Carmelo Ezpeleta:
http://www.superbikeplanet.com/2012/Jan/120112mk.htm
najzanimljiviji je poslednji pasus u kom kaže:
"Motosport se oslanja na dva stuba: tehnologija i zabava,
ako, u momemtu krize, mora da se odluči za jedan od ta dva,
treba izabrati pretstavu jer to donosi prihode od tv prava
i ulaznica"
Za 2013, sem već poznatih uni-ECU-a i limitatora obrtaja, Ezpeleta najavljuje maximalno dva satelitska motora koje će fabrike morati da prodaju a ne lizinguju kao što je do sad bio slučaj i to za maximalnu cenu od milijun Eura. Spominju se i ograničenja u razvoju motora u toku sezone (pretpostavljam tako što bi se svi agregati plombirali odmah na početku sezone) i penali u kilogramima (pretpostavljam po uzoru na WTCC, t.j. ako si pobedio popiješ kile koje se lošijim rezultatima tope)
Za poznavaoce Taljanskog i Španjolskog ovde se nalazi audio link na kom Ezpeleta na ova dva jezika, više na ovom prvom,
razrađuje i opravdava svoje planove:
http://www.gpone.com/index.php/201201115841/AUDIO-Ezpeleta-ecco-la-futura-MotoGP.html
Ja sam slušao audio misleći da će i na Engleskom nešto da kaže kad se u moru Italijanskog pojavila ova rečenica: El problema real de mundo ahora es que no hay mas dinero! Mislim da je prevod nepotreban.