpg

 

2lxbm0h.jpg

 

Osim nas bilo je tu još dosta motorista uglavnom iz EU mislim Nemačke

 

bi1ieu.jpg

 

2d7fnyo.jpg

 

 

 

Ulaz u crkvu

 

13za805.jpg

 

Iz nekog drugog ugla

 

2q0tzrc.jpg

 

Statua Johannesa  Honterusa (1498-1549) otkrivena 21 08.1898g,značajna ličnost perioda u kome je živeo. Saksonski verski reformator osnivač škola i jedne od prvih štamparija u Transilvaniji.Specijalnost im je bila kartografija

 

ip5gsl.jpg

 

rtqeci.jpg

 

Odmah u blizini Crne crkve je i....u sledećem tekstu

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Umori me ovo formatiranje i prebacuvanje slika sporo ide čitava večnost ,tekst pišem direktno na sajt pa se plašim da greškom ne obrišem nebi ga ni pisao posle više ponovo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Najuža ulica u Evropi Strada Sforil,u blizini je Crne crkve ali smo ipak potražili pomoć nekog meštanina da nam objasni kako do nje.Ispostavilo se da je meštanin turistički vodič koji nas je vrlo ljubazno i odveo do nje.

 

idwrah.jpg

 

Strada sfori

 

1zvww3p.jpg

 

2uyllar.jpg

 

    Mnoge legende se vezuju za ovu kako kažu "Najužu" uliciu u Evropi,neki podaci kažu da je treća najuža u evropi i da navodno postoje dve za neki santimetar uže od njenih 1,3m. u Engleskoj i Nemačkoj.Bez obzira na to ona u svojoj dugoj istoriji imala je vrlo interesantnu ulogu.Po jednoj teoriji ističe se njena uloga kao vatrogasnog koridora,po drugoj imala je važnu ulogu u taktičkoj odbrani grada.Legenda takodje kaže da ako dvoje mladih držeći se za ruke uspeju da prodju kroz ovu 83 metra dugu ulicu i ne dodirnu zid ostaće zauvek zajedno.Isto to važi i za poluljane brakove.Da ovi drugi to rade noću kad nikog nema ili su u Rumuniji brakovi harmonični ne znam ali gužve nije bilo.Svojevremeno je služila i za dvoboje.Preporuka je ko u to veruje i da se zidovi ne dodiruju jer su natopljeni krvlju bezbroj mladih ljudi koji su tu ostavili svoje živote u dvobojima ili odbrani grada svejedno.Zidovi ulice povremeno služe i kao slikarski pano gde umetnici iz cele rumunije crtaju,posle toga se zidovi ponovo okreče i vraćaju u prvobitno stanje.

 

Nije pomoglo ubedjivanje da prodje s Kočom kroz ulicu držeći se za ruke

 

24qitrb.jpg

 

Samo foto, utešna nagrada

 

ejafee.jpg

 

Sloba premerava dimenzije

 

2ujr2wm.jpg

 

2e14ms6.jpg

 

U blizini ove ulice otkrili smo Sinagogu,Bejt Izrael ,Dom izraela u kojoj se i dalje vrše verski obredi.Sagradjena je 1901god.Nismo ulazili unutra jer smo shvatili da nije turistički objekat,jedan foto i pali dalje,čeka nas još dosta toga za danas.Poiana Brašov zatim Rašnov sa svojim utvrdjenjem ,Bran sa dvorcem poznatim kao Drakulin Kurte de Ardješ i prenoćište.

 

Sinagoga-Bejth Israel

 

fbxob8.jpg

 

 Do Pojane brašov se relativno brzo stiže vozimo uz brdo i penjemo se na veću nadmorsku visinu trebalo bi da skrenemo desno ali produžavamo pravo da obidjemo makar centar Poiane i vidimo kako izgleda

 

2dbji83.jpg

 

24e2hcj.jpg

 

Pažnju privlač velika i lepa drvena crkva verovatno je i dosta stara ali nemam taj podatak

 

x40rdk.jpg

 

Evo nekoliko uz put snimljenih hotela.Opčinjeni prirodom na te gradjevine nismo nešto mnogo obraćali pažnju.

 

14xymg0.jpg

 

16m6f6g.jpg

 

Leto je pa su parkinzi prazni , ima ih dovljno  za simski prihvat turista

 

4vml5l.jpg

 

Posebno se vodi računa o detaljima i cveće svuda

 

35arjhf.jpg

 

Kratka pauza, okrepljenje i pravac Rasnov  u niziji s druge strane planine

 

vo36dv.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Rašnov

 

am9htu.jpg

 

 

 

2vtcfbl.jpg

 

Prvo našta smo naišli pre ulaska u samo mesto su očuvane kamene zidine starog utvrdjenja.S desne strane puta na brdu do kojih postoji i prevoz.Individualnim prevozom je zabranjen pristup.

 

Tvrdjava Rašnov je izgradjena kao strategijski objekat na putu izmedju Transilvanije i Vlaške.Prvi put se pominje 1331god. u zvaničnim dokumentima

 

 

 

28lb4n4.jpg

 

2v9tb15.jpg

 

ziowft.jpg

 

118ge28.jpg

 

ap8dwo.jpg

 

2qc08pf.jpg

 

71ocap.jpg

 

344bl2w.jpg

 

Istoričari su utvrdili da su je napravili vitezovi Tevtonskog reda kao stanicu za krstaške  ratnike pri povratku iz Male azije i u svrhu odbrane od tatarskih osvajanja.Mnogo puta napadana ipak je perfektno sačuvana i služi kao lepa turistička destinacija.

 

Pogled sa tvrdjave na mesto Rašnov , na slici se uočava i put kojim ćemo voziti prema Branu

 

2mzhbmb.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Na putu izmedju Rašnova i Brana ne postoji ništa posebno vredno opisa prostire se dolinom i tih desetak kolometara koliko je dug vrlo brzo prolazimo i ulazimo u mesto Bran.‚Ovde znam bezbedan parking za motore jel mi je ovo već treća poseta  mestu.Ambijent ko na vašaru,veštice i vampiri vrebaju sa svih strana to je i polazno mesto za obilazak dvorca koji nosi naziv "Drakulin dvorac"

 

15wnjhj.jpg

 

Put do dvorca vodi upravo kroz ovu gužvu prodavaca i turista kojih ima sa svih strana a prisutan je i veliki broj domaćih turista.

 

e7h1sp.jpg

 

 

2z8x2xd.jpg

Ulaz u kompleks zamka i muzeja

 

aoow2u.jpg

 

Ispod samo g dvorca interesantna gradjevina obrasala mahovinom

 

2chudxd.jpg

 

6qh4y8.jpg

 

 

Inače ceo kompleks dvorca je ogradjen i sa svim okolnim gradjevinama predstavlja muzej

 

2vcu97q.jpg

 

Šta od slika postaviti kada je to svima manje više poznato i verovatno više put opisivano

 

54zz1l.jpg

 

2yv82op.jpg

 

mjy846.jpg

 

2j433tg.jpg

 

Zauzimao je strategijski važan položaj za kontrolu puta

 

vobrqe.jpg

 

Sa ovih nekoliko slika smo predstavili zamak Bran,nastavljamo dalje prema poslednjem odredištu za danas a to je mesto Kurte de ardješ,mesto prenoćišta i polazne tačke za Transfagarašan.

 

rvbmts.jpg

 

116urmr.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Dosta si odmarao, nastavi dalje ...  :)  ...

 

U prirodne lepote Rumunije sam se zaljubio pre 5 godina kada sam je prvi put i obisao onako kako mi je quasaar predlozio ... 

Pre 2 godine sam odvozao samo TF a ove godine je sredina leta planirana za malo duze RO travelmanisanje ...  :jee:  ...

Kombinujem tvoj putopis iz 2013. kada si obisao deltu Dunava i ovaj sadasnji  tako da sve prepisujem na papir a onda od tvoja 2 .putopisa pravim moju rutu.

Predpostavljam u kom pravcu ides dalje ali nestrpljivo cekam nastavak ... 

 

Dopada mi se tvoj stil pisanja ...  :takoje:  ... jednostavno a kvalitetno ...  :sampion:  ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Dosta si odmarao, nastavi dalje ...  :)  ...

 

U prirodne lepote Rumunije sam se zaljubio pre 5 godina kada sam je prvi put i obisao onako kako mi je quasaar predlozio ... 

Pre 2 godine sam odvozao samo TF a ove godine je sredina leta planirana za malo duze RO travelmanisanje ...  :jee:  ...

Kombinujem tvoj putopis iz 2013. kada si obisao deltu Dunava i ovaj sadasnji  tako da sve prepisujem na papir a onda od tvoja 2 .putopisa pravim moju rutu.

Predpostavljam u kom pravcu ides dalje ali nestrpljivo cekam nastavak ... 

 

Dopada mi se tvoj stil pisanja ...  :takoje:  ... jednostavno a kvalitetno ...  :sampion:  ...

Uvažavam zahtev nastavljam,uvalio sam se u nešto  vremenski oročeno pa mi malo nedostaje vreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Put od Brana  do Curtea de Arges ima jednu deonicu koju smatram najgorim meni poznatim putem u Rumuniji.Inače solidni pa na nekim mestima i perfektni rumunski putevi na prilazu mestu Curtea de Arges su uspomena na Rumunsku ne baš sjajnu komunističku prošlost.Asfaltiran je on nije makadam ali je jednom rečju loš da se ne mučim da ga opisujem.

     Curtea de Arges ili Kurte de ardješ je  grad sa nešto manje od 30 000 stanovnika u podnožju Fagaraš planina.Stanovništvo je preko 90% rumunskog porekla pravoslavne veroispovesti tako da sam grad obiluje značajnim  verskim objektima koje obavezno trepa posetiti. Renovirani ,lepo održavani sa arhitektonski interesantnim detaljima za mnoge predstavljaju nezaobilaznu destinaciju.Ja sam ih u svojim ranijim putovanjima obilazio a sada društvo s nestrpljenjem očekujući Transfagarašan nije htelo mnogo da se zadržava.

 

Ovo je nešto što bi se moglo nazvati centrom mada je grad dosta razvučen i uglavnom se prostire pored magistralnog puta koji vodi prema Transfagarašanu,ovde su crkva muzej i veliki parking i ja uglavnom uvek tu prvo stanem.

 

dxzk2f.jpg

 

2dtycsp.jpg

 

29wu9sm.jpg

 

I ovog puta smo tu stali uz dogovor da Bane i kum Sloba sačekaju a Koča i ja se promuvamo i potražimo zgodno mesto za postavljanje šatora.Tražili smo  po rubnim delovima grada ali ništa da nadjemo što bi nam se dopalo.U tom muvanju dodjemo blizu pansiona Janković i provere radi pitasmo za smeštaj. Soba ima cena 5e po čoveku i posle toga nije imalo svrhe proveravati bilo šta drugo.Nazad po drugare i pravac pansion.Sobe čiste pristojno sredjene nameštaj ne istrošen TV (kome to treba ali ima) kupatilo topla voda i šta više od toga.Restoran OK i hrana dobra.

 

2v8386u.jpg

 

 

2b9nhg.jpg

 

 

 

4j44gp.jpg

 

 

 

Ko putuje tuda i traži prenoćište ovaj znak treba da prati,mada sam ga uočio samo sa severnog ulaza u grad iz pravca Transfagarašana ali ga u principu nije teško naći

 

2q866ns.jpg

 

23sc115.jpg

 

   Mala šetnja po lepom punom zelenila mestu i na odmor za sutrašnji doživljaj.Današnjeg dana puno lepih stvari je vidjeno.Obišli smo dosta značajnih mesta uživali u prirodnim lepotama i delima starih neimara.Teško je izdvojiti šta je ostavilo najveći utisak Sinaja sa zamkom Peleš,Brašov sa svojim "Starim gradom" gde je  istorija pisana na svakom pedlju popločanog trga,prirodne lepote i skijališta Poiane Brašov,zamak Rašnov ili srednjovekovna mistika  zamka u mestu Bran.Ne stižemo o tome da mislimo ostavićemo to za kasnije a sada se prepuštamo mislima o sutrašnjem danu i vožnji po izuzetno atrakttivnom putu na planini Fagaraš ili čuvenoj deonici nazvanoj Transfagarašan,kojusvi željno iščekujemo.Meni je ovo već treći put da sam u Curtea de Argesu treći put i noćim u pansionu Janković,možda je i to uticalo na ovako povoljnu cenu smeštaja ali ne ovde su bajkeri rado vidjeni gosti i zaslužuje da se proglasi bajkerskim pansionom jel koliko mi je poznato svi koji motorima pretražuju ove terene upravo ovde svraćaju.Pohvala za vlasnika i osoblje, a nas očekuje sutra još jedan lep doživljaj.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja