-
Broj tema i poruka
633 -
Pridružio se
-
Posetio poslednji put
Tip Sadržaja
Profili
Forumi
Galerija slika
Kalendar
Articles
Sve što je postavio član: Deki Katana
-
Nastavljam dalje istim putem do Manastira Kaona. Odusevilo me dopadljivo sredjeno okruzenje i divan osecaj u crkvi. Odisalo je na usrdnu molitvu Bogu.
-
Prolazim obnovljenom deonicom od oko 8km, od velikog mosta na Rudniku (gde je uspon/spust sa tri trake) pa do sela Ugrinovci (kod restorana "Etna"). Sada je i ovaj deo puta Ljig-Rudnik lep za voznju motorom. U Ljigu skrecem ka Mionici pa Valjevu a odatle takodje brzim putem za Sabac preko Koceljeva. Druga "etapa" je uveliko pocela. Ovaj deo se sastoji od obilazaka: Brankovina-Manastira Kaona-Asikov Grob-Manastir Tronosa-Kamena devojka-Vrata Podrinja-Kucica na Drini-Tara-Zlatibor Malo mi je vise legla kombinacija, red "duze" voznje bez zadrzavanja pa tek onda red turizama. Lepo obelezeno skretanje za Brankovinu. Znaci za skretanja do trazenih destinacija su mi sada postala opsesija. Mozda promenim naslov na ... "U POTRAZI ZA SKRIVENIM ZNACIMA ..." U ovom hramu postoje i dve uredjene vitraze sa crkvenim ornamentima koje su slate na dar tadasnjem proti od Cara Rusije. "Jedna od centralnih građevina kompleksa, je crkva Svetih Ahranđela, koja je završena 1830. godine. Zadužbina je Prote Mateje Nenadovića. Pri crkvi se čuva dragocena crkvena riznica u vidu muzejske postavke, koja čuva krst relikvijer iz X veka, Hadži Ruvimov duborezni krst, Veliko jevanđelje koje je Prota dobio kao poklon ruskog cara, ručni krst Protin, ikone Svetog Arhangela Mihaila, Svetog Jovana i Svetog Nikole, kao i mnogobrojne stare knjige. Pored njih tu je i sin Prote Mateje, Čika Ljuba, slavni putopisac, pesnik i prosvetitelj. Ćerka vojvode Jevrema Nenadovića, bila je knjeginja Persida, majka kralja Petra Prvog Oslobodioca, pa je zato Brankovina poznata i kao „majčevina“ kraljevske dinastije Karađorđević. Slavu Brankovine, svetom je širila i najveća srpska pesnikinja, Desanka Maksimović, ... " - (deo opisa preuzet sa sajta Brankovine). Iznenadjujuce puno istoriskog i kulturnog znacaja se nalazi lepo predstavljenog u sirokom krugu samog muzejskog kompleksa. ... i replika kuce u kojoj je zivela Desanka Maksimovic sa svojim roditeljima dok su predavali u obliznjoj skoli. Inace originalna kuca se nalazila 1-1.5km iznad i nije vise bila u stanju da se obnovi. tu je i grobno mesto pesnikinje, prikladno pozicionirano blizu skole u lepom kutku pod hladom sume. Ovakvu velicinu su pokusali da izbace iz udzbenika/lektire za skolsko obrazovanje prosle godine. Hvala Bogu nakon momentalne peticije, "nadlezni" su odustali od izmena.
- 49 odgovora
-
- 17
-
-
@Eol Hvala Marko! .... sledi nastavak. Inace taj dan je bio sve topliji i topliji tako da kada sam stigao u "bazu" morao sam na visesatni oporavak. Mnoge motocikliste koje sam susretao taj dan, vozili su u "japankama" i verujem da im je bilo mnogo prijatnije.
-
@Vjeko Hvala druze! Steta sto nisi mogao da se pridruzis.
-
Manastir Vavedenje, ... i opet promasujem. Da li sam poceo lose da vidim ili opet nema znaka? Za ovaj lokatet sam prvi put saznao iz putopisa kolege i koleginice @Bandolero pre vise godina. Tada je bio zapustena rusevina, a sada, Hvala Bogu, obnovljena crkva (to sam video preko interneta kada sam istrazivao destinacije ove rute). Nisam uspeo da je vidim uzivo. Kako sam krenuo 3:2, cas pronadjem trazeno mesto, cas omasim. Videcemo kakav ce biti krajni rezultat. Sledeca tacka su stecci u Dicima. Ovde takodje moram da zahvalim kolegi @yogibear, koji je detaljno opisao ovo cudesno mesto i zainteresovao me da ga obidjem. TV emisija, tajna jedne nekropole upravo nam daje uvid u dogadjanja pre 30-tak godina kada se na neverovatan nacin obznanjuje skriveno blago. Ktitor ovog manastira, iz vremena Kralja Milutina, je celnik Vlgdrag koji se upokoji kao monah Nikola i koji je sahranjen u naosu, podu hrama sa desne strane od ulaza. Tu su i kamene ploce njegove porodice, zene Vladislave, takodje zamonasene kao monahinja Ana, i predpostavlja se njihove dece. Obicaj Srbske vlastele je da se sa smirajem ovozemaljskog zivota povlace u manastire. Pre otkopavanja ovih relikvija, seljani su nazivali samo mesto, manastirsko. Taman sto sam poceo da razgledam i snimam, prilazi mi mladji covek i otpocinje razgovor sa mnom. Zamolio me je da snimim parastos, tj. pomen na 40 dana njegovoj baki, Darinki Savic, kojoj se projavio Bog kroz svog svetitelja Sv. Nikole, neki kazu Sv. Luke, i ukazao na skriveno i zaboravljeno crkviste sa velikom nekropolom. "Sam Bog te je poslao!", insistira moj imenjak Dejan. Eto, nismo se setili da ponesemo kameru i snimimo ovo obelezavanje ali ti si se pojavio kao da smo se dogovarali. Stvarno sam se neverovatno uklopio. Taman smo imali vremena za kratko upoznavanje i manji razgovor sa popom Svetolikom iz Ljiga, koji se i u emisiji pojavljuje, tada mnogo mladji. Samo Bog moze tako nesto da uredi. Razmenismo telefone sa obecanjem da cim stignem u Beograd prebacim i posaljem slike kao i video zapis. Cast mi je da sam prisustvovao i da mi se pruzila prilika da pomognem bar malim delom da se zabelezi i ovaj cin o vrlo bitnoj zeni koja je svojom upornoscu uspela da pokrene mestane, arheologe, istoricare, crkvu i sve bitne cinioce da se ostvari otkrivanje ove vazne zaostavstine. .... a "milion" puta sam prolazio pored na relaciji Beograd-Kraljevo-Beograd a da nisam imao pojma o ovom skrivenom mestu. Tako blizu a tako daleko.
- 49 odgovora
-
- 15
-
-
@BokesHvala, ali nisam siguran da znam na sta mislis. Lokacija je poznata ali nema znaka na putu da oznaci gde se skrece.
-
Manastir Vracevsnica kao i rodna kuca Milosa Obrenovica nisu se objavile. Nigde znaka!? Steta, bas sam hteo da obidjem ove dve lokacije ali mi se nije dalo. Nigde nikoga da pitam. Nista, idemo dalje. Pred sam ulazak u Gornji Milanovac je nadvoznjak za Ibarsku. Ni ovde nema znaka za Cacak ili Beograd. Dobro je da prepoznajem gde sam. Prolazim gradic i sve ocekujem znak za Takovo. Nema. Na samom izlasku iz grada na raskrsnici za Cacak pitam ljude koji su traktorima prenosili seno. Kazu, ma taksisti su skinuli oznake. Uz njihove smernice skrecem na pravi put, ali sada non-stop zastajkujem i pitam da li sam na dobrom putu. Na sledecem "T" racvanju, ista situacija, nema znaka. Opet pitaj. Dolazim do Takovskog Grma, istorijsko-turisticko znacajno mesto. NEMA ZNAKA! Vidim guzva, ma mora da je to to. Najzad Takovski Grm i mesto II Srbskog Ustanka iz 1815 pod vodjstvom Milosa Obrenovica. Iz nekog razloga prozvani su Prvi i Drugi, pa se stice pogresan utisak da nije bilo drugih Srbskih ustanaka pre toga, a bilo ih je podosta. Lep veliki kompleks gde je deo bio zauzet satorima i vrteskama. Naisao sam bas na dva dana godisnjeg sabora. Tresti muzika sa razglasa i to sve nesto zavija na tursku notu. Eee, da je Milos Obrenovic ziv i da cuje sta pustaju na mestu gde su se nasi preci organizovali protiv tih istih turaka .... Rajac je sledeca destinacija. Ovde, za divno cudo, postoji znak ali sam za svaki slucaj pitao neposredno pre skretanja. Kosidba na Rajcu Nakon brzog dorucka/rucka pod borovima pored planinarskog doma "Cika Dusko Jovanovic", vratio sam se do ovog putica u nadi da se uspenjem na "vrh", odakle predpostavljam da zapocinju prvi otkosi kosaca prilikom poznatog takmicenja. Bili su neki minijaturni znaci koje nisam lepo ni video i tako se obreh na dobroj strmini gde se asfalt pretvorio u ostar tucanik. Prednji tocak proklizava na rizli pri vracanju unazad i iz petog pokusaja, jedvah uspevam da se okrenem. Mora da su se ljudi sa obliznjeg placa kladili, da li cu da padnem ili ne.
- 49 odgovora
-
- 14
-
-
Zbog blokada granica, tj. iznudjene zabrane kretanja, usled svima znane nametnute situacije, ogranicile su ovogodisnje putesestvije motorom samo na Srbiju. Nije to uopste lose jer Srbija ima mnogo toga da ponudi. Mozda bi bicikl bio bolje prevozno sredstvo jer ima tako puno istorijskih i prirodnih lepota da se stalno staje i prolazi kroz proceduru svlacenja/oblacenja moto opreme. A ni vremenske prilike ove godine ne idu na ruku voznji motora. Ili je previse hladno i kisovito ili je previse vruce. Ali ko ce da ceka idealne uslove. Prilika se pojavila iznenada i moralo se reagovati inace nista od ovogodisnjih voznji motorom. Prva "etapa" se vozila po Sumadiji 08.08.2021 Za ovaj deo, @Vjeko, @Eol i @Yanco su bili zainteresovani ali nisu se poklopile sve kockice da zajedno projezdimo i obidjemo ova zanimljiva mesta. Rec je o; Boracu-Manastiru Vracevsnica-Takovskom Grmu-Rajcu-Manastiru Vavedenje-nekropole u Dicima Borac kod Knickog vestackog jezera je izuzetno interesantno mesto. Kako po misticnoj i nedovoljno istrazenoj starini tako i po prirodnim vrednostima.
- 49 odgovora
-
- 18
-
-
Pa cak i da se cesce silazi sa skutera zbog neudobnosti, .... podrzavam. Inace dozivljaj koji ste imali, mnogo me vise podseca na nekadasnja moto putovanja, koja su upravo nosila slicnu car. Osvezavajuce na ovoj vrucini. Super!
-
Na 35+ ne vozim motor.
-
Upravo taj potez od Takova me interesuje, jer na osnovu informacija kolega, @Gile i Miljana, neki deo puta Takovo-Kostunici su u rekonstrukciji ali ne znam tacno koji. Prilozio sam i mapu radi lakseg razumevanja, pa ako neko ima sveze informacije ... Inace mislim da sam oznacio i interesantne sadrzaje za obilazak na datoj mapi rute, pa ako je neko zainteresovan ... Kao i uvek gledam da bude po principu tri-u-jedan i neceg novog i interesantnog. To podrazumeva voznju motorom, upoznavanje kulture i prirode. Sve ostalo je usputno i nije svrha i cilj putovanja motorom.
-
Ni ja nikada nisam isao tim putem ali sam gledao google maps i u tom selu je skretanje za Rajac kada ides iz Takova. Inace sam osmislio jednu kracu voznju da vidim mesta koja nikako da obidjem, pa da ne upadnem u nenadane radove na putu koji su pominjani. (2) put - KV + Borac + Takovski Grm.pdf
-
@Bruno 68 bas sam svojevremeno razmisljao o ovom modelu ali kupih tada katanu. Da li si nesto drugo imao u vidu da kupis nakon prodaje fazera? Inace, sretna prodaja.
-
@miljan_tracer kakav je deo puta Takovo - Bersici (177)? Odatle bih skrenuo na Rajac preko Ozrema (357).
-
@Yanco ... izvini lapsus ... ali dobro si primetio. Mojim motorom po oznacenoj crvenoj deonici ne bih mogao ni da prodjem a zapravo je inicijalno bio oznacen put Borac-Bare. Ne znam sto je google promenio rutu a moja greska da nisam proverio pre nego sto sam ga prebacio u pdf. Nego, da li si zainteresovan za ovaj obilazak kulturno-istoriskih?
-
Dobro da je kolega, nadam se prosao sa laksim povredama, inace deonica KV-KS je izuzetno nezgodna, bas zbog tih silnih skretanja. Tu je neophodno vise strpljenja nego uobicajeno a preticanje kolone je strasno riskantno upravo ako je neko na celu kolone krenuo da skrece. P.S. Opel Kadet iz 70-tih, rekao bih skoro renoviran
-
Rumunija,transalpina,transfagaras.
Deki Katana je odgovorio članu mirce ns u Predlozi za izlete i putovanja
Ako je zbog vremena, do sada se pokazalo da su prve nedelje Septembra najstabilnije. -
Rumunija,transalpina,transfagaras.
Deki Katana je odgovorio članu mirce ns u Predlozi za izlete i putovanja
Kako stoje stvari sa pripremama? Koliko vidim, ulazak u Rumuniju je i dalje dosta restriktivan. -
Pre neki dan sam registrovao motor a tehnicki sam slucajno radio dan pre "novih" mera. Kod iste kuce radim tehnicki godinama a sada su uveli razna nova pravila. Np. ranije skidam kofer zarad slikanja ispred tehnickog, sada nemoze zbog kamera, znaci dolazis bez kofera. Nemoze da se ulazi u prostorije gde se vrsi tehnicki, cekas napolju. Za auto ima jos mnogo sto sta ali apsurda koliko hoces. Neke stvari su logicne, i to je u redu ali na primer traze i katalizator i filter, a covek cije je vozilo kaze da njegov model ima samo katalizator, na sta tehnicki ne zna sta da radi. Kaznjavaju ih sa 60.000din ako nesto preskoce u proceduri. Za kola je tehnicki trajalo 2.5 sata jer je bilo puno "povratnika" koji su dolazili na popravni. Ako se drzimo iskustva iz ranijih godina, svaka novotarija 3-6 meseci a onda se to malo "uskladi" pa opet do sledeceg talasa.
-
@Jovan Ristic vazno da su posledice bile minimalne s obzirom na pad (i po tebe i po motor). Posto sam imao slicno gubljenje svesti pri padu usled udarca kacige u asfalt (desna strana oko slepoocnice) pre 30tak godina, mogu da potvrdim, da je dobra oprema bez razloga dobra oprema, sto ne znaci da mora da bude u krv skupa. Jedino mi nije najjasnije kako si zadobio tako jak udarac na samom potiljku glave. Obicno ako prednja guma prokliza dolazi do proklizavanja i pada na bok.
-
Sad kad si rekao, malo sam bolje pogledao i ... stvarno velike manjerke. Dobra fora. Ucinilo mi se da su kozni koferi koje sam svojevremeno koristio, samo su bili braon. I dalje ih imam ali su sada vise u funkciji suvenira. Mozda bi ih i stavio ponovo na motor ali da budzim i nosac i kofere.
-
Pozdrav Nikola. Jel su ti pravljeni koferi ili je takav model za motore?
-
Predlog za dvodnevnu voznju narednih dana
Deki Katana je odgovorio članu Deki Katana u Predlozi za izlete i putovanja
Turu/ture jos nisam odvozao, sto zbog vremena, sto zbog drugih faktora, tako da je tema i dalje aktuelna. Ponovo sam u BG-u na nedelju dana pa nazad u selo. Bioskop, tj. internet ponovo radi. Nadam se da cu ovog puta i ostvariti predlozene rute. P.S. obnovljena registracija, tako da sada predstoji voznja bez administrativnih ometanja do sledece godine. -
Lepa tura. Da li ste morali da navodite mesta i datume boravka za nocenja u Grckoj?
-
Zao mi je Vojo sta ti se sve ovo izdogadjalo. Nisam bio u BG-u 2-3 nedelje i tek sada vidim na forumu ovaj rasplet dogadjaja. Posto si danas poceo da radis verovatno nisi bio u mogucnosti da mi detaljnije objasnis preko poruka. Nadam se brzom i uspesnom povratku na dva tocka. P.S. Steta i za motor, taman si mu obnovio plastike. Moj motor sam upravo danas registrovao, pa ce valjda biti prilike da se napravi jos neki zajednicki krug.
