Jump to content

Moto Zajednica

ABS - teorija i praksa

Recommended Posts

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Ranko mnogo radi i mislim da nije pri računaru.

Sigurno će napisati i sudeći po komentarima i ostalim tekstovima, znam da će i ovaj biti veoma dobar.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Moram i da spavam nekad, nemojte da ste na kraj srca! :jee:
Ajd za pocetak ovako.
Ljudi dozivljavaju ABS kao neku megagiga tehnologiju koja je svemoguca. To smo zakljucili u onoj temi.
Ali je stvar mnogo drugacija.
Ideja ABSa je bila da se spreci wheel lock (zakljucavanje, tj blokiranje) točka.
Uvraženo je mišljenje da je razlog kraći zaustavni put.
A zapravo je ideja da se usled naglog kočenja ne izgubi upravljivost.
Kada ste u krivini a dodje do naglog kocenja i blokade točkova, automobil pocinje da se krece pravo po inerciji. Onda dolazi do belaja, a okretanje upravljača apsolutno ne menja putanju automobila.
Ideja je bila da se za prosečnog vozača napravi sistem koji ce u ovakvoj situaciji da omoguću kontrolu vozila i održi upravljivost koliko je to moguće.
Naravno, primenjivan je i razvijan za upotrebu na automobilima. Cak su zapravo neke primitivne verzije ABSa stavljane najpre na vozove.
E sad, razvoj sistema je išao u korak sa elektronikom.
Samim tim , prvi modeli su imali jedan senzor, pa kad taj senzor ocita naglu promenu brzine rotacije tocka, pumpa je popustala pritisak na sve tockove. Mana je bila sto se tad desavalo da kad je jedan tocak nagazio travu i blokirao, na svim tockovima dolazi do otpustanja pritiska i onda se put drastično povecavao.
Takodje se došlo do zaključka da se na klizavim podlogama zaustavni put drastično povećava.
Zatim se napravio sistem koji prati svaku osovinu ponaosob. Pa ako blokira prednji levi točak, oba ce da "popuštaju".

Današnje verzije imaju kontrolu svakog točka ponaosob. Takodje imaju prilagodljiv sistem (ako ste na snegu, ABS bude manje agresivan i dozvoljava točku da ostane blokiran par trenutaka, kako bi se ispred točka napravio klin od snega ili peska/blata)
Tome pomažu dodatni senzori, kao i brzina promene broja obrtaja.
Da pojasnim: Ako vozimo na ledu i stisnemo kočnicu, brzina točka opada sa V1 na 0 trenutno. Sistem zna da je na asfaltu to nemoguće i samim tim dozvoljava da točak blokira na kratko.
Takodje preko ABS senzora radi i ASR i ESP.
Uglavnom na većini vozila, ništa od ovih sistema ne radi ispod 10km/h. Cak kod nekih i više.
Vektra C je jedan od izuzetaka. Kod nje ABS radi uvek. Iz tog razloga ima loše rešen ASR, pa se često ljudi zaglave i ne mogu da izadju jer je sistem preagresivan i ne dozvoljava da točak zašlajfuje ni malo.

  • Hvala 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Uporedo, novi sistemi imaju angular senzore.
To su senzori koji mere naginjanje vozila.
Postoje YAW senzori. Oni očitavaju obrtanje vozila oko vertikalne ose.
Kad sve ovo dolazi kao imput do ECUa, i još ECU ima info o brzini, broju obrtaja, stepena prenosa... dolazimo do ESPa.
Pa i do Active Dynamic stability control. U tom sllučaju je i vešanje aktivno, pa uz pratnju svih parametara, podešava vešanje.

ASR- sistem protiv obrtanja točka većom brzinom od brzine vozila.
Radi kao ABS ali na kontra stranu. :) Dakle, ako se točku obimna brzina naglo poveća, pumpa dodaje pritisak na kočnicu.

ESP- Elektronska stabilnost vozila- kombinacija ASR i ABS.
Ako vozilo počne da kliza, pumpa dodaje silu kočenja (ASR varijanta) ili oduzima (ABS)
Da bi se doslo do ESPa bilo je potrebno vise od pumpe i senzora na točkovima.
Zasto? Dešava se da vam auto klizne, ali promena obimne brzine je relativno jednaka. (za svaki točak posebno, jer se u krivini obrcu različitom brzino svi)
E tu nastupa YAW senzor (kucnite u googlu, odmah cete razumeti sta je, a ja nemam mesta da stavim fotku ovde).
On kazuje sistemu da li auto počinje da kliza i na koju stranu. Tad nastupa kočenje točka da "ispegla" YAW angle, ili ajmo reci ugaono ubrzanje oko vertikalne ose.
Kuckam dalje...


 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

ABS na motociklima
Nameće se zaključak da je ABS sistem relativno prost, ali da bi radio dobro, potrebno mu je dosta dodataka.
NA motociklu je to mnogo komplikovanije jer ima više stepeni slobode. YAW senzor nema svrhu na njemu, a ni angular.
Tako na osnovnim ABS sistemima na motociklima imamo samo momenat gde sistem očitava da li je točak blokirao ili ne.
Znači mnogo, ali uliva malo lažnog osećaja sigurnosti.
I koliko ja znam (pišem sve iz glave, proveriću) na motociklu se ABS pojavio tek kad je nastao potpuno nezavistan sistem, gde prednji i zadnji točak nemaju veze jedan sa drugim.
Ko ga ima na motociklu, predlažem da ga isproba u kontrolisanim uslovima. Momenat kada se prvi put aktivira je dosta čudan, pa može da iznenadi.
E sad, kako na kolima, tako i na motorima, postoje sistemi koji imaju više ulaza (imputa u ECU) i samim tim bolju kontrolu.
U ostalom, ko prati GP zna koliko je elektronika sad važna.
Dakle sem običnih sistema postoje oni sa dodatnim sistemima. Kao i na kolima, novije generacije poseduju i TC (throttle control) gde vam sistem ne dozvoljava (kao ASR) da vrtite zadnji točak brže od onog koje je potrebno za trenutno brzinu. (tačno bih crkao da moram da vozim motor sa TCom :jee:)
Zatim postoje senzori koji prate da li je došlo do podizanja prednjeg točka, ili do podizanja zadnjeg točka. Čini mi se da je među prvim komercijalnim motorima to uradila Aprilia sa sistemo APRC.
Na motociklima koje mi vozimo uglavnom, motocikli srednjeg cenovnog ranga (MT, ER, SV...) je sistem sa osnovnim funkcijama. Dakle, blokirao točak, nije blokirao točak. Pomaže mnogo u nekim situacijama, ali vozite kao da ga nemate, to je najbezbednije.

Ovaj sistem služi da ispravlja greške vozača, a na nama je da te greške svedemo na minimum.
Pitajte šta vas interesuje, pa ako znam, odgovoriću. Ako ne znam, znam gde da pogledam (samo da skinem prašinu sa knjiga :lol3:)

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 6
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
46 minutes ago, abarth_maniac said:

ABS na motociklima
Nameće se zaključak da je ABS sistem relativno prost, ali da bi radio dobro, potrebno mu je dosta dodataka.
NA motociklu je to mnogo komplikovanije jer ima više stepeni slobode. YAW senzor nema svrhu na njemu, a ni angular.
Tako na osnovnim ABS sistemima na motociklima imamo samo momenat gde sistem očitava da li je točak blokirao ili ne.
Znači mnogo, ali uliva malo lažnog osećaja sigurnosti.
I koliko ja znam (pišem sve iz glave, proveriću) na motociklu se ABS pojavio tek kad je nastao potpuno nezavistan sistem, gde prednji i zadnji točak nemaju veze jedan sa drugim.
Ko ga ima na motociklu, predlažem da ga isproba u kontrolisanim uslovima. Momenat kada se prvi put aktivira je dosta čudan, pa može da iznenadi.
E sad, kako na kolima, tako i na motorima, postoje sistemi koji imaju više ulaza (imputa u ECU) i samim tim bolju kontrolu.
U ostalom, ko prati GP zna koliko je elektronika sad važna.
Dakle sem običnih sistema postoje oni sa dodatnim sistemima. Kao i na kolima, novije generacije poseduju i TC (throttle control) gde vam sistem ne dozvoljava (kao ASR) da vrtite zadnji točak brže od onog koje je potrebno za trenutno brzinu. (tačno bih crkao da moram da vozim motor sa TCom :jee:)
Zatim postoje senzori koji prate da li je došlo do podizanja prednjeg točka, ili do podizanja zadnjeg točka. Čini mi se da je među prvim komercijalnim motorima to uradila Aprilia sa sistemo APRC.
Na motociklima koje mi vozimo uglavnom, motocikli srednjeg cenovnog ranga (MT, ER, SV...) je sistem sa osnovnim funkcijama. Dakle, blokirao točak, nije blokirao točak. Pomaže mnogo u nekim situacijama, ali vozite kao da ga nemate, to je najbezbednije.

Ovaj sistem služi da ispravlja greške vozača, a na nama je da te greške svedemo na minimum.
Pitajte šta vas interesuje, pa ako znam, odgovoriću. Ako ne znam, znam gde da pogledam (samo da skinem prašinu sa knjiga :lol3:)

Dozvoli da te ispravim....napisat ču konkretno za BMW motocikle.....na njima postoji !"angular" senzor, je pri uglovima motora manjem od 60stepeni (ako se ne varam i ako me sečanje još dobro služi) ABS ne radi. Kod novijih modela (zadnje generacije ) su ECU , ABS jedinica i ZFE (body kompjuter) povezani među sobom i tu se isto tako uvažuje kut motocikla, tako da ABS bez obzira na naginjanje još uvek radi...

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Slobodno piši, hvala za ispravku.
Ima tu još dosta da se piše, ali ne stižem baš, pa ko šta ima, neka doda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ajd neka prodje par dana, neko ce sigurno napisati još po nešto, pa možemo sklopiti neki smisleni tekst.
Sve sam pisao iz glave, treba ipak malo poslagati po nekom redosledu. Ali moze. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 9 minuta, abarth_maniac je napisao:

Ajd neka prodje par dana, neko ce sigurno napisati još po nešto, pa možemo sklopiti neki smisleni tekst.
Sve sam pisao iz glave, treba ipak malo poslagati po nekom redosledu. Ali moze. :)

Poslagaću ja i dodati ako nešto znam, a nije već napisano. Kad sve složim pustiću ti na PP da prekontrolišeš, taman da ti uštedim vreme :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Evo da dodam, Mercedes je razvio ABS, sa namerom da taj sistem primenjuje na svojim autobusima.

To je bilo još krajem '70. ili početkom'80. i hteli su da idu korak napred u odnosu na sve strože bezbednosne regulative. Inače, Nemačka ima najrazvijeniji autobuski saobraćaj u Evropi. 

 

Kako se to pokazalo kao jako dobra stvar počela je ugradnja u ostala vozila.

 

E, a da li bi meni neko rekao nešto o onom ABS na motociklima što pomaže u krivinama? Ne mogu da se setim kako se zove?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 3 sati, Due je napisao:

E, a da li bi meni neko rekao nešto o onom ABS na motociklima što pomaže u krivinama? Ne mogu da se setim kako se zove?

Ne brinite, obuhvatićemo sve :) 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Škakljiva je tema.

 

Osnovni princip ABS-a je većini poznat. Ali... Mnogo godina je prošlo od prvog ABS-a na BMW K seriji. Nekada je ABS bio fizički veliki i težak sistem. Praktično, iskusan vozač je mogao da se zaustavi na kraćoj distanci bez podrške sistema. Otuda je dugo postajala odbojnost motociklista prema ABS-u. No, danas su sistemi brži, nežniji, precizniji i gotovo neprimetno integrisani u motocikl. Štos je, što svaki proizvođač koristi različite izvedbe tog sistema kako hardverski, tako i softverski. Nezahvalno je govoriti uopšteno ili bar diskusija mora da bude u granicima "opšte". Generalno važi, da ABS pomaže pri paničnim kočenjima i iznenadnim situacijama. Nemci kažu da bi od ukupnog broja udesa na putevima, 1/4 spasio ABS i nema razloga da im ne verujem. Doduše, ABS je samo pomagalo i funkcioniše samo dok je motocikl van nagiba. Ovde stajemo, a počinje priča o novom sistemu ABS-a koji radi i kontroliše motocikl u nagibu. Ovo je izuzetno kompleksan sistem koji računa trakciju gume, G silu, nagib, brzine i razlike oba točka i ko zna koliko podataka prikuplja, obrađuje i aktivira za mili sekunde. Nije se još uvek omasovio ali verujem da hoće u narednim godinama. Nisam fan visoke tehnologije ali u slučaju motocikla koji je najzahtevnije vozilo u drumskom saobraćaju, podržavam. 

 

Svakako, motocikl po prirodi ima takvu dinamiku i način kretanja zavistan pre svega od trakcije i čoveka. Da li će se nekada pojaviti sistem gde će motocikl kada "skonta" da ide u jendek, sam napraviti potpun manevar bez čovekovih komandi, videćemo. Već ima robota koji voze motocikl i raznih oblika "terminatora".

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 1 sat, Alekre je napisao:

Doduše, ABS je samo pomagalo i funkcioniše samo dok je motocikl van nagiba. Ovde stajemo, a počinje priča o novom sistemu ABS-a koji radi i kontroliše motocikl u nagibu. Ovo je izuzetno kompleksan sistem koji računa trakciju gume, G silu, nagib, brzine i razlike oba točka i ko zna koliko podataka prikuplja, obrađuje i aktivira za mili sekunde. Nije se još uvek omasovio ali verujem da hoće u narednim godinama.

Upravo se o tome radi. Pomagalo, odlicna rec koju nisam uzeo u obzir. 

Sva pomagala napreduju kako napreduje elektronika. 

Kad sam napisao kolegi da se SUS motor nije promenio vec vise od 50 godina, rekao je da sam lud. A zapravo nije. Menja se elektronika koja iz njega izvlaci maksimum ili optimum

Tako je i sa ABSom. Od kad je napravljen mehanicki sistem na centrifugalnu silu, inzenjeri i pronalazaci su poboljsavali sistem korak po korak. Do momenta da je sad receno sve sto se reci moze, a nastavak sledi sa novijom generacijom elektronike. 

Senzor ugla na motociklu govori o nagibu, ali je prolazak motocikla kroz krivinu toliko kompleksan proces (pisao sam rad na tu temu, entuzijasta) , da jednostavno senzor nagiba ne moze dovoljno da pomogne da resi problem ABSa u krivini. Pomogne toliko da samo se samo odjavi. Ali uz jos par (desetina) ulaznih informacija dolazimo do inteligent sistema. Dobar procesor da moze sve da obradi i onda vec pricamo o ozbiljno sistemskoj podrsci. I napredovace sistem, bice sve tacniji i bolji.  

Ali, ponavljam, to je poslednja linija aktivne bezbednosti. Dokle god ne saznamo kako radi, bolje po nas. 

 

OFF:

S obzirom da imamo treninge bezbedne voznje, mozda bi valjalo da neko od kolega instruktora otvori temu o aktivon i pasivnoj bezbednosti. Ako mozda vec nije otvorena a da sam ja omasio. 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Slažem se, to je to, niti šta oduzeti niti dodati. Uz traction control koji sad ima svaki putni enduro pa i skuteri, računar može u većoj meri da spasi klizanje zadnjeg, regulacijom gasa. Sad zamislite koliko precizno mora da skupi podatke i reaguje na agregat sa ciklusom paljenja a da ne dovede do high sidea? Doduše, ostaje za rešiti prednji točak. Tu sad imamo dva točka koja simuliraju jedan, Nikken na primer. Za sada cornering abs, videćemo šta će nakon toga Nemci da smisle. Tu se mora dati počast BMW, Continentalu i Boschu na razvoju tih sistema za motocikle. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Drago mi je da ste otvorili ovu temu jer dosta kolega ne priznaje abs( iz meni neshvatljivih razloga). Iz price sam shvatio da dosta njih je u zabludi o samom radu abs-a. "Ja radije kocim sam" ili "ne zelim da motor koci umjesto mene"  su ceste izjave. Dosta njih misli da abs uvjek aktivno ucestvuje u kocenju. Iako je abs uvjek aktivan ( prati sta se desava) ne preuzima kontrolu nad kocenjem sve dok ne dodje do kriticne situacije. Pa i tada obicno njegova intervencija traje sekundu ili manje. Taman toliko da sprijeci pad. Osjecaj u voznji, doziranje kocnice, samo kocenje je isto kao na motoru bez abs-a. Tako da kolege rasirite svoje ruke i prihvatite abs kao nesto dobro i korisno a ne kao nesto sto vas cini manje musko. :lol::lol::lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

U prethodnim postovima uglavnom se govori o principima rada i tehničkim detaljima ABS sistema, a ja ću probati da iz par ličnih iskustava dam viđenje kako to zaista deluje u realni uslovima.

Ovaj motor koji sada koristim je prvo (i jedino) vozilo koje sam vozio, a da ima ABS, tako da je i moje iskustvo isključivo vezano za ABS nastalo vožnjom ovog motora.

Inače ja prilično često namerno pritisnem kočnice da ABS odradi (da bih proverio da li je u funkciji i da se ceo sistem ne bi "ustajao".

A desilo mi se nekoliko puta da je ABS odradio posao baš za ono za šta je predviđen i smatram da ne bih uspeo da izbegnem udar u prepreku (ili pad) da nije bilo ABSa.

Par primera:

Bulevar nemanjića u Nišu, tri trake za svaki smer, vreme toplo, sve tri trake zaposednute (ali nije neka gužva).

Na dvadesetak metara ispred mene (u srednjoj traci) ide neki kombi, približavamo se raskrsnici sa semaforima ali je zeleni talas i svi uglavnom voze 60-70 km/h. Ja bih da se prestrojim udesno i za trenutak pogledam udesno i onda u retrovizor vidim auto koji je blizu mene u toj traci. Vraćam pogled ispred sebe i vidim da je onaj u kombiju (dok sam ja gledao retrovizor) iz čista mira zab'o kočnicu i zaustavlja se. Nemam mesta ni za levo ni za desno, stiskam i prednju i zadnju, ABS radi ko mitraljez i zaustavljam se na tridesetak santimetara od kombija. Nije to bilo panično kočenje, nego jednostavno nije bilo vremena za "doziranje" i cinculiranje da se brzo ukoči punom snagom sa obe kočnice, a da ne dođe do proklizavanja. Bez ABSa ne bih uspeo.

Drugi primer:

Na jednom delu puta između Žitkovc i Aleksinca (put skoro prav, bez zakrpa i rupa, dušu dao da se nagazi malo brže), na svakih pedesetak metara venac ili "krajputaš" nekom ko je tu stradao. A razlog je što je sastav asfalta takav da čak i pri vrlo opreznom kočenju dolazi do blokade i klizanja i sletanja i udesi su na tom delu skoro svakodnevni.

Desilo mi se na tom delu više puta da mi ABS odradi, a da ja pri tome nisam prikočio ni približno da bi (po mom osećaju) došlo do blokade i proklizavanja. 

Ima dosta onih koji tvrde da dobar "majstor" može brže da ukoči bez ABSa nego što sa ABSom i ja takođe smatram da je to verovatno moguće. Međutim to bi bilo moguće u uslovima kada je sve pripremljeno za probu i kada znamo i odakle počinjemo da kočimo i kada smo već više puta isprobali i stazu na kojoj se ta proba odvija i kada nam je poznato koliku trakciju možemo da ostvarimo na toj podlozi.

Ali tvrdim da u realnim uslovima od toga nema ništa, jer smo često u situaciji da moramo oštro da kočimo (ne panično), a da pri tome pojma nemamo kakva nam je podloga i kada će da krene proklizavanje (radi se o delićima sekunde). I dok mi tako "doziramo" kočenje (da ne bi bilo panično) i dok tražimo gde je granica proklizavanja, lepo stignemo do prepreke i zakucamo se.

Ne treba se zavaravati da će ABS da nam omogući neko bitno kraće kočenje i brže zaustavljanje, ali može da nam omogući da to sigurnije odradimo.

 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 3 sati, bokibd je napisao:

Drago mi je da ste otvorili ovu temu jer dosta kolega ne priznaje abs( iz meni neshvatljivih razloga). Iz price sam shvatio da dosta njih je u zabludi o samom radu abs-a. "Ja radije kocim sam" ili "ne zelim da motor koci umjesto mene"  su ceste izjave. Dosta njih misli da abs uvjek aktivno ucestvuje u kocenju. Iako je abs uvjek aktivan ( prati sta se desava) ne preuzima kontrolu nad kocenjem sve dok ne dodje do kriticne situacije. Pa i tada obicno njegova intervencija traje sekundu ili manje. Taman toliko da sprijeci pad. Osjecaj u voznji, doziranje kocnice, samo kocenje je isto kao na motoru bez abs-a. Tako da kolege rasirite svoje ruke i prihvatite abs kao nesto dobro i korisno a ne kao nesto sto vas cini manje musko. :lol::lol::lol:

Ljudi još uvek brkaju CBS i ABS, otud možda to mišljenje.
CBS je sistem koji kada se koči zadnjom kočnicom dodaje silu i na prednji točak. Imaju ga mnoge honde, i mnogi Piagio modeli. Znam da sam m+se prvi put na Vespi sreo sa ovim sistemom.Ne znam ko je pionir.
E sad, za CBS su mišljenja podeljena. Ima ogromnih prednosti. Jedan primer: Pokojni ćale je vozao motore, njemu je bilo usadjeno u glavu da se koči zadnjom a prednja samo dozira po malo. Možda je imalo smisla na njegov ILO ili NSU. Pa čak i boldoru donekle.
Ali su motocikli otisli konceptualno malo na neku stranu koja ipak traži kočenje i prednjom. Tako npr beverly 500 ne može da se zaustavi samo zadnjom, ali ako neko ko ima stav da je zadnja dovoljna pa koči samo zadnjom, motor sam koči i prednji.
Da kažemo da ima smisla.
Ali postoje momenti kad je dosta opasan.
Primer je spuštanje šljunkovitim puteljkom. Kočiš motorom/zadnjom, malko blokira malko pustiš, kr, kr i lagano se spustiš. E CBS na motoru zna da daj čin spuštanja pretvori u košmar, jer prednji ima loš grip, i dok se koči zadnjom, to malo što dodaje napred zna da bude dovoljno da i prednji blokira.
Da je CBS toliko dobar sistem, ne bi bio ukinut na novijim motociklima, nego bi se razvio i unapredjivao, kao ABS.
VFR koji je bio poznat po CBS ga je ukinuo na modelu 2014.
 

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000V
Pre 4 sati, abarth_maniac je napisao:

Ali postoje momenti kad je dosta opasan.
Primer je spuštanje šljunkovitim puteljkom. Kočiš motorom/zadnjom, malko blokira malko pustiš, kr, kr i lagano se spustiš. E CBS na motoru zna da daj čin spuštanja pretvori u košmar, jer prednji ima loš grip, i dok se koči zadnjom, to malo što dodaje napred zna da bude dovoljno da i prednji blokira.
 

I sa zadnje na prednju kao i sa prednje na zadnju postoji i "minimum pressure valve" i "delayed valve" tako da ovo (uz minimum poznavanja sopstvenog kočionog sistema, ako već neko vozi sa CBS-om) ne bi smelo da se desi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Eto, mozda je i do tipa sistema, proizvodjaca... Primer koji sam naveo, nije rekla kazala. Sem ako se nije desilo da je nesto neispravno. 

S obzirom da se izbacuje iz upotrebe, verovatno ima razloga. 

Pitanje, na kojim motociklima koci zadnja kad se stisne prednja? Nisam nikad na servisu imao motor sa takvim sistemom, zato pitam. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja