Jump to content

Moto Zajednica

Moto Track Day na NAVAK stazi - 19. Septembar 2015

Recommended Posts

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

ma video da si brzi pa namerno. Mene je navukao kaze "hajde vozi iza mene da te snimam" i posle svima prica kako je brzi :P

neka te priche laktash :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

Dvlns me je snimao ceo stint i postavio na youtube. Hvala puno!!! Baš sam se pitao da li dobro sedim, kakve su mi putanje, gde grešim i gde ima mesta za korekcije.

 

Hvala još jednom. Više puta sam pregledao snimak.

 

Imaš piće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

Ma nema na cemu druze drago mi je ako ti je snimak pomogao

Postavite linkove ka snimcima da i mi studiramo malo ko, sta ,kako... :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Evo odgovora od firme koja radi merenje vremena:

 

 

1) Merenje vremena - tehnologija

Merenje transponderima je potpuno automatsko. Transponder nosi informaciju o svom broju, stanju baterije, jacini signala itd. Prolaskom kroz urezanu antenu na cilju okida dekoder koji informaciju salje u kompjuter. U softver za merenje prethodno su uneti STARTNI BROJ (kao pocetni podatak u bazi) zatim odgovarajuci br. transpondera, prezime, ime, drzava, klasa, klub, proizvodjac itd. Na ekranu uz vreme prolaska (apsolutno i u tom krugu) izlaze i sve upisane informacije. Na kraju sesije rezultati se eksportuju iskljucivo u pdf formatu, kako ne bi postojala sumnja u njihovo kasnije editovanje.

Nadam se da je pitanje o startnom broju postavljeno i na forumima F1, GP, MX, WRC i kada ih oni proglase nepotrebnim i mi cemo. Pogotovo br. 46. Do tada ce sluziti operateru za vizuelnu kontrolu prolaska vozila, bazi podataka za indeksiranje itd.

 

2) Preciznost i otkaz:

- Nasi transponderi imaju 4 nivoa osetljivosti, za brzine od 0 do 300kmh. Za motokros i karting podesavamo ih na max 100kmh, a za motore na 250kmh. 
- Ne postoje brzi ni sporiji. Svi su identicne izrade i okidaju antenu na isti nacin. 
- Verovatnoca otkaza je 3 puta na 10.000 prolaza. Tada prolaz ne bude registrovan. Na trci F1 na Hungaroringu pre 4-5 godina ceo sistem je potpuno otkazao. Nikad nije objavljeno zasto, a vremena su "iscitana" "peske" sa snimka digitalne kamere na cilju, na osnovu startnih brojeva. Transponderi koje koriste su tehnoloski identicni nasima, samo od drugog proizvodjaca.

 

3) BST referenca

U ovom poslu smo od 2007, radimo sve vrste kruznih trka motora, automobila i kartinga, ali i bicikle, maratone, jetski itd.

Na stazi u Banja Luci pre nas merili su timovi iz Austrije, Hrvatske i Madjarske, a od 2007. iskljucivo mi. U Rumuniji imamo dva ugovora sa 12 trka svake sezone od 2008. U Srbiji smo prvi uveli transpondere uz mnogo otpora od strane "starih" funkcionera, jer je jedan merilac menjao 6-7 sudija na cilju. Do pre 2 godine radili smo sve kruzne auto i moto trke kod nas. Tada je moto savez kupio svoju opremu i preuzeo naseg merioca. Na auto trkama radimo i dalje kada su organizatori klubovi (AMK NS, AMK Brkic...) dok za savez ne radimo zbog neizmirenog duga od oko 50.000 din.

Predlazem da se raspitate o katastrofi sa rezultatima prosle godine na Miseluku (kada mi ne radimo) i nasoj usluzi ove godine na toj stazi. Slicno je i za Usce.

Na poslednjem TD emitovali smo LIVE signal, sto je inace nasa dodatna usluga. Laptopovi i tableti na stazi mogu preuzimati rezultate sa nase mreze u realnom vremenu. Sve je javno. Planirali smo da sa Pablom dogovorimo ovo kao standard, bez dodatne naplate.

 

4) Dodatni krugovi, brzi krugovi i dr.

- Format pdf izvestaja ne dozvoljava vise od 26 krugova, jer nije planirano da trening traje 3 sata. Oni su izmereni i obracunati u plasmanu, samo se stampaju naknadno. Da bi ovo izbegli, predlozili smo Pablu da radimo odvojene izvestaje na svakih sat, sto je i potvrdio ali tek u petak popodne. Od sledeceg TD tako cemo davati izvestaje.

- Secenje sikane ili staze uopste

Merilac ima pravo da ponisti krug ISKLJUCIVO ako mu to nalozi sudija. Cak ni na zvanicnim takmicenjima taj vozac se ne kaznjava vec mu se ponistava vreme, po nalogu sudije. Mislim da je ovo vrlo jednostavno, sa glavnim sudijom (Vladanom) imamo stalnu komunikaciju, ali inicijativa mora poteci od vozaca koji je video skracivanje kruga. Primedbe se ulazu kod sudije, nakon sesije, a on konsultuje sudiju u krivini i daje nama nalog za ponistavanje kruga.

 

5) BST je angazovan od strane Navak-a.

Merenje vremena se pokazalo na svim stazama kao jedino moguce resenje da se izbegnu "trkanja" na treninzima, i samim time je broj kontakata prakticno anuliran, a nezgode su iskljucivo izletanja.

Finansijski dogovor smatram dogovorom ove dve strane, ali posle procitanog da kazem i ovo:
Nasa redovna cena je 10evra po vozilu, uz pokrivene troskove puta i smestaja. Mladen je  na nasu zalost ispregovarao cenu od 1000 din, a za pola dana 500, kao i gornju max i donju min cenu. Nemamo pokrivene druge troskove.

Oprema koju dovezemo na Navak placena je (80x150 + 3000 + 2000) oko 17.000 evra.

 

I kao sto smo rekli Pablu, mi smo tu za svaku dobronamernu saradnju i napredak. Niko nije savrsen, a mi smo najbolji u regionu vec skoro deceniju.

Sportski pozdrav
BST

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Nije jer smo zakasnili sa organizacijom. Za sledeću godinu ćemo rešiti fotografisanje TD-ova puno bolje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova

 

Evo odgovora od firme koja radi merenje vremena:

 

 

1) Merenje vremena - tehnologija

Merenje transponderima je potpuno automatsko. Transponder nosi informaciju o svom broju, stanju baterije, jacini signala itd. Prolaskom kroz urezanu antenu na cilju okida dekoder koji informaciju salje u kompjuter. U softver za merenje prethodno su uneti STARTNI BROJ (kao pocetni podatak u bazi) zatim odgovarajuci br. transpondera, prezime, ime, drzava, klasa, klub, proizvodjac itd. Na ekranu uz vreme prolaska (apsolutno i u tom krugu) izlaze i sve upisane informacije. Na kraju sesije rezultati se eksportuju iskljucivo u pdf formatu, kako ne bi postojala sumnja u njihovo kasnije editovanje.

Nadam se da je pitanje o startnom broju postavljeno i na forumima F1, GP, MX, WRC i kada ih oni proglase nepotrebnim i mi cemo. Pogotovo br. 46. Do tada ce sluziti operateru za vizuelnu kontrolu prolaska vozila, bazi podataka za indeksiranje itd.

 

2) Preciznost i otkaz:

- Nasi transponderi imaju 4 nivoa osetljivosti, za brzine od 0 do 300kmh. Za motokros i karting podesavamo ih na max 100kmh, a za motore na 250kmh. 

- Ne postoje brzi ni sporiji. Svi su identicne izrade i okidaju antenu na isti nacin. 

- Verovatnoca otkaza je 3 puta na 10.000 prolaza. Tada prolaz ne bude registrovan. Na trci F1 na Hungaroringu pre 4-5 godina ceo sistem je potpuno otkazao. Nikad nije objavljeno zasto, a vremena su "iscitana" "peske" sa snimka digitalne kamere na cilju, na osnovu startnih brojeva. Transponderi koje koriste su tehnoloski identicni nasima, samo od drugog proizvodjaca.

 

3) BST referenca

U ovom poslu smo od 2007, radimo sve vrste kruznih trka motora, automobila i kartinga, ali i bicikle, maratone, jetski itd.

Na stazi u Banja Luci pre nas merili su timovi iz Austrije, Hrvatske i Madjarske, a od 2007. iskljucivo mi. U Rumuniji imamo dva ugovora sa 12 trka svake sezone od 2008. U Srbiji smo prvi uveli transpondere uz mnogo otpora od strane "starih" funkcionera, jer je jedan merilac menjao 6-7 sudija na cilju. Do pre 2 godine radili smo sve kruzne auto i moto trke kod nas. Tada je moto savez kupio svoju opremu i preuzeo naseg merioca. Na auto trkama radimo i dalje kada su organizatori klubovi (AMK NS, AMK Brkic...) dok za savez ne radimo zbog neizmirenog duga od oko 50.000 din.

Predlazem da se raspitate o katastrofi sa rezultatima prosle godine na Miseluku (kada mi ne radimo) i nasoj usluzi ove godine na toj stazi. Slicno je i za Usce.

Na poslednjem TD emitovali smo LIVE signal, sto je inace nasa dodatna usluga. Laptopovi i tableti na stazi mogu preuzimati rezultate sa nase mreze u realnom vremenu. Sve je javno. Planirali smo da sa Pablom dogovorimo ovo kao standard, bez dodatne naplate.

 

4) Dodatni krugovi, brzi krugovi i dr.

- Format pdf izvestaja ne dozvoljava vise od 26 krugova, jer nije planirano da trening traje 3 sata. Oni su izmereni i obracunati u plasmanu, samo se stampaju naknadno. Da bi ovo izbegli, predlozili smo Pablu da radimo odvojene izvestaje na svakih sat, sto je i potvrdio ali tek u petak popodne. Od sledeceg TD tako cemo davati izvestaje.

- Secenje sikane ili staze uopste

Merilac ima pravo da ponisti krug ISKLJUCIVO ako mu to nalozi sudija. Cak ni na zvanicnim takmicenjima taj vozac se ne kaznjava vec mu se ponistava vreme, po nalogu sudije. Mislim da je ovo vrlo jednostavno, sa glavnim sudijom (Vladanom) imamo stalnu komunikaciju, ali inicijativa mora poteci od vozaca koji je video skracivanje kruga. Primedbe se ulazu kod sudije, nakon sesije, a on konsultuje sudiju u krivini i daje nama nalog za ponistavanje kruga.

 

5) BST je angazovan od strane Navak-a.

Merenje vremena se pokazalo na svim stazama kao jedino moguce resenje da se izbegnu "trkanja" na treninzima, i samim time je broj kontakata prakticno anuliran, a nezgode su iskljucivo izletanja.

Finansijski dogovor smatram dogovorom ove dve strane, ali posle procitanog da kazem i ovo:

Nasa redovna cena je 10evra po vozilu, uz pokrivene troskove puta i smestaja. Mladen je  na nasu zalost ispregovarao cenu od 1000 din, a za pola dana 500, kao i gornju max i donju min cenu. Nemamo pokrivene druge troskove.

Oprema koju dovezemo na Navak placena je (80x150 + 3000 + 2000) oko 17.000 evra.

 

I kao sto smo rekli Pablu, mi smo tu za svaku dobronamernu saradnju i napredak. Niko nije savrsen, a mi smo najbolji u regionu vec skoro deceniju.

Sportski pozdrav

BST

 

 

Kao neko ko je vodio skoro pa monolog osecam potrebu da se obratim nakon ovog odgovora.

 

Prvo kratko o delu odgovora koji se meni ucinio kao cinizam:

 

"Nadam se da je pitanje o startnom broju postavljeno i na forumima F1, GP, MX, WRC i kada ih oni proglase nepotrebnim i mi cemo. Pogotovo br. 46."  Ne vidim razlog da se oko ovog objasnjavamo. Totalno mi je sve jedno hoce oni da gledaju broj ili ce da pamte motor, kacigu ... samo sam komentarisao da ne vidim potrebu za brojem ako je "u svaki transponder" uneto prezime, ime.... Sa te strane meni ni iz dzepa ni u dzep? Sa druge strane ako se mi rekreativci na Navaku i BST poredimo sa F1,GP, WRC onda nemam primedbe :D

 

Moram i licnu notu sada da ubacim jer su mi cak i momci zajedno sa vlasnokom simpaticni sto ne menja cinjenicu da ja samo hocu ako sam vec "primoran" da placam uslugu, nju i dobijem. Pod ovim podrazumevam da sada prvi put mogu da se pozovem na iskustvo coveka kome je zamnjen transponder i receno mu je da je stari verovatno ne ispravan a on dobio razliku od 20 sekundi po krugu stari vs. novi transponder. Ako je prosecan krug prosecnog vozaca na navaku 1:40 na primer ili 100 sekundi a greska 20 sekundi jasno je koliko je to u %. Mogu ja u kaficu da dobijem hladnu kafu i vruce pivo sto bi konobar mogao da prokomentarise pa i trazio si kafu i pivo ali to nije usluga koju sam platio. Ja jesam dobio merenje vremena ali ako je mogucnost greske 20% (licno mislim da nije ali je ovo ekstrem) onda to nije usluga koju zelim da placam. Izuzetno mi je drago da domaca firma zaradjuje novac tako sto nam pruza uslugu samo da tu uslugu i dobijemo. Ne sumnjam u reference ali kod "klasicnih" trka merenje vremena je sekundarna stvar tamo se vizuelno gleda ko je prvi prosao kroz cilj i tu je tacka.

Opaska o bezbednosti samo donekle "pije vode" jer kome se trka na Navaku sa nekim on ce to raditi merili vi vreme ili ne. Ono sto mene brine je sto mi amateri koji kroz to vreme gledamo svoj napredak mozemo da dodjemo u zabludu ukoliko mi transponder pokaze da sam vozio sporije nego inace pa preforsiram svoje mogucnosti. Naravno retko kome ce se to desiti jer vreme dobijamo posle voznje ali ako ste potegli pricu o sigurnosti da kazem i ovo.

 

Kao neko ko se ne bavi iskljucivo mudrovanjem po forumima vec imam i kakvo takvo iskustvo u poslovanju cena koja je nama ponudjena je najblaze receno produkt recimo monopolske situacije ali ja i nemam kljucnu primedbu na cenu, samo sam izneo cinjenicu da je jedini parametar koju moze da utice na razlicite cene za pola dana u odnosu na ceo dan vreme angazovanog ljudstva i eventualno troska struje za punejnje baterija i utrosenog papira za stampanje rezultata i recimo amortizacija opreme.Ostalo navedeno kao sto je vrednost opreme nikako ne moze da utice na cenu ukoliko nije podignut kvalitet usluge a sto upravo i jeste sada tema. Na kraju cena je prdukt odnosa ponude i traznje a ponuda je samo jedna. Druga ponuda je aplikacija na mobilnom telefonu ali cak i ako se opredelim za nju ja moram da platim prvu ponudu. 

 

Moje "negodovanje" je usmereno ka tome da merenje vremena za razliku od prva dva-tri puta vise nije opcija koju dobrovoljno placam nego je uracunato u cenu izlaska na stazu i kao takvo odnosno obavezno automatski podleze kritici vise nego ranije.

 

Bez namere da ikoga uvredim zaista me zanima da li je moguce da je nekoliko vozaca iz stinta u stint ili cak iz kruga u krug imalo oscilacije u vremenima preko 20%. Ne tvrdim da nije moguce samo me zanima.

 

Jos jednom da pokusam da podvucem poslovni deo price. cena od 1000 odnosno 500 din je bila i kada je bilo dobrovoljno merenje plus mnogo manje vozaca na stazi. Ok ako je to bila vasa investicija da bi sada konacno zaradjivali novac nemam nista da prigovorim samo nam onda pruzite kvalitetnu uslugu.

 

Pozdravljam ideju o live prenosu rezultata iako mi nece mnogo pomoci jer cu tesko sam sebe live pratiti.

 

Takodje kao i vi smatram da smo svi tu da nam zajedno bude dobro pa u tom pravcu i nastupam

 

Srdacan pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

 

Ma nema na cemu druze drago mi je ako ti je snimak pomogao

Postavite linkove ka snimcima da i mi studiramo malo ko, sta ,kako... :)

 

Stint 1

 

Stint 3

 

DVLNS

Stint 3

 

komp

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

@dvlns, proveriću sa momcima iz BST u vezi sa tim slučajem promenjenog transpondera. Lično sumnjam da transponderi i tehnika merenja vremena nije pouzdana jer im je to ključna funkcija i siguran sam da im je najvažnije da je merenje tačno. Ne znam šta se desilo sa Mihinim transponderom, ali proveriću.

 

U svakom slučaju, merenje vremena je samo jednom bilo dobrovoljno kao opcija, čisto probe radi. Tada smo zaključili da većina želi merenje i merenje je postalo standardno uključeno u cenu. Suština je da merenje ne može biti na dobrovoljnoj bazi jer postoji minimalna cena angažovanja firme koja radi to merenje i NAVAK ne želi da rizikuje da se ta cena ne postigne, što meni ima smisla. Zato mi možemo odlučiti da merenja ili bude kao do sad za sve ili da ne bude ni za koga. Ja duboko verujem u to da je merenje vremena vrlo koristan element TD-a jer svako može da tako isprati svoj objektivni napredak, uz subjektivni osećaj nakon vožnje. Ali možemo da odlučimo i drugačije i da merenja ne bude.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova

@Pablo, najlepse hvala i na odgovorima i na angazovanju. Sto se mene tice ukoliko samo ja postavljam ova pitanja i izgleda da je tako molim te nemoj ljude ni uznemiravati vise. Ja cu svakako voziti bilo merenja ili ne uopste nije problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 162 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW S1000R, Suzuki gsxr 750

Pablo,

svakako da se zadrzi merenje, mislim da nije ni bila nicija namera niti zelja da se ukida. Samo smo hteli da razjasnimo par stvari oko merenja jer su bili rezultati kakvi su bili. Mogu reci da iz njihovih odgovora nisam saznao to sto sam hteo, sem mozda da su se izgleda uvredili kod same pomisli da nesto nije bilo kako treba i da su daleko najprofesionalnija ekipa za merenje vremena. Sve super, hteo sam samo da objasni covek zasto poneki transponder nekad ne meri vreme kako treba.

Pitanje za kraj, dal je realan jos jedan TD u oktobru?

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1055 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Suzuki Gsxs 1000

Na brdskim trkama i reliju je merenje vremena kljucno,startuju jedan za drugim a ne zajedno.

Gde nam je bio start-cilj,kod male tende ili kod izlaska na stazu?

Cisto informativno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova

Na brdskim trkama i reliju je merenje vremena kljucno,startuju jedan za drugim a ne zajedno.

Gde nam je bio start-cilj,kod male tende ili kod izlaska na stazu?

Cisto informativno.

Apsolutno si u pravu ali oni su se pozvali na Miseluk i Usce koje su kruzne staze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 700 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: zx6r

Moze predlog?! Ako moze sledece godine da se vozi levi krug ...desni su sad svi uvezbali ;)

Podrzavam

 

http://www.accuweather.com/sr/rs/belgrade/298198/october-weather/298198

 

17-18 oktobar izgleda kao dobra opcija pa makar kao open day... :jee5:

Pablo, kakve su sanse da se taj vikend vozi TD?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

 

http://www.accuweather.com/sr/rs/belgrade/298198/october-weather/298198

 

17-18 oktobar izgleda kao dobra opcija pa makar kao open day... :jee5:

Pablo, kakve su sanse da se taj vikend vozi TD?

 

Proveravam. Javljam se kad saznam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja