Jump to content

Moto Zajednica

Hardanger fjord - Norveska

Recommended Posts

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: Bergen, Norway
  • Motocikl: Yamaha fazer fzs600 1998

Plan je bio da poslednji sunčani vikend  provozamo motorče i obidjemo Hardanger fjord o kome smo dosta slušali na internetu. Što kažu ovde „obožavam norveško leto, to je najlepši dan u godini“.IMG_3923-800.jpg

 

Isplanirali smo put od tri dana te petak posle završene šihte na poslu odlučno krećemo put fjordova.

 

hardanger-mapa-800.jpg

 

Kasnimo u startu ali pošto smo znali da ćemo da kasnimo, bili smo psihički spremni da smo sami sebe ispalili pa se nismo ljutili na nas. Posle sat i nešto vožnje iskače vodopad ispred nas (ne baš ispred nas, više nekako sa naše leve strane)

IMG_3362-800.jpg

 

IMG_3412-800.jpg

 

IMG_3379-800.jpg

 

IMG_3432-800.jpg

 

IMG_3459-800.jpg

 

IMG_3484-IMG_3496-800.jpg

 

IMG_3349-800.jpg

 

IMG_3358-800.jpg

 

Tu odmah iza krivine nam je i kamp, pristižemo kasno uveče i u zadnji minut hvatamo čikicu što cepa karte na ulazu. Čikica me pita na norveškom da li planiramo da ostanemo samo jednu noć ili možda duže, ja se smeškam i ćutim, da znam nešto norveškog rekao bih mu „Da, jednu noć“. Kaže da internet imaju besplatno a struja se dodatno doplaćuje. Ma u redu je, bez struje se može, bez interneta jok. Parkiramo se na plaži pored nekih rent-a-nemaca i otvaramo šator odma do motora (da ne preparkiravam u gluvo doba noći, budim komšije)

 

IMG_3542-800.jpg

 

IMG_3541-800.jpg

 

IMG_3523_4_5-800.jpg

 

IMG_3535-800.jpg

 

Dan drugi

Doručkujemo uz vodu i šetamo po kampu da se malo razbudimo.

 

IMG_3578-800.jpg

 


IMG_3621-800.jpg

 

IMG_3632-800.jpg

 

IMG_3637-800.jpg

 

IMG_3649-800.jpg

 

IMG_3657-800.jpg

 

IMG_3549-Edit-800.jpg

 

Kad može ovaj princ norveške sa porodicom da spava u šumi, možemo i mi valjda u kampu.

 

2015-05-30-17.03.51-800.jpg

 

Mi se pakujemo polako za put a klinci jure i luduju po kampu naokolo i pentraju se na neke ljuljaške i odjednom bi „tup“ i poče plač. I začu se jedno „Emilia!“. To na srpskom znači „Pa jel sam ti sto puta rekla da se ne pentraš tamo, sad kad te dovatim ima da ti presedne doručak, ulazi u kuću!!!“. Mi spuštenog pogleda pakujemo stvari i krećemo dalje u fjordove, usput prolazeći pored mnogobrojnih voćnjaka sa jabukama.

 

2014-09-13-14.26.55-800.jpg

 

IMG_3666-800.jpg

 

IMG_3786-800.jpg

 

IMG_3787-800.jpg

 

2014-09-13-17.50.12-800.jpg

 

Za naše predele voćnjaci nisu nešto preterano, ali se ovde proizvodi 40% norveškog voća, tako da je za norvešku ovo bitna destinacija. Na slici je jedan od mnogobrojnih štandova gde se prodaju džemovi, a štandovi su (kao i većina stvari u Norveškoj) samouslužni, nema nikog da stoji i prodaje nego ti sam odabereš teglicu i staviš pare u kasicu pored. Kupujemo koju teglicu i pratimo GPS dalje fjordskim lokalnim putevima. Uvek pratimo GPS pošto se ja navigiram kao onaj iz crtanog filma na autoputu kad je morao na kraju da otvori prodavnicu pljeskavica da ne bi umro od gladi. Srećom vozimo polako, put od dva sata vozimo pet sati, sa pauzama doduše. Lepo je vreme, ne žurimo nigde, šta više, uživamo u predelima. Valjda zato i vozimo motor, nekako su auto/bus/voz/avion/brod prevoz od A do B za što kraće vreme, odnosno stići što pre. Motor nekako uvek vozimo od tačke A do A, i gledamo da što duže sedimo na motoru. Pravimo pauzu za ručak i moja draga prvi put samoinicijativno uzima fotoaparat da vidi kako funkcioniše ta djavolja naprava što oduzima dušu.

 

IMG_3681-800.jpg

 

IMG_3684-800.jpg

 

IMG_3749-800.jpg

 

IMG_3744-800.jpg

 

IMG_3755-800.jpg

 

IMG_3751-800.jpg

 

IMG_3761-Edit-800.jpg

 

IMG_3700-800.jpg

 

Kaže nije teško to slikanje. A tu srećemo norvežanina koji isto živi u Bergenu i ima vikendicu i čamac u fjordu pa kad god može dodje tu da se iskulira na moru, bezobzira na vremenske prilike. Merak kaže (slobodan prevod). Apropo meraka, često nas pitaju ljudi što vozimo taj motor, pogotovu u Bergenu gde stalno kiša pada. Kažu rizično je i to. Ono živa istina, iskusili smo to već iz prve ruke. Ali i ovaj norvežanin sa čamcem i ovo more na slikama, kad se malo uzburka može da te pojede dok trepneš, skoro je potonuo neki brod blizu Bergena. I ovaj čamac na slikama je najsigurniji ovde u luci, vezan, ovako lep za slikanje po suncu. Ali je svar u tome što čamac nije pravljen da sedi vezan u luci ili zatvoren u izlogu da bude lep. Nije ni čovek, da ne kažem programer. Eto kad sam bio mali moj komšija imao papagaja (imali smo i mi, al nije to poenta). Poenta je što je njegov papagaj bio mažen i pažen i čuvan i imao je veliki kafez, imao stalno raznovrsnu makrobiotičku hranu (gluten fri u to vreme) i mazili ga i pazili ga i bio na toplo i na suvo i tako 4-5 godina živeo srećan sa njima, voleo klince kao svoje najrodjenije i oni voleli njega, spavali na jastuku zajedno i čuvali ga da ne udje mačka i to. I gledao je papagaj svaki dan kroz prozor kako je zimi hladno napolju i kako pada kiša i kako mačak lovi ptice i kako je to veoma opasno biti napolju. I jedan dan neko otvori prozor i on bez razmišljanja ode i ostavi topao dom i siguran obrok i sigurno sklonište i grejanje i sve. Nije pobegao u drugi stan ili drugi kavez.

 

IMG_3812-800.jpg

 

IMG_3765-800.jpg

 

IMG_3784-800.jpg

 

IMG_3771-800.jpg

 

IMG_3781-800.jpg

 

Ceo fjord se vidi i obidje autom takodje, ali mislim da se ne doživi intimno. Auto nekako voziš i gledaš slike kroz prozor kao na tv-u.  Kao nekada kaubojci što su jahali konje, motor je valjda moderna zamena za konja. Autobomobil mu dodje zamena za kočije. Ja nisam bio posebno zaludjenik za kaubojce i indijance, ali se ne sećam da je neko iz komšiluka maštao da bude putnik u kočiji kad poraste. Neko nažalost nikad ne oseti vetar pod krilima. No dosta filozofije, u kamp stižemo kao po običaju kasno uveče i presvlačimo se u civilno te jurimo do kineskog restorana u gradu Odda, dok nije prošlo radno vreme (restorana, grad nema radno vreme)

 

20140913_222209-800.jpg

 

Dan treći

Eto pričam tu o slobodama i divljaštvu a ovamo kineski restoran i specijaliteti. Mislim, da ne budem sad od onih najgorih dvoličnih personalitija volim i ja restorane i hotele, ali malo manje. Zato sad tražim najobičniju klupicu bez bilokakvog komfora ili stolnjaka ili fenserice, kroz žbunje iza šatora vidim jednu zavučenu klupicu i tu spremam doručak za dragu

 

IMG_3845-800.jpg

 

IMG_3919-800.jpg

 

IMG_3900-Edit-Edit-2-800.jpg

 

Jel da da sam romantičan, roDila ga majka. I tako smo doručkovali i pričali nešto nevezano o kaubojima i kanarincima. Inače je ovaj kamp polazna tačka za TrollTunga-u, onaj vidikovac odnosno kamen odakle se vide fjordovi i jezera, popularno mesto u Norveškoj, ima na google slike. Nažalost za to je potreban odvojiti minimum jedan ceo dan, tako da ćemo to penjati drugom prilikom. Ali je kamp pun ljudi koji se penju, tačno vidiš uveče ko jedva stoji od bolova. Tu sam inače u unisex tuš kabini upoznao jednu kineskinju kojoj ne znam ime ali joj veliko hvala na .
Kampom je počeo da se širi miris šampona od koprive iz pomenutih tuševa, a kako je bila nedelja odma se probudiše uspomene na Bolji Život i kako treba da se kupamo jer je sutra škola, što će reći – vreme je da si krenemo kući. Obilazimo najveći norveški kamen, pakujemo to malo stvari što nosimo na motoru i usput prolazimo opet neke vodopade.

 

IMG_3877-800.jpg

 

IMG_3872-800.jpg

 

2014-09-14-12.02.37-800.jpg

 

IMG_3926-800.jpg

 

IMG_3956-8001.jpg

 

IMG_3972-800.jpg

 

Vozimo se još malo fjordovima te pravimo pauzu za ručak na klupici pored puta, ne rade restorani nedeljom

 

IMG_3974-800.jpg

 

IMG_4030-Edit-800.jpg

 

IMG_4018-800.jpg

 

A na kraju bonus za ovu dvojicu što su pročitali do ovde - evo i jedan privatan video (sram vas bilo, ne taj privatan video, nego video Hardanger fjordova). Fjord nam se toliko svideo da smo ove godine bili tamo još jedno 5-6 puta odnosno skoro 2000km te smo sabrali malo videje sa putešestvija.

 

  • Podržavam 44

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Zahvaljujem na divnom putopisu!

 

PS. Predpostavljam da je ovo neki Hilleberg sator, ali me zanima koji fotoaparat koristis? Svideli su mi se nocni snimci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Svaka čast...
Jako lijepo prikazan put...
Pogledi divni, fotografije ekstra...  :care: 

Video zaista dočarava taj "mir" sa kojim ste putovali, da li zbog muzike ili šta znam, uglavnom izgleda super...  :na_glavi: 


nastavi da voziš, i snimaš, fotkaš...  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rođen da peca, nateran da radi, 260 postova
  • Motocikl: FZS 1000 (ostali samo dugmići)

Norveška je moje viđenje raja, uglavnom su knjige i ovakvi putopisi zaslužni za to. Netaknuta priroda, savršeni putevi na kojima nema gužve, sloboda......

 

I naravno, jedna dobra mašina da isprati sve to, greota da se takvi putevi ne koriste  :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Daki, standardno odličan putopis, popraćen izuzetnim fotografijama. :takoje: Tu na BJB sam ga pročitao drugi put, prvi put prekjuće na B logu (http://norway.dakipro.com/). Link stavljam za one koji neznaju tvoj sajt a žele pročitati još mnogo toga u istom stilu...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Skandinavija je za mene nesto posebno i skroz je drugacija od ostalog dela Evrope, kao i Engleska. Ostalo je vec sve 1000 puta ispricano i vidjeno. Prelepe slike i vidi se da bas uzivate :) Pozz od Fazer kolege  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: Bergen, Norway
  • Motocikl: Yamaha fazer fzs600 1998

Hvala na pozitivnim kritikama i lepim recima podrske, bas mi je milo em drago da vam se svidja :)

Sator je Bergans 3 compact lite https://www.google.no/search?q=Bergans+3+compact+lite&safe=off&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIzoqR8dPDxwIVwRUsCh3eogoY&biw=1583&bih=934#imgrc=_

nije Hilleberg mada ga skandinavci zovu skandinavski hilleberg. I odlicno nas sluzi, dosta se dobro pakuje, 3kg tezine, dve osobe plus stvari plus predsoblje za norveske kise, da moze da se spremi klopa i presvuce i to. Predsoblje mu daje na duzini pa treba ~3-4m ravne povrsine da bi ga otvorio, sto nije lako naci na norveskim planinama ali u kampovima nije problem. Kupljen po tvojim preporukama Lalajko  :)

Vrece i ostala kamping oprema tamo gde smo diskutovali

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/27565-sator-vreca-za-spavanje-i-oprema-koja-ide-uz-to/page-13

 

Fotoaparat sa fotografija je canon 400d sa Canon 17-55 (ili bese canon 18-135) objektivom, video je sniman uglavnom sa Sony as100v action cam a neke scene su snimane i sa Canon 100d. Nocne fotografije stativ i (prilicno vremena u) lightroom

 

Motorce je Yamaha Fazer fzs600 iz 1998 (65kw/95bhp) i uziva kad ide sa nama. Zamisljamo ga kao vucjaka/dalmatinca/haskija, blaaago nervozan u gradu ali kad mu stavis bisage i izvedes ga van naselja on se smiri i ne skida osmeh dok se ne vratimo kuci. Mada nam je to prvi motor (osim par rent-a-bajka) tako da i ne mozemo da poredimo bas najbolje, nama radi sve sto zamislimo :)

 

Skandinavija... Neverovatno mesto, bar za mene. Ove godine smo u fjordovima bili bar 8 puta i imamo jos nekoliko u planu, zavisi od vremena. Ovo leto smo planirali bili da obidjemo jos dva fjorda, ali je ovo leto jedno od najkisovitijih i najhladnijih u poslednjih 50 godina, tako da nas je kisa isterala iz zemlje. Hteli smo komsijsku Dansku kao plan B ali je tamo bila neka utakmica i nismo na vreme kupili karte za trajekt, tako dani to nije uspelo. Ali smo zato Hardanger fjord iz slika gore obisli gde god smo videli put na mapi. Meni je boravak u fjordovima, da ne preuvelicavam ali nesto najblize vantelesnom iskustvu, nekako tu nalazim svoj mir i spokoj, sto sam vise tamo sve se nekako bolje primam. Ili to ili imaju neki poseban sastojak u pivu

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Fenomenalno !

Jako mi je drago što si uspeo u daljnoj Norveškoj. A i Blog (svi textovi) je stvarno fantastičan, pogotovo fotografije. Dok sam čitao "Traženje posla u Norveškoj" me sječanje vratilo u kraj 80-ih i rane 90-te prošlog stolječa, kad sam isto mlad kao ti tražio posao ali u Austiji.Tad smo još bili u Yu, nije bilo interneta ni mobilnih, samo novine i stacionarni telefon. Neču sad o tome ovde nego ču samo da dodam, da je i u ona vremena bilo jako teško dobiti Posao. Posla je bilo vrh glave u svim branžama, a potražnja firmi za radnicima  je bila čak prevelika u odnosu na radne dozvole (5000), koja je Austrija godišnje izdavala za strance. Znači posla je bilo ali nije bilo dozvola za rad. A da si dobio dozvolu za rad, trebao si imati, prijavljeno boravičnu adresu, znači stan, boravičnu dozvolu, i imati veliku preporuku barem jednog Austrijanca. Ja sam u ona vremena ipak uspeo sve to da "preživim" za 6 meseci. Dobijam posao Angestellter-a u jednoj Handel´s firmi u Grazu i živim i radim tamo punih 12 godina do 12/2002, kad sam se vratio. Dobro, danas je opet drugačije ali znam kako je, kad sve to doživljavaš i prolaziš kroz sve to što si i sam prolazio. A dokazao si, da si voljom največeg kamena u Norveškoj uspeo ustvariti san i polako počeo da ga i živiš.  Respeckt i sve dobro :takoje: .

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 641 postova
  • Lokacija: Mataruska Banja-Klina Metohija
  • Motocikl: MZ ETZ150,Suzuki Bandit 650N

,,Na slici je jedan od mnogobrojnih štandova gde se prodaju džemovi, a štandovi su (kao i većina stvari u Norveškoj) samouslužni, nema nikog da stoji i prodaje nego ti sam odabereš teglicu i staviš pare u kasicu pored,,

 

E ovo ce da vazi jos koju godinu  :jee:  :jee:  :jee: 

samo dok se balkanci jos malo razmnoze,pokvaricemo mi i Norvesku.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: nova gorica
  • Motocikl: bmw r 1200 gs

Daki zdravo. Putopis fantastičan, slike još lepše. Isto kao tvoj blog, koji redovno čitam. Hvala za sve što nam daješ. Radujem se, jer vidim, da ti motor dobro služi i da znaš iz jega izvuči ono što on može da nudi. A imaš i malo sreče, da znaš. Oko tebe je fantastična priroda. Norveška je izvanredno lepa. Istina pa je, da zavisi od čoveka, dali može to da vidi. No, tebi je to svakako dano.

Uvjek se z Mirjam rado sečamo dana, kada smo te posjetili i ne možemo zaboravit gostoprimstva i večere, koju nam je tvoja Biljana pripremila. I Još nešto moram da ti kažem. Nemoj više da staviš Biljani kacigu na glavu kad ju slikaš. Pokaži njenu lepotu.

Još jednom hvala za sve i puno pozdrava.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: Bergen, Norway
  • Motocikl: Yamaha fazer fzs600 1998

Hehe, hvala na komentarima. Priznajem, nije tesko slikati okolinu (ili jeste tesko kad naviknes pa prestanes da "vidis" fotografiju).

Biljana je zena "iza zavese", ne voli da se slika na internetu :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1793 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Koliko se meni sviđa tvoj stil pisanja, to je neverovatno... Priroda, fotke, sve sjajno.

 

Veliki pozdrav za vas dvoje  :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Slike su lepe jer su predeli fenomenalni, ali zato je tekst duhovit. Ma video ti je vrhunski. Ajte  još u neku vožnju, strpljivo ću čekati putopis. BRAVO

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja