Jump to content

Moto Zajednica

Pitanja o ZOBS-u

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Mislim da nam treba jedna ovakva tema. Ima dosta nejasnih situacija, pa ovde mozemo da razgovaramo o njima.

 

Za pocetak.

Krecem se recimo magistralnim putem. Ibarska magistrala, 'ajde :) Sustizem motorom neko vozilo. Puna linija. Vozilo se pomera desno, a posto je nasa kolovozna traka siroka, mogu da ga obidjem a da ne prelazim preko pune linije.

 

Jesam li ja ovde napravio prekrsaj ili ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • , 1322 postova
  • Lokacija: Zagreb,Umag HR
  • Motocikl: Harley Davidson Chicano custom

Pricao sam sa prijateljem koji radi u auto-skoli o slicnoj situaciji.

Znaci...puna linija,znak zabrane preticanja(dva auta,crveni i crni)

Taj znak znaci zabrana preticanja za motore sa prikolicom,osobna i teretna vozila izvan naseljenog mjesta i on tvrdi da nema tog zakona po kojem bih bio kaznjen da sa motorom preticem preko pune linije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Posto sam relativno skoro citao o tome, secam se da je bilo malo dvosmisleno, bar u nasem ZOBS-u.  Cini mi se da se kaze "Zabrana preticanja motora sa prikolicom, osobnih i teretnih vozila". Kako sam ja shvatio ovu recenicu, ta vozila ne smeju da se preticu.  Znaci smes da pretices bicikliste i Yamahe R1. E sad, pitanje je, da li sam ja preticao ako punu liniju nisam ni dotakao?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Posto sam relativno skoro citao o tome, secam se da je bilo malo dvosmisleno, bar u nasem ZOBS-u.  Cini mi se da se kaze "Zabrana preticanja motora sa prikolicom, osobnih i teretnih vozila". Kako sam ja shvatio ovu recenicu, ta vozila ne smeju da se preticu.  E sad, pitanje je, da li sam ja preticao ako punu liniju nisam ni dotakao?

[/quote ]

 

Ima logike da preticanjem u okviru svoje trake ne pravis prekrsaj ako ne gazis punu liniju ali kako ces da dokazes panduru koji jedva ceka da nahvata nekog da nisi nagazio punu liniju.

 

(Popravio quote)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Posto sam relativno skoro citao o tome, secam se da je bilo malo dvosmisleno, bar u nasem ZOBS-u.  Cini mi se da se kaze "Zabrana preticanja motora sa prikolicom, osobnih i teretnih vozila". Kako sam ja shvatio ovu recenicu, ta vozila ne smeju da se preticu.  E sad, pitanje je, da li sam ja preticao ako punu liniju nisam ni dotakao?

puna linija znaci da uopste nesmes da pretices,nema veze dali si je presao ili ne,a ti pretices auto u svakom slucaju tako da si kriv,sem ako taj auto neda migavac,to znaci da ce da stane  skrene itd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Posto sam relativno skoro citao o tome, secam se da je bilo malo dvosmisleno, bar u nasem ZOBS-u.  Cini mi se da se kaze "Zabrana preticanja motora sa prikolicom, osobnih i teretnih vozila". Kako sam ja shvatio ovu recenicu, ta vozila ne smeju da se preticu.  E sad, pitanje je, da li sam ja preticao ako punu liniju nisam ni dotakao?

puna linija znaci da uopste nesmes da pretices,nema veze dali si je presao ili ne,a ti pretices auto u svakom slucaju tako da si kriv,sem ako taj auto neda migavac,to znaci da ce da stane  skrene itd

 

Pa sad, ako cemo po zakonu, ne smes da ga obilazis ni ako je dao migavac, kakve veze ima njegov desni migavac sa zakonskom dozvolom za preticanje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stomatolog na motoru, 1522 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Transalp XL600V-X

Posto sam relativno skoro citao o tome, secam se da je bilo malo dvosmisleno, bar u nasem ZOBS-u.  Cini mi se da se kaze "Zabrana preticanja motora sa prikolicom, osobnih i teretnih vozila". Kako sam ja shvatio ovu recenicu, ta vozila ne smeju da se preticu.  E sad, pitanje je, da li sam ja preticao ako punu liniju nisam ni dotakao?

puna linija znaci da uopste nesmes da pretices,nema veze dali si je presao ili ne,a ti pretices auto u svakom slucaju tako da si kriv,sem ako taj auto neda migavac,to znaci da ce da stane  skrene itd

 

Kod nas NE sme da se pretice kad je puna linija nezavisno dal je gazis ili ne. Ako se vozilo ispred zaustavi onda smes jer je to obilazenje a ne preticanje. Tako mi rece jedan cika u plavom.

 

Ovde bi Jasminko trebalo nesto da kaze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Posto sam relativno skoro citao o tome, secam se da je bilo malo dvosmisleno, bar u nasem ZOBS-u.  Cini mi se da se kaze "Zabrana preticanja motora sa prikolicom, osobnih i teretnih vozila". Kako sam ja shvatio ovu recenicu, ta vozila ne smeju da se preticu.  E sad, pitanje je, da li sam ja preticao ako punu liniju nisam ni dotakao?

puna linija znaci da uopste nesmes da pretices,nema veze dali si je presao ili ne,a ti pretices auto u svakom slucaju tako da si kriv,sem ako taj auto neda migavac,to znaci da ce da stane  skrene itd

 

Pa sad, ako cemo po zakonu, ne smes da ga obilazis ni ako je dao migavac, kakve veze ima njegov desni migavac sa zakonskom dozvolom za preticanje?

pa to znaci da ce da stane pa kad se ukloni vec se smatra skretanjem bar su meni tako objasnili kad su me kaznjavali,,,posto mi se isto desilo pa mi je cika pandurac objasnio da moram da platim kaznu ,,,a da je vozilo dalo migavac nebi morao  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Lalajko u tvom slucaju preticanje nije dozvojeno jer si onda napravio jos jedan prekrsaj.  Naime po ZOBS-u dva motorna vozila nesmeju deliti kolovoznu traku, na primer dva motora se nesmeju voziti paralelno u jednoj traci.

Znaci ako ga obilazis i ne predjes u drugu traku svejedno si napravio prekrsaj, pa mozes dobiti dve kazne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

nema preticanja, u definiciji preticanja u odnosu na zaobilazenje tacno stoji, puna linija je oznaka na kolovozu koja objasnjava da se na toj deonici ne sme preticati i nista vise. Otprilike kao i saobracajni znak, ne moras ga udariti da bi prekrsio njegovo znacenje ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova

Puna linija ima značenje saobraćajnog znaka koji se (čini mi se) zove "Zabrana preticanja motornih vozila sem motocikla bez prikolice i bicikla sa motorom". Znači, na punoj liniji ne smeš da pretičeš sve što ima više od dva točka, bez obzira da li "gaziš" liniju ili ne. Dva motora smeju da se nađu u istoj traci, pod uslovom da levi obilazi onaj drugi.

 

Kao što su prethodni posteri rekli, kada vozilo ispred stoji radi se o obilaženju a ne o preticanju, pa važe druga pravila.

 

Tako sam bar ja to shvatio  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Puna linija ima značenje saobraćajnog znaka koji se (čini mi se) zove "Zabrana preticanja motornih vozila sem motocikla bez prikolice i bicikla sa motorom". Znači, na punoj liniji ne smeš da pretičeš sve što ima više od dva točka, bez obzira da li "gaziš" liniju ili ne. Dva motora smeju da se nađu u istoj traci, pod uslovom da levi obilazi onaj drugi.

 

Pa zato vozaci automobila prolaze na 20 cm od bicikliste. Nista me vise ne iznervira nego kad vozim bicikl a neki kreten me skoro zakaci kolima. Da u tom trenutku mogu da ga stignem razlupao bi mu auto. I uz to naravno  ide i auto iz suprotnog smera.

Uf i sada sam se iznervirao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Dva motora smeju da se nađu u istoj traci, pod uslovom da levi obilazi onaj drugi.

Tako sam bar ja to shvatio  :)

Mislim da gresis jer motorcikl kao motorno vozilo ima pravo "koriscenja" cele trake i svako obilazenje/preticanje se mora vrsiti u suprotnoj traci.  Mislim da je to zakon jednak za sva motorana vozila. 

E sad, druga je prica sto se to kod nas a i u svetu tolerise.

 

Zamisli situaciju da je vozim motor ispred tebe desnom stranom kolovoza i ti krenes da me obidjes u mojoj traci a ja u tom trenutku pokusam da izbegnem rupu/kamen/bilo sta i pomerim se u levo i izbacim tebe iz trake u nadolazeci saobracaj ili nedaj Boze udarim u tebe i obojica se skrljamo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Osto pitanje sam cesto postavljao, i svugde sam razlicite odgovore dobijao. Medjutim, kada sam polagao secam se da sam citao da se preticanje ne racuna ako nisi presao liniju. No, kako god, bilo to tacno ili ne, preticacu i dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Mislim da gresis jer motorcikl kao motorno vozilo ima pravo "koriscenja" cele trake i svako obilazenje/preticanje se mora vrsiti u suprotnoj traci.  Mislim da je to zakon jednak za sva motorana vozila. 

E sad, druga je prica sto se to kod nas a i u svetu tolerise.

 

Zamisli situaciju da je vozim motor ispred tebe desnom stranom kolovoza i ti krenes da me obidjes u mojoj traci a ja u tom trenutku pokusam da izbegnem rupu/kamen/bilo sta i pomerim se u levo i izbacim tebe iz trake u nadolazeci saobracaj ili nedaj Boze udarim u tebe i obojica se skrljamo.

 

E, tu gresis! Kod nas i dalje vazi propis da se motor mora kretati uz desnu ivicu kolovoza. Ne mogu da se tacno setim da li 30 ili 50cm od ivice! Ja to naravno ne postujem iz svoje bezbednosti vec koristim sredinu trake a i ako me budu ikada kaznili zbog toga, mislim da imam valjane argumenta za takvo ponasanje!

Kod nas za aute vazi propis da se svako pomeranje od desne ivice kolovoza vece od 50cm mora signalizirati pokazivacima pravca. Ne znam da li to vazi i za motocikle! Deluje mi zbunjujuce da signaliziram skretanje u levo a ostanem u svojoj traci. Verovatno ne vazi jer je motocikl po gabaritima manji od automobila i ne prelazi u suprotnu traku pri takvim manervima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

A jel' neko može da postavi trenutni zakon o saobraćaju u kome bi sve trebalo lijepo da piše. A onda da nam npr. kolega Zlatar objasni neke detalje i nedoumice oko pojedinih stavki, najčešće greške i najčešće kazne, kao i da na npr. kaže za šta nam čike u plavom ne mogu ništa...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

A jel' neko može da postavi trenutni zakon o saobraćaju u kome bi sve trebalo lijepo da piše. A onda da nam npr. kolega Zlatar objasni neke detalje i nedoumice oko pojedinih stavki, najčešće greške i najčešće kazne, kao i da na npr. kaže za šta nam čike u plavom ne mogu ništa...

 

Evo imas kod nas temu o tome, kao i samu diskusiju. Ovo je do duse predlog novog, ali posluzice. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Mislim da gresis jer motorcikl kao motorno vozilo ima pravo "koriscenja" cele trake i svako obilazenje/preticanje se mora vrsiti u suprotnoj traci.  Mislim da je to zakon jednak za sva motorana vozila. 

E sad, druga je prica sto se to kod nas a i u svetu tolerise.

 

Zamisli situaciju da je vozim motor ispred tebe desnom stranom kolovoza i ti krenes da me obidjes u mojoj traci a ja u tom trenutku pokusam da izbegnem rupu/kamen/bilo sta i pomerim se u levo i izbacim tebe iz trake u nadolazeci saobracaj ili nedaj Boze udarim u tebe i obojica se skrljamo.

 

E, tu gresis! Kod nas i dalje vazi propis da se motor mora kretati uz desnu ivicu kolovoza. Ne mogu da se tacno setim da li 30 ili 50cm od ivice! Ja to naravno ne postujem iz svoje bezbednosti vec koristim sredinu trake a i ako me budu ikada kaznili zbog toga, mislim da imam valjane argumenta za takvo ponasanje!

[shadow=red,left]Kod nas za aute vazi propis da se svako pomeranje od desne ivice kolovoza vece od 50cm mora signalizirati pokazivacima pravca. Ne znam da li to vazi i za motocikle! Deluje mi zbunjujuce da signaliziram skretanje u levo a ostanem u svojoj traci. Verovatno ne vazi jer je motocikl po gabaritima manji od automobila i ne prelazi u suprotnu traku pri takvim manervima...[/shadow]

 

poshto po zakonu morash da vozish motocikl na 40cm od ivice u svojoj traci, svako pomeranje od tih 40cm morash da signalizirash levim migavcem... ovako su trazhili na polaganju i dok obilazish odvode, shahte, kontejnere, rupe i sve ostalo i blago se pomerash iz svojih 40cm morash da signalizirash  ::)

 

A jel' neko može da postavi trenutni zakon o saobraćaju u kome bi sve trebalo lijepo da piše. A onda da nam npr. kolega Zlatar objasni neke detalje i nedoumice oko pojedinih stavki, najčešće greške i najčešće kazne, kao i da na npr. kaže za šta nam čike u plavom ne mogu ništa...

 

jako puno stvari u zakonu je dvosmisleno tako da ako hoce mozhe da ti pishe prijavi za svaku glupost... zato i postoji mogucnost zhalbe i u vecu za prekrshaje iz mog lichnog iskustva rade PUNO normalniji ljudi od ovih shto pishu prijave... ne generalizujem, ovo je samo moje zapazhanje...

za shta god da sam se zhalio, oslobodili su me... ne zhalim se za sve samo za ono shto sam smatrao bezveznim izhivljavanjem chikica u plavom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Jos uvek vazeci ZOBS:

 

http://www.advokatska-komora.co.yu/zakoni/srbija/z_bezbed.htm

 

Zakon o osnovama bezbednosti saobracaja na putevima: Download

http://www.lawyer.co.yu/download/baza/02poslovno/54_zobsp.zip

 

Zakon o bezbednosti saobracaja na putevima R. Srbije: Download

http://www.lawyer.co.yu/download/baza/02poslovno/55_zobsrs.zip

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

 

E, tu gresis! Kod nas i dalje vazi propis da se motor mora kretati uz desnu ivicu kolovoza. Ne mogu da se tacno setim da li 30 ili 50cm od ivice!

Kod nas za aute vazi propis da se svako pomeranje od desne ivice kolovoza vece od 50cm mora signalizirati pokazivacima pravca. Ne znam da li to vazi i za motocikle!

 

Kolega,

Malo mi dosadno na poslu pa procitah ceo zakon i propise da se malo podsetim i nigde nisam naisao na se motorcikl treba voziti 30cm ili 50 cm od ivice kolovoza, cak nigde nikad i nespominju nikakvu distancu.  Takodje nigde nisam nasao da se svako vece pomeranje od 50cm mora signalizirati migavcima.

 

Ovako Zakon Regulise Kretanje Vozila

 

3. Kretanje vozila po putu

 

Član 40

 

Vozač mora za kretanje svog vozila da koristi isključivo put, odnosno kolovoz ili saobraćajnu traku, odnosno stazu namenjenu za saobraćaj one vrste vozila kojoj njegovo vozilo pripada, osim u slučaju opasnosti.

 

Član 41

 

Vozilo se kreće desnom stranom kolovoza u smeru kretanja.

Vozač je dužan da vozilo u kretanju drži što bliže desnoj ivici kolovoza i na tolikoj udaljenosti od nje da, s obzirom na brzinu kretanja vozila, uslove saobraćaja i na stanje i osobine puta, ne ugrožava druge učesnike u saobraćaju i ne izlaže sebe opasnosti.

Izuzetno od odredbe stava 2 ovog člana, na putu u naselju sa kolovozom na kome za saobraćaj vozila u istom smeru postoje najmanje dve obeležene saobraćajne trake, vozač može za kretanje svog vozila da koristi i saobraćajnu traku koja se ne nalazi uz desnu ivicu kolovoza ako time ne ometa ostala vozila koja se kreću iza njegovog vozila.

Odredba stava 3 ovog člana ne odnosi se na vozača teretnog vozila čija je najveća dozvoljena masa veća od 3.500 kg, vozača vozila koje na ravnom putu ne može razviti brzinu kretanja veću od 40 km na čas i na vozača vozila, koje se ne smatra motornim vozilom, osim na delu puta ispred raskrsnice ili drugog mesta na kome vozilo skreće ulevo.

 

Član 42

 

Na putu sa kolovozom za saobraćaj vozila u oba smera na kome postoje najmanje četiri saobraćajne trake, vozač ne sme vozilom da prelazi na kolovoznu traku namenjenu za saobraćaj vozila iz suprotnog smera.

Na putu sa kolovozom za saobraćaj vozila u oba smera na kome postoje tri saobraćajne trake, vozač ne sme vozilom da se kreće saobraćajnom trakom koja se nalazi uz levu ivicu puta u pravcu kretanja vozila.

Na putu na kome su kolovozne trake fizički odvojene jedna od druge, vozač ne sme vozilom da se kreće kolovoznom trakom namenjenom za saobraćaj vozila iz suprotnog smera.

Na putu sa kolovozom za saobraćaj vozila u jednom smeru, vozač ne sme vozilom da se kreće u zabranjenom smeru.

 

Član 43

 

Vozač koji namerava da se kreće vozilom unazad može da izvrši tu radnju samo na kratkom delu puta i ako time ne ugrožava ili ne ometa druge učesnike u saobraćaju.

Kad se vozač kreće vozilom unazad dužan je da se kreće onom stranom kolovoza kojom se do tada kretao vožnjom unapred.

 

Član 44

 

Vozač ne sme da menja način upravljanja vozilom naglim smanjenjem brzine kretanja vozila, osim u slučaju neposredne opasnosti.

Vozač koji ima nameru da znatnije smanji brzinu kretanja vozila dužan je da to učini, osim u slučaju neposredne opasnosti, na način kojim neće ugroziti ili u većoj meri ometati druge vozače koji se kreću iza njega, kao i da te vozače o svojoj nameri upozori uključivanjem stop svetla ili davanjem odgovarajućeg znaka rukom.

 

 

 

Ovako vazeci zakon regulise Preticanje i Obilazenje:

 

9. Preticanje i obilaženje

 

Član 58

 

Preticanje i obilaženje vozač sme da vrši samo ako time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smera i ako na putu ima dovoljno prostora za bezbedno izvođenje tih radnji.

Vozač ne sme da vrši preticanje i obilaženje kad time, s obzirom na karakteristike puta i postojeće okolnosti na putu i u saobraćaju ili s obzirom na tehnička svojstva vozila kojim upravlja, ugrožava druge učesnike u saobraćaju.

 

Član 59

 

Preticanje i obilaženje vrše se s leve strane.

Preticanje mora da se vrši s desne strane ako je vozilo na kolovozu zauzelo takav položaj i njegov vozač daje takav znak da se sa sigurnošću može zaključiti da to vozilo skreće ulevo.

Vozilo koje se kreće po šinama postavljenim na sredini kolovoza ne sme da se pretiče s leve strane. To vozilo može da se pretiče s desne strane ako između njega i desne ivice kolovoza postoji saobraćajna traka.

 

Član 60

 

Ako se na sredini kolovoza nalazi pešačko ostrvo, ili obeležen ili na drugi način označen prostor za parkiranje vozila, ili neka druga površina koja nije namenjena za saobraćaj vozila, ili neki objekt ili uređaj, vozila moraju da ih obilaze s desne strane.

Ako se površine, objekti ili uređaji iz stava 1 ovog člana nalaze na sredini puta s jednosmernim saobraćajem, a postavljenim saobraćajnim znakom nije drukčije određeno, oni mogu da se obilaze sa obe strane.

 

Član 61

 

Vozač kome je dat znak za preticanje s njegove leve strane dužan je da pomeri svoje vozilo ka desnoj ivici kolovoza.

Vozač ne sme da povećava brzinu kretanja svog vozila dok ga drugo vozilo pretiče.

Ako zbog nedovoljne širine kolovoza ili njegovog stanja nije moguće preticanje bez ugrožavanja bezbednosti saobraćaja, vozač vozila koje se kreće sporije nego vozila koja se kreću neposredno iza njega dužan je da pomeri svoje vozilo što više udesno, a ako to nije dovoljno - da, čim mu to bude moguće, zaustavi svoje vozilo na pogodnom mestu da bi propustio brža vozila.

 

Član 62

 

Vozač ne sme vozilom da otpočne preticanje ili obilaženje:

1) kolone vozila;

2) ako je vozač koji se kreće iza njega otpočeo preticanje;

3) ako je vozač koji je ispred njega na istoj saobraćajnoj traci dao znak da namerava da pretekne ili obiđe vozilo koje je ispred njegovog vozila, ili da obiđe drugu prepreku na putu;

4) ako saobraćajna traka kojom namerava da izvrši preticanje nije slobodna na dovoljnom rastojanju tako da bi, vodeći računa o razlici između brzine kretanja svog vozila za vreme preticanja i brzine kretanja vozila drugih učesnika u saobraćaju koje namerava da pretekne, preticanjem ugrozio bezbednost saobraćaja ili omeo saobraćaj iz suprotnog smera;

5) ako po izvršenom preticanju ili obilaženju ne bi ponovo mogao da zauzme položaj na saobraćajnoj traci kojom se kretao pre preticanja ili obilaženja, i to bez ometanja ili ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju, osim kad za preticanje ili obilaženje koristi saobraćajnu traku koja je zabranjena za saobraćaj vozila iz suprotnog smera;

6) saobraćajnom trakom koja je namenjena prinudnom zaustavljanju vozila.

Vozač koji pretiče dužan je da svoje vozilo drži na potrebnom rastojanju od vozila koje pretiče, tako da ga ne ometa niti ugrožava u saobraćaju.

 

Član 63

 

Posle preticanja ili obilaženja jednog ili više vozila, vozač je dužan, čim bude moguće da to učini bez ometanja ili ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju, da vozilom ponovo zauzme položaj na saobraćajnoj traci kojom se kretao pre preticanja, odnosno obilaženja.

 

Član 64

 

Na kolovozu na kome se saobraćaj vrši u dva smera vozač ne sme vozilom da pretiče drugo vozilo ispred vrha prevoja puta ili u krivini kad je preglednost puta nedovoljna, osim ako na tim mestima postoji više saobraćajnih traka obeležnih uzdužnim oznakama na kolovozu i namenjenih isključivo za kretanje vozila u pravcu kretanja njegovog vozila.

 

Član 65

 

Vozač ne sme da pretiče drugo vozilo, osim bicikla, bicikla sa motorom i motocikla bez bočne prikolice, neposredno ispred raskrsnice ili na raskrsnici koja nije sa kružnim tokom saobraćaja ili neposredno ispred i na prelazu puta preko železničke ili tramvajske pruge u nivou bez branika ili polubranika.

Neposredno ispred raskrsnice i na raskrsnici vozač sme da pretiče: vozilo koje skreće ulevo, a pretiče se s desne strane (član 59 stav 2); vozilo koje skreće udesno, ali da pri tom svojim vozilom ne prelazi na deo kolovoza namenjen za saobraćaj vozila iz suprotnog smera; vozilo koje se kreće na putu sa prvenstvom prolaza, kao i kad je saobraćaj na raskrsnici regulisan svetlosnim saobraćajnim znakovima ili znacima koje daje ovlašćeno lice.

Neposredno ispred i na prelazu puta preko železničke ili tramvajske pruge u istom nivou bez branika ili polubranika vozač sme da pretiče drugo vozilo kad je saobraćaj na takvom prelazu regulisan uređajima za davanje svetlosnih saobraćajnih znakova na raskrsnici.

 

Član 66

 

Vozač ne sme da pretiče drugo vozilo koje se približava obeleženom pešačkom prelazu ili koje prelazi pešački prelaz ili koje je stalo radi propuštanja pešaka na tom prelazu.

 

Član 67

 

Na putu na kome postoje najmanje dve saobraćajne trake namenjene za saobraćaj vozila u istom smeru i na kome su kolone vozila, vozač vozila koje se ne nalazi na krajnjoj desnoj saobraćajnoj traci može da napusti traku na kojoj se nalazi samo radi skretanja ulevo ili udesno ili radi parkiranja vozila.

Na putevima i pod uslovom iz stava 1 ovog člana, brže kretanje vozila na jednoj traci od kretanja na drugoj traci ne smatra se preticanjem.

Ne smatra se preticanjem ni prolaženje sa desne strane vozila koje po odredbi člana 41 stav 3 ovog zakona ne koristi za svoje kretanje saobraćajnu traku uz desnu ivicu kolovoza.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Hvala kolega. Pročitaću i odštampati sve, pa ću onda od toga i da napravim malu knjižicu koju ću dobro da proučim i da nosim sa sobom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Kako sam ja (relativno) skoro polagao za A kategoriju, secam se da je stvarno zahtevano da se vozi na 50 cm od desne ivice kolovoza i da svaka promena pravca (cak i u okviru svoje trake) mora biti propracena na vreme odgovarajucim svetlosnim znakom.

Nisam imao vremena da citam sta je RSVMillenian poslao ali zar nije moguce da je pored ovog Zakona izasla i neka dopuna Zakona ili podzakonska akta. Ne razumem se u tu oblast, samo predpostavljam.

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja