Jump to content

Moto Zajednica

Edukacija AutomaCkog svijetla

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Eto, posto je ukidanje prekidaca za svijetlo uvedeno prije vise od 10 kuka,

dosao je red i na mene da imam motor sa tom novom tehnologijom

 

Ono sto je meni tesko vjerovatno je cinjenica da svjetlo radi cim se da kontakt, dakle i kad motor ne radi.

Posto je za moj 'frajlauf' svaki amper dobrodosao, pitam se zasto je to tako, odnosno zasto nisu namjestili da se

svjetlo pali cim motor proradi, a da je ugaseno dok motor ne radi?

 

Da li neko moze da baci malo vise svjetla na ovo i da odgovore na izmedju ostalog:

- zasto je to tako napravljeno? (pri cemu je aspekt sigurnosti naravno irelevantan, vec je pitanje sto nije napravljjeno da gori samo kad motor radi)

- u kolikoj mjeri nam to povecava rizik od guranja, ako nam je accu slab?

- ima li neko uradi sam rjesenje da se svjetlo pali samo kad motor radi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
  • Motocikl: Burgman 650

Ja iskreno mislim da je u pitanju samo i iskljucivo cena izrade u pitanju... Prve varijante bez prekidaca za svetlo nisu prekidale pri anlasovanju a noviji i to rade ali i dalje je svetlo upalje odmah po datom kontaktu. Recimo MV Agusta F4 upali samo pozicije na kontaktu pa zatim posle paljenja i oboreno svetlo. Ne znam zasto kod Japanaca nije taj slucaj osim kostanja u izradi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

ima da se kupi rele sa tajmerom, odlichna stvar za taj problem. videh da to ameri koriste kad ugrade xenone, jer posle nekog vremena ne mogu da upale motor zbog isisavanja accua.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Evo jednog moguceg resenja.

Princip rada je sledeci:

Kada se ukljuci kontakt i elektronika dobije napajanje, na na + ulazu(neinvertovanom) komparatora je napon malo veci (treba podesiti potenciometrom od 10k) nego

na - (invertovanom) ulazu,pa ce na izlazu komparatora da se pojavi +12V(u stvari nesto manje,ali de ulazim preterano u detalje..).

Tranzistor za ukljucivanje releja nece provoditi jer mu je baza spregnuta na + napon napajanja, a na izlazu operacionog pojacala je takodje +12V.

Po startovanju motora pocinje i punjenje akumulatora,pa ce napon u instalaciji poceti da raste, a to ujedno dovodi i do porasta napona na invertovanom ulazu kompartatora.

Kada taj napon postane neznatno veci od napona na neinvertovanom ulazu, napon na izlazu komparatora ce postati skoro 0 V sto dovodi do ukljucenja releja .

(Napon na + ulazu je stabilan zbog zener diode,i nece se menjati sa promenom napona napajanja!)

Da se relej ne bi iskljucio u daljem radu, stara se povratna sprega sa kolektora tranzistora preko diode na invertovani ulaz, koja se stara da je napon na tom ulazu skoro 12V.

Kada se prekine napajanje,sve se naravno ugasi i proces moze da krene ispocetka.

Od ovoga mozda postoji i jednostavnije resenje,ali mi je ovo prvo palo na pamet :)

Da napomenem da ovo nisam ni sklopio ni simulirao ni isprobao, ali treba da radi svakako ako se sklopi.

post-290-0-58806700-1401018686_thumb.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Evo jednog moguceg resenja.

Princip rada je sledeci:

Kada se ukljuci kontakt i elektronika dobije napajanje, na na + ulazu(neinvertovanom) komparatora je napon malo veci (treba podesiti potenciometrom od 10k) nego

na - (invertovanom) ulazu,pa ce na izlazu komparatora da se pojavi +12V(u stvari nesto manje,ali de ulazim preterano u detalje..).

Tranzistor za ukljucivanje releja nece provoditi jer mu je baza spregnuta na + napon napajanja, a na izlazu operacionog pojacala je takodje +12V.

Po startovanju motora pocinje i punjenje akumulatora,pa ce napon u instalaciji poceti da raste, a to ujedno dovodi i do porasta napona na invertovanom ulazu kompartatora.

Kada taj napon postane neznatno veci od napona na neinvertovanom ulazu, napon na izlazu komparatora ce postati skoro 0 V sto dovodi do ukljucenja releja .

(Napon na + ulazu je stabilan zbog zener diode,i nece se menjati sa promenom napona napajanja!)

Da se relej ne bi iskljucio u daljem radu, stara se povratna sprega sa kolektora tranzistora preko diode na invertovani ulaz, koja se stara da je napon na tom ulazu skoro 12V.

Kada se prekine napajanje,sve se naravno ugasi i proces moze da krene ispocetka.

Od ovoga mozda postoji i jednostavnije resenje,ali mi je ovo prvo palo na pamet :)

Da napomenem da ovo nisam ni sklopio ni simulirao ni isprobao, ali treba da radi svakako ako se sklopi.

ja sam bio izgubljen josh u prvoj rechenici :D

al verujem da je ovo odlichno, mozhe chak da bude i javljach crkavanja reglera/alternatora u isto vreme (mozhda, joska nek me ispravi ako greshim). neche imati svetla chim oslabi punjenje ?

 

u krajnjem sluchaju, najjednostavnija opcija je dodatni prekidach za svetla, pa old school, upalish motor pa onda i svetla :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12265 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ima već gotovih kutijica koje u sebi sadrže tajmer. Vežu se na oborena svetla (ima više načina priključenja - presecanjem kabla kratkog svetla, presecanje kabla koji ide od osigurača kratkog svetla...), po uključenju kontakta imaš desetak sekundi da upališ motor i posle toga tajmer uključi rele koji upali svetla.

 

Cena te kutijice je reda desetak E.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Husqvarna SMR510

Evo ja da probam glasno da razmisljm, ako se stavi rele na regler ( jedan kontakt na masu motora a drugi na izlaz sa reglera) svetla nece biti dok se motr ne zavrti. Iseci provodnik koji dolazi do kratkog svetla i spojiti na kontakte od releja).

 

Mozda bi moglo ovako ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Tajmer jeste neko polu-rjesenje, ali meni se desava da dam kontakt i onda blejim, vezem kacigu, kopam nos i tako ... nekad i 10 minuta, a kamoli sekundi.

Dobra je i fora za copu, ali je ipak srebro, da tako kazem, jer ipak zahtijeva ljudku ruku (odnosno nogu u ovom slucaju :) ).

Zlato je joskino rjesenje, odnosno motor radi = radi i svjetlo, motor ne radi = ne radi ni svjetlo.

Problem je sto je Joskino rjesenje dosta komplikovano za amatere bez detaljne sheme, objasnjenja, spiska komponenti i objasnjenja prikljucivanja... pa cak i sa svim tim. :/

Hebo ih progres :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2372 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Boga mi,ovo Joskino za nas obicne smrtnike je bas komplokejsn...

Ja sam na Audiju,kad mi je crkla brava,namestio starter dugme koje ima cetiri kontakta. 2+2 i rade naizmenicno. Znaci kad jedan par propusta struju (pritisnuto dugme-vergla motor) drugi par je u prekidu. Na jedan "kanal" sam provukao struju od farova,a na drugi od pokretaca. Kad zaverglam farovi ostanu bez napona,a kad pustim dugme prestane verglanje,a farovi dobiju struju.

Jedino je problem sto ruzno izgleda da se stavi toliki prekidac na motor,mada bi na neki custom mogao ispod sedista,rezervoara i sl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Husqvarna SMR510

Izlaz reglera je povezan direktno na akumulator. Uvek je prisutan napon. Tako da,- to ne moze :neznam:

 

A ako bi se ubacila jedna dioda dovoljne snage da kroz nju moze da se puni akumulator?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Izlaz reglera je povezan direktno na akumulator. Uvek je prisutan napon. Tako da,- to ne moze :neznam:

 

A ako bi se ubacila jedna dioda dovoljne snage da kroz nju moze da se puni akumulator?

Teoretski moze, ali na svakoj diodi ima pada napona od 0.6-0.7 volti, pa bi se tako smanjio I napon punjenja, sto ne valja.

A tu je I problem grejanja diode, a to je tih 0.6-0.7 volti pomnozeno amperima kroz diodu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Dobra je i fora za copu, ali je ipak srebro, da tako kazem, jer ipak zahtijeva ljudku ruku (odnosno nogu u ovom slucaju :) ).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da bi krenuo treba ti 'ruka ' ili 'noga' a dok ne kreneš ne pali se svetlo 0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Dobra je i fora za copu, ali je ipak srebro, da tako kazem, jer ipak zahtijeva ljudku ruku (odnosno nogu u ovom slucaju :) ).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da bi krenuo treba ti 'ruka ' ili 'noga' a dok ne kreneš ne pali se svetlo 0stabre.gif

 

Problem je upravo izmedju davanja kontakta i kretanja. Koliko sam ja shvatio, cim dignes copu, pale se svjetla.

Ja nekad kresnem dok je na copi, a nekad sjednem na motor, dignem copu i onda tek dam kontakt i palim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Najprostije-iskoristiti signal sa lampice za ulje i napajati rele. Koristiti mirni kontakt od relea i to je sve. Kad agregat ugasi lampicu od ulja-upalice far ;-) potreban samo jedan rele. Ako hocete skiciracu Vam citljivu semu za povezivanje :-)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Husqvarna SMR510

Najprostije-iskoristiti signal sa lampice za ulje i napajati rele. Koristiti mirni kontakt od relea i to je sve. Kad agregat ugasi lampicu od ulja-upalice far ;-) potreban samo jedan rele. Ako hocete skiciracu Vam citljivu semu za povezivanje :-)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ovo mi se svidja naj vise ali nemam lampicu za ulje maler

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Najprostije-iskoristiti signal sa lampice za ulje i napajati rele. Koristiti mirni kontakt od relea i to je sve. Kad agregat ugasi lampicu od ulja-upalice far ;-) potreban samo jedan rele. Ako hocete skiciracu Vam citljivu semu za povezivanje :-)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Super, ali ovaj post je upalio moju crvenu lampicu.

Nije dovoljno samo da radi dok motor radi. Mora i neka elektronika koja ce spreciti svjetla da se gase dok god je dat kontakt.

Padne ti pritisak ulja ili nestane benzina u nekoj mrakaci i odjednom nemas vise svjetla. :staa::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ubacis LED pa neka gori i 15 minuta, nije problem :)

 

Gde zivis u NL? Mozemo otici malo brommeren neki dan? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Paaa lampica od ulja nema veze sa rezervom. A ako ti padne pritisak od ulja u voznji po mraku.. e jbg onda. Imas drugu varijantu koja moze da se napravi sa dva relea, u tom slucaju kad se ugasi lampica od ulja upalice se farovi i ostace da rade sve dok ne skines motor sa kontakta

 

Sent from my SM-G900H using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Paaa lampica od ulja nema veze sa rezervom. A ako ti padne pritisak od ulja u voznji po mraku.. e jbg onda. Imas drugu varijantu koja moze da se napravi sa dva relea, u tom slucaju kad se ugasi lampica od ulja upalice se farovi i ostace da rade sve dok ne skines motor sa kontakta

 

Sent from my SM-G900H using Tapatalk

 

Ma nisam mislio na rezervu, nego na gasenje motora iz bilo kog razloga, a to onda pali lampicu od ulja.

Kako to sa 2 relea? :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Sa dva relea u kombinaciji sa releom anlasera, moyes da dobijes to sto trazis.Kad das kontakt, svetlo nece raditi, sve dok ne pritisnes taster anlasera, pustis taster, svetlo i dalje radi, sve dok ne iskljucis kontakt.

post-2332-0-50026500-1401554513_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Okidanje relea preko anasera nije pametno jer je to rano. U verglanju ce svetlo sijati, a koriscenjem lampice od ulja za okidanje palice taman kad treba. Hajde u toku dana cu ti napraviti semu pa povezuj

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja