Jump to content

Moto Zajednica

Sprint explorer 150

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

To za gorivo je opste poznata stvar, oktanski broj mozda jeste 95, ali vrednost sagorevanja je daleko od npr. goriva u Madjarskoj. Nedavno sam otisao do Budimpeste, i po mom proracunu, njihovo gorivo daje preko 10% vise predjenih kilometara.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Stara dobra proverena istina je da kod nas motorna goriva predstavljaju predmet malverzacija u svim fazama od stanja sirove nafte do trpanja u rezrevoar kupcu. Bezobzir onih koji to rade je takav, da njih ne zanima sta ce sve da se desava po SUS motorima kojima su ta goriva namenjena, ili po novcaniku vlasnika da se ti motori ponovo dovedu u red. Samo ih interesuje da nesto prodaju i to za grdnu lovu. Mi vlasnici najrazlicitijih vozila u situaciji smo da vise ne igramo lutriju oko dobrog i loseg goriva, ono je sigurno lose. Samo je Bingo ako motor uspeva da proguta sve sto mu se u rezervoar utrpa.

Upravo komentar postovanog nolezmaja dao je slagvort za dalji tekst. Forumasi speedy150 i marshall upustili su se u sopstveno istrazivanje sta vredi a sta ne vredi sipati u Sprint Explorer 150, a verujemo da ce objavljivanje zapazanja pomoci i drugima. Nasa dva skutera prolaze periode koriscenja sa bezolovnim benzinima razlicitih proizvodjaca, razlicitih oktanskih vrednosti, razlicitih cena. U sve je upleteno i periodicno odrzavanje motocikla, neizbezni majstorski srafcigeri, tako da ima rezultata koji sokiraju. Slede brojke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Друг члан, 636 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Honda Transalp

Po mojoj i marchallovoj prici ispada kao da ja radim za neku konkurentsku firmu, a on za Sprint tj. Massetehnik :)

 

Stvarno su deraci za servis, i preteruju sa cenama i nultim i servisima na 100 km. Na stranu sto 4 servisa nisu mogla da mi rese problem sa fVisionom.

 

Njihov je problem kako ce se izboriti sa te 2 godine garancije, ali sumnjam da ce izaci u susret kupcu, jer meni nisu ni posle 2 meseca koriscenja, a izgubio sam celu sezonu sa njim (vozio sam starog drndavog kineza od 80cc koji me nikad nije izdao). Da su nam sudovi efikasniji, predao bih predmet advokatu da ganja bagru.

 

Istina je, Grizzy Jonway je bolji (inace izgleda skoro isto), ali i njega za razliku od fVisiona nisu mogli da dovedu na potrosnju koja bi trebala da bude (oko 3,5l/ 100 km). Na njemu su pukle sajle, pukao je i prenosni kais na manje od 3000km. Sokiran sam vekom trajanja tako kljucnog dela motora. Nogare su od toliko jakog materijala, da sam ispeo da ih iskrivim.

 

Bez neke lose namere, jednostavno ono sto mi sada pruza Suzuki ne moze da se poredi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Postovani Kypck,

u prilog tezi da su servisi vrlo cesto traljavi i nemocni.

Speedy 150 i njegov Explorer su imali dozivljaja sa servisima, pa to je za suze i smeh. Neznam zasto ne iznese sve ovde, vec sam ga molio da to ucini. Prvo je Explorerom postigao nekoliko rezultata potrosnje od kojih je marshall ispao iz cipela kad je video, a onda je nastupio majstor. Majstor je bio sasvim obavezan, ovlascen i ekskluzivan, a imao je i srafciger. Posle nastupa majstora, Speedy150 je odvezao omiljeni skuter Explorer, a sutra se marshallu izjadao telefonom. Sada je Speedy150 ispao iz cizama i ispovracao pumpu kad je video potrosnju. Kako se deprimirao... Sve je doveo u red sledeci majstor, isto ovlascen za radove u garanciji, ali koji zna posao. Vozne osobine i potrosnja Explorera su dovedeni u sklad.

Marshall je u strahu od razdesavanja karburatora, pri obaveznom servisiranju molio da se karburator ne dira. To je vec izneseno ovde.

Serijski nefriziran motor 125 nebi trebao trositi vise od 150, u principu. Postoji jos okolnosti koje na to uticu, ako je uzrok naterivanje gasa od strane vlasnika, visa potrosnja vlasnika tada ne zabrinjava. Ako je uzrok goreopisano, vlasnik se najcesce razbesni.

Za neprevazidjen Japanski kvalitet svi znamo i postujemo ga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Redovan servis na 7000 km obavljen je u sopstvenoj reziji.

Motorno ulje je zamenjeno, usuto je novo Mobil 10w40 polusinteticko iz licne zalihe (stara cena 655 din).

Filter vazduha je skinut, izduvan komprimovanim vazduhom, filter kutija takodje, i vraceno na mesto.

Karburator je samo prociscen od taloga ispustanjem goriva na surli, a bio je cist.

Vizuelno su pregledane kocnice, vesanje, opste stanje je ukazivalo na uglavnom dobro zdravlje, primedba bi se mogla uputiti na pojavu kloparanja plastike u prednjem delu. Bez udubljivanja u uzroke, intenzivno je nastavljeno koriscenje Sprint Explorera 150.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Dugo nije objavljivana potrosnja goriva Sprint Explorera 150.

Prethodno je objavljivano o potrosnji u odgovorima broj 14 i 20 na prvoj strani ove teme, i odgovoru broj 31 na drugoj strani ove teme.

stavka broj.....stanje km.....predjeno km.....usuto l.....potrosnja na 100km

... 23..............4935.............311..................8,79........2,82

... 24..............5209.............274..................8,23........3,00

... 25..............5389.............180..................6,26........3,47

... 26..............5749.............360.................11,09........3,08

... 27..............6072.............323..................9,64........2,98

... 28..............6429.............357.................10,71........3,00

... 29..............6757.............328..................9,86........3,00

... 30..............7104.............347.................10,29........2,96

... 31..............7442.............338.................10,13........2,99

... 32..............7733.............291..................8,15........2,80

... 33..............7966.............233..................5,92........2,54

... 34..............8343.............377.................10,72........2,84

... 35..............8683.............340..................9,80........2,88

Moze se zapaziti da je u posmatranom periodu potrosnja varirala izmedju 2,54 i 3,47 litara na 100 km.

Rezultat 2,54 postignut je prilikom voznje vecinski po otvorenom ravnicarskom putu u duzini oko 200 km, sa oko 30 km ostrije gradske voznje u ukupnih 233 km tom prilikom. Da je vozac bio stalozeniji u gradskom segmentu, bilo bi i manje od 2,54 litre na 100 km. Ovo je do sada najniza potrosnja na ovom primerku Sprint Explorera 150.

Rezultat 3,47 postignut je prilikom voznje punim gasom gde god se to moze, Novi Sad Beograd i nazad, sa pristojnom voznjom samo u naseljima. Visa potrosnja od ove bila je samo u slucaju prve razrade prvih 100 km u zivotu ovog prigodnog skutera i nikad vise.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Izmedju 7000 i 8000 predjenih km javili su se sitni problemcici sa spoljasnjim plasticnim oplatama na Sprint Exploreru 150. Prvobitno zveckanje i klamtanje u prednjem delu preslo je u kloparanje. Far se poceo tresti pri voznji, pa je vlasnik tu oblast lepo rastavio.

Prednji far je u visestrukoj plasticnoj kutiji a ima kacenje u 3 tacke, na srafove sa kuglama na krajevima. Tim srafovima podesava se bacanje snopa svetla, e pa ta mesta su se razlokala i jedno plasticno mesto spoja parabole je puklo.

Kod uvoznika su imali komplet far, kosta 4500 din. Marshall odlucio da prvo pokusa osposobljavanje postojeceg ostecenja. Kineski elektricni pistolj za topljenje plastike i dve valjkaste patrone plastike za njega (sve sa buvlje pijace) odradili su posao. Parabola i njena unutrasnja oplata fiksno su sada medjusobno vezane natapanjem plastike, ubuduce nema odvajanja. Sijalica ce se ubuduce menjati kroz svoj otvor na paraboli sa zadnje strane parabole. Mesta spoja srafova za podesavanje snopa svetla (razlokano i puknuto) takodje su nalivena, pre toga dovedeni su u polozaj da otprilike dobro bacaju snop. Podesenje snopa je izvedeno podmetanjem platni pod ceo sklop, sada jedan deo (kutija u kutiji). Sve to nije vidljivo spolja, nalazi se unutar spoljasnjih oplata.

Na spoljasnoj oplati iza fara (gde su svi prekidaci) takodje je puklo mesto pricvrscenja (tunel kojim prolazi sraf), pa je i to iznutra naliveno topivom plastikom.

Sve je lepo zasrafljeno na mesto, ali se jos jednom moralo otvoriti zbog podesenja snopa svetla. Jos 2 platne korigovale su polozaj fara da dobro baca snop.

Procena vlasnika je da su ostecenja na plastikama nastala udarima od podloge, prilikom nenadanog udara u rupu, far se bas razdesio i poceo da klopara. Prethodno ignorisanje manjeg zvecanja se ispostavilo da je puknut tunel kroz koji prolazi sraf.

Posle intervencije nema zveckanja, Explorer skuplja kilometre.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850
:stabre: Pred servis na 8000 km ponovo ista plastika oko fara je prozvecala. Ponovnim rastavljanjem spoljne oplate oko fara utvrdjena je nova pukotina na istom starom, vec krpljenom mestu. Usledilo je skidanje nalivene plastike prosli put, i nalivanje nove plastike na isto mesto. Samo, ovaj put malo masivnije, toliko masivno da se tek tesno uklopi nazad u guzvu drugih delova i zica. Prekontrolisane su sve zice (spojevi), i sve pazljivo sklopljeno na mesto. Naravno da je prekontrolisan i polozaj fara, iste platne vracene su na svoja mesta da bi far pravilno bacao snop. Sada ce valjda drzati a da ne pukne nigde. :neznam:
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: honda foresight 250

malo sam cacnuo po netu posto sam procitao sta si napisao i evo sta sam ja video.

 

sprint explorer 150 ne poznajem, nisam ga vozio ni video uzivo...znaci moje znanje o tom skuteru je nikakvo.

 

jedino znam da sprint u vecim kubikazama kao 120-150ccm koristi hondin agregat gy6 koji je proizveden 1986god.

striktno agregat i nije los ali kako se pokazao na fvision modelu i nije davao naj bolje rezultate.

max brzina 80-85km/h

 

moram da povezem ova dva skutera posto cisto sumnjam da je osnovna konstrukcija rama viljuski i nosaca agregata menjana posto to ni ducati ne radi za svaki model :)

 

problem kod rama je sto se skuter pri jacem zaleganju u krivini sav uvija i dobija se utisak da ce zadnji tocak da produzi dalje a vi vec usli u krivinu uveliko. to je zbog jako lose veze izmedju rama i agregata tj silen blokovi su jako mekani.

predna kocnica je sistema A.S.S (ako stane stane :)

zadnja kocnica dz.s.t (dzabe se trudis)

 

posto sam bio vozac sprinta 3godine i predjenih sa njim 15000km novac koji sam ulozio u njega koji je kostao kada sam ga kupio 1050e mene je izasao (ne sa redovnim servisom) blizu 1700e po mojoj kalkulaciji.

 

imao sam lepih dozivljaja sa njim necu gresim dusu ali sprint...ili kinez... bolje polovan japanac nego nov kinez.

post-5344-0-38940400-1318634870_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Postovanje forumasu djurketu, i zelje da nema problema sa svojim dvotockasima. :Mina: Sprint FVision je proizvod sasvim druge fabrike iz Kine, sa kojom je uvoznik prekinuo saradnju upravo zbog nizeg sveukupnog kvaliteta. Ponudu te kategorije skutera uvoznik je izvrsio sa modelom Grizzy, inace spolja vrlo slicnim skuterom fabrike Jonway iz Kine. Treba imati u vidu da ime Sprint nije uopste proizvodjac motocikala, fabrika tog imena ne postoji nigde u svetu. Sprint je brend, izmisljeno ime za ovaj deo sveta, pod kojim se prodaju mopedi i motocikli mnogih razlicitih Kineskih proizvodjaca. Svi dvotockasi dodju sitno upakovani u kontejnerima iz Kine i onda se ovde sastave, a mogu pri tom imati bilo kakvo ime. FVision iz jedne fabrike los, Grizzy iz druge fabrike bolji, a oba pod brendom Sprint kod nas. :aha: Sprint Explorer 150 po marshallovom dosadasnjem saznanju nema zajednickih pasujucih delova sa FVision.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: honda foresight 250

Postovanje forumasu djurketu, i zelje da nema problema sa svojim dvotockasima. :Mina: Sprint FVision je proizvod sasvim druge fabrike iz Kine, sa kojom je uvoznik prekinuo saradnju upravo zbog nizeg sveukupnog kvaliteta. Ponudu te kategorije skutera uvoznik je izvrsio sa modelom Grizzy, inace spolja vrlo slicnim skuterom fabrike Jonway iz Kine. Treba imati u vidu da ime Sprint nije uopste proizvodjac motocikala, fabrika tog imena ne postoji nigde u svetu. Sprint je brend, izmisljeno ime za ovaj deo sveta, pod kojim se prodaju mopedi i motocikli mnogih razlicitih Kineskih proizvodjaca. Svi dvotockasi dodju sitno upakovani u kontejnerima iz Kine i onda se ovde sastave, a mogu pri tom imati bilo kakvo ime. FVision iz jedne fabrike los, Grizzy iz druge fabrike bolji, a oba pod brendom Sprint kod nas. :aha: Sprint Explorer 150 po marshallovom dosadasnjem saznanju nema zajednickih pasujucih delova sa FVision.

 

 

postujem

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Redovan servis na 8000km u sopstvenoj reziji obavljen je vrlo brzo i lako. Novih 0,7 lit. ulja u motoru Mobil 1 10w40 polusinteticko iz stare zalihe bilo je jedini trosak. Filter vazduha motora je izduvan komprimovanim vazduhom, kutija filtera takodje, zatim i filter vazduha prenosnika, surla karburatora je odusena da se procisti od eventualnog taloga karburatora, svecica proverena i vracena. Najduze od svega trajalo je pranje, onako da se pocasti Sprint Explorer 150. :dobar:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1083 postova
  • Lokacija: Beograd - Vinca
  • Motocikl: sprint explorer, Malaguti Madison S250, Suzuki Burgman 400

U sustini ima da te sluzi ako ti njega opsluzujes ?

Reci mi jel si imao neke vece kvarove u medjuvremenu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

U sustini ima da te sluzi ako ti njega opsluzujes ?

Reci mi jel si imao neke vece kvarove u medjuvremenu

Bas tako :moto3: Za sada nikakav katastrofalan kvar niti ozbiljna smetnja za koriscenje Explorera. Guta sva goriva (samo ne skidaj onaj filter za rezance). Ako zatreba slucajno neki deo, postoji kod uvoznika (cena je isto Kineska), a silom prilike popravka se moze dobiti u drugom gradu kada se bane u radionicu (pukla sajla, otpala rucka gasa na sred Slavije). Ovde na forumu je do sada predstavljeno predjenih 8000km, i to nije realna cifra na brojacu ovog Explorera. U stvarnosti je predjena kilometraza vec 12000km ali izvestaji malo kasne iz raznih razloga. U svakom slucaju bice obnarodovano sve sto se desava sa ovim upotrebljivim skuterom, i dobro i lose jos pre. :Mina: Jedan od razloga objavljivanja svega je i skupljanje iskustva drugih, koliko si presao fanky, kako te sluzi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1083 postova
  • Lokacija: Beograd - Vinca
  • Motocikl: sprint explorer, Malaguti Madison S250, Suzuki Burgman 400

Ja sam ga uzeo skoro novog, presao je 300km kad sam ga uzeo i sa njim sam presao od Oktobra pa skoro do nove godine oko 1000km i mogu reci da mi se bas dopada a sluzi me za to vreme super, jedino kad sam ga uzeo bila je slomnjena bocna nogara ja zvao NS oni rekose od polovine Marta stizu delovi, u sustini motorce je ok skroz, mozda je malo neudoan kad se ide na duze al dobro, sad sam mu menjao ulje, malo ga rasklapao, cistio eto cisto da ga upoznam iznutra, sad cekamo sezonu pa na put, reci mi koje ulje ti koristis i koje se najbilje pokazalo po tebi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

He? I meni pukla bocna nogara u Pazovi, sreca pa sam uhvatio skuter u padu, pre nego sto tresne. Taj isti dan u Beogradu mi pukne rucka gasa, pa jos i sajla gasa pride. Ali sve je reseno u hodu, pise u prethodnom tekstu. Sa motornim uljem ne eksperimentisem, sledi opis. To je od prvog dana Mobil Extra 4T Semi Syntethic 4 Stroke Engine Oil 10W40, koji je preporucio i uvoznik Sprinta. Posle prvih par obaveznih servisa kupio sam i malu zalihu tog ulja, jer je uvoznik i serviser Sprinta najavio da prelazi na ulje drugog proizvodjaca (Motul) i ovog vise nece imati. Cena je bila (stara i na kolicinu) po 655 dinara za litar, sto je bilo jeftinije nego kod uvoznika Mobil ulja (Plattner Yamaha), tako da sam to jednostavno iskoristio tog momenta. Kasnije sam kod uvoznika Mobil ulja to isto placao 700 do 740 din za litar. Pri zameni ulja svaki put sipam oko 0,7 do 0,75 lit i to striktno na svakih 1000km. Ovo iz razloga sto je benzin u Srbiji prljav, nedoradjen poluproizvod, predmet masovne obmane beskrupuloznih, i brzo unazadi svojstva svakog motornog ulja. Dalje, bezolovni benzin razvija vise temperature koje se gomilaju po motoru, a pri tome jos i nema svojstva podmazivanja nekih sklopova (npr siceva ventila) svojim tetraetilolovom (kog nema kao nekadasnji olovni benzin), pa cisto mineralna ulja ne podmiruju trazena svojstva ili ih brzo gube. Uz to, svi motori danas razvijaju mnogo vise obrtaja nego nekad, a i nekad smo trpali ta polusinteticka ulja u ozbiljne motocikle bas zato. Temperature, obrtaji i narocito novorazvijeno gorivo zahtevaju POLUSINTETIKU (ne mineralno), PROSIRENU GRADACIJU (ne 15W40), cescu zamenu u nasim uslovima gde je gorivo jos corba bez rezanaca, i dodatnu oznaku MA. Ovo MA u najkracem oznacava MOTOCIKLISTICKO ULJE, jer automobilska ulja ne podmiruju trazena svojstva, pogotovo na duze staze, iako prividno dobro rade. Automobilski motori su znatno manje optereceni. Pisi jos, bas lepo sto si se prikljucio fanky! :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja