Jump to content

Moto Zajednica

XTZ 750 Super Tenere, početnička avantura!

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 9 sati, Novola je napisao:

Taj centralni kao poklopac neki što pokriva ležaj. Gledam po garaži, nema ga nigde, preturio sve, poludeo, nema ga pa ga nema!

Bolcnu imaš, fali ti poklopac koji je po slici rekao bi od gume a i da je od metala nije toliko bitno.

Dal moze sledece..... ideja..... premeri unutrašnji prečnik felge, premeri spoljni prečnik bolcne pa vidi dal se gadja klasičan semering.... resen problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
12 minutes ago, Satelis said:

Bolcnu imaš

Nemam ni taj metalni distancer (ako pod bolcn misliš na to) ni poklopac. Bili su spojeni i tako sam ih spojene i zagubio.

20220120-233532.jpg

 

Siguran sam da znaš tačno na šta misliš, oprosti ako sam previše uprostio, ovako sad izgleda:

Screenshot-20220120-233853-Gallery.jpg

Promenio član Novola

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Jasno, duplu zaštitu ima.

Ako neuspeš da nadjes nije strasno, strugar ti je rešenje.

 

Napravi novu bolcnu (samo da ti neko da dimnzije) , digni semring, zaštiti ležaj, vrati semring ali nemoj ga gurati do kraja kao sto je na slici. Montiraj ga da bude u ravni sa rubom felne, ubaci bolcnu i to ti je toj. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
1 minute ago, sasha. said:

'bolcna' :D 

A neka ti bude :)

Al prva google pretraga:

Screenshot-20220121-005659-Google.jpg

 

Al nije ni važno, realno ne znam ni šta je bolcna, da se ne lažemo, znam samo da oduvek govorim bolcn :)

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Zato sto se i ne zove bolcni, Novoli treba distancer, bolcni je nesto drugo. A lager ulazi koliko mu distancer izmedju dva lagera unutar tocka dozvoljava. I da ostavis ravnim sa rubom felne, kad stegnes tocak on ce da dodje na svoje mesto.

Promenio član aca-pn
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Nađoh ga, mamicu mu poljubim i distancer! Ispod prednjeg sedišta u kolima! A vozio točkove pozadi u gepeku! Kako, ne znam, života mi!

 

Screenshot_20220121-085947_Gallery.thumb.jpg.77ab055ef6bfdbdee2b38f3c497899e0.jpg

 

Danas na balansiranje, dok nešto opet ne zagubim :)

  • Sviđa mi se 7
  • Haha 1
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ha, ja obukao radno odijelo da skidam tocak, srecom procitah

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Hvala 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
2 minutes ago, Bigor said:

Ha, ja obukao radno odijelo da skidam tocak, srecom procitah emoji1.png

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

A jbg, iscimah te bez veze. Naći ćeš ti sebi već šta da poradiš, malo karbove, ovo ono :) Jel koči sad dobro?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3975 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Nađoh ga, mamicu mu poljubim i distancer! Ispod prednjeg sedišta u kolima! A vozio točkove pozadi u gepeku! Kako, ne znam, života mi!
 
Screenshot_20220121-085947_Gallery.thumb.jpg.77ab055ef6bfdbdee2b38f3c497899e0.jpg
 
Danas na balansiranje, dok nešto opet ne zagubim

Reka san ti


Gesendet von iPad mit Tapatalk
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre sat vremena, Bigor je napisao:

Ha, ja obukao radno odijelo da skidam tocak, srecom procitah emoji1.png

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Ja sam cuo da je malo falilo civava i drug da idu na rendgen. :D

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
1 minute ago, bdada said:

Ja sam cuo da je malo falilo civava i drug da idu na rendgen. :D

Haha za malo :) vidiš nisam na to pomislio.. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 4 sati, aca-pn je napisao:

A lager ulazi koliko mu distancer izmedju dva lagera unutar tocka dozvoljava. I da ostavis ravnim sa rubom felne, kad stegnes tocak on ce da dodje na svoje mesto.

Teorija nije dobra, u praksi je pogubna po ležajeve :aha:

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Premeri ga kad je vec nadjen. Ova temace ionako ici u sticky kao vodic za restauraciju xtz-a . Ja sam se patio sa distancerom/platnom na zadnjem tocku. Celu garazu sam rastavio da nadjem tu podlosku.:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Izvinjavam se na spamu ali ovo me podsjeti na moju iglicu lezaja. Prije par godina kad sam radio generalnu na Tomosu uspio sam da izgubim iglicu lezaja. Kod njega u mjenjacu su samo poredane iglice bez kosuljice. Sve ih poredam u blok i okrenem se da pokupim mjenjac. Posle 2 min jedna iglica isparila iz kucista. Satima sam trazio, prevrnuo sve oko radnog stola, 10 puta presao radionicu magnetom, ulazio u kanal, nisam smio da izadjem iz radionice misleci da nije gdje na odijelu, skidao se do gaca i nista. Sva sreca pa sam imao jos jedan blok za donacije.:neznam: Dan danas sa ubijedjen da je neka 'visa sila' uzela moju iglicu i odnijela u crnu rupu.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
Pre 4 sati, Satelis je napisao:

Teorija nije dobra, u praksi je pogubna po ležajeve :aha:

 

Ispisao sam roman, pa kažem sebi jel moguće da satelis ne zna kako se pravilno montira lager, pa se vratim opet da pročitam i ukapiram da ti u stvari pričaš o semeringu, a ja prvo razumeo da pričaš o lageru, što sam i napisao u replici :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Jebga'ba nadovezao si priču na lager a mislio si na semering tj poklopac će pri stezanju osovine pogurati semering... sad je jasnije :)

Nisi trebao brisati napisano za ugradnju ležajeva, možda ce nekom značiti jer ono sto se može videti u praksi.... nije dobro, dosta ima novih ležajeva pogrešno ucukanih u felgu :neznam:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1959 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere
Pre 1 sat, Satelis je napisao:

Jebga'ba nadovezao si priču na lager a mislio si na semering tj poklopac će pri stezanju osovine pogurati semering... sad je jasnije :)

Nisi trebao brisati napisano za ugradnju ležajeva, možda ce nekom značiti jer ono sto se može videti u praksi.... nije dobro, dosta ima novih ležajeva pogrešno ucukanih u felgu :neznam:

 

Aco, Satellis je upravu, kad ti ne bude smorno napiši ponovo nešto o postupku montaže ležajeva svakom od nas će biti od koristi. Uostalom forum zbog toga i postoji kako bi razmenili iskustva bez obzira da li su pozitivna ili negativna.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Dobro veče svima!

 

Evo dočekah veče i kompjuter, da konačno stavimo tačku na priču o točkovima i gumama, felnama i izgubljenim distancerima! Kratka poseta vulkanizeru danas radi balansiranja guma, delovi svi vraćeni na svoje mesto, točkovi, zvanično ZAVRŠENI! Tegić od 15gr na prednji, a od 20gr na zadnji točak i to bi bilo to. 1600dinara je koštala usluga. Doviđenja i prijatno!

 

20220121-102031.jpg

 

Osim te akcije, u toku dana se izdešavalo mnogo stvari nevezanih konkretno za radove na motoru, ali svakako nekoliko prijatnih iznenađenja pa ću i njih podeliti sa vama, u svakom slučaju su povezani sa motorima. Pošto ste već zaključili da je moja ženica super cool lik koji voli motore kao i ja, neće vas iznenaditi da me je danas obradovala nekim interesantnim neočekivanim stvarčicama!

 

-Dobih pre svega jednu fantastičnu majicu kratkih rukava sa natpisom, naravno, Super Tenere :) 

20220121-092330.jpg

 

-Naravno, bez iste šolje ne bi imalo smisla, zaista.. A šlag na torti je bila jedna divna torbica za nogu:

20220121-092102.jpg20220121-135518.jpg

 

Da se kratko dotaknem još Aliexpressa, sa kog su u istom trenutku stigle maglenke, kao i windstopper, zaštita vetra za GoPro kameru:

 

20220121-140511.jpg

 

20220121-141546.jpg20220121-203612.jpg

 

Pretpostavljam da maglenke nisu bog zna kakav kvalitet, s obzirom da su obe koštale 300 dinara, ali zašto ne probati pa videti, lako ću ih skinuti ako ne budu ok. A windstopper bi trebao da da odlične rezultate, po onome šta sam video i čuo preko Jućuba, skoro potpuno eliminiše neprijatan zvuk vetra oko kamere koji praktično onemogućava snimanje slike i zvuka istovremeno u toku normalne vožnje. Videćemo kako će se i on pokazati. Za 90 dinara, koliko je koštao, bolje bi mu bilo :) 

 

Eto, izdržali ste ovaj revijalni deo, sada se bacamo na glavno jelo!

 

...koje neće biti ništa posebno, da se ne lažemo :) Karburatori su ostali, za sada nenamontirani. Suviše je tu prepreka da bi nešto forsirao, motor je pod ceradom, napolju, rastavljen do samog rama. Hoću prvo da ga podignem na točkove, da operem lepo celu mašinu i sve ostalo, dosta je tu ostataka gita, boje, prašine i ostalih nečistoća po njemu. A da bi ga namestili na točkove, potrebno je završiti farbanje zadnje i prednjih viljuški, koje će, kako me majstor Zoki obaveštava biti urađeno u nedelju. Tako da od nedelje kreće lagano sastavljanje motora, kako bi se što pre istestirali karburatori, pa da onda, nadam se, mirne glave završavamo estetiku. Ima tu još posla, nije baš da smo u ciljnoj ravnini, ali se polako grubi radovi privode kraju, a prelazi se na ulepšavanje i detaljisanje.

Polako se obavljaju i dogovori vezano za nalepnice koje će raditi Lazar iz Sremske Mitrovice, inače moja familija, na facebooku "Lazar Popović nalepnice za motore" profesionalac i bajker, a kako će biti izlepljen motor... pa... moraćete da sačekate i vidite :) 

 

Večeras kod majstor Zokija, urađeno svašta nešto! Pa da krenemo:

 

Plastike pripremljene za špric git:

20220121-190448.jpg 20220121-190453.jpg

 

20220121-190459.jpg 

 

20220121-190708.jpg 20220121-190730.jpg

 

Na aluminijumske delove je išao prvo prajmer pa onda špric git, prva ruka:

 

20220121-190613.jpg 20220121-190642.jpg

 

20220121-190621.jpg 20220121-190717.jpg


Zoki u akciji!

 

20220121-184151.jpg 20220121-194123.jpg

20220121-194726.jpg

 

Da bi to na kraju poprimilo neki lep oblik i boju, posle 2-3 ruke špric gita, tamo gde je bilo potrebno:

 

20220121-200902.jpg 20220121-200907.jpg

 

 20220121-200912.jpg 20220121-200916.jpg

 

20220121-200949.jpg 20220121-201038.jpg

 

20220121-201043.jpg

20220121-201050.jpg 20220121-201721.jpg

 

Tako za sada teku radovi. Najviše nedoumica je bilo oko donje zaštite motora, da li da se farba ili samo ispolira, ali pošto je bila prilično oštećena, odnosno na njoj je bilo mnogo dubokih riseva, ipak je pao dogovor da se farba, jer bi oštećenja bila veoma vidljiva, pa ćemo videti kako će ispasti. Prednje viljuške su u principu u odličnom stanju, njih nije bilo potrebno prethodno mnogo obrađivati, za razliku od drugih alu delova. 

Plastike će da odstoje nekoliko dana, pre završne pripreme, a aluminijumski delovi, kao što prethodno napisah, se farbaju u nedelju, po trenutnom dogovoru. Radujem se da vam pokažem kako će izgledati ofarbano, mada bih rado sačekao dok ne bude sve gotovo, pa da onda objavim gotov, ofarban motor. I mene nestrpljenje ubija.

Ostaje još da se naprave neke korekcije na crnoj plastici samog blatobrana, gde ide tablica, neko je to pritezao nešto, krivio, savijao pa se malo uvila, ali mislim da će i to moći da se ispegla, malo zagrevanjem i vraćanjem u svoj originalni položaj. Sitne stvari, ali uzimaju vreme. 

 

Za kraj vam ostavljam majstorov večerašnji komentar, koji već evo mesec i po dana (aktivno) radi na motoru i kog je koštao i vremena i živaca i novaca:

 

"Da sam znao da je u ovakvom stanju, u životu ne bi pristao da ga radim, jebo te motor"

 

Ma Zoki je jedna legenda.

  • Sviđa mi se 20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Liberty 150 - Beverly 250ie - Majesty 400

@Novola Sto bi rekli u moj kraj

“zence ti je ko lubence” .., videla koliko ti znaci motorino pa da ti ne kvari volju i podrzavate ..da budes dobar i fin i cuvas je ko oci u glavi.. i da tugedar uzivate u svakom kilometru..:)

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja