Jump to content

Moto Zajednica

Gliga

Članovi
  • Broj tema i poruka

    2550
  • Pridružio se

  • Posetio poslednji put

Sve što je postavio član: Gliga

  1. Rešio sam to pre 4-5 godina, sada berem plodove
  2. Jedna vožnja svakih mesec ipo-dva... Nije to dobar tempo.
  3. Gliga

    Heavy enduro ekipa

    Bilo bi dosadno da smo svi isti Ja cu proci "svuda" ako me to vodi tamo gde trebam da idem. Ali mnogo vise volim da prosto vozim nego da mi je tesko. Verovatno je i toga da nemam cesto priliku da idem na kratku voznju. To sto Fruska gora ima da ponudi je davno prestalo da uzbudjuje pa se tamo provozam retko Skoro svaka voznja podrazumeva da sam otisao bar 150km od kuce, odnosno uvek vise osecam kao da putujem
  4. Meni se jedino ma novim BMW-ima svidja odziv gasa. Na 1300GS rucica apsolutno nema praznog hoda. Odvrnes za mrvicu, to se primeti. A cak i u rezimu sa najvise snage i najagresivnijim odzivom nema problema (makar ja nemam) sa kontrolom. F900GS sam vozio samo malo i stekao sam slican utisak. Meni najvise smeta kada stave onaj nelinearni odziv. Da je u pocetku rucicu potrebno okrenuti vise da bi se bilo sta desilo. To jedino neiskusnim vozacima po bas klizavom moze imati smisla. A opet, mozda samo meni i smeta, jebemliga.
  5. Gliga

    Heavy enduro ekipa

    Ajde, pa nije napisao da je išao 150 tuda... Sad razmišljam, zavisi ovo jako od planirane upotrebe motora. Ja recimo nikada neću namenski otići u zajeban teren. Volim da se vozim, da nešto vidim. Ne volim namerno da idem tamo gde je solidna šansa da ću obarati motor. Verovatno zato nisam ni nailazio na toliko strme deonice.
  6. Još jednom da napomenem, pričam o Tenere 700 Rally, 2025+ godište i o običnom Tuaregu iz 2023 (prva generacija). Dakle, poređenje je malkice babe i žabe jer su različiti "nivoi". -Ogibljenje na T700 Rally je bolje nego na mom Tuaregu. Osetna je razlika. Tuareg je znatno mekšeg ogibljenja. Ovo nipošto ne znači da je Tenere tvrda, pre je Tuareg suviše mekan. Tenere baš dobro upija džombe i neravnine, otprilike te tera na bezobrazno. Nisam vozio Tuareg Rally (ima bolje ogibljenje od običnog), i nisam vozio novu T700 koja nije Rally (ima lošije ogibljenje od Rally :D). Stara obična Tenere je bila lošija od Tuarega. -Tenere ima baš visoko sedište. Meni se to sviđa, mnogima može biti penal. Sa 185cm visine dva stopala prstima na zemlji. -Tuareg ima lepšu i bolju ciklistiku. Lakše se vozi u svim režimima (od guranja po parkingu, tehničkih deonica sa 5 na sat pa do glupiranja po krivinama). Niže mu je težište. -Tuareg ima upeglaniju elektroniku, modove vožnje, ABS i TC KOJI OSTAJU UGAŠENI I NAKON GAŠENJA MOTORA. Nakon update mape (urađeno prilikom prvog servisa) nestalo je trzanje pri manjim obrtajima. Uopšteno, odziv gasa je lepši na Tuareg nego na novoj Teneri (igrom slučaja, stara T700 sa gasom na sajlu mi se jako, jako sviđala što se ovog tiče. Usrali su elektronikom, za sada). Ovde ne mislim na isporuku snage već prosto na osećaj i povezanost desnog zgloba sa onim što agregat isporučuje. -Tenere ima zaštitu od vetra koja mi se više sviđa. Kaciga je na oba motora podjednako izložena, ali na Tuaregu je telo bilo skroz u mirnom vazduhu. Zajeb je što se taj mirni vazduh baš zagreje od mašine. Tuareg je jedini motor koji mi je leti bilo neprijatno voziti. Na modelima od 2025. je menjan dizajn vizira i prednjeg kraja. Nisam imao prilike da isprobam, možda se situacija promenila na bolje. -Tenere ima uži rezervoar što je ok za vožnju u stajaćem položaju. Nije baš da mi je na Tuaregu to smetalo, ali definitivno bi bilo bolje da je malo uži. -Kočnice, snaga to je sve tu negde. Idu prebrzo za pojmove saobraćajnih propisa pre nego što izbrojiš do tri. -Ergonomija mi odgovara na oba. Tuareg ima baš širok fabrički korman. Tenere možda nudi više prostora za noge (mislim da ova Tenera koju vozim ima neko fabričko komfort sedište. Nisam vozio sa OEM. Meni to sve odgovara). Mislim da je to to. Oba odlična, svaki ima prednosti i mane (govorim čisto sa aspekta vožnje). Ja bih opet Tuarega MT me jako podseća, naravno uz manje snage i lošije ogibljenje. Ali ciklistika, kao Tuareg!
  7. Šta treba? Pos'o-kuća deonica, uz par kilometara atarskih zemljanih puteva. Jedino mogu da kažem da mi se sviđa, i da ostavlja bolji utisak nego što je "stara" obična T700 ostavila (prethodni Rally model nisam vozio). Ne sviđa mi se što su stavili gas na struju, to ne radi lepo. Ima izrazito trzanje na nižim obrtajima.
  8. Uredno ne dobijam još od pre Nove godine Iskaču reklame skoro svakodnevno, pokušam par puta sedmično. Da je nešto što mi je potrebno. odavno bih otišao u prodavnicu i kupio
  9. Gliga

    Heavy enduro ekipa

    Ne znam u kojoj varijanti bih se osećao sigurnije pored motora nego na njemu. Ako bi nešto bilo toliko strmo da ne smem voziti, pretpostavljam da ne bih smeo ni pored motora Na praksi je da me uveri u suprotno. A nisam imao ni potrebe da gasim motor na spustu iako je bilo strmopizda. Ovo verovatno zavisi i od motora. Sve što ja vozim ima solidno jako motorno kočenje. U prvoj, nizbrdo neće nekontrolisano ubrzati (podrazumeva se ISKLJUČEN ABS kod novijih motora). Jedan trik protiv blokiranja zadnjeg točka na nizbrdici: pored pritisnute kočnice dodati i malo gasa. Pretpostavljam da je samo pitanje gde je kome granica prihvatljivog, dokle se osećamo bezbedni i da imamo kontrolu
  10. Dosta ljudi ju je rado pročitalo A Matiju sam upoznao na mojoj prvoj grupnoj vanasfaltnoj vožnji.
  11. Vidiš, ja recimo nisam ljubitelj širokougaonog kadra. Više volim ono što DJI Action 4 zove "normal". Mogućnost izbora je divna stvar
  12. Otišao malopre do garaže da brzinski bacim pogled na motore. 250km od redovnog servisa, lanac na MT pretegnut (naravno, bio je pretegnut i odmah posle servisa ali nisam proverio). Matica zadnjeg točka pretegnuta. Morao sam nogom da gazim na polugu kako bih je odvrnuo. Ali zato jedan od dva šrafa koji "zaključavaju" podešavanje lanca skroz odvrnut. Da podsetim, odmah ispred salona sam video da su u zadnjoj viljušci ostali šrafovi za štender na koji postave motor prilikom servisa... Čovek bi pomislio da je ovlašćeni servis mesto koje zna kako se održava motor. Bez potrebe da se ja kao vozač razumem u mehaniku, bez potrebe da svaki put moram proveriti motor posle njih. Koliko blesav treba biti pa da im se veruje za neku ozbiljniju intervenciju kada ove rutinske stvari izbrljaju? Retoričko pitanje Obzirom da smo garancijom ucenjeni na održavanje u preskupim ovlašćenim servisima voleo bih da i dobijem ono što platim. Utopija...
  13. @Motorcyclist Da da, to je ovaj putopis Pretpostavljam da ćerka odavno više ne studira.
  14. Gliga

    Heavy enduro ekipa

    Na toj stazi u Jazku sam bio par puta još KLE-om. Nikada nisam odvezao više od jednog kruga. Nešto i nemam želju da odem ponovo, mada bi manjim motorom i imalo smisla Tamo mi je tazbina i relativno često sam u Jazku. Ima još manja, tehnički zahtevnija staza kod Krušedola. Ona mi je zabavnija za vežbu (bio sam čak jednom). https://maps.app.goo.gl/4kERjDb1mUHJnWQ16
  15. Sve je to jedan kompleksan, međusobno zavisan sistem. Može da radi onoliko dobro koliko najslabija karika dozvoljava.
  16. Može biti da tu sve počinje, ali baš daleko od toga da se na opruzi i završava
  17. Ček, stani, polako. Ne može se podešavati spring rate (prihvatam upotrebu navodnika ). To je mehanička karakteristika opruge. To o čemu pišeš je preload - predopterećenje. Odvrtanjem šrafa se smanjuje predopterećenje, vila se sabija i ostaje manje upotrebljivog hoda. Sama karakteristika ogibljenja ne bi trebala da se promeni zbog toga (mada, obzirom da imamo nelinearne, tj. progresivne opruge, moguće da nisam u pravu oko ovoga). Preload samo određuje koliko visoko motor stoji, služi da se geometrija održi u predviđenom "obliku" kako bi se zavisno od tereta (težina vozača, prtljag...) zadržale vozne karakteristike. Nije da sam se do sada bavio merenjem i podešavanjem "sag"-a na ovom motoru, ali veoma mi se čini da je ili dobar ili prevelik. Daljim smanjivanjem preload prednji kraj tone još niže. Potrebno je da se jednog dana poklopi da imam slobodnog vremena i da sam raspoložen za čačkanje oko motora. Obe stavke pojedinačno su izvodljive, ali istovremeno će biti poduhvat
  18. Meni je ogibljenje baš ograničavajući faktor na MT-u. I prednji i zadnji kraj najradije odskoče od prepreke umesto da je upiju. Napred sam pokušao da se igram podešavanjima, postigao sam samo "loše na različite načine". A nisam baš rad da ulažem ozbiljnije pare, ipak je meni ovo pre svega prevozno sredstvo. Ne planiram nešto mnogo voziti van asfalta, ali ovo mi se ne sviđa ni po putu. Rupe, ležeći... Korman hoće da iskoči iz ruku, sedište da mi lansira guzicu. I ne, ne pričam o brzoj ili agresivnoj vožnji. Razmazili me motori sa boljim ogibljenjem zadnjih par godina.
  19. To je taj Zaboravio sam da spomenem lokaciju.
  20. Društvo, ako je neko u potrazi za KLE-om, drugarica prodaje svoj primerak. 2004. godište, prešao nešto preko 50000km u super stanju. -Motor je pre 4 godine uvežen iz Švajcarske, ona je prvi vlasnik u Srbiji. Od tada je svo vreme garažiran. -Registracija je produžena krajem maja (važi do 22.5.2027.) -Motor je u dobrom stanju i bez havarija. Malo je vožen u zadnje vreme, redovno održavan. Zimus je zamenjen termostat i filter antifriza. Prošle godine stavljen novi akumulator. Kočione pločice nisu prešle više od 3000km. -Gume, diskovi, pločice, lanac i lančanici nisu novi, ali svakako će poslužiti još sezonu-dve (diskovi i pločice duže). -Uz motor dolazi veći plastični kofer, fabrički alat, dva ključa, Hepo & Becker roll barovi. Motor nije NOV, NOV, NOV. Ima tragove upotrebe. Drugarica je prošle godine imala bezazleno klizanje na levu stranu. Izgreban je crash bar, iskrivljen levi nogostup i pojavila se rupa na levom štitniku za ruke. Jeste, crash bar je izgreban na obe strane. Ovo je izgrebaniji. Cena je 2400€ i verujem da nije fiksna. I ovako je ubedljivo najjeftiniji na oglasima za to godište. Kontakt: Milica 062 227720 Obzirom da je od skora beba u kući, verovatno najbolje da prvo pošaljete poruku. Slobodno se pozovite na BJB
  21. Ne znam ti ja ništa o tome
  22. Na Tuaregu se promenio zvuk motora. Od skidplate je baš odzvanjalo. Sad na MT vibracije. Nije to ništa drastično, navići ću za dve vožnje.
  23. Ma ništa to ne valja™ Danas prva vožnja otkako sam montirao SW-Motech skid plate. Drago mi je št ne primetim nikakav novi zvuk. Nije mi drago što su se pojavile vibracije na nogostupima kojih ranije nije bilo. Sitne i iritantne... Autoput, 115-125 na sat (brže nisam išao, to nikako ne znači da vibracija nema).
  24. Gliga

    Heavy enduro ekipa

    @SrdjanRadivojev To sa Mikom išao?
  25. Gliga

    Heavy enduro ekipa

    Suva?
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja