Jump to content

Moto Zajednica

Moralna dilema za sitne pare

Recommended Posts

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

sve sto moze parama da se plati je jeftino... slazem se sa svima koji su rekli da ispostujes svoju rec (cinjenica je da si coveku naneo stetu, pomisli kako bi se osecao da ti neko obori motor sa copave i slomije retrovizor - koji je isto 10-20 e kako bi se osecao).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSX-R 1000 K4

sve sto moze parama da se plati je jeftino... slazem se sa svima koji su rekli da ispostujes svoju rec (cinjenica je da si coveku naneo stetu, pomisli kako bi se osecao da ti neko obori motor sa copave i slomije retrovizor - koji je isto 10-20 e kako bi se osecao).

 

Hvala svima koji me opominju da bi trebalo da budem čovek, ali srećom, nikada nisam bio u takvoj dilemi, i bio bih zahvalan kada bi takve paušalne opomene zadržali za sebe. Moja dilema nikada nije bila da li ću da platim čoveku ako je krivica samo moja. NIkada nije bilo sumnje u to i nikada nije bilo na dnevnom redu. Pitanje je bilo da li sam sigurno ja kriv, odnosno DA LI SAM SAMO JA KRIV!? Čovek koji pomera vozilo u momentu kada ga neko pretiče, nije potpuno saobraćajno čist, pročitajte zakon, ne znam koliki broj ljudi je na ovome pao, čudeći se zašto policija njima piše prijave. Recimo, motorista obilazi kolonu po punoj linije, a neko skreće iz trake u regularnu levu raskrsnicu, sudaraju se i - dele krivicu, na opšte čuđenje vozača automobila uz opasku "ali on pretiče kolonu preko pune!" Preticanje preko pune je jedan prekršaj, neuveravanje da li te neko pretiče sa tvoje leve strane je drugi. Obojica su u grehu.

 

Zamisli prazno mesto tačno ispred semafora, čisto, bezbedno. Zamisli da obilaziš kolonu u želji da se domogneš tog mesta u širokom luku, zamisli da baš u trenutku kada hoćeš da staneš ispred prvog, taj prvi daje besan gas, auto mu odskače metar unapred, obara te, lomi ti nogu, upropašćuje motor. Ko bi tada bio kriv? Eto, to bi bila iskarikirana verzija ovoga što se meni desilo. A ja sam temu pokrenuo baš zato što je bezazlena stvar, da bismo mogli teorijski da je analiziramo sa saobraćajnog aspekta.

 

Svakako, ja sam već rešio da platim iz drugih razloga, zbog nekih korektnih saveta odavde, da se ne bi pljuvalo po motoristima, da bih se drugi put bolje "svađao" na licu mesta, da mi ne bi stajalo to nad glavom, a ne da bih "bio čovek", pošto gledam da to budem i uobičajeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2404 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Svakako si u pravu. I ako platiš i ako ne. Na tebi je da odlucis. Više je poenta da si se dogovorio jedno,a sada da uradiš drugačije.

A da gledamo na stvari drugačije... Mogli ste da pozovete policiju... Obilazio si kolonu-kriv si. On te nije propustio,udario te od nazad(a nije baš ),recimo-kriv je on. Situacija baš i nije tako čista. Teško bi se tu dokazalo da je samo on kriv. Elem,mani njega. Da vidimo za tebe. Izlazak policije,kazna,gubitak popusta na osiguranje... To je mnogo više od 20 evra za koliko si se dogovorio Po meni je uvek dobro kad problem može da se reši novcem. I to relativno sitnim.

Još nešto. Sutra odeš u Opštinu, dom zdravlja,neku agenciju... Treba ti nešto k'o za lek... A ono taj čovek sedi za šalterom preko puta tebe. Možda je lekar,advokat... Kapis?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1831 postova
  • Lokacija: Beograd

Problem je u tome što on nije nimalo kriv.

Niko nije dužan da pretpostavi da će neko da obilazi kolonu na čijem je on čelu.

 

To da je ovo bilo dozvoljeno obilaženje okači mačku o rep jer ta vozila nisu isključena iz saobraćaja.

Jer da je sve ovo dozvoljeno na šta bi to ličilo, bio bi još gori haos.

 

Zakon ne može tek tako da se usko tumači

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1619 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
Problem je u tome što on nije nimalo kriv.

 

Pa i ne bas. U pravu si za zakon. Procitao sam ga vise puta a posebno analizirao deo o preticanju i obilazenju i nema dileme, provlacenje po zobsu nije dozvoljeno.

 

E sad, ako je postojala namera tog coveka da ga udari pomeranjem onda je i to krivicno delo. Ako nije postojala namera - nije kriv. U svakom slucaju i da je posojala namera nema sanse da dokazes jer si se nasao na mestu u situaciji svojom krivicom.

 

Kako god okrenes, sa zakonom izvlacis deblji kraj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

sitne pare za ovakvu moralnu dilemu. ako bi znao oko kakvih sitnica se sporovi za naknadu stete iz nezgoda povlace godinama po sudu, bio bi vise nego zadovoljan. Samo picci. Nisam bas siguran da je vozac duzan da u svojoj traci vodi racuna da li mu neko dolazi preko pune sa leve strane (zobs) :))))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 951 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

Kako god okrenes kriv si. Plati coveku stetu i drugi put pazi kako obilazis kolonu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Svedska
  • Motocikl: Silver wing 400, Suzuki AN 650 Executive, Suzuki GSX 1100 R, Suzuki DR 350 SE, Kawasaki KLX 300 R, Yamaha Majesty 250 DX, Yamaha TT-R 250, Puch Korado 50

Sad je kasno za diskusiju ko je kriv, plati po dogovoru zbog covjeka a bogami i zbog sebe jer rijec vrijedi mnoooogo vise od tih parica a i bolje ces se osjecati sam sa sobom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja