Jump to content

Moto Zajednica

zamena ulja (kako menjamo ulje)

Recommended Posts

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Mogli bi malo da prodiskutujemo o nacinu na koji menjamo ulje. Posle koliko, da li menjate filter svaki put, koliko dugo ostavite da se ocedi ulje, da li anlasujete na prazno dok se ne napuni filter i ne napumpa pritisak itd...

 

Citao sam jedan thread na americkom forumu o uljima i rasprava je daleko dogurala pa me interesuje kako ovdasnji svet to radi... Za vecinu ucesnika sigurno postoji klinicka dijagnoza, a i ja sam sebe pronaso medju njima :nosila:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Ja menjam filter svaki put (5e), po tipu je ulozak.

1. Upalim motor da radi par minuta (pod uslovom da je stajao celu noc).

2. Postavim motor u uspravan polozaj uz pomoc dizalice (nemam centralni stender), na ravnoj podlozi. Ispod motora stari carsav i posuda za staro ulje.

3. Otvorim cep rezervoara za ulje

4. Odvrnem sraf na karteru, uljnim pumpama, a izvadim i stari filter

5. Posle 45 minuta cedjenja, vratim sve srafove, a u novi filter sipam ulje i vratim ga u kuciste.

6. E onda sunem oko 3.8l ulja u rezervar za ulje, i odem da napravim krug po gradu.

7. Kada se masina ohladi, proveravam nivo ulja i dodajem oko 0.4 - 0.5 l ulja. Kada sve tako uradim, nivo ulja bude na max dozvoljenom na meracu.

8. Ulje menjam svake godine, a Yamaha kaze na 12000.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Nemam neku odredjenu kilometrazu za zamenu ulja. Kad sam kupio motor menjao sam ga na 2000 do 3000 km ali sad menjam izmedju 4000 i 5000km.

 

Uvek obavezno zamenim filter za ulje bez obzira na to da li je ulje isto kao i prethodno ili je neko drugo.

 

Pre nego sto ispustim ulje malo zagrejem motor da bi se sve iscedilo, ostavim par minuta da izadje sve dok za to vreme namestam filter i srafove i sipam novo ulje.

 

Nikad nisam anlasovao na prazno da se napuni filter i hladnjak (posto je hladjenje uljano) ali razmisljao sam kako je pravilno ali sam odustao od teorije i jednostavno upalio motor jer kad ga upalim ulje pocinje da tece kroz ceo motor pa ne moze da mu skodi ali me zanima kako je pravilno.

 

Sad u sredu radicu servis na motoru, zamena filtera i ulja, zamena lezaja u volanu i normalno dotezanje glave i prestelavanje ventila zbog onoga sto sam radio masinu, pa cu da posaljem slike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Sto se anlasovanja tice.

 

Kada promenis ulje i odma upalis motor treba najmanje 3 sec, da se ugasi lampica. Ako menjas ulje na 3000 kao ja, znaci kada motor dogura do 60000km prakticno je radio ceo minut bez ulja. Sad ti vidi dal ces da anlasujes ili ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350
Sto se anlasovanja tice.

 

Kada promenis ulje i odma upalis motor treba najmanje 3 sec' date=' da se ugasi lampica. Ako menjas ulje na 3000 kao ja, znaci kada motor dogura do 60000km prakticno je radio ceo minut bez ulja. Sad ti vidi dal ces da anlasujes ili ne.[/quote']

 

Lampica ti ne moze reci da li na recimo klipovima i svim kljucnim lezajevima ne postoji dovoljan sloj ulja da nema kontakta metal-metal koji je koban po masine. Hocu da kazem da kada potpuno ispustis ulje iz motora, ono uvek ostaje na pomenutim mestima. Uostalom, veliki broj motora uopste nema signal za nizak pritisak ulja :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Dobro zagrejem motor, ispustim ulje, izvadim filter metnem novi, zatvorim èep sipam ulje i pièi dalje posle par minuta... Ne verujem da mu zagrejanom posle zamene više škodi rad bez anlasovanja od recimo povremenog paljenja zimi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N
Kada promenis ulje i odma upalis motor treba najmanje 3 sec, da se ugasi lampica. Ako menjas ulje na 3000 kao ja, znaci kada motor dogura do 60000km prakticno je radio ceo minut bez ulja. Sad ti vidi dal ces da anlasujes ili ne.

Ispravite me ako gresim, ali kad alnasujes dobijas isti efekat kao kad motor radi (klipovi se pokrecu, radilica se okrece,...) samo sto su manji obrtaji, pa tako mislim da je zanemarljiva razlika u habanju kada alnasujes ili pustas motor da radi u ler. Uostalom na mom Kawasakiju je nemoguce alnasovati ako prekidac paljenja nije postavljen na "run"... :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

Ispravite me ako gresim' date=' ali kad alnasujes dobijas isti efekat kao kad motor radi (klipovi se pokrecu, radilica se okrece,...) samo sto su manji obrtaji, pa tako mislim da je zanemarljiva razlika u habanju kada alnasujes ili pustas motor da radi u ler. Uostalom na mom Kawasakiju je nemoguce alnasovati ako prekidac paljenja nije postavljen na "run"... :wink:[/quote']

 

Evo ispravicu te kad si bas insistirao :D Manje je dosta opterecenje i mehanicko(zbog gasnih sila) i termicko(zbog temperature koja se dobije sagorevanjem) kad motor radi u leru nego kad ga anlasujes. Ako mozete zaverglajte ga da povuce ulje bez paljenja nista vas ne kosta! Ne kapiram ljude koji menjaju ulje na 3000 km a mrzi ih 5 sekundi da potrose na jednu ovakvu sitnicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Kada sam menjao u kolima, onda sam kupio neku tecnost koji se sipa pre nego sto se ispusti ulje i upali auto da radi par minuta na leru. To je valjda za detaljnije ciscenje unutrasnjosti motora. Da li je to neko koristio za motor, i da li ima potrebe za to?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac
Kada sam menjao u kolima' date=' onda sam kupio neku tecnost koji se sipa pre nego sto se ispusti ulje i upali auto da radi par minuta na leru. To je valjda za detaljnije ciscenje unutrasnjosti motora. Da li je to neko koristio za motor, i da li ima potrebe za to?[/quote']

 

Ja to nikada nisam koristi ali mislim da nema potrebe za tim. Neki gram manje vise ako ostane u motoru nema veze, ne moze nista da mu skodi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 95 postova
  • Lokacija: Mladenovac,Srbija

Dobro zagrejem motor,ispustim ulje i odvijem filter,cekam neko vreme da se ocedi.Nov filter napunim uljem,zavijem ga i tek onda sipam kolicinu ulja koja pise na dekliju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Ispustim ulje na vrucem motoru, a filter odvrnem nakon par minuta. Prethodno pripremim neki karton koji malo savijem da mi ne kaplje sa filtera na masinu. Dok se to cedi uradim neki drugi poslic. Namazem gumu na novom filteru uljem i stegnem golom rukom. Sipam potrebnu kolicinu ulja, a onda upalim motor 30-tak sekundi i ponovo ugasim. Ostavim motor da odstoji 4-5 minuta i dodam potrebnu kolicinu ulja koju je progutao filter. Uvek menjam i filter i ulje, a interval je ~5000km. Prilikom promene stavljam novu podlosku na sraf za ispustanje (cena je zanemarljiva) i stezem taj sraf srednje jako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: VFR 800

Evo prepis iz servisne knjige za KTM kako se to radi: :lol:

 

Changing the engine oil

NOTE: When changing the engine oil, it is necessary to clean the short

and long oil screens and to replace both oil filters.

Engine oil has be changed with the engine being at an operating

temperature.

 

WARNING

AN ENGINE AT OPERATING TEMPERATURE AND THE ENGINE OIL IT CONTAINS ARE VERY

HOT - DO NOT BURN OR SCALD YOURSELF!

 

Place the motorcycle on a horizontal surface, remove the plug

1 and allow the oil to drain into a receptacle.

Clean plug (with magnet) thoroughly.

Once the entire oil has been drained, clean the sealing surface, mount the

plug together with the sealing ring and tighten it to 20 Nm/

15ft.lb.

CLEANING THE SHORT OIL SCREEN

The short oil screen

2is accommodated in the hex-socket plug 3on the

engine bottom.

Insert a pin-type key into the plug and tap on the key a few times with a

hammer in order to relieve the stress acting on the plug.

Dismount the oil screen, clean the components thoroughly and blow

compressed air through them.

Check the O-rings for damage and, if necessary, replace them.

Mount the oil screen together with the plug again and tighten the plug

to 10 Nm.

CLEANING THE LONG OIL SCREEN

The long oil screen is accommodated in the hexagon plug

4adjacent the

engine number.

Dismount the plug together with the oil screen, clean the

components thoroughly and blow compressed air through them.

Check the O-rings for damage and, if necessary, replace them.

To mount the long oil screen

5, place it on an approx. 300 mm/

11.8 in long pin-type key or a similar tool. Insert the pin-type key through

the opening into the bore of the opposite engine casing wall. Then, push

the oil screen into the engine casing as far as possible.

Remove the pin-type key, mount the plug and tighten it to 15 Nm/

11 ft.lb.

 

! CAUTION !

THE OIL SCREEN IS MOUNTED SLIGHTLY DOWNWARDS, IF INCORRECTLY FITTED, THE SCREEN LOOSES ITS FUNCTION AND THIS CAN CAUSE INCREASED ENGINE WEAR

 

Changing the oil filters

Remove the bolt 1 and swing the brake fluid container sideward. Place

a receptacle underneath the engine to collect the drained oil.

Remove the 4 bolts

2 and dismount the two oil filter covers.

3 out of the

Using circlip pliers, you may now pull the oil-filter inserts

housing.

Clean the oil filter cover, the sealing surfaces of the O-rings and the

engine casing.

Check the O-rings of the oil filter covers for damage and, if necessary,

replace them.

Put the motorcycle on its side and fill the oil filter housings about halfway

with engine oil. Insert the long oil filter at the front and the short oil filter

at the back of the housing.

Grease the O-rings

4of the oil filter covers and mount the cover. Mount

the bolts and tighten them to 6 Nm/5 ft.lb.

Position the brake fluid container and tighten the bolt to 8 Nm/

6 ft.lb.

Return the motorcycle to an upright position.

Remove the oil dipstick

5 at the clutch cover and fill in 1.2 liters of fully

synthetic engine oil (Motorex Power Synt. 4T).

Start the engine and check all screwed connections and oil filter covers for

leaks.

Finally, check the engine oil level and, if necessary, correct it.

 

Mozzete izzvuci analogno ovom naccin za svoj motor.

:wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir
Joseph B. Poslao: Mon Apr 03, 2006 10:02 pm Naslov:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Kada sam menjao u kolima, onda sam kupio neku tecnost koji se sipa pre nego sto se ispusti ulje i upali auto da radi par minuta na leru. To je valjda za detaljnije ciscenje unutrasnjosti motora. Da li je to neko koristio za motor, i da li ima potrebe za to?

 

To se ne koristi za motorcikle zbog lamela.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir
Kada promenis ulje i odma upalis motor treba najmanje 3 sec' date=' da se ugasi lampica. Ako menjas ulje na 3000 kao ja, znaci kada motor dogura do 60000km prakticno je radio ceo minut bez ulja. Sad ti vidi dal ces da anlasujes ili ne.[/quote']

Ispravite me ako gresim, ali kad alnasujes dobijas isti efekat kao kad motor radi (klipovi se pokrecu, radilica se okrece,...) samo sto su manji obrtaji, pa tako mislim da je zanemarljiva razlika u habanju kada alnasujes ili pustas motor da radi u ler. Uostalom na mom Kawasakiju je nemoguce alnasovati ako prekidac paljenja nije postavljen na "run"... :wink:

 

Pa ni meni nece da anlasuje dok nije na ranu. Ali potrosis koji minut vise pa mu ili ukines struju ili gorivo na neki nacin.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja