Jump to content

Moto Zajednica

Vožnja u tunelu

Recommended Posts

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Živo me interesuje da li  još neko od kolega ima problema u vožnji, u tunelu. Kad sam kolima, nikakav problem nemam, ali na motoru, baš osećam nesigurnost. Kad je osvetljen tunel, nema razlike u vožnji "napolju" i u tunelu, ali kada je neosvetljen, osećam nesigurnost, sve me vuče razdelnoj traci, iako se trudim da idem sredinom svoje trake, gde i fokusiram pogled.

Ali, bez očekivanog rezultata.

I tako godinama.

Vid mi je odličan, hvala na pitanju,  

Godinama već pokušavam da nađem "foru", ali uvek isti problem.

Juče sam se vratio sa suprugom sa vožnje do Višegrada, idealna vožnja, odlično vreme, prijatni ljudi, veoma solidan put, pouzdan motor... I četiri j...... tunela, od kojih jedan neosvetljen i jedan delimično (povremeno)  osvetljen.

Draga Saveta, da li je sa mnom sve u redu? :jee:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1

Mislim da to nije neuobicajeno, ocima je potrebno neko vreme da se naviknu na znacajno manju kolicinu svetlosti pa samim tim, u genima nam je da kada nesto ne vidimo, oprez se poveca i ides ka ''beloj'' jer znas da si tu ''daleko'' od ivice...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
pre 1 minut, bdada je napisao:

Cista medEcina, skupljene zenice u mraku i svesnost ranjivosti na motoru.

Isti osecaj imam. :neznam:

Probao sam više puta i onu foru da na sekundu zatvorim oči prilikom ulaska u tunel, ne fercera. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
pre 1 minut, Due je napisao:

Probaj da žmuriš kroz ceo tunel?:D

Isti osećaj imam, kao da žmurim :lol: Još na putu ka Višegradu svratimo u Međuvršje na kafu, ne uključim svetlo, i uđemo u onaj neosvetljen tunel. Srećom, uvek se psihički spremim (smanjim maksimalno gas), pa smo nekako pretekli, a i brzo sam uključio svetla, mada nije bilo neke razlike :lol:. ''Bem ti neosvetljene tunele.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
Upravo sada, Alekre je napisao:

Ajde da ti kažem da sam radio slalom u tunelu Palisad ako se ne varam jer je nekome ispala behaton ploča.

 

 

To je zato što imaš dobre farove... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1735 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Imao sam sličnih problema, a onda sam počeo da radim sledeću stvar ( nemojte se smejati, kretenski je, ali meni je bolje tako).

Nailazim na tunel, zazmurim na jedno oko par sekundi, kada udjem i tunel, otvorim oko, nekada onda par sekundi zazmurim na ono drugo i otvorim oba.

Najveći problem su tuneli bez trunke svetla (Dunavska magistrala), ali izgleda da ekonomski tigar nema za malo kabla i sijalica, još solarni paneli, neeee daj Bože ...

Sent from my moto g(100) using Tapatalk

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Moje iskustvo. Nosim nacare leti u kaciZi skoro uvek. Volim Race kacige i nikad nisam imao neku sa integtisanim naocarima.

Pre ulaska u tunel usporim, podignem vizir (sa 60-70 km/h moze i sa podignutim vizirom ako su naocare dobre, no problemo) i kad udjem u tunel malo spustim naocare, na vr' nosa i gledam preko njih. Pre izlaska ih vratim, cim svetla ima dovoljno. Ovako se zenice ne muce jer ne dolazi do naglih promena, pa nema ni onog "crnila" 

Putovanja za CG su me ovome naucila, onih gomilu tunela uzasnih, uzastopnih, mokrih...

 

E sad, da je smaranje, jeste. Ali sam usao u fazon i na taj nacin prodjem kroz tunel a vidim poprilicno dobro.

 

I naravno, uvek otpustim gas i lagano. Jedino je sranje kad imas auto iza koji vozi neki pametnjakovic pa se nabije u rep i ne uspes da usporis koliko zelis, ali tad njegovi farovi pomognu da tunel bude osvetljeniji.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3118 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Uvek je neprijatan taj prelaz u "mrak" sa svetla, treba vremena da se zenice rašire, obrnuto zabole malo oči, ali je manje neprijatno za vožnju... Najgore što je, kao neko nepisano pravilo, najgori put u tunelu, promena temperature, ulegnuća... strašno... Ne računam novo izgradjene tunele. Samo usporiti, pa ako je ok put, dobro isturirati i gaaas... barem malo da se naježiš... Ko nema fen, naravno, od topova, topa:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

@ŠekiKG ja mislim da znam šta je problem, davno sam video u nekoj emisiji. Baš taj osećaj da te telo/motor vuče ka razdelnoj traci.

 

Kada se nadješ u tunelu i vozis, oči vide svetlost na kraju tunela, i to vide kao središnu tačku tvog izlaska, a zidove tunela kao limite/prepreke, i onda se telo samo od sebe drži sredine. Imaju neki snimci, kada puste mačke da trče kroz neke male tunele, sve vreme trče sredinom :D

 

Moj savet bi ti bio da koristiš sunčane naočare tokom voznje van tunela, neke što tamnije, i onda ih samo skineš u tunelu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Imam i ja isti problem, bar sam ga imao na starom motoru. Uvek mi je far bio preslab da se osećam komforno u tunelu, pogotovu na Diverziji. Zato najviše volim kad u tunelu ispred sebe imam auto. Onda pratim njegova stop svetla da pratim kuda idem i računam da ako su njegovi točkovi prošli bez problema i moji će. Ali avaj, nema uvek kola ispred...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja