Jump to content

Moto Zajednica

Kurs bezbedne vožnje 2014 - Beograd

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 2036 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Ево и ја да се јавим са свим похвалама предавачима 1care.gif1care.gif1care.gif и демонстраторима,било је доста поучних ствари.

Жао ми је што сам морао раније да вас напусти али видим да ни ви нисте још дуго остали јер је мене та иста киша која је и вас растерала сачекала на ауто путу код Арене.

И још би желе да се захвалим Немањи и Аракису на несебичној помоћи око паљења мог скутера 0takoje.gif0takoje.gif0takoje.gif

П.С. Овај курс ћу препоручити свима које занима,а требало би да занима све који се возе на 2 точка.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova

Da dodam da nije samo bitno gurnuti telo u stranu vec treba steci osecaj koliko se u tom trenutku saviti napred.

 

E ovo je momenat koji mene jako interesuje a donekle i zeza. Imam problem na primer prilikom dolaska sa pravca kada idem na jace kocenje tezina mi "ostane na rukama" ako me razumes. Naravno to je i zbog toga sto sam se fizicki jako zapustio pa imam jedan veliki trbusnjak koji ne koristi mnogo svrsi. U tom momentu kao da guram prednji tocak koji zbog toga pokazuje teznju da proklizi sto opet kod mene izaziva strah. Ovo naravno nisam osecao na predhodnim motorima koji nisu bili R ali na R-u se bas oseti. Zbog svega navedenog meni treba mnogo vremena da se "namestim" i veoma sam zainteresovan da cujem misljenje iskusnijeg kako da minimizujem gresku. Naravno "lozim" se da ove godine dodjem i na stazu pa bih tamo pokusao da spoznam granice svog ne znanja ukoliko neko od vas bude dovoljno dokon da posveti malo vremena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

 

dvlns

Koristi zadnju da se težina prebaci delom i na zadnji točak i rastereti prednju viljušku. Tj koči istovremeno prednjom i zadnjom ali pazi da ti zadnja ne zablokira i motor počne da šeta guzicom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5765 postova

Ma koristim i zadnju i saltanje i nije frka ni kada malo zablokira imam kontrolu problem je u mojoj tezini a ne tezini motora. Svoju tezinu prebacim na viljusku i ne mogu da se otresem toga. Nisu meni ruke ukocene u krivini i sve je to ok nego momenat samog pocetka obaranja je ponekad problematican iz tih razloga. Posle se ili namestim nekako ili usporim dosta pa prodjem krivinu ali taj momenat kada pustas kocnicu i kreces u obaranje je problematican...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Probaj koliko možeš da se zadržiš nogama tj "stegni" nogama - kolenima rezervoar. I meni se to dešava da me kočenje povuče u napred pogotovo kad je suvozač iza mene pa sklizne ka meni. Jedino da ugradimo neki feder pa da nas vraća nazad ili na dijetu :lol:

Ili probaj da završiš sa kočenjem malo ranije pre ulaska u krivinu i obaranja tako da imaš vremena da popustiš volan posle kočenja.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banda Opasnih, 396 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX

Ma koristim i zadnju i saltanje i nije frka ni kada malo zablokira imam kontrolu problem je u mojoj tezini a ne tezini motora. Svoju tezinu prebacim na viljusku i ne mogu da se otresem toga. Nisu meni ruke ukocene u krivini i sve je to ok nego momenat samog pocetka obaranja je ponekad problematican iz tih razloga. Posle se ili namestim nekako ili usporim dosta pa prodjem krivinu ali taj momenat kada pustas kocnicu i kreces u obaranje je problematican...

 

Lepo ti je kolega ZEMZEM rekao, znaci stegnes nogama i ledjima se guras unazat pri kocenju, a na ubrzanju radis kontra, ruke moraju da su ti uvek labave da ne bi slucajno pao negde pri jacem kocenju (jedna ruka je uvek jaca od druge i lako se desi da jedna prevlada).

 

U svakom slucaju daleko gazis sa kocenjem, generalno bi trebalo da se svako kocenje zavrsilo pre krivine i da si vec "podesen za krivinu", pre iste. U krivinu bi trebao da ulazis sa gasom, a ne sa kocnicom. Drugim recima, zaleces se u krivine. Resiv problem, jesi li gledao "Twist Of the Wrist II"?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Dvoumio sam se da li da se prijavim na kurs jer sam mislio da svi ganjate ono sto vam je potrebno za stazu i imate masine velike kubikaze, a moja Hondica samo 125ccm 1moto3.gif , a i bio sam u stisci sa vremenom pa sam odustao.

Ali sad vidim da sam grdno pogresio, pratim forum i nadam se da cu uspeti da se organizujem i prisustvujem sledecem kursu kad bude organiziovan 0takoje.gif

 

Svaka cast momci!1zdravo.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2300 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Probaj koliko možeš da se zadržiš nogama tj "stegni" nogama - kolenima rezervoar. I meni se to dešava da me kočenje povuče u napred pogotovo kad je suvozač iza mene pa sklizne ka meni. Jedino da ugradimo neki feder pa da nas vraća nazad ili na dijetu :lol:

Ili probaj da završiš sa kočenjem malo ranije pre ulaska u krivinu i obaranja tako da imaš vremena da popustiš volan posle kočenja.

 

To donekle pije vodu, kazem donekle jer prekomerno stiskanje rezervoara dovodi do neprirodnog polozaja tela. Svi se pozivamo na twist of the wrist, knjiga i kurs su super i pokusavaju da obezbede bezbedniju voznju ali kurs po meni ima i svoje mane jer ne pokriva recimo neregularne situacije. Npr bavi se problematikom prolaska kroz krivine sirenjem putanje i ranijim davanjem gasa ali isto tako se ne bavi problemom kocenja recimo do temena krivine koja nije preporuciva za ulicnu voznju tj tehnika koja se praktikuje na trkama ali i recimo problematicnim situacijama u saobracaju je pozeljna. Ne treba je praktikovati ali moze se svakom desiti i na ulici da mora da stisne kocnicu da da ide krivina ili da je motor pod nagibom.

Kada krene lepo vreme pokusacu da nadjem vremena pa ko zeli moze da saslusa savete uzivo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

@ Mile

 

Nikad video zapis nema tu jačinu kao direktna komunikacija između predavača i slušalaca. Tu su razna pitanja i potpitanja koja su svaki put drugačija :)

 

Dvoumio sam se da li da se prijavim na kurs jer sam mislio da svi ganjate ono sto vam je potrebno za stazu i imate masine velike kubikaze, a moja Hondica samo 125ccm 1moto3.gif , a i bio sam u stisci sa vremenom pa sam odustao.

Ali sad vidim da sam grdno pogresio, pratim forum i nadam se da cu uspeti da se organizujem i prisustvujem sledecem kursu kad bude organiziovan 0takoje.gif

 

Svaka cast momci!1zdravo.gif

 

Naša greška u pomanjkanju preciznog obaveštenja o Kursu :) Ovaj Kurs bezbedne vožnje namenjene je svim motociklistima, različitih nivoa znanja i umeća - od početnika do naprednih vozača. Neki se podsete, neki mnogo toga novog nauče - što znači da koristi svima :)

 

Na poligonu se vežba na veoma malim brzinama i naročito se obraća pažnja na maksimalnu sigurnost svih polaznika Kursa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

@ Mile

 

Nikad video zapis nema tu jačinu kao direktna komunikacija između predavača i slušalaca. Tu su razna pitanja i potpitanja koja su svaki put drugačija :)

 

 

Jasno je to, naravno.Nisam mislio na video kao zamjenu za kurs, nego kao dodatni materijal. Jedan takav video sa tudjim podpitanjima je ipak puno vise nego nista.

Eventualno se dodatna pitanja mogu postaviti naknadno. Ja npr. imam zelju da odem na Keithov kurs, nakon gledanja twista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Probaj koliko možeš da se zadržiš nogama tj "stegni" nogama - kolenima rezervoar. I meni se to dešava da me kočenje povuče u napred pogotovo kad je suvozač iza mene pa sklizne ka meni. Jedino da ugradimo neki feder pa da nas vraća nazad ili na dijetu :lol:

Ili probaj da završiš sa kočenjem malo ranije pre ulaska u krivinu i obaranja tako da imaš vremena da popustiš volan posle kočenja.

 

To donekle pije vodu, kazem donekle jer prekomerno stiskanje rezervoara dovodi do neprirodnog polozaja tela. Svi se pozivamo na twist of the wrist, knjiga i kurs su super i pokusavaju da obezbede bezbedniju voznju ali kurs po meni ima i svoje mane jer ne pokriva recimo neregularne situacije. Npr bavi se problematikom prolaska kroz krivine sirenjem putanje i ranijim davanjem gasa ali isto tako se ne bavi problemom kocenja recimo do temena krivine koja nije preporuciva za ulicnu voznju tj tehnika koja se praktikuje na trkama ali i recimo problematicnim situacijama u saobracaju je pozeljna. Ne treba je praktikovati ali moze se svakom desiti i na ulici da mora da stisne kocnicu da da ide krivina ili da je motor pod nagibom.

Kada krene lepo vreme pokusacu da nadjem vremena pa ko zeli moze da saslusa savete uzivo.

 

Prolazi se i kroz situaciju kočenja u krivini. I to dosta. Uopšte, kurs je ove godine dosta proširen u odnosu na Twist of the Wrist, tj. adresira dosta situacija iz realnog saobraćaja (celo poglavlje ima o tome).

 

Što se tebe tiče, super bi bilo da nam se pridružiš, kao što smo nešto načelno pričali prošle godine, pa da ovakve kurseve imamo češće (ideja je da bude 5-6 predavača, jer mislim da svako može da odvoji 2-3 termina godišnje, a to je onda već ozbiljniji broj).

 

------

 

Što se ostalih pitanja tiče - definitivno Kurs ostaje do daljeg besplatan, prosto to je primereno sadašnjem trenutku. Od toga ćemo odstupiti verovatno jedino ako odlučimo da rentamo ozbiljan poligon na 4-6h i onda će kurs koštati koliko iznajmljivanje poligona podeljeno sa brojem polaznika, ali to prvo mi interno moramo da se dogovorimo. Uopšte, najveća mana ovakvog brzopoteznog kursa je kratak i više načelan poligon, tj. sada uglavnom damo neke vežbice koje ljudi sami dalje vežbaju, a to je daleko od idealnog. Mnogo bolje bi bilo rentati veliki poligon/stazu, deliti se na grupe i besomučno vežbati dok ne uđe u glavu šta i kako, imati prave krivine itd. Naličje te ideje je što to zahteva više vremena i od predavača i od polaznika. I sada imamo situaciju da dosta ljudi prosto ode sa poligona...

 

Za video - možda bude jednog dana, ali to je već ozbiljan projekat (a da bude baš kako treba). Polako dolazimo i tu, polako već na kursu imamo poneki snimak iz vožnje koje vremenom pravimo i sistematizujemo.

 

Ima još super sugestija gore iznetih, sve gledamo!

 

 

Uopšte, jasno je i nama kako bi sve ovo moglo da se digne na viši nivo. Samo (a suprotno opštem uverenju u Srbijici nam ;)) - najlakše je imati ideje. Dobro ih realizovati je teži deo priče. Ovaj kurs postoji već ozbiljan broj godina, dosta ga je ljudi i držalo i pohađalo i mislim da je jedna od najlepših i najvažnijih stvari koje radimo i baš smo motivisani da to teramo. Naravno, uvek ima i biće hejtera, svemu je (lako) naći manu. Meni se čini da korist prevazilazi mane i to je to...

 

PS: Ares, prelazimo na PP ;).

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Nego, ispustili smo da se zahvalimo nasem Miroslavu sa foruma koji je obezbedio vecu ucionicu za ovaj kurs. :) Stvarno smo dobili odlicne uslove za predavanje teorije, doduse moram priznati da mi je malo nedostajao Vir zbog atmosfere koja je tamo uvek bila odlicna. Bice jos kurseva i tamo. :care:

 

Posebnu zahvalnost dugujemo i Dusku Vonabibajkeru koji se potrudio da svima nama prenese svoje iskustvo i poruke. :takoje::care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbea, 436 postova
  • Lokacija: Cukarica Beograd
  • Motocikl: Forza 350 ('22)

dobar demonstrativni video za sve ucesnike kursa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: Cetinje
  • Motocikl: VESPA PX200 1988 BMW R1200GS 2015

Bilo bi dobro da neki okvirni termin kursa postavite sto ranije, zbog organizacije,

potrudicu se da obavezno dodjem na sledeci kurs. Pozdrav iz Crne Gore! 1zdravo.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Seve, može li se dobiti makar sirov video materijal sa poligona? Neko je snimao kamerom ako sam dobro video, ali ne znam ko (da li iz organizacije ili neko od kolega polaznika?).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Kada krene lepo vreme pokusacu da nadjem vremena pa ko zeli moze da saslusa savete uzivo.

Bas lepo, evo mozes za pocetak npr. da pocnes da siris znanje medju poznanicima, cisto da probijes led.

Znam jednog bandita i tigra kome bi to i vise nego trebalo. :zvizduk::zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Pre svega ... sve pohvale za predavace i organizatore (Pablo i Severian) .... za Duleta respekt, odlican motivacioni govor :takoje: .

Rajka je suvisno spominjati...on je vec iza svega, sto vredi na BJB-u :takoje::lol:

 

 

Severianu skidam kapu, drzao mi je paznju, i ako slusam ovu materiju 4 put i znam je skoro napamet :care:

 

Razliku koju sam primetio u predavanjima se ogleda samo u tome da je Lazo (EvilZo)...malo veci akcenat stavljao na izbegavanje prepreke u krivini i umirenju motora prilikom usporavanja pre krivine..... (niza brzina - medjugas da ne dodje do trzaja, pa gas.....ja ovo redovno praktikujem).

Naravno on je masinac...pa mu i lezi taj deo :lol: .

 

Za Pabla imam jedan dobronameran savet, kao iskusan predavac..... nemoj mi zameriti, ali moras da budes malo glasniji i dinamicniji prilikom predavanja..... jednolican , tih glas, slabo drzi paznju.... narocito po kisnom

vremenu u zamracenoj ucionici... :takoje:

 

I predlozi:

- prosirenje price na off road i voznje na stazi, uz preporuku da svako proba obe varijante...tj. ko ima zelju i volju.

 

- izbaciti ziro racun na forum da bude...sto se kaze ...transparentan i svima vidljiv .....ja sam zaboravio da ostavim prilog :neznam: , a mozda je nekom glupo da potseca i napominje

 

 

Hvala svima ...bilo je vise nego korisno :zdravo:

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova

Istina pablo predaje jako upotrebljivu materiju, verovatno bi mogao dinamicnijom tehnikom izlaganja da vise animira ljude. Naravno sve su ovo dobronamerni saveti kurs je odlican

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Za Pabla imam jedan dobronameran savet, kao iskusan predavac..... nemoj mi zameriti, ali moras da budes malo glasniji i dinamicniji prilikom predavanja..... jednolican , tih glas, slabo drzi paznju.... narocito po kisnom

vremenu u zamracenoj ucionici... :takoje:

 

Prihvatam kritiku, naravno. :takoje: Ocigledno je i na mene uticalo kisno vreme i zamracena ucionica. Ali bi za sam kurs koji smo odrzali mnogo vise znacilo da si odmah rekao da me ne cujes dovoljno dobro. Trudio sam se da odrzim kontakt ocima sa vecinom ljudi u ucionici i nisam stekao utisak da me ljudi ne prate.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Za Pabla imam jedan dobronameran savet, kao iskusan predavac..... nemoj mi zameriti, ali moras da budes malo glasniji i dinamicniji prilikom predavanja..... jednolican , tih glas, slabo drzi paznju.... narocito po kisnom

vremenu u zamracenoj ucionici... :takoje:

 

Prihvatam kritiku, naravno. :takoje: Ocigledno je i na mene uticalo kisno vreme i zamracena ucionica. Ali bi za sam kurs koji smo odrzali mnogo vise znacilo da si odmah rekao da me ne cujes dovoljno dobro. Trudio sam se da odrzim kontakt ocima sa vecinom ljudi u ucionici i nisam stekao utisak da me ljudi ne prate.

 

U pravu si, vreme je uticalo tako na nas sve....

 

Ma bilo je odlicno ...a siguran sam , i da ce svaki naredni put, biti jos bolji...jos jednom , sve pohvale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja