Jump to content

Moto Zajednica

NAVAK dan na stazi - 29. Jun 2014

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSXR 600 K8

http://zx6r.com/raci...wear-guide.html

 

Evo dobrog i sazetog objasnjenja kojim mozete utvrditi iz kog razloga vam se trose gume. Petkosova guma je primer hot tear-a sto moze da znaci da je guma bila previse izduvana ili da je temperatura asvalta bila previsoka za tu komponentu gume :takoje:

 

Odlican sajt i shkolsko objasnjenje...upravo sam to trazio po netu...u pitanju je bila Pirelli Supercorsa sp2, a pritisak je bio 1.5-1.6 na zadnjoj, izmeren pre voznje....mozda ce nekom koristiti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2309 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

http://zx6r.com/raci...wear-guide.html

 

Evo dobrog i sazetog objasnjenja kojim mozete utvrditi iz kog razloga vam se trose gume. Petkosova guma je primer hot tear-a sto moze da znaci da je guma bila previse izduvana ili da je temperatura asvalta bila previsoka za tu komponentu gume :takoje:

 

Odlican sajt i shkolsko objasnjenje...upravo sam to trazio po netu...u pitanju je bila Pirelli Supercorsa sp2, a pritisak je bio 1.5-1.6 na zadnjoj, izmeren pre voznje....mozda ce nekom koristiti

 

Ja bih isao na nesto veci pritisak ali ako ti je ya utehu kolega yedex je voyio na kawi 1.9 pritisak pa je bilo isto. Nikola je dobro rekao, pirelli sbk pro slikovi su prava prica za navak, nisu ni grejaci potrebni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Bas dobro da se razvila prica o gumama, kao infuzija ovoj umirucoj temi. :)

 

Oko tog pritiska, ovaj vozi 1,6 a onaj 1,9... Kako se odredjuje koliko napumpati?

Slikovi vs touring ili tezina motora ili sta?

 

Da li npr. i kolege na GS-u moraju da ispuste trecinu vazduha iz zadnje gume?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

http://zx6r.com/raci...wear-guide.html

 

Evo dobrog i sazetog objasnjenja kojim mozete utvrditi iz kog razloga vam se trose gume. Petkosova guma je primer hot tear-a sto moze da znaci da je guma bila previse izduvana ili da je temperatura asvalta bila previsoka za tu komponentu gume :takoje:

 

Odlican sajt i shkolsko objasnjenje...upravo sam to trazio po netu...u pitanju je bila Pirelli Supercorsa sp2, a pritisak je bio 1.5-1.6 na zadnjoj, izmeren pre voznje....mozda ce nekom koristiti

 

Ja bih isao na nesto veci pritisak ali ako ti je ya utehu kolega yedex je voyio na kawi 1.9 pritisak pa je bilo isto. Nikola je dobro rekao, pirelli sbk pro slikovi su prava prica za navak, nisu ni grejaci potrebni.

 

A kakvi su ti sbk pro slikovi za ulicu? Ima li ih smisla montirati na bajk umesto nekih hypersport guma?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2309 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Bas dobro da se razvila prica o gumama, kao infuzija ovoj umirucoj temi. :)

 

Oko tog pritiska, ovaj vozi 1,6 a onaj 1,9... Kako se odredjuje koliko napumpati?

Slikovi vs touring ili tezina motora ili sta?

 

Da li npr. i kolege na GS-u moraju da ispuste trecinu vazduha iz zadnje gume?

 

Vama sa kamionskim programom je svejedno koji pritisak vozite. :zvizduk: :zvizduk:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova
  • Motocikl: YZF R6

Bas dobro da se razvila prica o gumama, kao infuzija ovoj umirucoj temi. :)

 

Oko tog pritiska, ovaj vozi 1,6 a onaj 1,9... Kako se odredjuje koliko napumpati?

Slikovi vs touring ili tezina motora ili sta?

 

Da li npr. i kolege na GS-u moraju da ispuste trecinu vazduha iz zadnje gume?

 

Da bi odredio koliko treba naduvati gumu mozes se voditi temperaturom. Temperatura na koju ti uspes da zagrejes gumu zavisi od tvoje brzine. Neko ko vozi 1:30 ce mnogo vise zagrejati gumu od nekoga ko vozi 1:50. Treba znati idealnu radnu temperaturu gume koju koristis. Idealne radne temperature se razlikuju od gume do gume na primer trkacke gume mogu funkconisati na visim radnim temperaturama dok bi neke road gume na tim temperaturama pocele da se tope a to ne bi bilo bas zanimljivo :lol: . U prevodu treba izmeriti temperaturu gume odmah posle izlaska sa staze sa necim ovakvim Tire temp gauge , i voditi se pomocu tog podatka i naravno vizelnom metodom sa onog linka koji sam vec postavio. Naravno dodavanjem vazduha se smanjuje dodirna povrsina izmedju gume i asvalta a samim tim i smanjuje tempeatura gume i suprotno. I treba biti umeren u dodavanju i smanjivanju pritiska jer neke gume poput miselina koji ima mek zid gume i zbog toga mnogo reaguje na promene u pritisku i ne sme se previse izduvavati dok neke gume sa tvrdjim zidovima mogu da trpe nize pritiske. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

Da bi odredio koliko treba naduvati gumu mozes se voditi temperaturom. Temperatura na koju ti uspes da zagrejes gumu zavisi od tvoje brzine. Neko ko vozi 1:30 ce mnogo vise zagrejati gumu od nekoga ko vozi 1:50. Treba znati idealnu radnu temperaturu gume koju koristis. Idealne radne temperature se razlikuju od gume do gume na primer trkacke gume mogu funkconisati na visim radnim temperaturama dok bi neke road gume na tim temperaturama pocele da se tope a to ne bi bilo bas zanimljivo :lol: . U prevodu treba izmeriti temperaturu gume odmah posle izlaska sa staze sa necim ovakvim Tire temp gauge , i voditi se pomocu tog podatka i naravno vizelnom metodom sa onog linka koji sam vec postavio. Naravno dodavanjem vazduha se smanjuje dodirna povrsina izmedju gume i asvalta a samim tim i smanjuje tempeatura gume i suprotno. I treba biti umeren u dodavanju i smanjivanju pritiska jer neke gume poput miselina koji ima mek zid gume i zbog toga mnogo reaguje na promene u pritisku i ne sme se previse izduvavati dok neke gume sa tvrdjim zidovima mogu da trpe nize pritiske. :takoje:

 

Hvala. Ja sam na touring gumama (MPR3). Nadam se da se nece istopiti. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2309 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Mile sada salu na stranu, kada je u pitanju tvoj motor i tvoje gume ja bih kao polaznu tacku uzeo pritisak koji preporucuje fabrika i smanjio ga za 0.2 ili 0.3. Merenje temp guma je bitna kod race orjentisanih guma, vec kod sportskih street guma a i naravno touring guma ozbiljniji krugovi ce ih pregrejati jer imaju vise silike da bi sto pre dostigle radnu temp i onda to znaci da treba da dignes pritisak u pneumaticima ali onda dolazis u problem kada izadjes na stazu sa hladnim gumama jer je pritisak prevelik i guma ce se sporije grejati i tako u krug...

Da ne pametujemo mnogo ti prvi put dolazis i vozices se lagano tako da ti pritisak nece igrati veliku ulogu bio on lupam sada 2.6 ili 2.4 (nemoj da se uvredis) ali bih ga ja mozda za nijasnu spustio od preporucenog za ulicu.

Da apsolviram, onaj ko vozi 1:45 ili 1:50 a ima dosta takvih vozaca nece osetiti nikakvu razliku izmedju pritiska tipa 2.1 i 2.4 to potpisujem, a guma ce se ok trositi.

Moja preporuka kada su sport/touring gume upitanju je 0.3 dole u odnosu na preporuceni pritisak fabrike kao polazna tacka. Svi tyre wear patern kako bi to ameri rekli igraju ulogu na sportskim/race gumama, na seriskim ima vec previse silike da bi guma pokazala wear patern (ne mogu da se setim nase reci.). Mozda znakove trosenja? :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Fabricka preporuka je 2.9 (zadnja) i 2.5 (prednja). Ja kad se uputim na dalek (auto)put napumpam 3 pozadi (ekonomija), a normalno smanjim na 2.7-2.8.

Znaci za Navak onda po tebi 2.4-5 (zadnja) i 2.2 (prednja)? A sta sa onom teorijom o vise bara u prednjoj nego u zadnjoj? :Mina:

Kako se mjeri vrijeme? Ima li neki sistem tamo ili svako mjeri sebi?

 

ps. E da, tu uvredu mozes da ponistis samo nekim konzaltingom na licu mjesta. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2309 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Pise mi pod avatarom VTR, moj jedini motor trenutno. Pitao sam "kolege sa GS-om...." ;)

 

Onda kao sto tocrank kaze zadnju manje. Mislio sam da je GS u akciji. Ja bih isao na 2.3 prednju i 2.2 2.3 zadnju.

 

Ajde tocrank daj i ti sud, ti si vitlao sa SV po stazi sa bajatim turing gumama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Yamaha mt 09 Tracer,Suzuki SV 650 N,Piaggio Liberty 125

Pise mi pod avatarom VTR, moj jedini motor trenutno. Pitao sam "kolege sa GS-om...." ;)

 

Onda kao sto tocrank kaze zadnju manje. Mislio sam da je GS u akciji. Ja bih isao na 2.3 prednju i 2.2 2.3 zadnju.

 

Ajde tocrank daj i ti sud, ti si vitlao sa SV po stazi sa bajatim turing gumama.

 

Evo ja ako smem cisto da se ubacim 1zvizduk.gif

29-tog sam poslusao Aresov savet za pritisak u gumama(Metzeler Sportec M3), stavili smo zadnju na 2.1 a prednju na 2.3 (fabrika propisuje isto kao kod Mileta, zadnja 2.9 prednja 2.5) i motor se perfektno ponasao, grip je odlican, nisam imao nikakvih problema i guma se ravnomerno trosila 0takoje.gif

 

Evo koristim priliku i da se zahvalim Aresu na svim savetima i pomoci, Hvala legendo ! 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

E ako je kurblar vitlao sa touring gumama i to jos bajatim, onda je sad svaka brigica odstranjena.

Moje ce biti u zadnjoj trecini zivota. Nadam se da ce biti 2 mm kad se dogegam tamo. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12822 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

1.8 (preporučeno za ulicu 2.5) hladna zadnja, 2.0 (2.25 preporuč.)hladna prednja.

 

 

 

edit: ARES-ova preporuka mi liči na otprilike.

 

 

.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSXR 600 K8

Pritisak na zadnjoj od 1.5-1.6 su mi preporucili strucnjaci iz Pirelija prilikom kupovine i montaze na Grobniku. I sve je tamo funkcionisalo super, uz napomenu da je to bio moj prvi izlazak na stazu. Isti pritisak sam hteo da primenim i na Navaku, uz sad vec slobodniju voznju, ali sam ocigledno trebao da dopumpam. Iz neznanja problem sam trazio u zadnjem ogibljenju. Na Dunlopu sa NTEC tehnologijom sam vozio sa 1.1 zadnjom i nisam imao tih problema. Cisto da zakomplikujem temu kojoj i nije mesto ovde...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12822 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750
A ima dosta toga da se uči.

 

Nema tome kraja :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

http://zx6r.com/raci...wear-guide.html

 

Evo dobrog i sazetog objasnjenja kojim mozete utvrditi iz kog razloga vam se trose gume. Petkosova guma je primer hot tear-a sto moze da znaci da je guma bila previse izduvana ili da je temperatura asvalta bila previsoka za tu komponentu gume :takoje:

 

Odlican sajt i shkolsko objasnjenje...upravo sam to trazio po netu...u pitanju je bila Pirelli Supercorsa sp2, a pritisak je bio 1.5-1.6 na zadnjoj, izmeren pre voznje....mozda ce nekom koristiti

 

Ja bih isao na nesto veci pritisak ali ako ti je ya utehu kolega yedex je voyio na kawi 1.9 pritisak pa je bilo isto. Nikola je dobro rekao, pirelli sbk pro slikovi su prava prica za navak, nisu ni grejaci potrebni.

 

A kakvi su ti sbk pro slikovi za ulicu? Ima li ih smisla montirati na bajk umesto nekih hypersport guma?

 

Da/Ne? :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Ja lično to nikada ne bih ni razmatrao za ulicu! Te gume zahtevaju grejače mada i onda, stil vožnje mora biti takav da ih držiš na radnoj temperaturi. To na ulici uglavnom nije moguće pa bi sebe doveo u ozbiljnu opasnost!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja