Jump to content

Moto Zajednica

Motocikl na plin (TNG)

Recommended Posts

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Pa realno na tehnickom niko ne gleda bas nesto motor. Kapiram da imas nuklearni reaktor da niko ne bi izvalio. Ali sam siguran da ne postoji nikakav atest za to.

Jeste usteda ali mislim da je bas cimanje. Kapiram da nas je beda naterala. Ja imam na kolima isto plin. Mogu samo da kazem da je to budalastina.

Nafta za traktor, plin za sporet, benzin za kola i motor!

Бензин за мотор, дизел за ауто :)
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Jesu danas dobri dizeli. Ali ne volim ja to. Prvo mnogo su osetljivi, pogotovo kod nas sa losim gorivom. Skuplji su 3x minimum za odrzavanje.

Ma benzin je za mene zakon. Ali dobro, na zalost i ja imam plin. Tako da sporett :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5523 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Od 80-ih vozimo dizele u kuci i sto se tice te osetljivosti dizela, ja nemam pojma o cemu se tu radi...servisiram auto kao i svako vozilo. Nisam imao nikakvih posebnih problema.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1225 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Keeway Speed 150

Nafta za traktor, plin za sporet, benzin za kola

 

to kaze i moj drugar ali od kad kupio kola na plin ne vozi nesto na benzin, sve na plin, a ako mogu da se vozim vise za manje para sto da ne, sto da dajem lopovskoj drzavi svoj tesko stecen novac

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Koji je poslednji koji imas? Mislim na godiste model itd..

Ne znam odakle bih krenuo. Samo dizne koliko su problematicne, Ove nove su bas osetljive sto na lose gorivo sto same po sebi. Pa imamo slucaj da kupis auto 10god star koji kosta 3000-4000e a jedna dizna kosta preko 500e, pa zamajac, pa turbina, pa filter cestica. Ma ima toga koliko hoces.

Pa uvek su skuplji i filteri vazduha i goriva i tako mogu da nabrajam.

 

@ nesic1

Pa vidis da sam i ja napisao da su mi kola na plin. Na moju zalost. Ali stojim iza toga da je plin za sporet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5523 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Trenutno imamo RAV4 D4D 2002. sa 255000km i Chevrolet Captiva 2.0D 2008. sa 50-ak hiljada. Sa diznama nisam imao nikada ni na jednom od auta problem, sa turbinom je imao cale problem sa Kadetom 80-ih, ali je servisirana i sve ok. 

Od svega toga skupog, jedino sam menjao zamajac (ceo set kvacila) na Toyoti i to je jedini skuplji servis koji sam imao, s tim da sam je kod mene vec 120000km (od zamene je presla preko 70000km).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Inace ti D4D vaze za jedne od najboljih motora na svetu. A taj tvoj je i malo stariji. Ali definitivno su skuplji. Captiva ti je jos i nova.

Ali uzmi nekog vw novije generacije. Pa za pasate 2006,7,8 i ne znam koje jos cak su oni sami dzabe menjali dize ljudima koliko su crkavale.

Pa onda imas situaciju sa nekim modelima da molis boga da kada kupis da je bosch a ne simens dizna. Posto su jedne crkavale a druge ne i tako dalje.

Benzinac sve to nema.

Ali onda je tu drugi problem. Mi sa benzincom imamo plin. A plin smrt za auto. Ko kaze drugo ili ne zna ili ne zeli da zna!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

Plin u bilo kom autu (pogotovo na motoru) je nužno zlo, što rekoste par postova pre, muka nas naterala. Ja isto imam plin u autu zadnjih desetak godina. Sećam se kad je plin bio džaba, nismo izlazili iz auta. Tad su ljudi govorili ma malo ima ljudi koji hoće da ubacuju plin u auto (šporet i tako te fore), neće plin nikad biti skuplji.Tad je bio oko 20 din/l plin, a danas 80 din/l, što je 4 puta skuplje. Mislili smo da će nam gamad dati da se vozimo džaba?! Važi... Još sa ovim atestima, reatestima i vrh od svega odjava, tj da se izbacuje plin iz auta (oko 12000din). Banana država. 

 

Padalo mi je na pamet da ubacim taj plin na motor, ali pošto vozim offroad podosta, ne usuđujem se uopšte da stavim bocu... :ups:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Ajde plin u kolima. Kola nisu luksuz vec potreba. Motor je realno luksuz tako da ako nemam za gorivo necu ni da vozim. Ali nije losa fora za entuzijaste malo da se igraju i budze a pri tome jos se voze bas dzabe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Honda PCX 125

Ne razumem zasto je plin smrt za auto? Sa sekvent sistemom se ni ne primecuje razlika u voznji, a ne ostecuju se ventili kao sa venturi uredjajima plus se produzava radni vek motora za nekih 30-40%..

 

Sto se motora tice mislim da ne bih nikad stavio plin na enduro motor..ali na neku krstaricu ili skuter, sto da ne :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ni meni nije jasno zasto je plin smrt za auto,ovo za novije dizele 100% tacno.

Ukoliko se pravilno ugradi radi bolje nego na benzin,drugo je sto kod nas svako ugradjuje plin pa ne retko ispadne lose,takodje treba pravilno odrzavati plinsku instalaciju,cesce menjati filter plina posle odredjene kilometraze i membrane u isparivacu koje nisu skupe a dobija se prakticno nov isparivac,svecice vece toplotne vrednosti,kablovi obavezno novi i kvalitetniji i da se covek lepo navoza.

Da ne spominjem sekvent koji se moze programirati da npr na manjim obrtajima dobija manje plina,slabije ide ali jako malo trosi a podesiti da na vecim dobije jacu smesu i bolje ubrzanje kada zatreba ili ko voli da pegla ... 

Masina vozena na plin se skoro ne zaprlja a prljavstina je toplotni izolator pa se veca radna temp. na plin kompenzuje boljim hladjenjem cistijih sklopova.

Sto se motocikala tice touring i kruzeri sa dva cilindra su idealni za plin,manje obrtaja pa je lakse ustelovati da lepo radi,vise mesta za bocu i naj bitnije motori za vece kilometraze pa je isplativost ocigledna.

Planiram da ugradim plin u moj motor ali kada resim bocu,u kofer necu zbog visokog tezista i zbog nemogucnosti atestiranja,mozda cak i napravim (ne licno) i odnesem je da se ispita,sertifikat ne mogu dobiti ali ni ne treba nego zbog licne bezbednosti,dovoljna je mala za nekih 150-200 km em pumpi ima na svakom cosku em retko predjem toliko km bez da stanem i da mi ostane deo rezervoara sa 5l benzina za svaki slucaj i prvo paljenje.

Zaista bi voleo cuti objasnjenje zasto kolega kaze da je plin smrt za masinu,na posao mi dolaze momci sa FTN rade ateste i bas smo razgovarali na ovu temu,oni se slazu da je bolja (po masinu) voznja na plin + su dali neke savete-sto kraca creva od isparivaca do mesaca,kada se stoji u koloni obavezno prebaciti na benz. zbog boljeg hladjenja masine itd ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Ja bi auto na plin kupio samo sa fabrickim ugradjenim plinom. Jer kao sto kolega kaze toliko puno fusera ima da su mi se bas zbog toga auta na plin zgadila. A na motor nikad ne bi stavio plin. Jednostavno mi to ne ide jedno sa drugim.

Sto se tice novih dizela, vise se kvare nego stari ale zato i bolje idu. Tako da danasnji dizeli dominiraju auto industrijom barem u evropi. I naravno proizvodjaci namjerno prave djelove da krace traju kako bi se kupovali nova auta. A to u srecne zemlje kupce mnogo ne brine jer se auta mjenjaju na svakih 4-5 godina. A toliko traje i garancija. A poslje ta auta dolaze kod nas pa se mi sa njima zajebavamo. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@ bokibd  Da se ispravim,kada sam rekao motocikl na plin mislio sam na motore starije generacije kao moj i na zalost vecina kod nas,u nesto novije ni ja ne bih ubacivao,ali podvlacim lepo ugradjeno bez budzenja-a moze se odraditi.

 

Apropo pravljenja delova da krace traju,kaze jedan stari majstor kod nas "VW je posrnuo kada je napravio bubu,kupis auto i par decenija ne moras ga ni menjati ni popravljati" a kod novijih "rok trajanja do isteka lizinga".

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja