Jump to content

Moto Zajednica

R1200RT: Prednja viljuska pusta ulje

Recommended Posts

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Mogu ti dam adresu u Hamontu kod čoveka koji ih za skromnu cenu revizira. Ne znam koliko je to daleko od tebe.

 

Verstuurd vanaf mijn SM-N910F met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1265 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

U pitanju je bmw r1200rt

 

Taman sam odlucio da ga ne prodajem ,kad on me opet izneverio  ;)

 

Hvala Savane nisam jos siguran sta cu da radim, ali kako stvari stoje otici ce za 3500e preprodvcima.Dosta je ispod cene ali nece niko da uzima ragu od 130 000 km pa makar to i famozni bmw bio.Ako bude potrebe trazicu ti kontakt tog majstora.Jel to u Hamont Achel na granici Be-Nl,imam oko 100km do tamo ako je to..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Sta ga odmah prodajes zbog 12evra par semeringa i litre ulja 15 evra. U jedan stap stane  0,470 litre, a lako se menja (skines tocak i blatobran, otkacis creva, cetiri vijka od nosaca ) i svuces dole cizme, isperes, uspes ulje i nove semeringe i picis (nisi valjda slikar da ne znas to uraditi sam ). Ako su brisaci stapova losi zameni odmah i njih, kad vec skidas, par kosta 9 evra. Ajde sad na posao, nemoj da me brukas.

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Jeste, i ja sam bio kod tog lika u Hamontu(jeste na granici NL/BE) i zaista kad sam ga gledao, kad je uradio prvi stap - drugi sam mogao sam. Ali koliko se secam trebala je i specijalna alatka za kontru iznutra. A on je imao i neku specijalnu alatku za odmeravanje potrebnog nivoa ulja.

 

U sustini ako pogledas na youtube kako to ide, nece ti biti problem. Pogotovu ne ako imas neku supicu ili garazu gde mozes na miru da kljucaras. A da, treba ti i za prednji tocak 'specijalni' kljuc da bi odvrnuo poluosovinu. A caka je bila i sa vracanjem tocka, pre nego ga stegnes da ga spustis sa standa da se namesti sam kako treba, a tek onda da ga stegnes. Znaci ipak malo 'majstorije' :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Na stranu sve to, 130k km je km za postovanje i moras biti spreman ili da sam malo zavrnes rukave ili da odvojis neki budget za majstore. To je mozda ujedno i razlog zasto se taj motor ne prodaje tako lako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1265 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Dane deda nisam slikar ali ipak se ne usudjujem da sam to radim, ipak tu treba malo znanja koje ja nemam ;) A ne prodajem ga samo zbog toga, vec zbog kilometraze i ulaganja, vec sam dosta ulozio u njega a ovde rad naplacuju mnoooogo ,tako da mi je jeftinije uzeti nesto mladje.Da zivim u Srbiji nebih ga nikada prodao.

Savane ajde mi posalji broj ili neki kontakt od tog majstora ili je to servis neki? Koliko okvirno to moze da kosta?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Čini mi se da jeste nešto na tu foru. Da spusti sondu do potrebne dubine i višak izvuče napolje.

 

@Gajo

Poslaću ti sutra broj. Ako se ne varam, sve sa materijalom tj ulje semerinzi osigurači i nove progresivne opruge negde oko 150.

 

Verstuurd vanaf mijn SM-N910F met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Jel vi to mene zajebavate, kakav specijalan alat (standardni kljucevi i fem za zagrevanje vijaka, jer ima na njima onaj lepak da se osigura od odvrtanja) a najspecijalniji alat je menzura za sipanje ulja (da bude u oba stapa ista kolicina). Kakva kontra odvrtanja, tu nema nista u stapovima sto se odvrce ( u cizmi se nalaze samo teflon cevi, bez ikakvih optuga i zajebancija). Stvarno me brukas, i necu vise da ti kazem da je prva brzina dole, a ostale u H. :jee1:

E da, ovu fotku sto je stavio Djunta, to on kufa kafu pa da mu ne iscuri ima cep.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Уф, нека си им рекао Деда ;-)

Ђунта би од замене ретровизора направио филоофију :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Уф, нека си им рекао Деда ;-)

Ђунта би од замене ретровизора направио филоофију ;)

 

Osnovno pravilo pri punjenju šapova, bez filozofije, jeste da oba budu podjednako napunjena, manje bitno dal je količina +/-5...ml u odnosu na propisanu. Kod motora kod kojih štap ima punu hidrauliku u smislu amortizera, daje se dvostruki podatak, zapreminski, inicijalni, i visina vazdušnog stuba čime se definiše neki kompresioni odnos koji postoji pri sabijanju. Sipanjem bilo na šolju, bilo na menzuru se ne može postići potpuno isto punjenje u smislu zapremine vazduha, što zbog zaostataka raznoraznih istisnina, prljavštine, zaostalog ulja, različite pohabanosti itd. i zato se finalno preko visine punjenje mora ujednačiti. Kod telelever vešanja  štapovi primarno vode vešanje a ulje podmazuje 2 ležaja, dok ga  amortizer  kontroliše, ali ipak postoji uticaj hidraulike štapova unutar njih, zato uostalom i postoji propisan viskozitet i nužno ozračivanje, ( tu ima oprečnih iskustava, ja držim blag ravnotežni vazdušni jastuk). Merenjem visine praznog prostora putem metra, šublera, štapa,...ne može se opet tačno, ili vrlo teško napenaliti jednakost i to iz više puta  i uz mnogo zezanja, dolivaj, odlivaj i svaki put meri briši. Naj efikasniji način i istovremeno bez filozofije, mudrolije i mučenja je koristiti alatku sa slike, koja postoji u raznoraznim varijantama da se kupi počevši od Luisa pa na dalje, ja ovu napravih prvi put kad sam menjao ulje, koštala me sadašnjih 3-4 Evra plus adapteri za raznorazne štapove, kako koji naleti. Nalije se desetak ml više od predviđene zapremine, podesi se alatka na potrebnu visinu, izvuče višak, potom nalije drugi štap u preko meri i ponovi postupak. Ne može biti jednostavnije, kraće, čistije i što je naj bitnije, tačno oba štapa napunjena. No naravno, mi volimo da filozofiramo umesto da se povinujemo kako Bog zapoveda.

 

PS

I retrovizore sam reparirao jer nisu bili podešljivi više usled korozije jabučica, tek da se zna. ;)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1265 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Ljudi ja ne smem da cackam oko toga, ipak amortizeri nisu zajebancija, radije cu platiti i da mi bude mirna glava.. :)

Do sada sam uspesno radio zamenu ulja u motoru,kardanu i menjacu i zamenu plocica, dosta od mene :sampion:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ljudi ja ne smem da cackam oko toga, ipak amortizeri nisu zajebancija, radije cu platiti i da mi bude mirna glava.. :)

Do sada sam uspesno radio zamenu ulja u motoru,kardanu i menjacu i zamenu plocica, dosta od mene :sampion:

Druže, koji deo ti nije bio jasan? Nema tu amortizera, nema ni federa, to su samo dve jebene cevi koja ide jedna u drugu, a zaptivaju se semeringom...ono ulje unutra je čisto radi podmazivanja teflonskog "letečeg ležaja" i to je sve.koliko je važno to ulje u štapovima ti govori podatak da nije predviđeno za zamenu u životnom veku motora...znači NIKAD. Dane Deda ti je lepo napisao kako se to radi. Nije to japanac pa da je potrebna svemirska tehnologija da se srede i podese štapovi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da se ne nastavljamo, Arhimed je to davno sve resio, zapremina je zapremina u solji, casi ili stapu. . .

 

Da ali koliko jednaka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

da, ali kupuj originalne kod BMW dilera...originalni su malo drugačiji od ovih...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Ulje za viljuske, imas recimo motul fork oil(koje je malo skuplje al nista preterano tipa 1000 i nesto dinara litar st mislim da ti je dovoljno) a i drugih proizvodjaca, raspitaj se vec i uzmi sta nadjes, samo pazi na gradaciju(ima 5w, 10w i 15w koliko ja znam).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja