Jump to content

Moto Zajednica

Enduro-pocetnik

Recommended Posts

  • U prolazu, 4 postova

Pozdrav bajkeri ! Planiram u sledecih par meseci kupiti motor. Generalno, najvise me zanimaju Enduro motori. Pocetnik sam sto se toga tice. Vozio sam razne skutere (automatik) i apenca sa manuelnim menjacem. E sad interesuje me, koji bi bio dobar motor za mene pocetnika iz te kategorije ? Nizeg sam rasta, imam 178 CM. Da li bi mi prevelik zalogaj bio za pocetnika da uzmem neki od 250cc ili bi trebao da pocnem sa 125 ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha TDM 4tx 2000g

Ma preskači sve to 125, 250 odmah u vatru i kupiš nešto ozbiljnije. Tako sam ja počinjao odmah na 650 cc, oprezno u početku polako dok se stekne osećaj, tezina i vremenom se navikneš.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 306 postova
  • Lokacija: Bgd N44 44 14 E20 27 10
  • Motocikl: KTM 525exc

Pozdrav bajkeri ! Planiram u sledecih par meseci kupiti motor. Generalno, najvise me zanimaju Enduro motori. Pocetnik sam sto se toga tice. Vozio sam razne skutere (automatik) i apenca sa manuelnim menjacem. E sad interesuje me, koji bi bio dobar motor za mene pocetnika iz te kategorije ? Nizeg sam rasta, imam 178 CM. Da li bi mi prevelik zalogaj bio za pocetnika da uzmem neki od 250cc ili bi trebao da pocnem sa 125 ?

Moras imati bar okvirnu sliku toga sto podrazumevas pod endurom. To je vec opste mesto: koliko ces voziti asfalta (da li sa saputnikom), koliko off-a. Bilo bi najbolje da malo popricas sa kolegama i eventualno probas neki motor koji ti se cini prikladan. Tako ces bar priblizno uzeti ono sto ti odgovara, posle - gde te srce odvuce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 475 postova
  • Lokacija: Temerin-Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

U potpunosti se slazem sa

mitar76

 

Ja sam sa 80cc odma presao na 650, u pocetku samo pazljivo i posle nekog vremena ces ga ko bajs voziti 0takoje.gif

Naravno ako ti zakon dozvoljava da ga vozis :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Yamaha 500XTZ Tenere (3AJ) - AGAIN :)

Pre svega, dobro doaso! Ja se slazem s exmanom. Prvo dobro razmisli za sta bi taj ''enduro'' koristio. Da li ce ti asfalt sluziti samo da dodjes do neke ''njive'' ili bi da dobacis i do, recimo, mora, da li taj ''off'' podrazumeva seoske puteve i makadam ili potoke, vododerine i sume... Za ''hard enduro'' ti verovatno i nece trebati vise od 250ccm (naravno, motor adekvatan ''hard'' nameni), za ''Enduro opsteg usmerenja'', treba ti nesto poput Yamahe XT, Honde XL, Suzukija DR. Ti ne briljiraju niucemu ali umeju sve...

Ja sam poceo sa 4T kineskom 250icom. Iz ove perspektive bih ti rekao da komotno preskocis taj korak i skocis na neki 600ccm. Ti imas bar neko iskustvo voznje dvotockasa, neki moji prijatelji su i bez toga odmah sedali na 600-650 i sasvim se lepo snasli. U svakom slucaju, prvo lagano, oprezno... Prvi put kad sednes i probas, izgledace ti kao autobus, vrlo brzo se naviknes i teras ko bajs (sto rece Dominator96)...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

Nisam bas merodavan da ti dajem savete ali prenecu ti svoje iskustv:

 

Bio sam u slicnoj situaciji pre nekih 2 meseca i razmisljao se sta da kupim... Slicna prica, hocu enduro da mogu i na duza putovanja ali i van puta. Pre toga nikada nisam vozio motor, a na skuteru sam za par godina presao mozda 500-600 km za 3-4 god(uglavnom na moru i nesto malo po Bg-u).

 

Ja sam na kraju uzeo Super Tenere koja je 750 kubika, bilo je raznih saveta ali sam na kraju resio da ipak uzmem njega- motor je veliki i tezak, snage koliko god ti treba...

 

Prvi utisci su odlicni, vozikao sam se nekih 150-200 km po gradu i nesto malo po sumi i za sada je skroz ok, dosta lako se upravlja, snagu sam kontrolises gasom... problem je sto sam nakon tih predjenih km saznao kolika je kazna za voznju bez kategorije tako da sada motor stoji parkiran i ceka jos koji dan dok ne polozim :) Sad ostaje da polozim i da se malo ozbiljnije vozim da bih mogao tacno da iznesem utiske ali mi se cini da ti tih 250cc nikako nece biti previse ako si vec vozio skuter ranije.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha TDM 4tx 2000g

Ma samo opušteno i pre svega oprezno.. Poštujem starije kolege po stazu što se pre svega tiče vožnje motocikla ali prijatelju moj nemaš ti pojima u stvari šta ti najbolje leži dok ne probaš, na kraju krajeva svi su tako počinjali. Da nebi puno lutao, kupovao jedno, drugo pa treće, najbolje ti je da probaš ukoliko naravno imaš u okruženju ljude sa različitim tipovima motora i videćeš JAVIĆETI SE SAMO :takoje::care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

Sto se mene tice ako si iz Bg-a ili okoline slobodno mozes da probas ST kad god hoces, znam da nikako nije ono sto si pitao ali mozda i bolje da probas nesto jace pa da vidis...

Ako si zainteresovan slobodno se javi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Vise kubika ne znaci jace. Ae da sacekamo postavljaca teme da se javi i kaze sta je mislio pod tim enduro. Mozda je mislio na ozbiljan enduro motor, a ne putni motor od 300kg koji moze da ide po blagom makadamu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

ako ti tako kazes...

 

I dalje ne vidim sta je lose u tome sto sam mu ponudio da proba "putni motor koji moze da ide po blagom makadamu" ali ajde...

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Yamaha 500XTZ Tenere (3AJ) - AGAIN :)

@gavrolini: Jasno da vise kubika ne znaci i jace i jasno da su ozbiljne hard enduro i cross sprave vrlo snazne i lagane i time manje (ako uopste) podesne za pocetnike, ali mi i dalje nagadjamo na sta je Marko1996 mislio pod pojmom: ''Enduro''. Posto je decko pocetnik, vecina je , verujem, pomislila da pod 125 i 250, on podrazumeva neki kineski enduro, neku Yamahu DT125, Hondu MTX ili nesto slicno. Iz te perspektive sasvim je OK ponuda marka07 da covek proba nesto jace, glomaznije, a sto svakako spada u enduro kategoriju, i da utvrdi da li mu je to ''too much'' u ovom momentu. Kao sto vec rekoh, mi trenutno ne znamo ni sta marko1996 uopste podrazumeva pod ''Enduro'', ali bih se smeo kladiti da trenutno ne misli na takmicarske hard endure.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

^hvala druze, iskreno mrzelo me je da kucam slican odgovor ali se potpuno slazem- i ja pristajem na opkladu da je covek mislio na tako nesto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Kao što rekoše kolege pre mene, bitno je šta ti želiš od enduro motora... Ako želiš neku varijantu da više ideš na drum sa povremenim izletima u off, onda bi ti legao neki KLE 500, XT600, Dominator 650 ili Transalp 600... To su manje-više drumsko orijentisani motori koji itekako mogu i da te zabave i provezu kroz neke blaže tipove offrouda... A ako želiš već neki hard enduro za konstantno cepanje offa, onda ti je dovoljno neki od 250-350 kubika koji je tako i orijentisan...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja