Jump to content

Moto Zajednica

Pitanja o ZOBS-u

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Borova glava-Barski most

znak zabrane preticanja ima sledece znacenje. citirano iz pravilnika o sb znakovima.

"znak zabrana preticanja svih vozila na motorni pogon, osim motocikla bez bocne prikolice, koji oznacava put odnosno deo puta na kone je zabranjeno preticanje svih vozila (a ne svim vozilima) na motorni pogon , osim motocikla bez prikolice i bicikla sa motorom na dva tocka.

 

znaci kada ima ovaj znak nebitno je da li si prelazio liniju ili nisi prilikom preticanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Pa kako ja kapiram, po ovom znacenju, motocikli bez prikolice i bicikli sa motorom na dva tocka, mogu da se preticu. A isto tako preticanje je zabranjeno svima, osim motorciklu bez bocne prikolice. Znaci ja mogu da vrsim preticanje motorom, cak iako ovaj znak stoji.  ???

'Ajde da mi neko objasni da li sam u pravu ili nisam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Pa kako ja kapiram, po ovom znacenju, motocikli bez prikolice i bicikli sa motorom na dva tocka, mogu da se preticu. A isto tako preticanje je zabranjeno svima, osim motorciklu bez bocne prikolice. Znaci ja mogu da vrsim preticanje motorom, cak iako ovaj znak stoji.  ???

'Ajde da mi neko objasni da li sam u pravu ili nisam.

 

Nisi dobro razumeo...

 

Sva vozila smeju da pretiču motocikle bez prikolice, bicikle sa motorom i bicikle. I to je to! Nema dalje! Motorom smeš da pretičeš samo ono što i autom: motocikle bez prikolice, bicikle sa motorom i bicikle.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1180 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Sve ono 30 , 50, 45 itd. cm, zaboravite, niko od vas ne moze da zahteva da nosite lenjir sa sobom i da non stop merite udaljenost od ivicnjaka. To je uvek, kako to oni kazu, na bezbednom odstojanju, da ne ugrozava itd.

Nema ni propisane brzine kretanja na poledici ili drugo klizavom putu, uvek je to da brzinu prilagodi stanju puta i uslovima saobracaja i sl.

Svaki pomeraj svog vozila, cak i u okviru svoje trake (npr. obilazi rupu ) vozac je duzan da proveri da li moze to bezbedno da uradi, i bilo bi pozeljnbo da o tome obavesti ostale ucesnike u saobracaju ( da zmigavac ).

Vozilo sa jednim tragom tockova ( dvotockas) mozemo obilaziti i u raskrsnici i tamo gde je puna linija zato sto pri tom preticanju ne prelazimo na traku za kretanje vozila iz suprotnog smera. Iz ovog bi se moglo zakljuciti da i motocikl moze na punoj liniji da pretice automobil ako ne prelazi pteko linije, i tako je i na pitanjima u zvanicnim testovima.

E sad, ako je dozvoljena brzina kretanja na tom putu npr. 100 km/h, a automobil se krece 100 km/h, bojim se da bi preticanjem tog automobila bila prekoracena dozvoljena brzina kretanja....

 

E laku noc, nastavicemo sutra ......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Vozilo sa jednim tragom tockova ( dvotockas) mozemo obilaziti i u raskrsnici i tamo gde je puna linija zato sto pri tom preticanju ne prelazimo na traku za kretanje vozila iz suprotnog smera. Iz ovog bi se moglo zakljuciti da i motocikl moze na punoj liniji da pretice automobil ako ne prelazi pteko linije, i tako je i na pitanjima u zvanicnim testovima.

 

Eto ti ga sad, ovo je misljenje potpuno u suprotnosti sa svim do sad iznesenim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Sve ono 30 , 50, 45 itd. cm, zaboravite, niko od vas ne moze da zahteva da nosite lenjir sa sobom i da non stop merite udaljenost od ivicnjaka. To je uvek, kako to oni kazu, na bezbednom odstojanju, da ne ugrozava itd.

Nema ni propisane brzine kretanja na poledici ili drugo klizavom putu, uvek je to da brzinu prilagodi stanju puta i uslovima saobracaja i sl.

Svaki pomeraj svog vozila, cak i u okviru svoje trake (npr. obilazi rupu ) vozac je duzan da proveri da li moze to bezbedno da uradi, i bilo bi pozeljnbo da o tome obavesti ostale ucesnike u saobracaju ( da zmigavac ).

Vozilo sa jednim tragom tockova ( dvotockas) mozemo obilaziti i u raskrsnici i tamo gde je puna linija zato sto pri tom preticanju ne prelazimo na traku za kretanje vozila iz suprotnog smera. Iz ovog bi se moglo zakljuciti da i motocikl moze na punoj liniji da pretice automobil ako ne prelazi pteko linije, i tako je i na pitanjima u zvanicnim testovima.

E sad, ako je dozvoljena brzina kretanja na tom putu npr. 100 km/h, a automobil se krece 100 km/h, bojim se da bi preticanjem tog automobila bila prekoracena dozvoljena brzina kretanja....

 

E laku noc, nastavicemo sutra ......

 

I mene je instruktor tako ucio, ja cu da verujem instruktoru. Dobar covek, ne bi me lag'o. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Niš, SRBIJA
  • Motocikl: DR 650

Ipak mislim da motor ne sme preticati automobil (kad je puna linija naravno), pa makar ne prelazio u suprotnu traku, i verovatno je kaznjivo po zakonu, zato jer to bas i nije bezbedno. Zasto bi auto morao recimo da gleda i da pazi na motor koji je iza i da bezi desno da bi ga ovaj pretekao u istoj (njegovoj) traci?? A i rastojanje izmedju ta dva vozila pri preticanju je sigurno manje nego propisano (bezbedno), tako da sam skoro siguran da je takva vrsta preticanja zabranjena... E sad, da li se to sankcionise ili ne, da li instruktori znaju te rupe u zakonu pa tako obucavaju kandidate, to ne znam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Hm... a zasto je onda bezbedno kolima obilaziti motor? I on moze iznenada da skrene u levo! I tu je malo rastojanje izmedju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Niš, SRBIJA
  • Motocikl: DR 650

Hm... a zasto je onda bezbedno kolima obilaziti motor? I on moze iznenada da skrene u levo! I tu je malo rastojanje izmedju!

Nisam rekao da je bezbedno. Mislim da je tu u zakonu stoji da se sme, bez obzira na punu liniju, preticati bicikl,  bicikl s motorom, traktor, freza itd... tj. vozila koja ne prelaze 40-50 km/h, a ne motocikl koji se recimo krece 80 km/h ili vise i to jos u njegovoj traci ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1180 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Preticanje je jedna od najopasnijih radnji u saobracaju i uvek joj treba prilaziti sa povecanom opreznoscu , tj. dobro se uveriti da li se bezbedno moze izvesti, bez obzira da li se radi o punoj liniji ili ne, da li se obilazi motocikl ili autobus i da li preticete drugo vozilo upravljajuci  kamionom  ili  Porscheom.

Preticanje se moze lose zavrsiti i na delu puta gde je to dozvoljeno a i gde nije. Opreznosti nikad dosta.

Ali ako se lepo uverite da mozete  da bezbedno izvrsite preticanje, vozeci motocikl bez bocne prikolice, i izvrsite ga na mestu gde je to punom linijom zabranjeno, ali tako da niste prelazili preko pune linije, nece vam naplatiti kaznu.

A svi znate da necete zapoceti preticanje dok se, osim svih drugih provera, u retovizoru automobila koji preticete, vas pogled ne sretne sa pogledom vozaca automobila cime ste se 100% uverili da vas je vozac primetio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Ajde da se jos malo igramo !

 

Da li je zabranjeno izvrsiti obilazenje autobusa zaustavljenog u stanici ?

 

Jeste ako ima izgradjeno stajaliste, i on se ukljucuje sa stajalista, nije ako je stajaliste ucrtano u traci kojom se krecemo, tada bus mora da saceka da ga prodje auto koji ga obilazi. E da vidim da li sam pao?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1180 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Malo si pomesao srveri, to je pitanje kada smo duzni da omogucimo autobusu da se sa stajalista  ukljuci u saobracaj, pa ako je stajaliste van kolovoza, duzni smo da se, kad autobus da levi pokazivac kao znak da hoce da se ukljuci,zaustavimo auto i omogucimo ukljucivanje autobusa.

Vecina autobusa ima taj znak na zadnjoj strani vozila.

 

Idemo dalje !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Koliko je meni poznato, zabranjeno je obilaženje, tj. preticanje autobusa na stanici koja se nalazi u kolovoznoj traci. Dakle, ako nema ugibališta za autobus, onda je obilaženje, tj. preticanje autobusa zakonom zabranjeno. Ima i kazna od čini mi se 3000 dinkića...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1180 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

obilazenje autobusa gradskog saobracaja nije zabranjeno pravilima saobracaja. U yakonu se samo kaze da se ta radnja mora izvesti smanjenom brzinom i sa povecanom opreznoscu.

ALI..... gledajte da to ne radite, jer je to vrlo cesto regulisano blizinom pesackog prelaza, ili punom linijom, a zabranjeno je obilazenje  vozila koje je zaustavljeno ispred pesackog prelaza, autobus u stanici nam nece ostaviti mesta za obilazenje izmedju njega i pune linije..., e ako nema pesackog a ni pune linije obilazenje je dozvoljeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 490 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Harley-Davidson SuperLow 1200T

obilazenje autobusa gradskog saobracaja nije zabranjeno pravilima saobracaja. U yakonu se samo kaze da se ta radnja mora izvesti smanjenom brzinom i sa povecanom opreznoscu.

ALI..... gledajte da to ne radite, jer je to vrlo cesto regulisano blizinom pesackog prelaza, ili punom linijom, a zabranjeno je obilazenje  vozila koje je zaustavljeno ispred pesackog prelaza, autobus u stanici nam nece ostaviti mesta za obilazenje izmedju njega i pune linije..., e ako nema pesackog a ni pune linije obilazenje je dozvoljeno.

 

 

  Uz svo duzno postovanje kolega mislim da ste malo pomesali situacije preticanja i obilazenja. Autobus nema ogranicenje duzine zaustavljanja u stanici i ako vozac resi da sam naplati karte svim putnicima u autobusu, on ce to i uraditi, da li to znaci da cemo mi cekati iza njega dok ne zavrsi, naravno da ne, ako nam niko ne dolazi u susret obicicemo ga kao i bilo koju drugu prepreku na putu.

  Za sve moje godine rada kao instruktor, nijedan kandidat mi nije pao zbog obilazenja autobusa, dok su zbog preticanja bogami rokali.

  Bez ljutnje pozdrav od kolege iz Smedereva

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1180 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Jebiga ja sam bosanac, pet puta sam citao sta sam ja napisao i pet puta sta si ti napisao i nisam primeti da postoji neka razlika...i ti i ja kazemo da je obilazenje dozvoljeno, a preticanje nisam ni pomenuo, verovatno mi nesto promice, ili mozda tebi...ajd i ti procitaj to jos jednom ali sa razumevanjem.......hehehehehe ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

ako nema pesackog a ni pune linije obilazenje je dozvoljeno.

 

Sme li se išta obilaziti na punoj liniji? Da li novi zakon donosi neke izmene u vezi obilaženja i u vezi autobusa?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Posto sam relativno skoro citao o tome, secam se da je bilo malo dvosmisleno, bar u nasem ZOBS-u.  Cini mi se da se kaze "Zabrana preticanja motora sa prikolicom, osobnih i teretnih vozila". Kako sam ja shvatio ovu recenicu, ta vozila ne smeju da se preticu.  E sad, pitanje je, da li sam ja preticao ako punu liniju nisam ni dotakao?

puna linija znaci da uopste nesmes da pretices,nema veze dali si je presao ili ne,a ti pretices auto u svakom slucaju tako da si kriv,sem ako taj auto neda migavac,to znaci da ce da stane  skrene itd

 

Puna linija ne znaci zabranu preticanja.

 

Preticanje je zabranjeno znakom Zabrana preticanja, a ne punom linijom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 501 postova
  • Lokacija: Beograd

kako to puna linija nije zabrana preticanja??

 

puna linija je horizontalna signalizacija i predstavlja razdvajanje dve trake gde je zabranjeno preticanje, kada je dozvoljeno tu je isprekidana linija

 

ne stavlja se znak na svakih 100 metara, zato su linije jeftinije i uocljivije i ne ponistavaju se posle raskrsnice

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova

obilazenje vozila preko pune linije je dozvoljeno ako se vozilo krece brzinom manjom od 30kmh ali ako su ispostovani svi uslovi za bezbedno preticanje, tako je nekada bilo.

sto se tice autobusa, zabranjeno je obilazenje autobusa u stanici, bez obzira na liniju i pesacki i sve slicno osim ako autobus nema prostor za uvlacenje tj uvecenu stanicu tako da traka ostaje slobodna.

ovako je bilo po starom zakonu a da li se nesto promenilo u novom moram da procitam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Puna linija je zid između dve trake i tu nema preticanja osim obilaženja vozila koje stoji ali ne i autobusa u stanici i komunalnih službi koje se zaustavljaju svaki čas. Po starom zakonu, koliko se sećam, nije bilo dozvoljeno preticanje preko pune čak ni zaprege koja se kreće manje od 5km/h. Novina u novom zakonu je baš to ako se ispoštuju svi uslovi bezbednosti. Autobus u stanici se ne obilazi ako ima samo jedna traka. Dozvoljeno je obilaženje uz povećan oprez samo ako postoji niša u kojoj je stanica. Za motocikle važi pravilo da smeju preticati uz punu liniju ako je ne prelaze. Dakle ako ima mesta, pretičeš uz poštovanje ograničenja brzine. Ako si motociklom prešao preko pune, puko si. Naročito si puko ako obiđeš autobus u stanici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja