Jump to content

Moto Zajednica

Ža dlaku šinko!

Recommended Posts

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Nego, nešto mi sad nije jasno :stabre:

Dosta godina vozim motor(e) i ne znam kako sam propustio da naučim da oduzimanje gasa u nagibu ispravlja motor ???

Ja sam sve mislio da ga još više obara a suprotno tome, dodavanje gasa ga ispravlja. :zbunjen:

 

Majstore, zaista bez ikakvog nipodaštavanja... O kojim motorima pričamo? O kojim brzinama, kojim uglovima obaranja? O kolikom trajanju obaranja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Daleko sam ja od majstora. Ja se uglavnom vozim turistički ;)

Jedno pitanje, bez želje da ulazim dalje u bilo kakvu raspravu, sa bilo kim - na koji način koriguješ putanju u krivini?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3568 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Nego, nešto mi sad nije jasno :stabre:

Dosta godina vozim motor(e) i ne znam kako sam propustio da naučim da oduzimanje gasa u nagibu ispravlja motor ???

Ja sam sve mislio da ga još više obara a suprotno tome, dodavanje gasa ga ispravlja. :zbunjen:

 

Majstore, zaista bez ikakvog nipodaštavanja... O kojim motorima pričamo? O kojim brzinama, kojim uglovima obaranja? O kolikom trajanju obaranja?

 

Pa hajde (takođe bez zle namere ili nipodaštavanja) objasni malo više na koje si ti motore, brzine, uglove i trajanja mislio kad si izneo ovu tvrdnju! Jer ja sam i dalje ubeđen da smanjenjem brzine (zadnjim točkom) motor "zaleže", a dodavanjem gasa se ispravlja. Pri tome mislim na putne motore i vožnju po putu, (za stazu nemam nikakvog iskustva niti interesovanja).

I samo još: Napisao si da ti na ovom mestu ne vidiš krivinu? Nisam je ni ja video dok nisam, pretičući kamion, iz desne trake oštro prešao u levu i našao se ispred ograde koja "zavrće" udesno (a ja sam u tom momentu još uvek bio u levom nagibu). Problem je što neki ne čitaju, ne citiraju i ne komentarišu ceo tekst, nego uzimaju i komentarišu delove kako im u kom momentu odgovara. A ja sam u prvom postu bio rekao da brzina nije bila prevelika za ulazak u tu krivinu (koju vi ne vidite), nego da je problem bio u tome što je "priprema" za ulazak bila potpuno pogrešna (jer nisam imao pojma da je ispred mene bilo kakva krivina).

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Vidiš, ne mora samo kontraupravljanjem. Motor se može dodatno oboriti oduzimanjem gasa ili doziranjem zadnjom kočnicom ili uspraviti dodavanjem gasa ili doziranjem prednjom kočnicom.

Internet je pun, samo na ovom forumu ima podosta tema o tome. Ali najbolje se uči od stare garde :takoje:

 

Žika nije imao vremena da poteže kontru (kočenje mu verovatno nije bilo ni na kraj pameti) i najefikasnije mu je bilo da oduzme gas i tako se udalji od ograde (verovatno instinktivno).

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Ovo prosto nije istina.

 

Motor se ne može dodatno oboriti oduzimanjem gasa. Naposletku može, ali prvo će se uspraviti pa tek onda, gubljenjem momenta pasti, a ne oboriti. Puštanje gasa funkcioniše praktično isto kao i kočenje prednjom. Nije tu u pitanju ništa drugo nego pomeranje težišta. U savladavanju krivine, bitno je da je težište blago na zadnjoj strani motora odnosno zadnjem točku. Takođe je bitno da je težište motora stabilno, a ne da šeta napred-nazad. Puštanjem gasa (ili kočenjem prednjom) se upravo taj balans remeti, težište ide na prednje vile i motor se uspravlja. Zato je kontrola gasa jedna od najbitnijih stvari za miran i stabilan motor u krivini. Puštanjem gasa se sve to gubi. I to ne kažem ja, to kaže fizika. Pa baš, ako je Žika jaje*ao fiziku onda jbg.

 

Što se tiče korišćenja zadnje kočnice u krivini, ono se više vezuje za sitno korigovanje brzine a ne obaranja ali je generalno poprilično advanced tehnika tako da to ne preporučujem.

 

I Žiko, ja nigde nisam vadio iz konteksta tvoje pisanje. Citirao sam tvoje reči da si " levim cilindrom maltene već bio na bankini" i da si onda otpustio gas i time dodatno oborio motor. To je fizički nemoguće.

 

Vozim i po putu, vozim i na stazi. I vožnja po putu mi više liči na vožnju po stazi. A fizika je ista, i ovde i tamo.

 

Što se tiče fizike upravljanja motorom, to možemo nekom drugom prilikom. Pola dva je, ja bih da spavam.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ne može da nije istina kad ja to nisam izmislio iz dosade nego navodim činjenice koje se vrlo lako mogu proveriti - sedi i vozi. Pogotovo vi što 'znate'.

Tako da me, uz svo dužno poštovanje, nemoj nazivati lažovom.

 

I da, još nešto. Puštanje gasa (ja bih to nazvao oduzimanje) deluje kao da kočiš zadnjom. Jer, sila sa malog lančanika (iz agregata) deluje preko lanca na zadnji točak a ne na prednji.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1834 postova
  • Lokacija: Beograd

Ajde potucite se.

 

A što se fizike tiče to je ipak malo glupo komentarisati napamet, tu treba ipak malo više od "tako je po zakonima fizike"

Šta se ovde desilo nećemo znati bez telemetrije ali ipak dovoljno je da znamo da je prošlo bez pada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Lepota je u ocima posmatraca. Gosn Zika je svoju situaciju doziveo kao opasnu i ima prava na to, verujem da mu nije bilo sve jedno. Ali gosn Ziko, po pojedinim svarima koje navodis, oduzimanje gasa i slicno, jasno je da je tu bilo vise vremena za reagovanje i ne mora da znaci da je za sve podjenako "opasna" situacija.

Da su zaista delici sekunde odlucivali oduzimanje gasa u toj situaciji bi bilo kobno.

I da si ti nama Zile ziv i zdrav,pa neka si jednom u zivotu osetio i brzinu na tockovima blizu 200 km\h, dosta je bilo u vazduhu0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Ne mogu da se ne nasmejem nekim komenrtarima ovde...Ziko meni je potpuno jasno sta ti se desilo i koja ti je namera pisanja bila....eventualno upozorenje nekome jer verujem da se ovo desilo vecini koja pegla autoputem vecim brzinama. A za ove strucnjake jedna cinjenica koja kazuje da pojma nemaju....PRI VECIM BRZINAMA TIPA 180 I SLICNE I BLAGA KRIVINA TERA NA OBARANJE IAKO PRI VOZNJI OD 120 TO NE MORA ...... Meni licno se desilo jednom kod Raznja pre 7-8 g da sam se precenio u levoj krivini i jedva izvukao ni dan danas ne znam kako a brizna je bilo oko 150 -160 tako da ko nema mnogo iskustva voznje autoputem neka zanemari teoriju i vise se osloni na praksu i mozda i ukapira nesto iz Zikinog slucaja.1zdravo.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 463 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Tehnika koja se primenjuje kod obaranja motora, jako puno zavisi od tipa motora.Moguće je da vi ovde nepričate o stečenom iskustvu na istom motoru.Sve navedeno opet, može da pije vodu.Bitno da se Žika nije dezintegrisao.Robin Hood je očigledno naviknut na velike brzine, dok uslovno rečeno starija garda crpi teoriju iz bogate prošlosti.Stilovi vožnje se teško menjaju čak i sa puno vežbe.Svi bi trebali voziti motor, koji najviše odgovara sopstvenom temperamentu, i stilu, proverenih u praksi.Najčešće to nije slučaj.Svi bi mi, ruku na srce, da budemo bolji i brži.Neko može, a neko ne.Bitno je samo znati kad je dosta, i paziti.

Eto ja se nasrah za medalju.

Žiko, čuvaj se braco, puno nešto pišeš o opasnim sranjima na motoru.PUJ PUJ

 

PEACE :goodluck:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1277 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Napadoste coveka kao da je ne znam sta napisao.Licno mi je jasno sta je se dogodilo,sve je lepo napisano i opisano.Kazete bokser vibrira pri velikim brzinama i treb..a mu dugo do 200,samo mogu da se nasmejem.Probajte boksera ali ne do trafike vec ga vozite par hiljada km pa ce vam se sve samo kazati..A o tome da je tezak i neupravljiv ne bi ni trosio reci,tezak jeste ali je upravljiv i te kako.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2583 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

BMW upravljiv? Svasta covek moze da procita. Evo ja sam jednom probao da prodavnice (trafika mi je bas bila blizu) i nije mi se nesto pokazao.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2410 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Stručnjaci...

A centrifugalne i centripetalne sile? A sila G na toj nadmorskoj visini uslovljena težinom motora,brzini i pravcu vetra te vlaznoscu vazduha? Pa ziroskopske sile točkova i diskova pojačane metalnim kapicama ventila? A žiroskopska sila radilice na boxer motorima? Pa nagib kolovoza i neravnine na istom? Pa izduvni gasovi kamiona uslovljeni poreklom goriva(dizel,eurodizel,bio...)? Pa uticaj brzine vetra i sile kojom vetar deluje na polugu kočnice ako ne postoji zaštitnik... Hmmmm...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Joj ja se uspavao, izvinjavam se sto kasnim. Vidim javio se i kornjaca rade. Uh mogu da zamislim kako xr prolazi kroz tu krivinu gde si ti za xt tako proleteo. Neko rece bogato iskustvo, ja bih pre rekao matori ljudi koji ne znaju ni sta rade ni sta pisu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Ziko ja verujem da ti je posle TA tvoj BMW svemirski brod ali nije i drugima. Ipak je to samo jedan ultra teski putni motor koji neki nazivaju i enduro. Ostra krivina je ostra krivina, vozio karting ili kamion totalno je nebitno. Krivina kroz koju mozes prze od 200 nije ostra. A motor koji u krivini se obara na oduzimanje gasa ne postoji. Jbg zakoni fizike. A ako se neko lozi to si ti. Izvini sto nisu svi popasli tvoji nebuloznu pricu. Mani se edukovanja, ne ide ti. Starosne godine ne znaci da neko zna sta radi. Pa cak i godine na motoru ako je neko u startu ucio pogresno.

 

nisam do sad gledao tezinu ali mi i ne deluje nesto tesko , suv 225 kg , sa svim tecnostima 240kg .. Sve to obzirom da moj matori R65 ima 205 kg a duplo manji i slabiji ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 463 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Joj ja se uspavao, izvinjavam se sto kasnim. Vidim javio se i kornjaca rade. Uh mogu da zamislim kako xr prolazi kroz tu krivinu gde si ti za xt tako proleteo. Neko rece bogato iskustvo, ja bih pre rekao matori ljudi koji ne znaju ni sta rade ni sta pisu.

 

Možda pogrešno pišu, ali voze, nepadaju,prave selfi van wc-a... :ooo::hej:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Ja u wc nemam ni jedan, iz bolnice ih ima. Jbg sta cu kad ne znam da pustim gas u krivini i dodatno oborim motor. No ja sam svoj zadatak obavio. Nasao temu, podlozio, dolio benzina...sad mozete i sami, vidim da vam ide. Jupiii zima je zvanicno pocela.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 463 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Ja u wc nemam ni jedan, iz bolnice ih ima. Jbg sta cu kad ne znam da pustim gas u krivini i dodatno oborim motor. No ja sam svoj zadatak obavio. Nasao temu, podlozio, dolio benzina...sad mozete i sami, vidim da vam ide. Jupiii zima je zvanicno pocela.

 

To za bolnicu mi je puno žao.Živ mi Ti :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3568 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

gavrolini user_popup.png

Postavljeno Danas, 11:53 AM

 

257 sa tecnostima. Za mene je to tesko.

Nije 257 nego 243kg (što i nije bitno), ali ne vidim kakav uticaj na ovu priču ima to što je za tebe ovaj motor težak, (jer ja motor nisam ni kupovao za tebe, nego za sebe)! Osim ako si umislio da si centar univerzuma oko koga se sve vrti, pa ti određuješ šta je teško a šta nije, šta je brzo a šta nije, šta je "oštro" a šta nije, šta je istina a šta nije, ......!

Ja u wc nemam ni jedan, iz bolnice ih ima. Jbg sta cu kad ne znam da pustim gas u krivini i dodatno oborim motor. No ja sam svoj zadatak obavio. Nasao temu, podlozio, dolio benzina...sad mozete i sami, vidim da vam ide. Jupiii zima je zvanicno pocela.

I jesi li ponosan na sve ovo što si napisao (i uradio)? Jel ti patka nakon svega porasla koji santimetar?

Očigledno da tvoj problem nije u tome što ne znaš da pustiš gas u krivini. Nedostaju tebi prijatelju mnogo bitnija znanja.

  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12108 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

257 sa tecnostima. Za mene je to tesko.

 

243kg sa svim tecnostima (gorivo, ulje). Marketinski, velika greska BMW sto daje tezinu motocikla spremnog za voznju, dok japanci daju suvu tezinu. 1100GS je laksi od obe Afrike 750, a niko njih ne svrstava u teske motore. Pri tom ima visi klirens.

 

http://www.bmbikes.co.uk/specpages/R1100GS.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_R1100GS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Afrika nije tezak motor? sjajno. Inace ja sam gledao ovde informacije http://micapeak.com/bmw/gs/gs12vgs11.html

 

Ziko sam si rekao da se ne poznajemo tako da ti nisam prijatelj. Patka mi je dovoljno velika i zamisli jos sam u godinama kad moze da se digne kad pozelim. Jbg lose vreme ,a bmw sektasi su uvek tu za razbijanje dosade. Nekad su bili to afrikanci ali ste ih vi sa propelerom odavno pregazili. Razlika izmedju nas je velika (ne mislim samo na godine) , ja se ne ulizujem nikom, ne drzim slovo o voznji a jos da ne znam sta radim, ne nazivam stvari onako kakve nisu, nije me briga koji znak nosi motor koji vozim sve dok me cini srecnim, kad prestane onda kupim drugi a stari prodam. Ne trudim se da inpresioniram nikog svojim vozackim umecem i langarijama o otrim krivinama i 200km/h, prijatelji su mi oko mene a ne u virtualnom svetu. Kulturan sam covek i postujem starije ali si ti ovo izvukao iz mene. Na pocetku sam pokusao da prebacim na salu misleci da ces ti reci da se salis i ispricati istinu. Medjutim ti si zapenio posto posto. Svako zdravog razuma je skontao da je istina 50%. Ili si isao 200 i nije bilo krivine ili je bilo krivine a nisi isao ni pola pomenute brzine. Jbg neko mladost dozivi dok je mlad , a neko sa zakasnjenjem od 40 godina. Ali ok to je taj sindrom. Honda pa bmw jer bolje nema.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Evo ja kao relativno iskusan ali ne toliko dobar vozac da dam svojih par reci.

 

MOTOR SE OBARA VOLANOM. Dodavanjem gasa u krivini prebacujete tezinu na zadnji tocak i tako pomazete da se prednjem tocku smannji tezina da ne bi isklizao zbog opterecenja. Doduse prejakim dodavanjem gasa (ako je jak motor) zadnji tocak moze da izgubi grip zbog prejake snage motora ili klizave podloge.

 

Nije tacno da se motor oduzimanjem gasa ispravlja. Probajte u krivini da oduzmete gas ali da zadrzite skrenut volan kao do tad. Pascete sigurno. Oduzimanjem gasa ili kocenjem se prebacuje tezina na prednji tocak i motor se tada trudi da bukvalno zadrzi pravac koji je bas u tom trenutku imao. Reflex nam da ne bi pali sa motora kaze da ispravimo volan da ne bi isklizali sto rezultuje ispravljanjem motora.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja