Jump to content

Moto Zajednica

Nisu uvek automobilisti krivi...

Recommended Posts

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Na autoputu, putu rezervisanom za saobracaj motornih vozila i na duplim trakama na usponima se vozi desnom trakom i leva sluzi za preticanje sporijih vozila. Na ulicama sa 2 ili vise traka je dozvoljeno paralelno odvijanje saobracaja.

 

IccaKg, da li bi taj tvoj osecaj "krivice" bio malo veci da si tog krsitelja zakona bez kacige dokacio branikom i gologlavog poslao na beton, jer eto samo nisi pogledao, niti dao migavac, vec u toj milisekundi samo namotao desni kako bi uskocio u traku.

 

Samo zameni uloge i priznaj sta bi uradio da te tako neki obori jer je bez gledanja i ikakve najave promenio traku. Ali budi iskren. Reci da li bi rekao, sve ok druze, ja sam kriv, i pokupio ostatke motora i sebe sa puta i otisao ili bi rekao "majmune, cemu ti sluzi retrovizor"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 149 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW F 650

Da izlozim svoj slucaj..

Mene je covek namerno udario! Isekao kod buvljaka i zakocio iz sve snage,naravno nisam mogao stati na vreme i udario sam u njegov zadnji deo.

Motoru nista,ja sam se dobrano ugruvao. Oprema je uradila svoje...Uz histericni smeh dve plave gdjice na zadnjem sedistu,covek je pobegao,tacnije odvezao se ko da nista nije bilo...dok sam se tumbao po ulici.

Inace ,vozio sam bahato,50 na sat...u srednjoj traci...

No,covek je mali dripac sa uba,sivi golf 5 ub tablice 88 god,ima deckic dosije tako da je uvidjajni izvestaj cekan skoro 5 meseci.

Sudski mu ne mogu nista,za drugo cemo videti...

 

Da li vam se mozda desilo da na semaforu,uglavnom zene ili klinci,zele da se odmere u startu?

Da li su brzi od dvotockasa?

 

Radi se o kulturi,kakva je u drustvu,ista slika je i u saobracaju...

 

Na zalost,ne vidim resenje...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Ma ovo je skakljiva tema. Debila ima u svim prevoznim sredstvima, pa i na bajsu. Naravno da ima vise debila u kolima posto ih ima statisticki vise. Ali imao sam slucajeva dok sam u kolima da srecem takve debile na motoru da me dovedu do ludila. Kada bi mi neko rekao da necu odgovarati najradje bi ih licno zgazio! Jedan od jacih debila je bio neki skuteras u jednoj od jednosmernih ulica.

Ulazim polako u jednu jednosmernu a baja na skuteru pun gas iz suprotno smera tj pogresnog smera na pravo na mene. Jos je i vidno bio ljut sto sam eto ja tu! Koji car.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Motocikl: Honda xl650v Transalp

@Kosooki

moj osecaj krivice odnosi se na ono sto je rekao GhostMile i sa cime se slazem a to je da "se treba okretati i u pustinji da bi se stekao automatizam". Nazalost na nasim ulicama je situacija takva da moras okretati glavu kao radar i znacajno vise obracati paznju na sve ostale vozace nego na svoju voznju. Ja sam na trenutak pomislio da zato sto vozim normalno i ostali tako voze i iskljucio radar. To je bila moja greska. Taj osecaj krivice nebi bio veci da je doslo do cukanja i ljubljenja betona. Jednostavno ne mogu da osecam krivicu zato sto smatram voznju po propisima normalnom (sa upaljenim migavcem, rekao sam i u prvom postu da sam dao migavac), a sa druge strane imam nekog ko izvodi akrobacije po putu. Iskreno, ne vozim motor kao pomenuti gospodin na skuteru i ne mogu da se stavljam u njegovu poziciju, ali kada bi smo hipoteticki zamenili uloge garantujem ti da bi moj odgovor bio "sve ok druze, ja sam kriv, i pokupio ostatke motora i sebe sa puta i otisao".

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Preticanje sa desne strane (praktično u istoj saobraćajnoj traci) je debilizam, (a uz to je i zakonom zabranjeno).

A onima koji ovakve postuoke podržavaju želim da u nekom budućem vremenu na svojoj koži ne osete koliko nisu bili u pravu.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Motocikl: Honda xl650v Transalp

@GhostMile

Kao sto rekoh slazem se sa tobom da moramo vise paziti u saobracaju i okretati se na sve strane. Sto se tice provlacenja tu imamo uglavnom neslaganja. :) Najpre bih da razdvojimo dva slucaja: prvi, na koji si se ti bazirao, a to je provlacenje na semaforu kada kolona automobila stoji, i drugi, koji je slucaj u mojoj prici, a to je provlacenje izmedju vozila u pokretu. Priznajem da sam u prvom slucaju blago fleksibilniji jer je dosta bezbedniji od drugog slucaja. Prihvatam par razloga koje si naveo u korist te varijante u smislu smanjenja guzve, ostavljanje vise prostora nagomilanim automobilima, manje zagadjenje. Taj deo price mi je donekle u redu.

Ne slazem se sa sledecim:

- poredjenje sa pesacima-potpuno razlicite kategorije, pesaci ni na trotoaru ne idu u redu jedan iza drugog kao vozila na kolovozu, drugacija je autonomija kretanja

- mislim da je veci rizik prilikom provlacenja izmedju vozila na sirini ne vecoj od 1.5m od onog da budes udaren cekajuci na kraju kolone

- sto se tice ucenja u autoskolama, voleo bih da cujem misljenje nekog ko radi u autoskoli. Nacin obuke je ranije bio blaga katastrofa jer te tamo nisu naucili apsolutno nicemu ni teoretskom ni prakticnom. Jedostavnije im je bilo da nauce ljude da poloze vozacki ispit tako sto ce im na primer na poligonu postaviti neke orjentire tipa kamen,stap,ugao neke zgrade i reci im kad ti se rame izjednaci sa stapom a ti zakoci pa pun levi, umesto da su ih naucili da zaista voze. O teorijskom delu obuke da ne pricam. Nije ga ni bilo. Na taj nacin gomila ljudi je naucila da polozi vozacki ispit a nije naucila da vozi. Znam ih gomilu. Tako da nesto ne verujem da ce neki instruktor da objasnjava kandidatu da treba da pazi na bajkere koji se provlace. Kao sto rekoh voleo bih da cujem nekog ko ima veze sa autoskolama danas pa da nam kaze da li se stanje u skolama i nacin obuke po novom zakonu i pravilnicima pormenio u odnosu na ranije godine

- vozaci automobila te nece namerno seci ali mogu te seci slucajno, kao sto sam ja mogao u mojoj situaciji.

Sa druge strane mene vise interesuje vase misljenje o drugoj varijanti provlacenja, provlacenje u pokretu. Ovo smatram izuzetno nebezbednim i ozbiljno sam protiv toga. Ako zaobidjemo varijante "nismo jedan drugog videli" koje su najcesce imas takodje problem sa rupama na nasim ulicama kojih je bezbroj. Ti se vozis izmedju dva vozila, rupa je negde u jednoj od traka kojom se krece auto, on hoce da je izbegne, blagi trzaj volanom levo ili desno, izbegao rupu, a ti prignjecen. Slicna situacija ako je rupa na tvom pravcu kretanja. Nemas prostora da je izbegnes levo i desno, ili se ogulis o kola ili zabodes po sred rupe pa sta ti bog da. Ako vozis na primer izmedju kola i busa koji ti je sa desne strane a ispred tebe je pesacki prelaz, od busa ne vidis da li je neko krenuo da predje preko pesackog, a od kola ne mozes da pobegnes levo kako bi izbegao tog pesaka. Neka bude za sada toliko pa ljudi pisite vase misljenje, situacije i predloge.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1585 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

 

IccaKg, da li bi taj tvoj osecaj "krivice" bio malo veci da si tog krsitelja zakona bez kacige dokacio branikom i gologlavog poslao na beton, jer eto samo nisi pogledao, niti dao migavac, vec u toj milisekundi samo namotao desni kako bi uskocio u traku.

 

 

Kolega IccaKg bi bio delimicno kriv. Ipak, po meni, veci deo krivice snosi skuteras, jer, prosto receno, skuter nije imao tu sta da trazi. Treba biti obazriv, ali je jasno da je skuteras napravio veci prekrsaj i pre svih, sebe doveo u opasnost. Kada bi svi u kolima proveravali sve "mrtve" uglove i mislili na apsolutno sve oko sebe, zakucali bi se u auto ispred. Kacigu necu ni da komentarisem, ne znam ni kako voze bez iste, preko 40 km/h "ubi" vetar bez kacige.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Бијељина
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500

А значи, купио сам мотор да бих био најбржи у саобраћају, први стигао до семафора, да не чекам иза неког...?! Нисам знао. Хвала творцима дефиниције "филтеринг".

ИццаКг, да си га ударио- ја бих те бранио. Па, јбт, сви смо овдје возачи мотора! Дакле, по некој аналогији нико овдје не мрсомуди како треба забранити моторе. Тај дебил (ја га нећу старосно категорисати, да ми неко не би замјерио; дакле, дебил свегенерацијског кова) на скутеру ми није јасан, али су ми још већа већа измаглица ови који га бране! Одговорно тврдим да је 30% возача мотора (не бајкера) неодговрно, а можда чак и више од 50% бахати. Кад кажемо саобраћајна некултура, сви се на овом форуму одмах ухватимо возача аутомобила, а ја прво помислим на нас. Магарац за воланом удари у аутобус при 60км/сат и преживи, а ми и са мање полажемо рачуне... Без кациге на нестабилном скутеру, 50+км/сат, држати корман једном руком и претицати са десне стране- покажите ми један аргумент за одбрану овог човјека?!

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Tražim

Svi vi koji se zalažete za provlačenje između kolona u pokretu razmislite da li je širina trake izmišljena da bi se motoraši, motoristi, bajkeri, skuteraši i sl. provlačili ili postoji još neki razlog? Kojim pravom vi oduzimate vozaču automobila mogućnost da manevriše u svojoj traci da bi vi malo brže stigli gde ste naumili?

 

Meni se lično desilo nekoliko neprijatnih situacija sa kolegama i kad sam na motoru i u kolima.

 

Desilo mi se recimo da u ulici sa tri trake, ja u srednjoj, popodnevni špic, sa obe strane se provlače po dva motora. U jednom trenutku oko sebe imam četiri motora i nemam mogućnosti za manevrisanje. I da se nekom od kretena nešto desilo šta onda? Ja sam kriv?

 

Drugi slučaj, autoput, Begaljičko brdo u smeru ka Beogradu, brza traka. U obe trake ogromna gužva, srednja vozi oko 120, brza oko 150, baja u jednom momentu odlučuje da se provuče između mene i bankine. Duva vetar, turbulencije su već poprilične, da se nešto desilo baji opet ja kriv?

 

Treći slučaj, na motoru, Brankov most, srednja traka, prolazim pored autobusa, gledam i retrovizor i preko ramena, dajem žmigavac i bacam još jedan pogled u retrovizor i krećem. U tom trenutku se baja izbacuje iza nekog auta i kreće između traka i maši me za picinu dlaku (vozi znatno jači i startniji motor). Da smo se objica prosuli ispred autobusa opet ja kriv?

 

Da ne nabrajam dalje...

 

Ko reši da se provlači između kolona u pokretu sam je kriv za sve što ga snađe. I vozači auta (a i ovde nas je verovatno većina koji vozimo i auto i motor) imaju dovoljno posla da isprate sve debile na četiri točka i koji ne gladaju gde voze, niti pravo prvenstva niti daju žmigavac kad skreću i ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Motocikl: Honda xl650v Transalp

Na to kucanje po telefonu je dosta ljudi ovde zaboravilo. A to je jedan od velikih pokazatelja nacina razmisljanja pomenutog skuterasa. To je taj nivo svesti na koji pokusavam da skrenem paznju svim kolegama. Prvo krene nenosenje kacige, ubrzo zatim provlacenje izmedju vozila pa na kraju vrhunac sa mobilnim telefonom. A za konacnu pobedu kombinacija sva tri.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 437 postova

Gospodaru samoće, ko da ti pokaže argument za odbranu fensi matorca? Ne vidim da iko misli da je normalno kucati poruku i voziti skuter. Ovde se vodi polemika oko oštre osude provlačenja i stava koji smatra da je provlačenje legitimno ako je moguće.

Ista stvar se dešava i na temi o dozvoljenoj količini alkohola, gde bismo da zabranimo do juče legalnu granicu jer mi lično ne pijemo ili ne verujemo da će se drugi pridržavati propisanog. Dakle ne zato što 0,03 % utiče na vožnju, nego iz navedenih razloga.

 

Ti si, eto, tek sad saznao za pojam filtering. Naravno, jer nisi imao potrebu da ga koristiš. Zapravo, ti si iz okoline Bijeljine, Žika56 je iz, okoline Aleksinca, a Ica je još nenaviknut na saobraćaj u gradu poput Beograda. A upravo vi na ovoj stranici imate primedbe protiv provlačenja, mada su minimalne šanse da prisustvujete istom.

Ajde, mi ćemo možda i da shvatimo kako treba da se vozi u gradskoj gužvi, ali se pazite ako budete otišli bilo gde od Londona preko Rima do Atine, pošto su tamo podjednako bandoglavi u toj lošoj navici. Čak su uspeli da nauče automobiliste da im prave mesto za prolaz i da malo bolje paze na njih nego ovi naši.

 

I bez obzira na tvoj pomalo sarkastičan zaključak o tome da si kao kupio motor da budeš najbrži u saobraćaju i prvi na semaforu, mogu da ti potvrdim da mnogi u sredinama gde se koristi provlačenje kupuju motor ili skuter upravo iz tog razloga. Motocikl je prevozno sredstvo.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Lakapo usamljeni :) Ne gori nigdje. Ovo je samo diskusija, a forum nebi ni postojao kad bi svi zastupali isto misljenje.

 

Zasto si ti kupio motor je nesto sto samo ti znas, a taj razlog (slozit ces se) nemora da bude univerzalni. Neko ga kupi za ukras, a neko da stigne prvi.

Drugacije su i potrebe u drugacijim uslovima. Ako se vozikas sa zenom u suncanu nedelju po nekim prevojima, naravno da ne razmisljas o provlacenju.

Ali ako ides ujutro preko Gazele na posao i sve stoji, onda ti naravno pada na pamet.

Problem je sto ljudi uglavnom gledaju sta njima licno odgovara, pa onda to namecu kao logicno rjesenje za sve.

Zbog toga i imamo taj "los imidz" kao motoristi, jer je vecina u autu i motor smatra "pogibeljnom djavoljom spravom koju treba zabraniti zarad sigurnosti"...

Vi sad zvucite pomalo kao oni...:)

 

@iccakg

Drago mi je da se slazemo oko samokritike i semafora, a kako stvari stoje uskoro cemo se sloziti oko svega. :)

 

- mislim da je veci rizik prilikom provlacenja izmedju vozila na sirini ne vecoj od 1.5m od onog da budes udaren cekajuci na kraju kolone

Na cemu baziras ovo?

Kad stanes na kraj kolone, kolona stoji, a ti si tesko vidljiv. Zakucaju se nerijetko u auto, a nece u motor. :neznam:

Kad se provuces rizik ti je nula, osim naravno ako se ne provlacis neodgovorno, tipa 100 km/h ili tako nesto (ali ja o tome ne govorim).

 

- vozaci automobila te nece namerno seci ali mogu te seci slucajno, kao sto sam ja mogao u mojoj situaciji.

Jesu se tebi licno zakleli? :D Salim se malo, ali to se, vjerovao ili ne, ipak desava. Desilo se i meni jednom u Amsterdamu gdje je dozvoljeno, ali "savjesni gradjanin" nije bio obavjesten jbga.

 

Sa druge strane mene vise interesuje vase misljenje o drugoj varijanti provlacenja, provlacenje u pokretu. Ovo smatram izuzetno nebezbednim i ozbiljno sam protiv toga. Ako zaobidjemo varijante "nismo jedan drugog videli" koje su najcesce imas takodje problem sa rupama na nasim ulicama kojih je bezbroj. Ti se vozis izmedju dva vozila, rupa je negde u jednoj od traka kojom se krece auto, on hoce da je izbegne, blagi trzaj volanom levo ili desno, izbegao rupu, a ti prignjecen. Slicna situacija ako je rupa na tvom pravcu kretanja. Nemas prostora da je izbegnes levo i desno, ili se ogulis o kola ili zabodes po sred rupe pa sta ti bog da. Ako vozis na primer izmedju kola i busa koji ti je sa desne strane a ispred tebe je pesacki prelaz, od busa ne vidis da li je neko krenuo da predje preko pesackog, a od kola ne mozes da pobegnes levo kako bi izbegao tog pesaka. Neka bude za sada toliko pa ljudi pisite vase misljenje, situacije i predloge.

 

Ove tvoje brige se primjenjuju i na obicnu voznju. Od busa recimo ne vidis pjesaka ni kad si u lijevoj traci, a bus u desnoj malo ispred.

Sta se onda radi? Uspori se do sigurne brzine i kad se uvjeris da ga nema ides dalje ili stanes ako ga ima (pjesaka). Nikako ne nastaviti istom brzinom sa "bjezanjem u stranu" kao opcijom u slucaju frke.

Slicno vazi i za rupe ili cimanje volana da se zaobidje rupa. Rizik postoji da vozaci previde motor koji se provlaci, ali to je dobrim dijelom zato sto ga ne ocekuju, a ne ocekuju ga upravo zato sto je to zabranjeno. :) Volan se nikada ne smije cimati bez uvjeravanja da se moze. Mozda ide sleper bez kocnica koji ce te ubiti na mjestu ako cimnes. :)

Ako se iznenada "pojavi" (niotkuda :D) rupa, onda rizikujes felgu, a ne neciji zivot. Ili gledas bolje, pratis i znas kad mozes, a kad ne mozes cimnuti. Ili vozis sporije ako ne vidis dobro...sve samo ne cimanje "na srecu" (bez uvjeravanja).

Ti ovdje predstavljas to cimanje kao nesto "prihvatljivo / normalno / ok", jer, eto, ima rupa? Nije valjda da je tako?

 

Ono sto ja vidim kao glavni nesporazum izmedju mene (tj.nas) i tebe (tj.vas) po pitanju "provlacenja u pokretu" jeste percepcija tog procesa. Ti to vidis kao neodgovorno, prebrzo, bahato jurcanje izmedju auta, a ja vidim odgovorno, oprezno, sa puno anticipacije i neznatnom razlikom u brzini, provlacenje kroz sporu gomilu automobila. Cim brzina dostigne 50-ak km/h provlacenje prestaje, a razlika u brzini je od nekih 10 km/h pa do max 40-50 km/h (sto je vec ozbiljna razlika i zahtijeva dosta vjestine i iskustva). Rijetki se provlace i brze, ali to je neki maximum da se moze smatrati u granicama odgovornog. Oni klipovi iz Rusije, spantine baje, ghost rider i slicno nisu ono o cemu ja pricam.

Ja bih npr. upratio spantu na Brankovom mostu, predvidio da on hoce da se prestroji, usporio i pustio ga da to izvede.

 

@milomir22

Ako te strah da se ne zabijes u auto ispred dok ispregledas mrtve uglove, ti onda stani, ali ne skreci na srecu... moze naici sleper. ;)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Бијељина
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500

Gospodaru samoće, ko da ti pokaže argument za odbranu fensi matorca? Ne vidim da iko misli da je normalno kucati poruku i voziti skuter. Ovde se vodi polemika oko oštre osude provlačenja i stava koji smatra da je provlačenje legitimno ako je moguće.

 

Ti si, eto, tek sad saznao za pojam filtering. Naravno, jer nisi imao potrebu da ga koristiš. Zapravo, ti si iz okoline Bijeljine,

 

I bez obzira na tvoj pomalo sarkastičan zaključak o tome da si kao kupio motor da budeš najbrži u saobraćaju i prvi na semaforu, mogu da ti potvrdim da mnogi u sredinama gde se koristi provlačenje kupuju motor ili skuter upravo iz tog razloga. Motocikl je prevozno sredstvo.

Ја и не тражим да га неко покуша бранити, јер неће ни успјети. Само ће себе укопати у бездан дебилизма у ком горепоменити живи.

Да, зграда ТДИ радија (Максима Горког 54, Јужни булевар) је околина Бијељине. Још једна престоничка предрасуда о нама провинцијалцима ;)

Запамти, и на аутобусу пише Ласта, па не лети... Филтеринг користим и ја, и нисам први пут чуо за појам (додуше, више волим српско провлачење), али пак, први пут чујем да се користи као аргумент при одбрани бахате вожње...

Миле, опомињеш мене, а ватра гори на другом крају села ;)

Иако често минирам живце из Јужног, преко Макензијеве до Славије и даље до Бранковог, ријетко се провлачим између возила у покрету и и даље осуђујем оне које то раде ;)

А сад, лијеп је дан, па оде провинцијалац мало да вози мотор... Пријатан остатак дана.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Ne bih da ispdnem pogresno shvacen, te javno lincovan, zato zelim da se ogradim i kazem da ni jednog momenta ne podrzavam postupak tog strucnjaka zbog niza gresaka koje je napravio i koje su mogle da ga kostaju urgentnog, u najboljem sluvaju.

Nisam za zabranu prolaska izmedju traka, vec sam za pametnu primenu gabarita dvotockasa u gradakoj guzvi. Licno ni ja ne volim da se provlacim izmedju vozila, jer se osecam vrlo klaustrofobicno i nesigurno u tim manevrima, ali zato koristim svaka 3 metra praznog prostora izmedju vozila u levoj i desnoj traci i cik cak kretanjem odrazavam visoku dinamicnost voznje u sporom saobracaju.

 

Ali samo jedan kratki pogled u ogledalo nekoga manje ili vise savesnog motociklistu mlze spasiti od gubitka glave. Jebes zakon i kazne, glava je u pitanju. Ja ne zelim da nosim nekoga na dusi, ma koliko lud po sebe on bio.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 437 postova

O svašta Gospodaru samoće. Opet taj sarkazam, ovaj put o provincijalcima. Mislim ja sam kupusar poput tebe, nemoj da se ubacuješ u mod sukoba između provincije i metropole.

Ali okej, shvatio sam poentu, koristiš provlačenje ali ga osuđuješ. Eto i ja ću od ovog trenutka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Gospodaru samoće, ko da ti pokaže argument za odbranu fensi matorca? Ne vidim da iko misli da je normalno kucati poruku i voziti skuter. Ovde se vodi polemika oko oštre osude provlačenja i stava koji smatra da je provlačenje legitimno ako je moguće.

Ista stvar se dešava i na temi o dozvoljenoj količini alkohola, gde bismo da zabranimo do juče legalnu granicu jer mi lično ne pijemo ili ne verujemo da će se drugi pridržavati propisanog. Dakle ne zato što 0,03 % utiče na vožnju, nego iz navedenih razloga.

 

Ti si, eto, tek sad saznao za pojam filtering. Naravno, jer nisi imao potrebu da ga koristiš. Zapravo, ti si iz okoline Bijeljine, Žika56 je iz, okoline Aleksinca, a Ica je još nenaviknut na saobraćaj u gradu poput Beograda. A upravo vi na ovoj stranici imate primedbe protiv provlačenja, mada su minimalne šanse da prisustvujete istom.

Ajde, mi ćemo možda i da shvatimo kako treba da se vozi u gradskoj gužvi, ali se pazite ako budete otišli bilo gde od Londona preko Rima do Atine, pošto su tamo podjednako bandoglavi u toj lošoj navici. Čak su uspeli da nauče automobiliste da im prave mesto za prolaz i da malo bolje paze na njih nego ovi naši.

 

I bez obzira na tvoj pomalo sarkastičan zaključak o tome da si kao kupio motor da budeš najbrži u saobraćaju i prvi na semaforu, mogu da ti potvrdim da mnogi u sredinama gde se koristi provlačenje kupuju motor ili skuter upravo iz tog razloga. Motocikl je prevozno sredstvo.

Drugar, apsolutno se slažem sa tobom da vožnja u različitom okruženju podrazumeva i drugačiji stil vožnje. Međutim, svako bitno odstupanje od uobičajenog stila u toj stedini predstavlja opasnost. Tako, ukoliko se na nekom delu gotovi svi kreću sa 70-80km/h (bez obzira na dozvoljenu brzinu), opasno je kretati se tu i sa 120km/h, ali i sa 40km/h! Kao što je veoma opasno provlačiti se u Beogradu, Nišu, ..... , a bitno manje opasno činiti to u Londonu, .....!

Jednostavno negde je to uobičajeno i očekivano za druge učesnike (negde i dozvoljeno), te je iz tih razloga i bezbednije nego kod nas. Samo treba približno pratiti ustaljene postupke ostalih učesnika i potruditi se da ne štrčimo suviše.

I samo još da dodam: To što neko trenutno živi u okolini Aleksinca, ne podrazumeva obavezno da je taj celog života tu živeo, niti da recimo nije imao prilike da vozi u Beogradu, Zagrebu, Beču, Minhenu, Londonu, Kembridžu, Sofiji, Bukureštu, ........!

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Eto, zhika se slozio. :)

Znaci opasno je, jer nije dozvoljeno.

A to ko je odakle je naravno totalno irelevantno. Samo potrebe igraju...

Potpuno si izmenio smisao mog komentara. Pojma nemam iz kog si razloga to učinio, ali ti očigledno to mnogo znači pa mi ne smeta. :moto3:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Motocikl: Honda xl650v Transalp

snapback.pngIccaKg, on 20 March 2014 - 11:16 AM, said:

 

- mislim da je veci rizik prilikom provlacenja izmedju vozila na sirini ne vecoj od 1.5m od onog da budes udaren cekajuci na kraju kolone

<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 21px;">"Na cemu baziras ovo? <br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 21px;">Kad stanes na kraj kolone, kolona stoji, a ti si tesko vidljiv. Zakucaju se nerijetko u auto, a nece u motor. :neznam:<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 21px;">Kad se provuces rizik ti je nula, osim naravno ako se ne provlacis neodgovorno, tipa 100 km/h ili tako nesto (ali ja o tome ne govorim)."

Mislim da si vidljiviji na kraju kolone nego izmedju njih. A i onaj koji dolazi na kraj kolone ocekuje da je ispred njega neko ili nesto dok oni pored kojih prolazis ne ocekuju da se neko provlaci izmedju njih i kolone pored. Tako je bar u mom slucaju kada sam u kolima.

snapback.pngIccaKg, on 20 March 2014 - 11:16 AM, said:

 

- vozaci automobila te nece namerno seci ali mogu te seci slucajno, kao sto sam ja mogao u mojoj situaciji.

<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 21px;">"Jesu se tebi licno zakleli? :D Salim se malo, ali to se, vjerovao ili ne, ipak desava. Desilo se i meni jednom u Amsterdamu gdje je dozvoljeno, ali "savjesni gradjanin" nije bio obavjesten jbga."

Ima i takvih koji te namerno seku...To su kreteni, sta dalje o njima... Ipak hteo sam da kazem da je procenat takvih manji od onih koji te seku slucajno.

"Rizik postoji da vozaci previde motor koji se provlaci, ali to je dobrim dijelom zato sto ga ne ocekuju, a ne ocekuju ga upravo zato sto je to zabranjeno."

To ti pricam!0takoje.gif

 

"Volan se nikada ne smije cimati bez uvjeravanja da se moze. Mozda ide sleper bez kocnica koji ce te ubiti na mjestu ako cimnes. :)<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 14px; line-height: 21px;">Ako se iznenada "pojavi" (niotkuda :D) rupa, onda rizikujes felgu, a ne neciji zivot. Ili gledas bolje, pratis i znas kad mozes, a kad ne mozes cimnuti. Ili vozis sporije ako ne vidis dobro...sve samo ne cimanje "na srecu" (bez uvjeravanja). <br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 14px; line-height: 21px;">Ti ovdje predstavljas to cimanje kao nesto "prihvatljivo / normalno / ok", jer, eto, ima rupa? Nije valjda da je tako?"

Naravno da ne predstavljam to normalnim vec samo navodim da se takve stvari desavaju. Mislim da nasi vozaci cesto tako reaguju na slicne situacije.

Ipak ostaju nesuglasice. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Evo ja živim u BG-u i godinama već vozim motor/jači skuter. I što sam stariji, sve se manje provlačim. Možda to ima veze sa godinama a možda i sa moticiklističkim iskustvom. Jednostavno, provlačim se SAMO kada kolona stoji. Ili kada kolona puzi 5kmh. I kraj priče. Smatram da je to jedino bezbedno za mene. I tako stignem 5 minuta kasnije, ma gde išao, čak i u vreme špica.

 

A gledam samoubice koji misle da kontrolišu situaciju i provlače se pri brzinama 80kmh, a ne znaju da je dovoljan samo jedan (ne)predviđeni manevar automobiliste da ih pošalje na večna lovišta. Posebno im je privlačan Brankov most za takve adrenalin poduhvate.

 

I da, motoristi se provlače svuda. Što reče kolega @zika56, ljudi putuju po svetu, pa i nije bitno gde trenutno žive. U Parizu morotisti voze sumanuto po mojim standardima, a saobraćajna kultura je na visokom nivou, pa opet ginu kao vrapci. Godinama se i tamo priča o bezbednosti motocilkista. Jednostavno, tako je to po prirodi stvari.

 

Nema ovde tačnih i netačnih odgovora. Svako odgovara za svoju bezbednost. A na motoru smo, statistički, 45 puta više ugroženi od vozača automobila. Mislite o tome 1lud.gif

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1585 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

U Parizu morotisti voze sumanuto po mojim standardima, a saobraćajna kultura je na visokom nivou, pa opet ginu kao vrapci. Godinama se i tamo priča o bezbednosti motocilkista. Jednostavno, tako je to po prirodi stvari.

 

Meni su Italijani sampioni, svi voze velike skutere i svi teraju pun gas. I kolima i motorima se provlace i kad mogu i kad ne mogu. Ali, jbg, statistika im je zbog toga veoma crna.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Kao da sam na forumu skupljacica salveta. Samoubice jure 80 km/h sa sabljama u rukama, a hamburgeri od mlade djetetine im vire iz dzepova.

Dobro, ali ovdje pricamo o provlacenju pri 10-20 km/h i legalizaciji istog...

A ne, ne... vidjela sam i spaljene gume sa strane...sigurno se voze nagnuti i bez kacige, da lakse zagrizu nekoga u prolazu...

 

Eto na to meni pocinje da lici ova diskusija... :D

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1585 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Kao da sam na forumu skupljacica salveta. Samoubice jure 80 km/h sa sabljama u rukama, a hamburgeri od mlade djetetine im vire iz dzepova.

Dobro, ali ovdje pricamo o provlacenju pri 10-20 km/h i legalizaciji istog...

A ne, ne... vidjela sam i spaljene gume sa strane...sigurno se voze nagnuti i bez kacige, da lakse zagrizu nekoga u prolazu...

 

Eto na to meni pocinje da lici ova diskusija... :D

 

Ahahaha, slatko me nasmeja. Fora je da se ne ide u krajnost, a to svi zaboravismo (cast izuzecima).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Dobro, ali ovdje pricamo o provlacenju pri 10-20 km/h i legalizaciji istog...

 

 

Pažljivo sam čitao temu i nije tačno da se priča o provlačenju pri minimalnim brzinama. Čovek koji je započeo temu nije išao 10kmh kada mu je motorista uleteo sa strane. Ovde je reč o "pristupu" fenomenu provlačenja. Neki su za to, neki su protiv. Ali, najlakše je neargumentovano ismevati tuđe mišljenje i postove 1zdravo.gif

 

Ja sam izneo svoj stav da se provlačim kada kolona stoji ili se kreće minimalnom brzinom. Ali i tada sve manje to činim.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja